
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 травня 2021 року справа № 580/1683/21
09 годин 57 хвилин м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі: судді - Трофімової Л.В., за участі секретаря - Безпалого А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу № 580/1683/21
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) [позивач ОСОБА_1. - особисто]
до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18001, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 21366538) [представник відповідача - не прибув]
про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити дії, прийняв рішення.
29.03.2021 ОСОБА_1 , звернувшись до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області, просить:
-визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 14.12.2020 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 ;
-зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити з 01.10.2020 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності у розмірі 80% від суми місячної заробітної плати, згідно довідки прокуратури Черкаської області від 20.10.2020, без обмеження її граничного розміру, з урахуванням раніше проведених виплат;
-зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити разово виплату ОСОБА_1 різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за період з 01.10.2020 до моменту здійснення перерахунку пенсії;
- судові витрати стягнути з відповідача.
Ухвалою від 01.04.2021 відкрито спрощене провадження у справі, призначено судове засідання на 22.04.2021. У зв`язку з поширенням коронавірусної інфекції та хворобою судді Черкаського окружного адміністративного суду Л.В.Трофімової з 19.04.2021 по 14.05.2021 включно судове засідання 22.04.2021 не відбулося, розгляд справи призначено на 19.05.2021.
У обґрунтуванні позовних вимог зазначено, що відповідач під час перерахунку пенсії на підставі довідки Черкаської обласної прокуратури від 06.10.2020 №21-154вих.20 протиправно застосував відсоткове значення пенсії 60% заробітної плати, тоді як позивач отримувала пенсію в розмірі 80% заробітної плати. Відповідач всупереч вимогам законодавства безпідставно обмежив максимальний розмір пенсії позивача, що призвело до обмеження права на отримання належних сум пенсії, встановлених постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 27.07.2016 у справі № 712/7601/16-а. Позивака у судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила задовольнити позов.
Відповідач позов не визнав, 09.04.2021 подав до суду відзив на позов (а.с.22-24), відповідно до якого зазначив, що відповідно до частини 2 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» пенсія призначається в розмірі 60% суми місячної заробітної плати. Відповідно до частини 15 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Позивачу згідно з довідкою Черкаської обласної прокуратури від 06.10.2020 №21-154вих.20 проведено перерахунок пенсії відповідно до чинного законодавства. Відповідач свого представника у судове засідання не направив, 17.05.2021 подав клопотання про розгляд справи за відсутності представника відповідача.
13.04.2021 від позивача надійшла відповідь на відзив (а.с.26).
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем аргументи щодо обставин справи, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів сукупно, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити частково з огляду на таке.
Відповідно до частини 1 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Конституцією України передбачено (частина 2 статті 19), що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно з частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів. Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом встановлено, що відповідно до розпорядження від 13.03.2014 №159940 позивачу з 12.03.2014 призначено пенсію з інвалідності у розмірі 80% від суми місячної заробітної плати (а.с.75).
20.10.2020 Черкаською обласною прокуратурою видано позивачу довідку №21-625вих20 про розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсій. Довідка видана відповідно до рішення Конституційного Суду України від 26.03.2020 №6-р/2020.
14.12.2020 відповідачем прийнято рішенням №971220159940, яким позивачу здійснено перерахунок пенсії згідно довідки від 20.10.2020 №21-625вих20 у розмірі 60% заробітної плати з обмеженням її максимальним розміром (а.с.13-14).
За наслідками розгляду звернення позивача про перерахунок пенсії з розміру 80 %, відповідач листом від 16.12.2020 №6463-6848/Р-03/8-2300/20 повідомив, що пенсія прокурорам призначається у розмірі 60% місячної заробітної плати, а максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, тому перерахунок пенсії позивача на підставі вказаної вище довідки проведений згідно чинного законодавства.
Вважаючи зазначену відмову протиправною, позивач звернувся до суду за захистом порушених майнових прав.
