
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 травня 2021 року м. Київ № 640/22665/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Шулежка В.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Євромедіа компані» до Міністерства інформаційної політики України про визнання протиправним та скасування рішення,
В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «Євромедіа компані» (далі - позивач) з позовом до Міністерства інформаційної політики України (далі - відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення тендерного комітету Міністерства інформаційної політики України про відміну торгів, оформленого протоколом засідання тендерного комітету від 17.10.2018 №8-1017/1.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив про протиправність оскаржуваного рішення, з огляду на відсутність правових підстав для відміни торгів.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.11.2019 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Представником відповідача подано відзив на позовну заяву, в якому зазначив про відповідність оскаржуваного рішення вимогам чинного законодавства.
Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Міністерством інформаційної політики України на веб-порталі Уповноваженого органу у встановленому законодавством порядку розміщено оголошення про проведення відкритих торгів №UA-2018-07-23-001384-с, відповідно до якого Міністерство інформаційної політики України є замовником закупівлі рекламних та маркетингових послуг (послуги із створення та поширення інформаційних продуктів (розміщення та демонстрування інформації)у провідних світових засобах масової інформації (на телебаченні) ДК 021:2015 - 79340000-9).
Відповідно до Протоколу розгляду тендерних пропозицій від 19.09.2018 №8-0919/1 ТОВ «Євромедіа компані» допущено до аукціону.
Рішенням засідання тендерного комітету Міністерства інформаційної політики України від 27.09.2018 (протокол №8-0927/1) ТОВ «Євромедіа компані» визначено переможцем процедури відкритих торгів та прийнято рішення про намір укласти договір про закупівлю з переможцем.
ТОВ «Євромедіа компані» на виконання абзацу 2 частини 2статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі» направлено відповідачу всі необхідні документи разом з проектом договору, що підтверджується супровідним листом від 02.10.2018.
Однак, тендерним комітетом Міністерства інформаційної політики України прийнято рішення, оформлене протоколом засідання тендерного комітету від 17.10.2018 №8-1017/1, яким на виконання абзаців 1, 2 та 3, частини 1 статті 31 Закону України «Про публічні закупівлі», у зв`язку з неможливістю усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства з питань публічних закупівель, порушення порядку повідомлення про намір укласти договір, передбаченого цим Законом та відсутності подальшої потреби в закупівлі послуг в даному обсязі, - відмінено торги згідно предмету закупівлі: рекламні та маркетингові послуги (послуги із створення та поширення інформаційних продуктів (розміщення та демонстрування інформації)у провідних світових засобах масової інформації (на телебаченні) ДК 021:2015 - 79340000-9).
Не погоджуючись із прийнятим рішенням, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади установлені Законом України «Про публічні закупівлі».
Статтею 3 вказаного Закону встановлено, що закупівлі здійснюються за принципами добросовісної конкуренції серед учасників, максимальної економії та ефективності, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівель, недискримінації учасників, об`єктивної та неупередженої оцінки тендерних пропозицій, запобігання корупційним діям і зловживанням.
Згідно зі статтею 11 Закону України «Про публічні закупівлі», для організації та проведення процедур закупівель замовник утворює тендерний комітет (комітети) або визначає уповноважену особу (осіб), які планують закупівлі, складають та затверджують річний план закупівель; здійснюють вибір процедури закупівлі; проводять процедуру закупівель; забезпечують рівні умови для всіх учасників, об`єктивний та чесний вибір переможця; забезпечують складання, затвердження та зберігання відповідних документів з питань публічних закупівель; забезпечують оприлюднення інформації та звіту щодо публічних закупівель; здійснює інші дії, передбачені цим Законом.
Рішення тендерного комітету або уповноваженої особи оформлюється протоколом. У рішенні відображаються результати поіменного голосування членів комітету, присутніх на засіданні тендерного комітету, з кожного питання. Протокол підписується всіма членами комітету, присутніми на його засіданні, або всіма уповноваженими особами. У разі відмови члена тендерного комітету або однієї з уповноважених осіб підписати протокол про це зазначається у протоколі з обґрунтуванням причин відмови (частина 4 статті 11 Закону України «Про публічні закупівлі»).
Відповідно до статті 12 згаданого Закону, закупівля може здійснюватися шляхом застосування однієї з таких процедур: відкриті торги, конкурентний діалог, переговорна процедура закупівлі.
За змістом статті 20 Закону України «Про публічні закупівлі», відкриті торги є основною процедурою закупівлі, під час проведення якої тендерні пропозиції мають право подавати всі зацікавлені особи. Для проведення процедури закупівлі має бути подано не менше двох пропозицій.
