Рішення № 97177906, 25.05.2021, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.05.2021
Номер справи
440/2377/21
Номер документу
97177906
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 травня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/2377/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Удовіченка С.О.,

за участю:

помічника голови суду - Сендецької В.О.,

представника позивача – Балабанова Г.Л.,

представників відповідача – Шлапак А.В., Чуйко Є.А.,

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Акціонерного товариства "Укргазвидобудування" , в особі філії Управління з переробки газу та газового конденсату АТ "Укргазвидобування" до Управління Північно-Східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог, щодо предмета спору на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Ворлдвайд Мануфакчурінг, І.Д." про визнання протиправним та скасування висновку, -

В С Т А Н О В И В:

18 березня 2021 року Акціонерне товариство "Укргазвидобудування" в особі філії Управління з переробки газу та газового конденсату АТ "Укргазвидобування" (далі по тексту - АТ "Укргазвидобудування" / позивач) звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Північно-Східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області (далі по тексту - Управління Північно-Східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області / відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог, щодо предмета спору на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Ворлдвайд Мануфакчурінг, І.Д." (далі по тексту - ТОВ "Ворлдвайд Мануфакчурінг, І.Д." / третя особа) в якому просить: визнати протиправним та скасувати Висновок Управління Північно-Східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області від 03 березня 2021 року про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2020-11-18-004922-с.

В обгрунтування позовної заяви позивач зазначив, що не допускав порушень Закону України "Про публічні закупівлі", які відображені у висновку Управління Північно-Східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області від 03 березня 2021 року про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2020-11-18-004922-с. Стверджував, що вимогами тендерної документації не передбачено мінімальну чи максимальну кількість договорів, яка необхідна для підтвердження досвіду, також не передбачено надання відгуку щодо всіх договорів, зазначених в довідці про виконання аналогічних договорів. Підтвердження досвіду виконання щонайменше одного аналогічного договору є достатнім для відповідності зазначеному кваліфікаційномку критерію. У складі пропозиції ТОВ "Ітес-Сервіс" міститься, зокрема, підтвердження виконання аналогічних договорів. Надано довідку, в якій наведено інформацію про досвід виконання трьох аналогічних договорів із замовниками (контрагентами) із зазначенням інформації в повному обсязі відповідно до тендерної документації. Учасником підтверджено досвід виконання аналогічних договорів з ПАТ "Житомирський маслозавод" та ТОВ "Телехауз-Київ Міжнародний туризм". Таким чином, надана інформація щодо досвіду виконання двох аналогічних договорів та надання при цьому скан-копій відгуків цілком відповідає вимогам документації та є достатнім підтвердженням досвіду.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 23 березня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено проводити розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Вищевказаною ухвалою залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог, щодо предмета спору на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Ворлдвайд Мануфакчурінг, І.Д.".

13 квітня 2021 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшов відзив Управління Північно-Східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області на позов. У відзиві відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував, зазначаючи, що тендерна пропозиція ТОВ "Ітес-Сервіс" не відповідала вимозі застосування кваліфікаційного критерію, а саме: "наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом договору (договорів)" за підставою "учасником не надано довідку/лист в довільній формі та/або не надано відгук від підприємства - замовника за договором, зазначеного в наданій довідці/листі". Стверджував, що відхилення тендерних пропозицій учасників процедури закупівлі у разі наявності зазначених у частині першій статті 31 Закону України "Про публічні закупівлі" випадків є обов`язком замовника, а не правом. Отже, висновок про результати моніторингу закупівлі АТ "Укргазвидобудування" в особі філії "Управління з переробки газу та газового конденсату" № UA-2020-11-18-004922-c, складений Управлінням у відповідності до вимог статті 8 Закону України "Про публічні закупівлі", є правомірним, законодавством та документально обгрунтованим і таким, що відповідає вимогам чинного законодавства (т.1 а.с. 220-227).

28 квітня 2021 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла відповідь АТ "Укргазвидобудування" на відзив. У відповіді позивач наполягав на правомірності своїх вимог, стверджуючи, що відсутність листа-відгуку не свідчить про невідповідність тендерної пропозиції вимогам законодавства (а.с. 3-7).

