Рішення № 97182019, 26.05.2021, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.05.2021
Номер справи
620/4349/21
Номер документу
97182019
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 травня 2021 року м.Чернігів Справа № 620/4349/21

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Падій В. В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 )звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - ГУ ПФУ в Чернігівській області), в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, викладені у листі № 2879-3316/М-02/8-2500/21 від 31.03.2021, щодо не проведення перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 з січня 2019 з грошового забезпечення 18493,68 грн, з травня 2019 з грошового забезпечення 18580,12 грн, з липня 2019 з грошового забезпечення 18618,13грн, з січня 2020 з грошового забезпечення 19368,76 грн, з червня 2020 з грошового забезпечення 19562,82 грн, з липня 2020 з грошового забезпечення 19609,09 грн, з урахуванням вимог статті 43, частини 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням підвищення грошового забезпечення з січня 2019 із суми 18493,68 грн, з травня 2019 із суми 18580,12 грн, з липня 2019 із суми 18618,13 грн, з січня 2020 із суми 19368,76 грн, з червня 2020 із суми 19562,82 грн, з липня 2020 із суми 19609,09 грн, та виплатити з урахуванням вимог статті 43, частини 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Обґрунтовуючи вимоги, позивач вказує на порушення відповідачем у спірних правовідносинах чинного законодавства України на момент їх виникнення, що стало підставою для звернення до суду.

Ухвалою суду від 27.04.2021 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановлено відповідачу для подання відзиву на позов і всіх письмових та електронних доказів (які можливо доставити до суду), що підтверджують заперечення проти позову або заяви про визнання позову - 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Відповідачем поданий відзив на позов, в якому заперечує проти задоволення позову, вважає його необґрунтованим та вважає, що підставою для перерахунку пенсії є довідка, встановленої форми, видана уповноваженим органом, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у такій довідці. Органи Пенсійного фонду України не наділені самостійно визначати розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії; розмір складових грошового забезпечення особи визначається виключно уповноваженим органом, а тому за відсутності іншої довідки про розмір грошового забезпечення, ніж та, яка була видана Головним управління Національної поліції в Чернігівській області для призначення пенсії позивачу, підстав для перерахунку пенсії позивачу не має.

Позивачем подана відповідь на відзив на позов, проте суд не враховує відповідь на відзив на позов, оскільки справа розглядається в порядку статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно якої заявами по суті є лише позов та відзив.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Чернігівській області та отримував пенсію за вислугу років з 12.09.2018 по 29.11.2018, а з 30.11.2018 по теперішній час отримує пенсію по інвалідності (друга група) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

04.03.2021 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Чернігівській області із заявою, в якій зазначив, що розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення поліцейського, після призначення йому пенсії, неодноразово збільшувалися, а саме з січня 2019 року та з січня та червня 2020 року збільшена щомісячна премія, також з січня, травня, липня, грудня 2019 року та січня, червня, грудня 2020 року збільшена індексація, а тому просив здійснити перерахунок пенсії з врахуванням вищезазначеного підвищення розмірів додаткових видів грошового забезпечення - щомісячної премії та індексації та надав відповідачу як підставу для перерахунку пенсії - лист ГУ Національної поліції в Чернігівській області від 28.12.2020 №21/М-509зі з додатками про складові та розмір грошового забезпечення поліцейського (а.с.12-15).

Листом від 31.03.2021 №2879-3316/М-02/8-2500/21 ГУ ПФУ в Чернігівській області повідомило позивачу, що після визнання протиправним та скасування пункту 3 Постанови №103 інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося, а тому відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії (а.с. 16).

Вважаючи дії ГУ ПФУ в Чернігівській області щодо відмови у перерахунку його пенсії з урахуванням підвищених додаткових видів грошового забезпечення поліцейського протиправними, позивач звернувся до суду з позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.

Вимогами частини другої статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ, у редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин).

Частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з частиною 18 статті 43 Закону №2262-ХІІ у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Статтею 51 Закону №2262-ХІІ визначено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393» (далі - Порядок № 45).

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ.

Суд зазначає, що скасування з 05.03.2019 в судовому порядку пунктів 1, 2 Постанови №103 не впливає на результат розгляду цієї справи по суті, оскільки алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, передбачений у Постанові №45, не змінився у зв`язку з прийняттям Постанови №103.

Порядок №45 в редакції до внесення змін Постановою №103 також передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 3 (далі - довідка) та у місячний строк подавали їх Головним управлінням Пенсійного фонду України. Головні управління Пенсійного фонду України здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, в тому числі складові грошового забезпечення, визначалася у додатку 3 Порядку № 45.

Відповідно до пункту 9 Порядку № 45 органи Пенсійного фонду України мають право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак правом самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відповідач не має.

З системного аналізу норм законодавства України суд дійшов висновку, що перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ здійснюється органами Пенсійного Фонду України лише після отримання ними довідок про розмір грошового забезпечення, складеними відповідними уповноваженими органами, які визначають розмір складових грошового забезпечення особи.

З огляду на викладене суд дійшов висновку, що передумовою для здійснення перерахунку пенсії позивача є оформлення довідки уповноваженим органом про розмір грошового забезпечення останнього, встановленого за відповідною (аналогічною) посадою та надання її відповідачу.

Суд зазначає, що предметом цього спору є відмова ГУ ПФУ в Чернігівській області в проведенні перерахунку пенсії позивача, з урахуванням підвищення розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення поліцейського (щомісячної премії - з січня 2019 року та з січня та червня 2020 року та індексації з січня, травня, липня, грудня 2019 року та січня, червня, грудня 2020 року) .

Матеріали справи не містять жодних довідок уповноваженого органу про зміну грошового забезпечення позивача з січня, травня та липня 2019 року, з січня, червня, липня та грудня 2020 року, а відповідач права самостійно визначати розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 не має.

Оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав правових підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу без врахування положень Порядку № 45.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про правомірність дій відповідача при прийнятті рішення про відмову позивачу у перерахунку пенсії, оскільки ГУ Пенсійного фонду України в Чернігівській області діяло у відповідності до Закону №2262-ХІІ та Порядку №45.

Суд відхиляє посилання позивача на лист ГУ Національної поліції в Чернігівській області від 28.12.2020 №21/М-509зі з додатками, який ним було подано відповідачу для перерахунку пенсії, оскільки Законом №2262-ХІІ та Порядком №45 визначений чіткий алгоритм дій уповноважених органів, умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсії позивача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню повністю за необґрунтованістю.

При вирішенні даної справи судом були враховані положення частини 2 статті 2 та частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для розподілу судових витрат відсутні, оскільки в задоволенні позову відмовлено.

Керуючись статтями 139, 241, 243, 244-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 293, 295 - 297 та підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги до Чернігівського окружного адміністративного суду або до суду апеляційної інстанції протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 .

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, вул. П`ятницька, 83-А,м.Чернігів,14005, ЄДРПОУ - 21390940.

Суддя В.В. Падій