
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 травня 2021 року м. Київ № 640/33631/20
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Огурцов О.П., розглянувши у порядку спрощеного провадження без виклику сторін адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправним рішення від 10.07.2020 № 2600-0303-8/94279 про відмову у перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці та зобов`язання вчинити дії щодо здійснення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що судді України, які перебувають у відставці, мають беззаперечне право на перерахунок щомісячного довічного грошового утримання залежно від зміни розміру складових суддівської винагороди, працюючого на відповідній посаді судді, водночас відповідачем за відсутності на те правових підстав відмовлено позивачу у проведенні перерахунку його довічного грошового утримання на підставі довідки Верховного Суду України від 02.07.2020 №117/0/21-20 з огляду на те, що така довідка підписана неуповноваженою особою. Також позивач зазначив про те, що з огляду на рішення Конституційного Суду України від 18.02.2020, яким ліквідацію Верховного Суду України визнано неконституційною, ліквідаційна комісія втратила свої повноваження, а отже В.о. Голови Верховного Суду України В.І. Гуменюк є легітимною особою, уповноваженою підписувати документи, в тому числі й про суддівську винагороду працюючого судді.
Відповідач проти позовних вимог заперечив, надав суду письмовий відзив на адміністративний позов в якому зазначив про те, що довідка Верховного Суду України про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці від 02.07.2020 №117/0/21-20 підписана особою, яка відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань не має права підпису документів від імені Верховного Суду України.
Під час розгляду справи судом встановлено наступне.
Постановою Верховної Ради України про звільнення суддів від 07.10.2010 № 2596-VI, ОСОБА_1 звільнено з посади судді Верховного суду України у зв`язку з поданням заяви про відставку.
Верховним судом України за підписом В.о. Голови Верховного Суду України видано ОСОБА_1 довідку про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці від 02.07.2020 №117/0/21-20 відповідно до якої станом на 12.03.2020 суддівська винагорода, яка враховується при призначенні щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, складає 374 419,70 грн., у тому числі:
- посадовий оклад 197 063,00 грн.;
- доплата за вислугу років 157 650,00 грн.;
- доплата за перебування на адміністративній посаді в суді - 0,00 грн.;
- доплата за науковий ступінь - 0,00 грн.;
- доплата за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці - 19 706,30 грн.;
- щомісячна доплата відповідно до частини шостої статті 135 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" - 0,00 грн.
ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою від 08.07.2020 щодо перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Листом від 10.07.2020 № 2600-0303-8/84279 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило ОСОБА_1 наступне: "У зв`язку з прийняттям Рішення Конституційного Суду України від 11.03.2020 № 4-р/2020 про визнання неконституційним, зокрема, пункту 3 ч. 3 ст. 135 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» від 02.06.2016 № 1402-VII, Вами надано довідку про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці № 117/0/21-20 від 02.07.2020 за підписом в.о. Голови Верховного Суду України Гуменюка В.І .
З 21.06.2018 Верховний Суд України перебуває у стані припинення, а головою ліквідаційної комісії, відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, призначено ОСОБА_4 .
Згідно із ч. 4 ст. 105 Цивільного Кодексу України до ліквідаційної комісії з моменту її призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Право першого підпису фінансових документів належать голові ліквідаційної комісії, а не виконуючому обов`язки голови Верховного Суду України.
У зв`язку з тим, що довідка про суддівську винагороди підписано не уповноваженою особою, Вам відмовлено в перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставні.".
Позивач вважаючи протиправним рішення відповідача від 10.07.2020 за №2600-0303-8/94279 про відмову у перерахунку його щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці за заявою від 08.07.2020 звернувся з відповідним позовом до суду.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до частини третьої статті 142 Закон України "Про судоустрій і статус суддів" №1402-VIII від 02.06.2016 щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у відставці в розмірі 50 відсотків суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді.
Частинами четвертою та п`ятою статті 142 вказаного Закону передбачено, що у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання. Пенсія або щомісячне довічне грошове утримання судді виплачується незалежно від заробітку (прибутку), отримуваного суддею після виходу у відставку. Щомісячне довічне грошове утримання суддям виплачується органами Пенсійного фонду України за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до пункту 2 розділу ІІІ Порядку подання документів для призначення і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008 №3-1 до заяви про перерахунок щомісячного довічного утримання додається довідка про суддівську винагороду (довідка про винагороду судді КСУ) працюючого судді за відповідною посадою станом на дату, з якої відбулось підвищення розміру суддівської винагороди.
Додатком 1 до вказаного Порядку затверджено форму довідки для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці.
За результатом аналізу наявної в матеріалах справи копії довідки Верховного Суду України про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці від 02.07.2020 №117/0/21-20 встановлено, що така довідка відповідає нормам Додатку 1 до Порядку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України.