30 квітня 2021 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшли заперечення Управління Північно-Східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області на відповідь на відзив. У запереченнях відповідач наполягав на порушенні АТ "Укргазвидобудування" вимог Закону України "Про публічні закупівлі" в частині не відхилення тендерної пропозиції ТОВ "Ітес-Сервіс" (т.2 а.с.16-21).

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 11 травня 2021 року закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті.

Представник позивача підтримав позовні вимоги.

Представники відповідача проти задоволення позовних вимог заперечували.

Третя особа явку уповноваженого представника не забезпечила, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялася у встановленому Кодексом адміністративного судочинства України порядку.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

Судом встановлено, що АТ "Укргазвидобування" в особі філії "Управління з переробки газу та газового конденсату" 18 листопада 2020 року в електронній системі закупівель "ProZorro" розміщено оголошення про проведення відкритих торгів на закупівлю "УПГГК 20Т-168: 30120000-6-Фотокопіювальне та поліграфічне обладнання для офсетного друку (Витратні матеріали до друкувального обладнання)" (ДК 021:2015: 30120000-6: "Фотокопіювальне та поліграфічне обладнання для офсетного друку"), очікуваною вартістю 1 695 056,09 грн (офіційне посилання на сайті - https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2020-11-18-004922-c).

У відповідності даних електронній системі закупівель було подано три тендерних пропозиції від ТОВ "Ітес-Сервір", ТОВ "Ворлдвайд Мануфакчурінг, І.Д." та ТОВ "Індустріальні системи автоматизації".

27 січня 2021 року відбулося розкриття тендерних пропозицій (офіційне посилання на сайті - https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2020-11-18-004922-c/print/awards/html/54a75c0f7b3b411b8dbd9725d2c6ddfe), а 03 квітня 2021 року ТОВ "Ворлдвайд Мануфакчурінг, І.Д." визнано переможцем та направлено повідомлення про укладення договору (офіційне посилання на сайті - https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2020-11-18-004922-c).

24 лютого 2021 року начальником Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області Іриною Салогуб винесено наказ № 78 "Про початок моніторингу закупівель" (т.1 а.с. 135).

Вищевказаним наказом затверджено Перелік процедур закупівель для здійснення моніторингів (а.с. 136).

21 жовтня 2020 року Управлінням Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області розпочато моніторинг закупівель "УПГГК 20Т-168: 30120000-6-Фотокопіювальне та поліграфічне обладнання для офсетного друку (Витратні матеріали до друкувального обладнання)" (ДК 021:2015: 30120000-6: "Фотокопіювальне та поліграфічне обладнання для офсетного друку"), очікуваною вартістю 1 695 056,09 грн.

За результатами моніторингу питання розгляду тендерних пропозицій встановлено, що тендерною документацією замовника (пункт 5 розділу III тендерної документації) вказано, що замовник вимагає від учасників процедури закупівлі подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям відповідно до додатку № 1 цієї тендерної документації. З метою підтвердження відповідності пропозиції учасника кваліфікаційним критеріям відповідно до статті 16 Закону України "Про публічні закупівлі" тендерною документацією (додаток 1 до тендерної документації) передбачено надати "довідку/лист в довільній формі про виконання аналогічного (-их) договору (-ів) на постачання "Фотокопіювальне та поліграфічне обладнання" за підписом керівника учасника та відгук(-и) в довільній формі від підприємства - замовника за договором, зазначеного(-их) в довідці/листі". Натомість учасником ТОВ "Ітес-Сервіс" не подано лист-відгук по аналогічному договору з КУ "Центр ПМСД Житомирської районної ради", який вказано в довідці про виконання аналогічного договору від 18 грудня 2020 року № 77/2. З огляду на вказані документи відповідно до абзацу 2 пункту 1 частини першої статті 31 Закону України "Про публічні закупівлі" пропозиція учасника ТОВ "Ітес-Сервіс" підлягала відхиленню як така, що не відповідає кваліфікаційному критерію по статті 16 Закону України "Про публічні закупівлі" "Наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом договору (договорів)" та вимогам пункту 5 розділу III тендерної документації та додатку 1 до тендерної документації. Всупереч вказаній нормі замовник не відхилив тендерну пропозицію учасника ТОВ "Ітес-Сервіс".

