
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 травня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/655/2114 год. 00 хв.
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді: Кисильової О.Й.,
при секретарі: Новіковій Т.А.,
за участю:
представника позивача - Старюка В.А.,
представника відповідача - Усатенко А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області про визнання протиправним та скасування рішення,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду із адміністративним позовом до Управління державної міграційної служби України в Херсонській області (далі - відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 30.11.2015 про скасування рішення про оформлення набуття позивачем громадянства України.
Ухвалою від 26.02.2021 позовна заява залишеня без руху, позивачу наданий строк для уснення недоліків позовної заяви.
Ухвалою від 22.03.2021 у справі відкрите спрощене позовне провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні).
Ухвалою від 16.04.2021 подальший розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін, судове засідання призначене на 18.05.2021 об 11:00 год.
18.05.2021 у судовому засіданні проголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що 30.12.2009 Цюрупиньский районний суд Херсонської області ухвалив рішення, яким встановив факт постійного проживання ОСОБА_1 на території України, на підставі чого 15.01.2010 УМВС України в Херсонській області прийняте рішення про набуття позивачем громадянства України за територіальним походженням на підставі ст. 8 Закону України "Про громадянство України". 30.11.2015 відповідач прийняв рішення про скасування рішення від 15.01.2010, зазначивши підставою рішення Апеляційного суду Херсонської області від 13.12.2010, яким скасоване рішення Цюрупинського районного суду від 30.12.2009. Посилаючись на статтю 21 Закону України "Про громадянство України", позивач зазначає, що рішення про оформлення набуття громадянства України скасовується, якщо особа набула громадянство України відповідно до статей 8 та 10 цього Закону шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України. При цьому, інших підстав, які б давали можливість суб`єкту владних повноважень скасувати прийняте рішення про оформлення набуття громадянства України, діючим законодавством не передбачено. Як стверджує позивач, відповідач не встановив факту обману чи подання позивачем свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів при набутті громадянства, а тому у відповідача не було законних підстав для прийняття спірного рішення. Скасування у судовому порядку рішення про встановлення факту постійного проживання позивача в Україні не є передбаченою законодавством підставою для позбавлення ОСОБА_1 громадянства.
13.04.2021 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог, з огляду на таке. У січні 2010 року громадянин Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до УМВС України в Херсонській області із заявою про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням, додавши до заяви такі документи: копію паспорта громадянина Соціалістичної Республіки В`єтнам № НОМЕР_1 від 28.12.2009, виданого Посольством В`єтнаму в Україні з перекладом на українську мову; рішення Цюрупинського районного суду Херсонської області від 30.12.2009 у справі № 2о-155/2009 про встановлення факту постійного проживання на території України до 24.08.1991. У заяві про оформлення набуття громадянства України за територіальним походенням позивач вказав місце проживання на території України: АДРЕСА_1 . 15.01.2010 відповідач прийняв рішення про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням громадянином ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України "Про громадянство України" на підставі рішення Цюрупинського районного суду від 30.12.2009 у справі № 2о-155/2009. 22.01.2010 позивач був документований Комсомольським ВМ ХМВ УМВС України в Херсонський області паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 . Нормативними актами, які передбачалти підстави та порядок набуття особами громадянства України передбачено, що особа, яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території подає документи, передбачені підпунктами Порядком № 215, а також документ, що підтверджує факт постійного проживання особи на території України. При цьому, у разі відсутності документів, що підтверджують факт постійного проживання чи народження особи до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України або документів, що підтверджують відповідні родинні стосунки, для оформлення набуття громадянства України подається відповідне рішення суду. У ході службової перевірки справ з оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням громадян Соціалістичної Республіки В`єтнам, які набули громадянство України на підставі рішення суду про встановлення юридичного факту постійного проживання, відповідач встановив, що рішенням Апеляційного суду Херсонської області від 13.12.2010 скасоване рішення Цюрупинського районного суду Херсонської області від 30.12.2009, яким встановлений факт постійного проживання ОСОБА_1 на території України до 24 серпня 1991 року. Зазначене стало підставою для прийняття УДМС прийнято рішення (подання) від 30.11.2015 про скасування рішення УМВС України в Херсонській області від 15.01.2010 про набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до ч. 1 статті 8 Закону України "Про громадянство України" відносно ОСОБА_1 . Також, було встановлено, шо ОСОБА_1 , як і багато інших громадян Соціалістичної Руспубліки В`єтнам, прибув на територію України відповідно до Угоди між Урядом СРСР та Урядом Соціалістичної Республіки В`єтнам "Про направлення і прийняття в`єтнамських громадян на професійне навчання та роботу на підприємства і в організації СРСР" від 02.04.1981. Метою їх приїзду була робота і підвищення кваліфікації, а тому вони проживали на території України тимчасово на період роботи та після її завершення зобов`язані були повернутися до Соціалістичної Республіки В`єтнам. Після завершення роботи ОСОБА_1 не покинув територію України та залишився проживати, однак із заявою про документування посвідкою на постійне проживання в Україні у встановлених Законом України "Про імміграцію" порядку та строк не звертався. Відповідач також зауважив, що ч. 5 ст. 8 Закону України "Про громадянство України" надає право на набуття громадянства України за територіальним походження лише особам, які самі чи їх близькі родичі народилися або постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території України. Положення цієї статті розповсюджується на громадян колишнього СРСР, а також на іноземців та осіб без громадянства, які прибули з країн далекого зарубіжжя та в установленому порядку отримали дозвіл на постійне проживання на території України до 24 серпня 1991 року і були документовані посвідками на постійне проживання. Проте, відповідно до законодавства України громадяни Соціалістичної Республіку В`єтнам не мають підстав для набуття громадянства України за територіальним походження, оскільки перебували в Україні до 24.08.1991 тимчасово на період роботи та навчання. Такі особи мали право по Угоді документуватися посвідкою на постійне проживання в Україні та, в подальшому, звертатися з клопотанням про прийняття до громадянства України у разі виконання ними вимог ст. 9 Закону України "Про громадянство України". Відтак, як стверджує відповідач, рішення УДМС від 30.11.2015 про скасуваня оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням прийнято міграційним органом на законних підставах, оскільки єдиною підставою для набуття у 2010 році позивачем громадянства України було судове рішення про встановлення юридичного факту, яке у подальшому було скасовано судом апеляційної інстанції.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні підтримала позицію, викладену у відзиві на позовну заяву та у запереченнях, та просила відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Розглянувши надані сторонами документи, заслухавши пояснення представників сторін, з`ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд зазначає наступне.