Статтею 27 Закону передбачено, що розкриття тендерних пропозицій з інформацією та документами, що підтверджують відповідність учасника кваліфікаційним критеріям, та інформацією і документами, що містять технічний опис предмета закупівлі, здійснюється автоматично електронною системою закупівель відразу після закінчення електронного аукціону. Перед початком електронного аукціону автоматично розкривається інформація про ціни / приведені ціни тендерних пропозицій.
Під час розкриття тендерних пропозицій автоматично розкривається вся інформація, зазначена в пропозиціях учасників, та формується перелік учасників у порядку від найнижчої до найвищої запропонованої ними ціни / приведеної ціни.
Протокол розкриття тендерних пропозицій формується та оприлюднюється електронною системою закупівель автоматично в день розкриття пропозицій за формою, установленою Уповноваженим органом.
Порядок розгляду та оцінки тендерних пропозицій визначений статтею 28 Закону України «Про публічні закупівлі». Так, оцінка тендерних пропозицій проводиться автоматично електронною системою закупівель на основі критеріїв і методики оцінки, зазначених замовником у тендерній документації, та шляхом застосування електронного аукціону.
До початку проведення електронного аукціону в електронній системі закупівель автоматично розкривається інформація про ціну та перелік усіх цін пропозицій, розміщений у порядку від найнижчої до найвищої ціни без зазначення найменувань та інформації про учасників.
Після оцінки пропозицій замовник розглядає тендерні пропозиції на відповідність вимогам тендерної документації з переліку учасників, починаючи з учасника, пропозиція якого за результатом оцінки визначена найбільш економічно вигідною.
У разі відхилення тендерної пропозиції, що за результатами оцінки визначена найбільш економічно вигідною, замовник розглядає наступну тендерну пропозицію з переліку учасників, що вважається найбільш економічно вигідною.
За результатами розгляду та оцінки тендерної пропозиції замовник визначає переможця та приймає рішення про намір укласти договір.
Згідно зі статтею 31 Закону України «Про публічні закупівлі», замовник відміняє торги в разі:
відсутності подальшої потреби в закупівлі товарів, робіт і послуг;
неможливості усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства з питань публічних закупівель;
порушення порядку оприлюднення оголошення про проведення процедури закупівлі, повідомлення про намір укласти договір, передбаченого цим Законом;
подання для участі в них менше двох тендерних пропозицій, а в разі здійснення закупівлі за рамковими угодами з кількома учасниками - менше трьох пропозицій;
допущення до оцінки менше двох тендерних пропозицій, а в разі здійснення закупівлі за рамковими угодами з кількома учасниками - менше трьох пропозицій;
відхилення всіх тендерних пропозицій згідно з цим Законом.
Про відміну процедури закупівлі за такими підставами має бути чітко визначено в тендерній документації.
Як вбачається з оскаржуваного рішення тендерного комітету Міністерства інформаційної політики України, оформленого протоколом засідання тендерного комітету від 17.10.2018 №8-1017/1, торги згідно предмету закупівлі: рекламні та маркетингові послуги (послуги із створення та поширення інформаційних продуктів (розміщення та демонстрування інформації)у провідних світових засобах масової інформації (на телебаченні) ДК 021:2015 - 79340000-9) відмінено у зв`язку з:
неможливістю усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства з питань публічних закупівель;
порушення порядку повідомлення про намір укласти договір, передбаченого цим Законом;
відсутності подальшої потреби в закупівлі послуг в даному обсязі.
Відтак, аналізуючи відповідність прийнятого рішення вимогам Закону України «Про публічні закупівлі» та статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає наступне.
Відповідач, як на підставу для відміни торгів, з огляду на неможливість усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства з питань публічних закупівель посилається на лист ТОВ «Ед Хок Ком`юнікейшнз» від 17.10.2018 №22579/4/18, яким останній повідомив відповідача про технічні проблеми з функціонуванням майданчиків ДП «Прозорро», що позбавили можливості товариства участі в аукціоні.
З матеріалів справи вбачається, що ТОВ «Ед Хок Ком`юнікейшнз» звернулось до відповідача із листом від 17.10.2018 №22579/4/18 та проінформувало останнього, що у зв`язку з апаратним збоєм на кореневому маршрутизаторі інтернет- провайдера TOB «Гігатранс Україна» електронний майданчик був недоступний протягом 08 год. 40 хв. робочого часу 26.09.2018 (з 09 год. 20 хв. 26.09.2018 по 00 год 16 хв. 27.09.2018).
За результатами опрацювання листа, відповідач дійшов висновку про порушення законодавства з питань публічних закупівель.
Однак, суд не погоджується з такими висновками відповідача, з огляду на те, що відповідач як замовник не наділений повноваженнями щодо встановлення порушень законодавства з питань публічних закупівель після проведення торгів.
Порядок оскарження процедури закупівлі, визначений у статті 18 Закону України «Про публічні закупівлі».