За результатами проведеного моніторингу Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області 03 березня 2021 року складено висновок про результати моніторингу процедури закупівлі АТ "Укргазвидобування" в особі філії "Управління з переробки газу та газового конденсату" № UA-2020-11-18-004922-c, згідно якого:

- встановлено порушення абзацу 2 пункту 1 частини першої статті 31 Закону України "Про публічні закупівлі";

- зобов`язано здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень в установленому законом порядку, зокрема, шляхом вжиття заходів, передбачених пунктом 2 частини першої статті 32 Закону України "Про публічні закупівлі", та протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушень (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень (т.1 а.с. 137-139).

Не погоджуючись із висновком Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області щодо проведення моніторингу закупівлі № UA-2020-11-18-004922-c, позивач оскаржив його до суду.

Надаючи правову оцінку спірному рішенню суб`єкта владних повноважень та відповідним доводам сторін, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади регулює Закон України "Про публічні закупівлі" №922-VIII від 25 грудня 2015 року (далі - Закон №922-VIII) метою якого є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.

Згідно пункту 1 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України від 03 лютого 2016 року №43 (далі - Положення №43) Державна аудиторська служба України (Держаудислужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" №2939-XII від 26 січня 1993 року (далі - Закон №2939-XII), головним завданням органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов`язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов`язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб`єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб`єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі.

Також відповідно до частини першої статті 10 Закону №2939-XII, органу державного фінансового контролю надається право, серед іншого, перевіряти в ході державного фінансового контролю грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, документи щодо проведення закупівель, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (коштів, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо).

Відповідно до пункту 14 частини першої статті 1 Закону №922-VIII моніторинг процедури закупівлі - аналіз дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель під час проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та протягом його дії з метою запобігання порушенням законодавства у сфері публічних закупівель.

Згідно з пунктом 22 частини першої статті 1 Закону №922-VIII предмет закупівлі - товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі або в межах проведення спрощеної закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції/пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі). Предмет закупівлі визначається замовником у порядку, встановленому Уповноваженим органом, із застосуванням Єдиного закупівельного словника, затвердженого у встановленому законодавством порядку.

За результатами моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу процедури закупівлі (далі - висновок), що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником. Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання (частина шоста статті 8 Закону №922-VIII).

Відповідно до частин сьомої - дев`ятої статті 8 Закону №922-VIII у висновку обов`язково зазначаються: 1) найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, щодо якого здійснювався моніторинг процедури закупівлі; 2) назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися щодо кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності) та його очікувана вартість; 3) унікальний номер оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєний електронною системою закупівель, та/або унікальний номер повідомлення про намір укласти договір про закупівлю у разі застосування переговорної процедури закупівлі; 4) опис порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявленого за результатами моніторингу процедури закупівлі; 5) зобов`язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель. У висновку може зазначатися додаткова інформація, визначена органом державного фінансового контролю. Якщо за результатами моніторингу процедури закупівлі не виявлено порушень законодавства у сфері публічних закупівель, у висновку зазначається інформація про відсутність порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель. Якщо під час моніторингу, за результатами якого виявлено ознаки порушення законодавства у сфері публічних закупівель, було відмінено тендер чи визнано його таким, що не відбувся, орган державного фінансового контролю зазначає опис порушення без зобов`язання щодо усунення такого порушення. Якщо за результатами моніторингу процедури закупівлі виявлено ознаки порушення законодавства, вжиття заходів щодо яких не належить до компетенції органу державного фінансового контролю, про це письмово повідомляються відповідні державні органи. Замовник має право протягом трьох робочих днів з дня оприлюднення висновку одноразово звернутися до органу державного фінансового контролю за роз`ясненням змісту висновку та його зобов`язань, визначених у висновку. Протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення органом державного фінансового контролю висновку замовник оприлюднює через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень. У разі підтвердження органом державного фінансового контролю факту усунення замовником порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, про що цей орган зазначає в електронній системі закупівель протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення замовником відповідної інформації в електронній системі закупівель, службова (посадова) особа замовника та/або уповноважена особа замовника не притягається до адміністративної відповідальності за порушення законодавства у сфері закупівель з порушень, що були усунуті замовником відповідно до висновку.