30.12.2009 Цюрупинський районний суд Херсонської області ухвалив рішення у справі № 2о-155/2009, яким встановив факт постійного проживання громадянина Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_1 на території України до 24.08.1991.
15.10.2010 УМВС України в Херсонській області прийняте рішення про набуття громадянства України за територіальним походженням, відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України "Про громадянства України", громадянином Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
22.01.2010 Комсомольським ВМ ХМВ УМВС України в Херсонській області ОСОБА_1 виданий паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 .
Апеляційний суд Херсонської області задовольнив апеляційну скаргу прокурора Цюрупинського району, та 13.12.2010 ухвалив рішення, яким скасував рішення Цюрупинського районного суду Херсонської області від 30.12.2009 у справі № 2о-155/2009.
30.11.2015 Управління державної міграційної служби України в Херсонській області прийняло рішення (подання) про скасування рішення від 15.10.2010 про оформлення набуття ОСОБА_1 громадянства України.
При відкритті провадження у даній справі суд в ухвалі від 22.03.2021 надав оцінку дотримання позивачем строку звернення до суду, встановивши, що 22.01.2010 позивач отримав паспорт громадянина України, а 16.02.2010 отримав паспорт для виїзду за кордон, після чого ОСОБА_1 виїхав до Російської Федерації. 16.02.2020 закінчувався термін дійсності закордонного паспорта ОСОБА_1 , а тому він звернувся до Посольства України в Російській Федерації з метою отримання паспорту для виїзду за кордон, проте отримав відмову у зв`язку із проблемами з паспортом громадянина України. Наприкінці січня 2021 адвокат позивача звернувся до відповідача із запитом про надання інформації про стан набуття ОСОБА_1 громадянства України, отримавши відповідь УДМС України в Херсонській області від 01.02.2021, зі змісту якої дізнався про існування оскаржуваного рішення.
Також у судовому засіданні 18.05.2021 представник позивача зазначив, що позивач тривалий час та станом на час розгляду справи перебував та перебуває за межами України.
Оскільки 01.02.2021 позивачу стало відомо про прийняття відповідачем 30.11.2015 рішення про скасування рішення від 15.01.2010 про набуття ним громадянства України, та вважаючи це рішення незаконним, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи оцінку обґрунтованості доводів позивача про протиправність спірного рішення, суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини та положення законодавства.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 26 Конституції України, іноземці та особи без громадянства, які знаходяться в Україні на законних підставах користуються тими ж правами та свободами, а також несуть такі ж самі обов`язки, що і громадяни України.
Законодавство, яке регулює дані правовідносини, суд застосовує в редакції, чинній на час прийняття спірного рішення.
За приписами ст. 1 Закону України "Про громадянство України" від 18.01.2001 №2235-ІІІ (далі - Закон № 2235-ІІІ) громадянство України це правовий зв`язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов`язках.
Громадянство України набувається, зокрема, за територіальним походженням (п. 2 ч. 1 ст. 6 Закону № 2235-ІІІ).
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону № 2235-ІІІ особа, яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України", або яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра народилися або постійно проживали на інших територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), і є особою без громадянства або іноземцем, який подав зобов`язання припинити іноземне громадянство, та подала заяву про набуття громадянства України, а також її неповнолітні діти реєструються громадянами України. Іноземці, які є громадянами (підданими) кількох держав, подають зобов`язання припинити громадянство всіх цих держав. Іноземці, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, замість зобов`язання припинити іноземне громадянство подають декларацію про відмову особи, якій надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, від іноземного громадянства.