Спірні правовідносини визначаються у правомірності зменшення пенсійним органом сум заробітної плати позивача до 60%, що було призначено позивачу з 2014 року у розмірі 80% заробітної плати та обмеження пенсії граничним розміром.
Суд зазначає, що на час призначення позивачу пенсії діяв Закон України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 (далі - Закон №1789).
Згідно з частиною 1 статті 50-1 Закону №1789 (у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Відповідно до частини 18 статті 501 Закону №1789 (у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
15.07.2015 набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» №1697-VII від 14.10.2014 (далі - Закон №1697).
Згідно з пунктом 3 Прикінцевих положень Закону №1697 визнано таким, що втратив чинність із набранням чинності цим Законом: Закон України «Про прокуратуру» крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 462, статті 47, частини першої статті 49, частини п`ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 512, статті 53 щодо класних чинів.
З 15.07.2015 питання призначення та перерахунку пенсій, призначених прокурорським працівникам, врегульовано Законом №1697.
Відповідно до частини 1 статті 86 Закону №1697 (у редакції, чинній на час набрання ним чинності) прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше: з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року - 21 рік 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 11 років 6 місяців.
Згідно з частиною 2 статті 86 Закону №1697 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Частиною 9 статті 86 Закону №1697 (в редакції, чинній на час набрання ним чинності) прокурорам, визнаним інвалідами I або II групи, призначається пенсія з інвалідності в розмірах, передбачених частиною другою цієї статті, за наявності стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років.
Відповідно до частини 20 статті 86 Закону №1697 (у редакції, чинній на час набрання ним чинності) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.
Відповідно до статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтею 58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Суд зазначає, що після 15.07.2015 під час призначення пенсії прокурорським працівникам належить застосуванню частина 2 статті 86 Закону №1697.
Умовою перерахунку пенсій прокурорським працівникам є підвищення заробітної плати. Інші умови щодо розміру пенсії, що застосовується під час перерахунку пенсій частина 1 статті 86 Закону №1697 не містить.
Суд дійшов висновку, що під час перерахунку пенсій прокурорським працівникам застосуванню належить розмір (відсоткове значення), з якого була призначена пенсія.
01.01.2015 набрав чинності Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 №76-VII, відповідно до якого частина 18 статті 50-1 Закону України №1789 (що діяла до 15.07.2015) та частина 12 статті 86 Закону України №1697-VІІ викладені у такій редакції: умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
У період з 2015 року до 2019 року Кабінетом Міністрів України нормативно-правові акти щодо встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, призначених працівникам прокуратури не приймалось.
Рішенням Конституційного Суду України №7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини 20 статті 86 Закону №1697-VII, відповідно до якого умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 встановлений порядок його виконання: частина 20 статті 86 Закону №1697 не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення; частина 20 статті 86 Закону №1697 належить застосуванню у первісній редакції: 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, під час звільнення з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.
Рішенням Конституційного Суду України №6-р/2020 від 26.03.2020 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення пункту 26 розділу Прикінцеві та перехідні положення Бюджетного кодексу України у частині, що передбачає, що норми і положення статті 81 Закону №1697 застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Суд зазначає, що у зв`язку з прийняттям Конституційним Судом України рішень від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 та від 26.03.2020 №6-р/2020 у позивача виникло право на звернення за перерахунком пенсії в порядку, визначеному частиною 20 статті 86 Закону №1697, з дня підвищення заробітної плати працівникам прокуратури на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.
Судом встановлено, що Черкаська обласна прокуратура надала позивачу довідку від 20.10.2020 №21-625вих.20 про розмір заробітної плати, для перерахунку пенсії за відповідною посадою. Зазначена довідка видана відповідно до рішення Конституційного Суду України від 26.03.2020 №6-р/2020 (а.с.15).
Відповідачем згідно довідки Черкаської обласної прокуратури від 20.10.2020 №21-625вих.20 здійснено перерахунок пенсії позивача виходячи з 60% заробітної плати, визначеного довідкою та з урахуванням обмеження пенсії десятьма розмірами прожиткового мінімуму. Пенсія позивача після вказаного перерахунку складає 17 690 грн (а.с.14).