Згідно із частиною першою статті 10 Закону №922-VIII замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює в електронній системі закупівель у порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, інформацію про закупівлю, а саме:

1) оголошення про проведення конкурентних процедур закупівель, тендерну документацію та проект договору про закупівлю:

оголошення про проведення відкритих торгів - не пізніше ніж за 15 днів до кінцевого строку подання тендерних пропозицій, якщо вартість закупівлі не перевищує межі, встановлені у частині третій цієї статті, та не пізніше 30 днів у разі перевищення таких меж;

оголошення про проведення конкурентного діалогу - не пізніше ніж за 15 днів до кінцевого строку подання тендерних пропозицій, якщо вартість закупівлі не перевищує межі, встановлені у частині третій цієї статті, та не пізніше 30 днів у разі перевищення таких меж;

оголошення про проведення торгів з обмеженою участю - не пізніше ніж за 30 днів до кінцевої дати отримання документів, поданих на кваліфікаційний відбір;

2) оголошення про проведення спрощеної закупівлі та проект договору про закупівлю - не пізніше ніж за шість робочих днів до кінцевого строку подання пропозицій;

3) зміни до тендерної документації та роз`яснення до неї (у разі наявності) у машинозчитувальному форматі - протягом одного дня з дня прийняття рішення про їх внесення або надання роз`яснень.

У хронологічному порядку відображаються зміни до тендерної документації та кінцевий строк подання тендерних пропозицій, який був визначений відповідно до кожної із змін до тендерної документації;

4) зміни до оголошення про проведення спрощеної закупівлі та/або вимог до предмета закупівлі - протягом одного дня з дня прийняття рішення про їх внесення;

5) оголошення з відомостями про укладену рамкову угоду (у разі здійснення закупівлі за рамковими угодами) - не пізніше ніж через сім днів з дня укладення рамкової угоди;

6) протокол кваліфікаційного відбору - протягом одного дня з дня його затвердження;

7) протокол розгляду тендерних пропозицій - протягом одного дня з дня його затвердження;

8) повідомлення про намір укласти договір про закупівлю - протягом одного дня з дня прийняття рішення про визначення переможця процедури закупівлі / спрощеної закупівлі;

9) інформацію про відхилення тендерної пропозиції / пропозиції учасника - протягом одного дня з дня прийняття рішення про відхилення;

10) договір про закупівлю та всі додатки до нього - протягом трьох робочих днів з дня його укладення;

11) повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю та зміни до договору у випадках, передбачених частиною п`ятою статті 41 цього Закону - протягом трьох робочих днів з дня внесення змін;

12) звіт про виконання договору про закупівлю - протягом 20 робочих днів з дня закінчення строку дії договору про закупівлю або його виконання сторонами, або його розірвання;

13) звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель - протягом трьох робочих днів з дня укладення договору про закупівлю.

Згідно статті 22 Закону № 922-VIII, тендерна документація повинна містити:

1) інструкцію з підготовки тендерних пропозицій;

2) один або декілька кваліфікаційних критеріїв до учасників відповідно до статті 16, вимоги, встановлені статтею 17 цього Закону, та інформацію про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відповідність вимогам статті 17 у разі, якщо така інформація міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним;

3) інформацію про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі). При цьому технічна специфікація повинна містити: детальний опис товарів, робіт, послуг, що закуповуються, у тому числі їх технічні та якісні характеристики; вимоги щодо технічних і функціональних характеристик предмета закупівлі у разі, якщо опис скласти неможливо або якщо доцільніше зазначити такі показники; посилання на стандартні характеристики, вимоги, умовні позначення та термінологію, пов`язану з товарами, роботами чи послугами, що закуповуються, передбачені існуючими міжнародними або національними стандартами, нормами та правилами. Технічна специфікація не повинна містити посилання на конкретну торговельну марку чи фірму, патент, конструкцію або тип предмета закупівлі, джерело його походження або виробника. У разі якщо таке посилання є необхідним, воно повинно бути обґрунтованим, а специфікація повинна містити вираз "або еквівалент". Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі повинні передбачати необхідність застосування заходів із захисту довкілля;

