
Копія
Справа № 560/621/21
РІШЕННЯ
іменем України
24 травня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо перерахунку відповідно до постанови КМУ від 21 лютого 2018 р. № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" розміру пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року, виходячи з розрахунку 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перерахувати відповідно до постанови КМУ від 21 лютого 2018 р. № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" розмір пенсії ОСОБА_1 виходячи з розрахунку 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення з 01 січня 2018 року та здійснити виплату пенсії в цьому розмірі з 01 січня 2018 року із врахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем йому призначено пенсію за вислугу років з основним розміром 90% грошового забезпечення. Однак в результаті перерахунку пенсії на підставі постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зменшено розмір призначеної позивачу пенсії, починаючи з 01.01.2018, а саме перераховано пенсію, виходячи з 80% від суми грошового забезпечення. Позивач вважає зазначені дії відповідача неконституційними та протиправними, у зв`язку із чим звернувся за судовим захистом. Зокрема, внесені Постановою № 103 зміни до пункту 5 Порядку № 45 порушують вимоги частини 2 преамбули Закону № 2262-ХІІ щодо його спрямованості на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення; визначений абзацом 6 частини першої статті 7 Закону № 1058-IV принци рівноправності застрахованих осіб щодо отримання пенсійних виплат; єдиний підхід до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсії, так при перерахунку раніше призначених пенсій, за рішеннями КСУ принципи пропорційності і справедливості.
Ухвалою суду від 19.01.2021 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому заперечує щодо задоволення адміністративного позову та зазначає, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 20.07.2020 по справі № 560/2256/20, яке набрало законної сили 20.08.2020, головним управлінням проведено перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року, згідно наданої Хмельницьким обласним військовим комісаріатом довідки від 16 березня 2018 року про розмір грошового забезпечення, виходячи із розміру 80% грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат. При цьому, як зазначає відповідач позивач з 22.03.2018 отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону № 2262-ХІІ. Водночас, відповідно до ст. 21 Закону № 2262-ХІІ, пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються особам з інвалідністю внаслідок війни II групи - 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).
Крім того, у відзиві на позов відповідач вказав про необхідність розгляду даної справи з викликом сторін.
Суд зазначає, що частинами п`ятою - шостою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Таким чином, зважаючи на те, що дана справа призначена до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 КАС України, відсутня необхідність призначати розгляд справи у судовому засіданні. Тому, клопотання відповідача до задоволення не підлягає.
Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області разом із відзивом також подав до суду клопотання про залишення адміністративного позову без розгляду, оскільки позивачем пропущено строк звернення до суду.
В обґрунтування поданого клопотання відповідач зазначає, що оскільки позивачу проведено перерахунок з квітня 2018 року, а тому позивач знав про розміри виплачуваної йому пенсії з травня 2018 року, при цьому звернувся до суду лише в січні 2021 року, а отже порушив передбачений ст. 122 КАС України строк на звернення до адміністративного суду.
Вирішуючи вказане клопотання відповідача, суд зазначає, що відмова щодо перерахунку пенсії датована 14.12.2020, а позивач звернувся з позовною заявою 12 січня 2021 року, тобто в межах строку передбаченого статтею 122 КАС України, а тому вказане клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задоволенню не підлягає.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, з`ясувавши всі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що з 02.12.2005 позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Загальна вислуга років для призначення пенсії складає 32 роки. Розмір пенсії позивача становив 90% відповідних сум грошового забезпечення.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" відповідачем з 01 січня 2018 року проведено перерахунок пенсії позивача відповідно до вимог статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в розмірі 70 % відповідних сум грошового забезпечення.
22 березня 2018 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про переведення на пенсію по інвалідності згідно Закону № 2262-ХІІ.
Так, 22 березня 2018 року ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності, виходячи із розміру 80 % грошового забезпечення.
На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 20.07.2020 по справі № 560/2256/20, яке набрало законної сили 20.08.2020, відповідачем проведено перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року, згідно наданої Хмельницьким обласним військовим комісаріатом довідки від 16 березня 2018 року про розмір грошового забезпечення, виходячи із розміру 80% грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат.
20.11.2020 позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок та виплату пенсії з урахуванням 90 %.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області листом від 04.12.2020 №2200-1708-8/53192 повідомило, що пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахована позивачу відповідно до покладених зобов`язань, в установленому чинним законодавством порядку. Підстав для проведення перерахунку та виплати пенсії у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення та з урахуванням іншого розміру грошового забезпечення для обчислення пенсії, ніж визначеного згідно наданої Хмельницьким обласним військовим комісаріатом довідки від 16 березня 2018 року № ХС50966 про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою за нормами, чинними на 01 березня 2018 року у головного управління немає.