Згідно із п.п. 5, 8 ч. 1 ст. 24 Закону № 2235-ІІІ центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, здійснює повноваження щодо: скасування в межах повноважень прийнятих рішень про оформлення набуття громадянства України у випадках, передбачених ст. 21 цього Закону; вилучення у осіб, громадянство яких припинено або стосовно яких скасоване рішення про оформлення набуття громадянства України, паспортів громадянина України, тимчасових посвідчень громадянина України, паспортів громадянина України для виїзду за кордон та видання довідок про припинення громадянства України.
Відповідно до ст. 21 Закону № 2235-ІІІ рішення про оформлення набуття громадянства України скасовується, якщо особа набула громадянство України відповідно до ст. ст. 8, 10 цього Закону шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України.
Відповідно до ст. 17 Закону № 2235-ІІІ, громадянство України припиняється внаслідок виходу з громадянства України; внаслідок втрати громадянства України; за підставами, передбаченими міжнародними договорами України.
Перелік документів, які подаються для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, а також процедуру подання цих документів та провадження за ними, виконання прийнятих рішень з питань громадянства України визначає Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затверджений Указом Президента України від 27.03.2001 № 215 (далі - Порядок № 215).
За змістом п. 88 Порядку № 215, для скасування рішень про оформлення набуття громадянства України відповідно до ст. 21 Закону органами внутрішніх справ, дипломатичними представництвами чи консульськими установами України готуються такі документи: а) подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України; б) документи, які підтверджують, що особа набула громадянство України за територіальним походженням (ст. 8 Закону) або була поновлена у громадянстві України (ст. 10 Закону) шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянства України (довідка органу внутрішніх справ, дипломатичного представництва чи консульської установи про те, що іноземець, який подав зобов`язання припинити іноземне громадянство, не подав документ про припинення цього громадянства, виданий уповноваженим органом відповідної держави, до уповноваженого органу України протягом двох років з моменту реєстрації його громадянином України, а незалежні від особи причини неотримання документа про припинення іноземного громадянства не існують (ч. 5 ст. 8 та ч. 2 ст. 10 Закону); інформація органу внутрішніх справ України про те, що іноземець, який подав декларацію про відмову від іноземного громадянства, не повернув паспорт іноземної держави до уповноважених органів цієї держави (ч. 8 ст. 8 та ч. 7 ст. 10); інформація про те, що на момент реєстрації громадянином України існували підстави, за наявності яких особа не поновлюється у громадянстві України (ч. 1 та ч. 2 ст. 10 з урахуванням ч. 5 ст. 9 Закону; ч. 5 ст. 10 Закону); інформація про інші неправдиві відомості та фальшиві документи, які були подані для набуття громадянства України відповідно до ст. 8 та ст. 10 Закону, або інформація про приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України відповідно до ст. 8 та ст. 10 Закону).
Як передбачено п. 96 Порядку № 215, подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України у випадках, передбачених ст. 21 Закону № 2235-ІІІ, стосовно особи, яка проживає в Україні, готується районним, районним у місті, міським управлінням або відділом Міністерства внутрішніх справ України, до якого цією особою подавалися документи щодо оформлення набуття громадянства України.
Подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України разом із документами, передбаченими п.п. "б" п. 88 цього Порядку, надсилається до головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Автономній Республіці Крим, місті Києві, Київській області, управління Міністерства внутрішніх справ України в області, місті Севастополі.
Відповідно до п. 97 Порядку№ 215 повідомлення про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України у тижневий строк надсилається до районного, районного у місті, міського управління або відділу МВС України, яким було внесено подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України. Районне, районне у місті, міське управління або відділ МВС України не пізніш як у тижневий строк з дня одержання повідомлення про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України повідомляє про це відповідну особу у письмовій формі із зазначенням причин скасування такого рішення.
Варто відмітити, що факт проживання ОСОБА_1 на території України з листопада 1988 року до березня 1992 року встановлений рішенням Цюрупинського районного суду Херсонської області від 30.12.2009 у справі № 2о-155/2009, яке скасоване рішенням Апеляційного суду Херсонської області від 13.12.2010, що стало підставою для прийняття оскаржуваного позивачем рішення УМВС України в Херсонській області від 30.11.2015 у вигляді подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України.
Беручи до уваги ту обставину, що позивач набув громадянство України на підставі рішення суду, яке скасоване, суд вважає правомірним рішення відповідача від 30.11.2015, яким скасоване рішення від 15.01.2010, оскільки таким чином відсутня правова підстава, яка надавала позивачу право на набуття громадянства за територіальним походженням.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач надав суду належні докази існування обставин, які слугували підставою для прийняття рішення про скасування рішення про оформлення набуття позивачем громадянства України.
За таких обставин, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
За правилами статті 139 КАС України, у разі відмови у задоволенні позову, судові витрати не підлягають відшкодуванню на користь позивача.
Керуючись ст. ст. 9, 73-78, 139, 241-246, 250, 262 КАС України, суд, -
вирішив:
Відмовити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) у задоволенні позовних вимог до Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 37839478; 73036, м. Херсон, вул. Перекопська, 168) про визнання протиправним та скасування рішення.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 24 травня 2021 р.
Суддя О.Й. Кисильова
кат. 102070000