
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 травня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/2535/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Удовіченка С.О., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Єристівський гірничо-збагачувальний комбінат" до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправним та скасування постанови, -
В С Т А Н О В И В:
23 березня 2021 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Єристівський гірничо-збагачувальний комбінат" (далі по тексту - ТОВ "Єристівський ГЗК" / позивач) звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті (далі по тексту - Укртрансбезпека / відповідач) в якому просить визнати протиправною і скасувати постанову Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Полтавської області про застосування адміністративно-господарського штрафу від 15 лютого 2021 року № 187929.
В обгрунтування позовної заяви ТОВ "Єристівський ГЗК" зазначило, що оскаржувана постанова прийнята протиправно та підлягає скасуванню з огляду на те, що перевезення вантажу (щебінь) здійснювалося в межах господарської діяльності товариства.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 29 березня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
12 квітня 2021 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшов відзив Укртрансбезпеки на позов. У відзиві відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував, вказуючи на правомірність оскаржуваної постанови. Стверджував, що перелік документів на перевезення вантажів визначений статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" не є вичерпним (а.с.27-31).
16 квітня 2021 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла відповідь позивача на відзив. У відповіді ТОВ "Єристівський ГЗК" стверджувало, що відповідачем не доведено ті обставини, що водій ОСОБА_1 , керуючи автомобілем МАЗ НОМЕР_1 27 січня 2021 року, надавав послуги з перевезення вантажів, як автомобільний перевізник у розумінні частини першої статті 33 Закону України "Про автомобільний транспорт" та не надавав послуг по перевезенню вантажу, а тому вимоги Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2006 року № 1567, на це перевезення не поширюються (а.с. 54-56).
Відповідно до статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.
ТОВ "Єристівський ГЗК" зареєстроване як юридична особа та має право на здійснення такого виду економічної діяльності як 07.10 Добування залізних руд (основний) та 49.41 Вантажний автомобільний транспорт, що підтверджується детальною інформацією про юридичну особу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 6).
ТОВ "Єристівський ГЗК" є власником транспортного засобу МАЗ НОМЕР_1 , що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 (а.с. 15).
27 січня 2021 року на ділянці автодороги М 22 90 км, відповідно до направлення на перевірку № 008112 від 25 січня 2021 року інспекторами Укртрансбезпеки було перевірено транспортний засіб марки МАЗ д.н.з. НОМЕР_1 , свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_2 , який перебуває у власності ТОВ "Єристівський ГЗК", за кермом перебував водій ОСОБА_1 .
За результатами перевірки складено акт № 249031 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 27 січня 2021 року (а.с. 33).
За висновками Акту № 249031 від 27 січня 2021 року встановлено, що під час надання послуг з перевезення вантажу (щебінь), порушено абзац 3 надання послуг з перевезення вантажу без оформлення документів передбачених статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме - відсутня товарно-транспортна накладна, відсутня індивідуальна контрольна книжка водія.
Із Актом № 249031 від 27 січня 2021 року водій ознайомлений під підпис.
04 лютого 2021 року Слобожанським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки Полтавської області складено та направлено до ТОВ "Єристівський ГЗК" повідомлення про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт № 8790/28.3/24-21 (а.с. 34-37).
Розглянувши справу про порушення законодавства про автомобільний транспорт ТОВ "Єристівський ГЗК" заступником начальника Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області В.В.Наконечним прийнято постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №187929 від 15 лютого 2021 року, якою стягнуто з ТОВ "Єристівський ГЗК" адміністративно-господарський штраф у сумі 1700 грн.
Позивач не погодився з постановою Слобожанського міжрегіонального управлінням Укртрансбезпеки Полтавської області про застосування адміністративно-господарського штрафу № 187929 від 15 лютого 2021 року та звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку оскаржуваній постанові Слобожанського міжрегіонального управлінням Укртрансбезпеки Полтавської області про застосування адміністративно-господарського штрафу, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 5 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №103 від 11 лютого 2015 року, визначені повноваження Укртрансбезпеки, яка відповідно до покладених на неї завдань здійснює, зокрема, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування (підпункт 15 пункту 5 Положення).
Відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб`єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень, регулює Закон України "Про автомобільний транспорт" від 05 квітня 2001 року № 2344-ІІІ (далі - Закон № 2344-ІІІ) та Порядок № 1567.
Статтею 1 Закону № 2344-ІІІ визначено, що автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Відповідно до статті 6 Закону № 2344-ІІІ реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування. Державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
У разі проведення позапланових і рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується.
Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, визначено Порядком № 1567.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 1567 державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Рейдова перевірка додержання суб`єктом господарювання вимог, визначених пунктом 15 цього Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіка (пункт 12 Порядку № 1567).
Рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об`єктах, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту (пункт 14 Порядку № 1567).
Під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно, зокрема наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом (пункт 15 Порядку № 1567).
Рейдова перевірка проводиться із зупиненням транспортних засобів або без їх зупинення (пункт 17 Порядку № 1567).
Частиною першою статті 48 Закону № 2344-ІІІ визначено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Згідно із частиною другої статті 48 Закону № 2344-ІІІ документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:
для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;
для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
Більш детально правовідносини щодо обсягу документів необхідних для здійснення внутрішніх перевезень вантажів врегульовані постановою Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2009 року № 207 якою затверджено Перелік документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні (далі - Перелік № 207).