Суд зазначає, що положення частини 2 статті 86 Закону №1697 щодо розміру пенсії застосовуються під час призначенні пенсій прокурорським працівникам у разі реалізації ними первинного права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Під час перерахунку пенсії з інвалідності, призначеної позивачу, має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, що діяла на момент призначення пенсії.
Згідно із частиною 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Оцінюючи рішення відповідача щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 , виходячи з 60% заробітної плати за критеріями частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку, що відповідач під час прийняття рішення від 14.12.2020 № 971220159940 та здійсненні перерахунку розміру пенсії з 60% від заробітної плати позивача діяв не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, встановлений законами України, а тому позовні вимоги у частині визнання протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 14.12.2020 № 971220159940 щодо неврахування 80% заробітної плати та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити з 01.10.2020 перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виходячи з 80% заробітної плати належить задовольнити.
Оцінюючи позовні вимоги у частині здійснення перерахунку пенсії без обмеження максимальним розміром, суд зазначає про таке.
Обмеження максимального розміру пенсії вперше були введені в дію Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VІ (далі - Закон №3668).
Згідно статті 2 Закону №3668-VI, що набрав чинності 01.10.2011 (у редакції, чинній на час здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.10.2020) максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) зокрема, відповідно до Закону України «Про прокуратуру» не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, що втратили працездатність.
З часу набрання чинності Законом №3668 він поширює свою дію на всю територію України і розповсюджується на всіх осіб, які отримують пенсії за законодавством України (зокрема, призначені (перераховані) відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у статті 2 Закону №3668).
На осіб, яким пенсія перерахована відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у статті 2 Закону № 3668, зокрема, Закону України «Про прокуратуру», та розмір якої перевищує максимальний розмір, встановлений зазначеним Законом, поширюються приписи законодавства, чинні на час здійснення такого перерахунку.
Зазначені положення Закону №3668-VI не визнавались Конституційним Судом України такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), тому є чинними і належать виконанню.
Аналогічні висновки викладені у постановах Верховного Суду від 21.11.2019 у справі №161/14321/16-а та від 10.12.2020 у справі №580/492/19.
Суд дійшов висновку, що позовні вимоги у частині здійснення перерахунку пенсії без обмеження її максимальним розміром є необґрунтованими та задоволенню не належать.
Надаючи оцінку позовної вимоги про виплату різниці суми між нарахованою після перерахунку та фактично отриманою пенсією здійснити разово та однією сумою, суд зазначає про таке.
Суд зазначає, що відповідачем не проведено перерахунок та виплату пенсії позивача, тому немає підстав вважати, що відповідачем при проведенні перерахунку пенсії позивача не буде проведена виплата різниця суми між нарахованою після перерахунку та фактично отриманою пенсією та буде застосовано незаконне втручання у майнові права позивача у майбутньому.
Відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України суд у конкретній справі вирішує спір, предмет якого існує на час розгляду справи, і не може приймати рішення на майбутнє. Судовому захисту належать порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає про таке.
Згідно частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України у разі часткового задоволення позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. Суд не включає до складу судових витрат, ящо належать розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору. Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до пункту 9 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір», а доказів понесення інших судових витрат не надано, то відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат.
Керуючись статтями 2, 6-16, 19, 73-78, 90, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 14.12.2020 № 071220159940 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 .
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити з 01.10.2020 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з інвалідності у розмірі 80% від суми місячної заробітної плати згідно довідки прокуратури Черкаської області від 20.10.2020 № 21-625вих20 з урахуванням раніше проведених виплат.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, що може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення може бути оскаржене у апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень та з урахуванням пункту 3 розділу VI Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Учасники справи:
позивач: ОСОБА_1 [ АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ];
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області [вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18001, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 21366538].
Повне судове рішення складено 24.05.2021.
Суддя Л.В. Трофімова