4) кількість товару та місце його поставки;

5) місце, де повинні бути виконані роботи чи надані послуги, їх обсяги;

6) строки поставки товарів, виконання робіт, надання послуг;

7) проект договору про закупівлю з обов`язковим зазначенням порядку змін його умов;

8) опис окремої частини або частин предмета закупівлі (лота), щодо яких можуть бути подані тендерні пропозиції, у разі якщо учасникам дозволяється подати тендерні пропозиції стосовно частини предмета закупівлі (лота);

9) перелік критеріїв та методику оцінки тендерних пропозицій із зазначенням питомої ваги критеріїв. Опис методики оцінки за критерієм "ціна" повинен містити інформацію про врахування податку на додану вартість (ПДВ);

10) строк, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними, але не менше ніж 90 днів з дати розкриття тендерних пропозицій;

11) інформацію про валюту, у якій повинна бути розрахована і зазначена ціна тендерної пропозиції;

12) інформацію про мову (мови), якою (якими) повинні бути складені тендерні пропозиції;

13) зазначення кінцевого строку подання тендерних пропозицій;

14) розмір, вид та умови надання забезпечення тендерних пропозицій (якщо замовник вимагає його надати);

15) розмір, вид, строк та умови надання, умови повернення та неповернення забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо замовник вимагає його надати);

16) прізвище, ім`я та по батькові, посаду та адресу однієї чи кількох посадових осіб замовника, уповноважених здійснювати зв`язок з учасниками;

17) у разі закупівлі робіт - вимогу про зазначення учасником у тендерній пропозиції інформації (повне найменування та місцезнаходження) щодо кожного суб`єкта господарювання, якого учасник планує залучати до виконання робіт як субпідрядника в обсязі не менше ніж 20 відсотків від вартості договору про закупівлю.

Тендерна документація може містити також іншу інформацію відповідно до законодавства, яку замовник вважає за необхідне до неї включити.

Тендерна документація може містити опис та приклади формальних (несуттєвих) помилок, допущення яких учасниками не призведе до відхилення їх пропозицій.

Формальними (несуттєвими) вважаються помилки, що пов`язані з оформленням тендерної пропозиції та не впливають на зміст пропозиції, а саме - технічні помилки та описки.

Тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.

Управлінням Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області у висновку про результати моніторингу процедури закупівлі від 03 березня 2021 року № UA-2020-11-18-004922-c вказує на порушення АТ "Укргазвидобудування" абзацу 2 пункту 1 частини першої статті 31 Закону № 922-VIII, а саме учасником ТОВ "Ітес-Сервіс" не подано лист-відгук по аналогічному договору з КУ "Центр ПМСД Житомирської районної ради", який вказано в довідці про виконання аналогічного договору від 18 грудня 2020 року № 77/2.

Відповідно до абзацу 2 пункту 1 частини першої статті 16 Закону № 922-VIII замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, якщо учасник процедури закупівлі не відповідає кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, установленим статтею 16 цього Закону та/або наявні підстави, встановлені частиною першою статті 17 цього Закону.

За приписами статті 16 Закону № 922-VIII замовник вимагає від учасників процедури закупівлі подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям. Замовник установлює один або декілька з таких кваліфікаційних критеріїв: 1) наявність в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально-технічної бази та технологій; 2) наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід; 3) наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів); 4) наявність фінансової спроможності, яка підтверджується фінансовою звітністю.

Судом встановлено, що згідно пункту 5 розділу III Тендерної документації замовник вимагає від учасників процедури закупівлі подання документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям відповідно до додатку № 1 цієї тендерної документації. У разі участі об`єднання учасників підтвердження відповідності кваліфікаційним критеріям здійснюється з урахуванням узагальнених об`єднаних показників кожного учасника такого об`єднання на підставі наданої об`єднаної інформації (а.с. 55-63).

Згідно Додатку 1 до Тендерної документації в складі своєї тендерної пропозиції учасник має надати: 1) довідку/лист в довільній формі про виконання аналогічного(-их) договору(-ів) на постачання "Фотокопіювальне та поліграфічне обладнання" за підписом керівника учасника та зазначенням наступної інформації про замовника(-ів) за цим договором(-ами): назва, ЄДРПОУ, адреса та контактний телефон, предмет договору (вказати конкретний предмет договору), реєстраційний номер договору, дата укладення та строк дії договору, статус виконання, наявність претензійної роботи; 2) відгук(-и) в довільній формі від підприємств - замовника за договором, зазначеного(-их) в довідці/листі пункт 1 (а.с. 64).