Так, скарга до органу оскарження подається суб`єктом оскарження у формі електронного документа через електронну систему закупівель. Після розміщення скарги суб`єктом оскарження в електронній системі закупівель скарга автоматично вноситься до реєстру скарг і формується її реєстраційна картка. Скарга разом з реєстраційною карткою в день розміщення суб`єктом оскарження автоматично оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу.
Відповідно до підпункту 14 пункту 1 статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі», органом оскарження є Антимонопольний комітет України.
Антимонопольний комітет України є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері публічних закупівель (частина 1 статті 1 Закону України «Про Антимонопольний комітет України»).
Для забезпечення розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель Антимонопольний комітет України утворює Комісію (комісії) з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель з числа уповноважених з розгляду скарг у сфері публічних закупівель у складі трьох осіб (частина 2 статті 6-1 Закону України «Про Антимонопольний комітет України»).
Отже, саме Антимонопольний комітет України наділений повноваженнями щодо встановлення порушення законодавства з питань публічних закупівель.
Стосовно посилань відповідача про порушення порядку повідомлення про намір укласти договір, як на підставу для винесення оскаржуваного рішення про відміну торгів, суд зазначає наступне.
За приписами частини1 статті 32 Закону України «Про публічні закупівлі» рішення про намір укласти договір про закупівлю приймається замовником у день визначення переможця, та протягом одного дня після прийняття такого рішення замовник оприлюднює на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір та надсилає його переможцю. Усім іншим учасникам електронною системою закупівель автоматично надсилається повідомлення із зазначенням найменування та місцезнаходження переможця торгів.
Судом встановлено, що рішення про визначення переможця та намір укласти договір було прийняте тендерним комітетом Міністерства 27.09.2018 та оформлене протоколом №8-0927/1.
Проте, всупереч приписам статті 32 Закону України «Про публічні закупівлі» повідомлення про намір укласти договір не було направлено ТОВ «Євромедіа компані», що не заперечується останнім.
Відтак, не направлення на адресу ТОВ «Євромедіа компані» повідомлення про намір укладення договору, свідчить про наявність обставин, з якими законодавець пов`язує обов`язок замовника відмінити торги.
Щодо наявності підстав для відміни торгів, з огляду на відсутність подальшої потреби в закупівлі послуг, відповідачем зазначено про неможливість виготовлення та показу телепрограми про Україну хронометражем 30 хвилин в ефірі міжнародних телеканалів, що визначено в службовій записці та додатково підтверджено протоколом робочої зустрічі с ТОВ «Євромедіа компані».
Так, відповідачем здійснено аналіз контенту та мовлення закордонних телерадіокомпаній на предмет можливого виготовлення та трансляції за кордоном програми про Україну хронометражем до 30 хв., за результатом чого складено доповідну записку від 15.10.2018.
Проведеним моніторингом встановлено, що до кінця 2018 року неможливе виготовлення та показ телепрограми про Україну хронометражем до 30 хв. в ефірі міжнародних телеканалів.
Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Частиною другою статті 74 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Разом з тим, відповідачем не надано доказів, які б підтверджували обставини, за яких відповідач дійшов висновку про неможливість виготовлення та показу телепрограми про Україну хронометражем до 30 хв.
Зокрема, не береться судом до уваги лист BBS Global News від 26.10.2018 №1-26/1810, оскільки такий лист отримано відповідачем після винесення оскаржуваного рішення від 17.10.2018 №8-1017/1.
Відтак, така підстава для відміни торгів як відсутність подальшої потреби в закупівлі послуг позивачем не обґрунтована та не доведена.
Разом з тим, враховуючи обставини встановлені під час розгляду даної справи, а саме порушення відповідачем приписів статті 32 Закону України «Про публічні закупівлі» щодо не направлення ТОВ «Євромедіа компані» повідомлення про намір укласти договір, у відповідача були наявні правові підстави для винесення рішення про відміну торгів згідно предмету закупівлі: рекламні та маркетингові послуги (послуги із створення та поширення інформаційних продуктів (розміщення та демонстрування інформації)у провідних світових засобах масової інформації (на телебаченні) ДК 021:2015 - 79340000-9).
Згідно із частинами першою, другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, доведено правомірність та обґрунтованість прийнятого ним оскаржуваного рішення.
Натомість, позивачем не доведено та не надано достатньо належних та допустимих доказів в підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги.
Системно проаналізувавши норми законодавства, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позовні вимоги є необґрунтованими, а позов таким, що не підлягає задоволенню.
Враховуючи те, що суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову, судові витрати відшкодуванню позивачу не підлягають.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 72-77, 90, 241-246, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України суд,
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «Євромедіа компані» (02140, м. Київ, вул. Лариси Руденко, 6-А, №112, РНОКПП 32828435) відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини першої Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції згідно з Законом України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII.
Суддя В.П. Шулежко