Рішення № 97182743, 25.05.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
25.05.2021
Номер справи
826/15636/18
Номер документу
97182743
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 травня 2021 року м. Київ № 826/15636/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Чудак О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику учасників справи адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія Магнат" до Головного управління Державної податкової служби у місті Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

установив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія Магнат" звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 15.05.2018 №0026191409.

В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що згідно податкового повідомлення-рішення від 15.05.2018 №0026191409 до ТОВ "Фінансова компанія Магнат" застосовано штраф за порушення вимог статті 4 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" статті 4 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 №265/95-ВР (Закон №265/95-ВР).

Позивач наголошує на тому, що вимоги статті 4 Закону №265/95-ВР розповсюджуються виключно на банки, що здійснюють операції з купівлі-продажу іноземної валюти, а також суб`єктів господарювання, які здійснюють ці операції на підставі агентських угод з уповноваженими банками.

Разом з цим, ТОВ "Фінансова компанія Магнат" здійснює операції з купівлі-продажу іноземної валюти на підставі генеральної ліцензії Національного банку України №168 від 20.11.2015 та не є ні банком, ні суб`єктом господарювання, який здійснює операції з купівлі-продажу іноземної валюти на підставі агентських угод з уповноваженими банками.

Тому, відсутні підстави для застосування до ТОВ "Фінансова компанія Магнат" штрафу за порушення вимог статті 4 Закону №265/95-ВР.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.10.2018 позовну заяву ТОВ "Фінансова компанія Магнат" прийнято до розгляду та у справі відкрито провадження. Ухвалено здійснювати розгляд справи за спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику учасників справи.

Відповідач подав відзив на адміністративний позов у якому вказав на необґрунтованість та відсутність підстав для задоволення позовних вимог. Зауважив, що у ході перевірки ТОВ "Фінансова компанія Магнат" встановлено порушення вимог пунктів 2, 5 статті 4 Закону №265/95-ВР, за що до позивача правомірно застосовано штраф на підставі податкового повідомлення-рішення від 15.05.2018 №0026191409.

Керуючись нормою частини п`ятої статті 262 КАС України, суд здійснював розгляд даної справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Суд, дослідив матеріали справи на підтвердження й спростування заявлених вимог в їх сукупності, надав їм юридичну оцінку та встановив наступне.

ГУ ДФС у Запорізькій області на підставі наказу від 06.04.2018 №1056, проведено фактичну перевірку господарської одиниці ТОВ "Фінансова компанія Магнат" з питань дотримання, зокрема, вимог чинного законодавства при проведенні валютно-обмінних операцій, розташованої за адресою: м. Запоріжжя, пр. Соборний, 87В.

За результатом перевірки складено акт від 27.04.2018 №0226/08/01/14/39307260 у якому зафіксовано порушення ТОВ "Фінансова компанія Магнат" вимог пунктів 2, 5 статті 4 Закону №265/95-ВР шляхом не проведення операції з купівлі-продажу іноземної валюти (продаж 50 USD на суму 1305 грн) через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений у фіскальний режим роботи реєстратор розрахункових операцій з роздрукуванням у двох примірниках розрахункових документів, що підтверджують виконання цих операцій та невидачу особі, яка купує або продає іноземну валюту, першого примірника розрахункового документа на повну суму операції.

15.05.2018 на підставі вказаного висновку акту від 27.04.2018 №0226/08/01/14/39307260 ГУ ДФС у м. Києві прийнято податкове повідомлення-рішення від 15.05.2018 №0026191409, яким до ТОВ "Фінансова компанія Магнат" згідно пункту 1 статті 18 Закону №265/95-ВР застосовано штраф у сумі 1700 грн за порушення вимог пунктів 2, 5 статті 4 Закону №265/95-ВР.

Позивач оскаржив податкове повідомлення-рішення від 15.05.2018 №0026191409 в адміністративному порядку шляхом подання скарги до ДФС України.

Рішенням Державної фіскальної служби України від 10.08.2018 №26259/6/99-99-11-03-01-25 вказану скаргу позивача залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення від 15.05.2018 №0026191409 - без змін.