На виконання вимог пункту 5 розділу III Тендерної документації ТОВ "Ітес-Сервіс" подано Довідку про наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного за предметом закупівлі договору № 77/2 від 18 грудня 2020 року (т.1 а.с. 110).

Згідно вищевказаної Довідки ТОВ "Ітес-Сервіс" зазначило, що підтверджує наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного за предметом закупівлі договору: ПАТ "Житомирський маслозавод", КУ "Центр первинної медико-санітарної допомоги" Житомирської районної ради та ТОВ "Телехауз-Київ міжнародний туризм".

На виконання пункту 2 Додатку 1 до Тендерної документації від ПАТ "Житомирський маслозавод" та ТОВ "Телехауз-Київ міжнародний туризм" надійшли відгуки з доданими первинними документами (т.1 а.с. 112-127).

Суд приймає доводи Управлінням Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області, що замовник зобов`язаний відхилити тендерну пропозицію, якщо учасник процедури закупівлі: не відповідає кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, установленим статтею 16 цього Закону та/або наявні підстави, встановлені частиною першою статті 17 цього Закону.

Однак не погоджується із Управлінням Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області, що тендерна пропозиція ТОВ "Ітес-Сервіс" не відповідала вимозі застосування кваліфікаційного критерію, з огляду на наступне.

З аналізу статті 16 Закону № 922-VIII можна дійти висновку, що відповідність кваліфікаційним критеріям підтверджується, зокрема, наявністю документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів).

При цьому, даною нормою встановлено вимоги лише щодо наявності документально підтвердженого досвіду за предметом закупівлі, однак, відсутні вимоги щодо кількості надання підтверджуючих документів.

У свою чергу пунктом 2 частини другої статті 22 Закону № 922-VIII встановлено, що у тендерній документації зазначаються один або декілька кваліфікаційних критеріїв відповідно до статті 16 цього Закону, підстави, встановлені статтею 17 цього Закону, та інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відповідність підставам, встановленим статтею 17 цього Закону, у разі якщо така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації", та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним.

Таким чином ні статтею 16, ні статтею 22 Закону № 922-VIII не встановлюються вимоги щодо кількості відгуків від підприємств - замовника за договором, зазначеного в наданій довідці/листі.

При цьому, на переконання суду саме до повноважень замовника належить, як право у виборі підтвердження кваліфікаційних критеріїв так і подальше надання оцінки тендерних пропозицій.

Оцінюючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що у АТ "Укргазвидобудування" були відсутні підстави визначені абзацом 2 пункту 1 частини першої статті 31 Закону № 922-VIII для відхилення тендерної пропозиції ТОВ "Ітес-Сервіс".

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про необхідність визнати протиправним та скасувати висновок Управління Північно-Східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області про результати моніторингу процедури закупівлі №UA-2020-11-18-004922-c.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

Позов Акціонерного товариства "Укргазвидобудування" (код ЄДРПОУ 30019775, вул. Кудрявська, 26/28, м. Київ, 04053) в особі філії Управління з переробки газу та газового конденсату АТ "Укргазвидобування" (код ЄДРПОУ 25976423, вул. Польова, 6, с.Базилівщина, Машівський район, Полтавська область, 39420) до Управління Північно-Східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області (код ЄДРПОУ 40478572, вул. Шевченка, 1, м. Полтава, 36011), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог, щодо предмета спору на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Ворлдвайд Мануфакчурінг, І.Д." (код ЄДРПОУ 20028213, вул. Кирилівська, 160, м. Київ, 04073) про визнання протиправним та скасування висновку - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати Висновок Управління Північно-Східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області від 03 березня 2021 року про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2020-11-18-004922-с.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Північно-Східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області на користь Акціонерного товариства "Укргазвидобудування" судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2270 грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03 жовтня 2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 26 травня 2021 року.

Суддя С.О. Удовіченко