Вважаючи дії відповідача щодо перерахунку пенсії протиправними, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, урегульовано Законом України від 09 квітня 1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон №2262-ХІІ).
За змістом статті 7 Закону №2262-ХІІ військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.
Статтею 18 Закону №2262-ХІІ визначено, що пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства.
Відповідно до статті 21 Закону №2262-ХІІ пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в таких розмірах: особам з інвалідністю внаслідок війни II групи - 80 процентів.
Водночас, статтею 23 Закону №2262-ХІІ визначено, що в разі наявності у особи з інвалідністю з числа осіб офіцерського складу, прапорщиків і мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, вислуги, необхідної для призначення пенсії за вислугу років (пункт "а" статті 12), пенсія по інвалідності може призначатися їм у розмірі пенсії за вислугу років відповідно до вислуги (пункт "а" статті 13).
Згідно з частиною другою статті 13 Закону №2262-ХІІ, у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
08 липня 2011 року прийнято Закон №3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набув чинності 01 жовтня 2011 року, підпунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ, зокрема у частині другій статті 13 цифри "90" замінено цифрами "80".
27 березня 2014 року прийнято Закон №1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", який набрав чинності з 01 квітня 2014 року, крім деяких положень, пунктом 23 Розділу ІІ якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ: у частині другій статті 13 цифри "80" замінено цифрами "70". Ці зміни набрали чинності з 01 травня 2014 року.
Поряд з цим, статтею 63 Закону №2262-ХІІ визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій. Зокрема, частиною четвертої цієї статті (у редакції, чинній з 1 січня 2017 року) передбачено, що у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Спір у цій справі стосується наявності підстав для обчислення пенсії по інвалідності позивачу у розмірі пенсії за вислугу років.
Суд враховує, що можливість обчислення військовослужбовцю пенсії по інвалідності у розмірі пенсії за вислугу років прямо передбачена статтею 23 Закону №2262-ХІІ.
Як встановлено у ході судового розгляду, позивач до 01 січня 2018 року набув право на пенсію за вислугу років у розмірі 90% грошового забезпечення.
Дії пенсійного органу щодо обчислення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01 січня 2018 року у розмірі 70% грошового забезпечення визнані неправомірними рішенням суду, що набрало законної сили.
З урахуванням наведеного, суд, виходячи з принципів верховенства права, соціальної справедливості та правової визначеності, враховуючи набуття позивачем права на пенсію за вислугу років у розмірі 90% грошового забезпечення, погоджується з доводами позивача про те, що його пенсія по інвалідності з 22 березня 2018 року має бути перерахована у розмірі пенсії за вислугу років, тобто виходячи з 90% грошового забезпечення.
Суд не приймає до уваги доводи представника відповідача викладені у відзиві, що позивач маючи 2 групу інвалідності, що дає право на призначення пенсії в розмірі 80 % грошового забезпечення, скористався правом на призначення йому пенсії по інвалідності, та пенсія йому розрахована з розміру 80% грошового забезпечення. Вказані доводи не відповідають вимогам ст. 23 Закону № 2262-ХІІ, відповідно до якої в разі наявності у особи з інвалідністю з числа осіб офіцерського складу, прапорщиків і мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом вислуги, необхідної для призначення пенсії за вислугу років (п. «а» ст. 12), пенсія по інвалідності може призначатися їм у розмірі пенсії за вислугу років відповідно до вислуги ( п.»а» ст.13), тобто отримання позивачем пенсії по інвалідності не позбавляє його права на отримання пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення, якщо він має таке право та йому пенсія була призначена саме у такому розмірі.
До того ж, суд враховує, що внаслідок перерахунку чи переведення особи на інший вид пенсійної виплати її розмір у будь-якому випадку не може зменшуватись, а у разі зменшення суми пенсії - її виплата проводиться у попередньому розмірі.
Отже, з метою захисту порушеного права позивача на отримання пенсійних виплат у належному розмірі, суд визнає за необхідне зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 з 22 березня 2018 року пенсію по інвалідності у розмірі 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням проведених виплат.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача виходячи з розміру 80% грошового забезпечення, певним чином звузивши право особи на майно (грошові кошти), яке їй належить, відтак позовні вимоги ОСОБА_1 слід задовольнити частково.
Оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору, судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 з 22 березня 2018 року, виходячи з розрахунку 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 22 березня 2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виходячи з 90% від відповідних сум грошового забезпечення та здійснити виплату пенсії в цьому розмірі з 22 березня 2018 року, із врахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Судові витрати в порядку статті 139 КАС України розподілу між сторонами не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя /підпис/ І.І. Тарновецький "Згідно з оригіналом" Суддя І.І. Тарновецький