Не погоджуючись із результатом адміністративного оскарження податкового повідомлення-рішення від 15.05.2018 №0026191409 та вважаючи вказане рішення протиправним, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно пункту 1 підрозділу 2 розділу ІІ Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 14.06.2016 №547, уповноважені банки, уповноважені фінансові установи, національний оператор поштового зв`язку та їх агенти (далі - суб`єкти господарювання), що здійснюють операції з купівлі-продажу іноземної валюти у пунктах обміну іноземної валюти, касах фінансових установ, касах відокремлених підрозділів фінансових установ, касах відділень поштового зв`язку національного оператора поштового зв`язку (далі - пункти обміну валюти), для здійснення операцій з купівлі-продажу валюти зобов`язані зареєструвати РРО відповідно до положень цього Порядку, виконати його персоналізацію, опломбувати та перевести у фіскальний режим роботи.

Пунктом 1 розділу 1 Інструкції про порядок організації та здійснення валютно- обмінних операцій на території України та змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України, затвердженої Постановою Правління Національного банку України від 12.12.2002 №502 (зареєстрована в Міністерстві юстиції України 14.01.2003 за №21/7342), із змінами та доповненнями (Інструкція), визначено, зокрема, що банки, фінансові установи здійснюють операції з готівковою іноземною валютою на підставі генеральної ліцензії на здійснення валютних операцій.

Згідно з пунктом 6 розділу ІІ Інструкції банк, фінансова установа мають право розпочинати роботу пункту обміну валюти після реєстрації реєстратора розрахункових операцій в органі доходів і зборів та повідомлення Національного банку України.

Відповідно до пунктів 2, 5 статті 4 Закону №265/95-ВР (тут і надалі - у редакції станом на час виникнення спірних правовідносин), уповноважені банки, що здійснюють операції з купівлі-продажу іноземної валюти, а також суб`єкти господарювання, які здійснюють ці операції на підставі агентських угод з уповноваженими банками, зобов`язані:

- проводити операції з купівлі-продажу іноземної валюти через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням у двох примірниках розрахункових документів, що підтверджують виконання цих операцій;

- видавати особі, яка купує або продає іноземну валюту, перший примірник розрахункового документа на повну суму операції.

Згідно пункту 1 статті 18 Закону №265/95-ВР у разі порушення встановленого цим Законом порядку виконання операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, до уповноважених банків та суб`єктів господарювання, що здійснюють свою діяльність на підставі агентських угод з уповноваженими банками, за рішенням відповідних органів доходів і зборів застосовуються фінансові санкції у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій, нероздрукування розрахункового документа, що підтверджує виконання операції з купівлі-продажу іноземної валюти, або проведення операції на неповну суму коштів.

Аналіз наведених норм свідчить, що фінансові санкції за порушення вимог пунктів 2, 5 статті 4 Закону №265/95-ВР застосовуються виключно до уповноважених банків та суб`єктів господарювання, що здійснюють свою діяльність на підставі агентських угод з уповноваженими банками

Разом з цим, ТОВ "Фінансова компанія Магнат" не є уповноваженим банком, що здійснює операції з купівлі-продажу іноземної валюти та суб`єктом господарювання, який здійснює ці операції на підставі агентської угоди з уповноваженим банком, а діє на підставі Генеральної ліцензії на здійснення валютних операцій.

Отже, відсутні підстави для притягнення позивача до відповідальності за порушення вимог пунктів 2, 5 статті 4 Закону №265/95-ВР, що свідчить про протиправність та необхідність скасування податкового повідомлення-рішення від 15.05.2018 №0026191409.

Вказані висновки повністю узгоджуються із правовою позицією Верховного Суду, яка висловлена у постанові від 13.06.2018 у справі №826/15581/16.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Такий підхід узгоджується з практикою Європейського Суду з прав людини. Так, у пункті 110 рішення від 23.07.2002 у справі "Компанія «Вестберґа таксі Актіеболаґ» та «Вуліч проти Швеції» визначив, що адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління.

Дослідивши всі матеріали справи та надані докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з`ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення в повному обсязі.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки даний позов сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, підлягає задоволенню повністю, а згідно наявного у матеріалах справи платіжного доручення від 19.09.2018 №13646 позивачем за його подання сплачено судовий збір у розмірі 1762 грн, то вказана сума підлягає поверненню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія Магнат" задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 15.05.2018 №0026191409.

Стягнути з Головного управління ДПС у м. Києві за рахунок бюджетних асигнувань на корись Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія Магнат" судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія Магнат" (місцезнаходження юридичної особи: 01133, місто Київ, вулиця Є. Коновальця, будинок 1, 36-В; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 39307260).

Відповідач - Головне управління ДПС у місті Києві (місцезнаходження юридичної особи: 04116, місто Київ, вулиця Шолуденка, будинок 33/19; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: ВП 44116011).

Суддя О.М. Чудак