Згідно пункту 1 Переліку № 207 для водія юридичної особи або фізичної особи-підприємця, що здійснює вантажні перевезення на договірних умовах вимагається наявність таких документів: - фотокопія ліцензії, засвідчена автомобільним перевізником, або ліцензійна картка; - товарно-транспортна накладна; - посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії; - реєстраційний документ на транспортний засіб або інший засвідчений в установленому порядку документ, що підтверджує право керування, користування чи розпорядження транспортним засобом; - талон про проходження державного технічного огляду; - поліс (сертифікат) обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.
Відповідно до пункту 2 Переліку № 207 для водія юридичної особи або фізичної особи-підприємця, що здійснює вантажні перевезення для власних потреб вимагається наявність таких документів: - накладна або інший документ, який підтверджує право власності на вантаж; - посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії; - реєстраційний документ на транспортний засіб або інший засвідчений в установленому порядку документ, що підтверджує право керування, користування чи розпорядження транспортним засобом; - талон про проходження державного технічного огляду; - поліс (сертифікат) обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.
Дослідивши Акт проведення перевірки від 27 січня 2021 року №249031, суд встановив, що відповідачем виявлене порушення кваліфіковано за статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", зокрема: "надання послуг по перевезенню вантажу (щебінь) без оформлених документів передбачених цієї статтею, а саме товарно-транспортної накладної та індивідуальної контрольної книжки водія".
При цьому в акті перевірки не зазначено як про наявність так і про відсутність у водія інших документів.
Згідно із абзацом 3 частини першої статті 60 Закону № 2344-ІІІ за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Автомобільним перевізником, що здійснює перевезення вантажів на договірних умовах, є суб`єкт господарювання, який відповідно до законодавства надає послугу згідно з договором про перевезення вантажу транспортним засобом, що використовується на законних підставах. Для виконання перевезень небезпечних вантажів автомобільний перевізник повинен одержати відповідну ліцензію (стаття 33 Закону № 2344-ІІІ).
Згідно із частинами першою та другою статті 908 Цивільного кодексу України перевезення вантажу, пасажирів, багажу, пошти здійснюється за договором перевезення. Загальні умови перевезення визначаються цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.
Частинами першою - третьою статті 909 Цивільного кодексу України визначено, що за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов`язується доставити довірений їй другою стороною (відправником) вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві), а відправник зобов`язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату. Договір перевезення вантажу укладається у письмовій формі. Укладення договору перевезення вантажу підтверджується складенням транспортної накладної (коносамента або іншого документа, встановленого транспортними кодексами (статутами).
З системного аналізу вищенаведених норм вбачається, що відповідальність у вигляді адміністративно - господарського штрафу передбачена саме за надання послуг з перевезень вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 Закону № 2344-ІІІ, а товарно-транспортна накладна та індивідуальна контрольна книжка обов`язково повинні бути наявні у водія юридичної особи або фізичної особи-підприємця, що здійснює вантажні перевезення на договірних умовах, учасниками яких є три сторони - перевізник, вантажовідправник та вантажоодержувач.
Тобто відповідальність за наявність вищевказаних документів під час перевезення вантажів на договірних умовах несуть саме перевізники, які надають послуги з перевезення вантажу.
З матеріалів перевірки не встановлено надання позивачем послуг по перевезенню вантажу або наявність договору про перевезення вантажу, відповідно підстави вважати, що позивач здійснювала перевезення в рамках договірних правовідносин відсутні.
Крім того, як випливає із подорожнього листа № 131121 від 27 січня 2021 року перевезення вантажу здійснювалось в межах господарської діяльності ТОВ "Єристівський ГЗК", тобто для власних потреб (а.с. 8-9).
При цьому відповідальність у вигляді адміністративно - господарського штрафу застосовано саме у зв`язку з відсутністю тих документів, які необхідні при наданні послуг з перевезення вантажів на договірних засадах, натомість, доказів надання таких послуг позивачем на договірних умовах відповідачем не надано. Тобто в даному випадку немає підстав для висновку, що позивач здійснював перевезення вантажу від вантажовідправника до вантажоодержувача, а тому вона не підпадає під статус перевізника, який надає послуги з перевезення вантажу на договірних умовах.
Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В спірному випадку відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не довів правомірності свого рішення, а тому позовні вимоги ТОВ "Єристівський ГЗК" про визнання протиправною та скасування постанови від 15 лютого 2021 року № 187929 про застосування адміністративно-господарського штрафу в розмірі 1700 грн підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Єристівський гірничо-збагачувальний комбінат" (код ЄДРПОУ 35713283, вул. Будівельників, 15, м. Горішні Плавні, Полтавська область, 39802) до Державної служби України на транспорті (код ЄДРПОУ 39816845, проспект Перемоги, 14, м. Київ, 01135) про визнання протиправної та скасування постанови - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Полтавської області про застосування адміністративно-господарського штрафу від 15 лютого 2021 року № 187929.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України на транспорті на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Єристівський гірничо-збагачувальний комбінат" судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2270 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.О. Удовіченко