Листом від 10.07.2020 за №2600-0303-8/94279 позивачу відмовлено у проведенні перерахунку довічного грошового утримання з огляду на те, що довідка Верховного Суду України про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці від 02.07.2020 №117/0/21-20 підписана не головою ліквідаційної комісії Верховного Суду України Соловйовою Л.В., а В.о. Голови Верховного Суду України В.І. Гуменюком.
Відповідно до пункту 7 розділу ХІІ Закон України "Про судоустрій і статус суддів" №1402-VIII від 02.06.2016 з дня початку роботи Верховного Суду у складі, визначеному цим Законом, Верховний Суд України, Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Вищий господарський суд України, Вищий адміністративний суд України припиняють свою діяльність та ліквідуються у встановленому законом порядку. До припинення діяльності статус, структура, повноваження, порядок роботи, права, обов`язки, гарантії суддів цих судів визначаються Законом України "Про судоустрій і статус суддів".
Конституційним Судом України 18.02.2020 прийнято рішення №2р/2020 від 18.02.2020 у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень пунктів 4, 7, 8, 9, 11, 13, 14, 17, 20, 22, 23, 25 розділу XII „Прикінцеві та перехідні положення" Закону України „Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 № 1402-VIII, яким визнано неконституційним, зокрема, пункт 7 розділу ХІІ «Прикінцеві та Перехідні положення» Закону України "Про судоустрій і статус суддів" №1402-VIII від 02.06.2016 щодо ліквідації Верховного Суду України.
Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Гуменюк Василь Іванович є в.о. Голови Верховного Суду України.
З урахуванням викладеного, на думку суду, довідка Верховного Суду України про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці від 02.07.2020 №117/0/21-20, яка підписана В.о. голови Верховного Суду України Гуменюком В.І., є довідкою, яка підписана уповноваженою особою.
Щодо видання Верховним Судом України довідки про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці від 02.07.2020 №117/0/21-20 станом на 12.03.2020 суд зазначає наступне.
Рішенням Конституційного Суду України від 11.03.2020 №4-р/2020 у справі за конституційним поданням Верховного Суду щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень законів України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 № 1402-VIII, "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування" від 16.10.2019 № 193-IX, "Про Вищу раду правосуддя" від 21.12.2016 № 1798-VIII, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними):
- частину першу статті 37, частину першу статті 94, пункт 3 частини третьої статті 135 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 № 1402-VIII зі змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування" від 16.10.2019 № 193-IX;
- пункти 4, 5, 6, 7, 9, 10 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування" від 16.10.2019 № 193-IX;
- частину третю статті 24, статтю 28-1, частину восьму статті 31, частину першу статті 42, частину третю статті 47, частину четверту статті 48 Закону України "Про Вищу раду правосуддя" від 21.12.2016 № 1798-VIII зі змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування" від 16.10.2019 № 193-IX.
Згадуваним рішенням Конституційного суду України визначено, що положення Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 № 1402-VIII зі змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування" від 16.10.2019 № 193-IX, Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування" від 16.10.2019 № 193-IX, Закону України "Про Вищу раду правосуддя" від 21.12.2016 № 1798-VIII зі змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування" від 16.10.2019 № 193-IX, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Тобто, положення Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 № 1402-VIII зі змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування" від 16.10.2019 № 193-IX, Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування" від 16.10.2019 №193-IX, Закону України "Про Вищу раду правосуддя" від 21.12.2016 № 1798-VIII зі змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування" від 16.10.2019 № 193-IX втратили чинність 11.03.2020.
Отже, визначення у довідці розміру суддівської винагороди для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці станом на 12.03.2020 не позбавляє позивача права на перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі такої довідки.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
З огляду на зазначене, враховуючи те, що інших обґрунтувань на підтвердження відсутності підстав для здійснення позивачу перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 12.03.2020 на підставі довідки Верховного суду України від 02.07.2020 №.117/0/21-20, крім посилань на те, що вказана довідка підписана особою, яка відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань не має права підпису документів від імені Верховного Суду України, які були спростовані судом, відповідачем наведено не було, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 241, 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368), про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити дії - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві від 10.07.2020 № 600-0303-8/94279 щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці за заявою від 08.07.2020.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 12.03.2020 у відсотковому відношенні до суддівської винагороди, зазначеної у "Довідці про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці" 02.07.2020 №117/0/21-20, та здійснити виплати з урахуванням фактично виплачених сум.
4. Стягнути за рахунок бюджетних Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати по сплаті судового збору у розмірі 840 (вісімсот сорок ) гривень 80 копійок.
Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 та пунктом 3 Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.П. Огурцов