Рішення № 97177775, 24.05.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.05.2021
Номер справи
420/3230/21
Номер документу
97177775
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/3230/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 травня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Марина П.П., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «РИСОІЛ УКРАЇНА» до Головного управління ДПС в Одеській області, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності та стягнення пені

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «РИСОІЛ УКРАЇНА» до Головного управління ДПС в Одеській області, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області, в якому позивач просить:

визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС в Одеській області щодо не нарахування на користь ТОВ «РИСОІЛ УКРАЇНА» пені за порушення строків відшкодування податку на додану вартість за жовтень 2020 року у сумі 161 354,28 грн;

стягнути з Державного бюджету України на користь ТОВ «Рисоіл Україна» (68001, Одеська обл., м. Чорноморськ, вул. Транспортна, буд. 28; код ЄДРПОУ 41041279; р/р НОМЕР_1 в АБ «ПІВДЕННИЙ», МФО 328209) пеню за порушення строків відшкодування податку на додану вартість за жовтень 2020 року у сумі 161 354,28 грн.

В обґрунтування позовної заяви позивач зазначає, що за результатами проведених Головним управлінням ДПС в Одеській області перевірок щодо дотримання позивачем податкового законодавства при декларуванні за жовтень 2020 року від`ємного значення з податку на додану вартість, узгоджено бюджетне відшкодування за декларацією з ПДВ за жовтень 2020 року на суму 40 898 827,00 грн, про що 05 січня 2021 року відображено у Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість.

Представник позивача вказує, що товариством не здійснювалися будь-які дії щодо судового чи адміністративного оскарження висновків акту перевірки. Водночас, Головним управлінням Державної казначейської служби України в Одеській області здійснено перерахування узгодженої суми бюджетного відшкодування лише 03 лютого 2021 року, тобто всупереч приписам п. 200.13 ст. 200 ПК України.

Отже, за твердженням представника позивача, наслідком протиправної бездіяльності відповідачів стало позбавлення товариства права на своєчасне отримання з бюджету узгодженої суми ПДВ. А тому, керуючись приписами п. 200.23 ст. 200 ПК України, позивач просить стягнути з Державного бюджету України пеню на загальну суму 161 354,28 грн.

Від відповідача - Головного управління ДПС в Одеській області надійшов відзив на адміністративний позов, в якому представник відповідача зазначив, що Головне управління ДПС в Одеській області не погоджується з доводами позивача та у задоволенні позовних вимог просить відмовити в повному обсязі.

В обґрунтування своєї позиції зазначає, що механізм внесення інформації до Реєстру заяв про повернення бюджетного відшкодування ПДВ затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 січня 2017 № 26 «Про затвердження Порядку ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість» (зі змінами та доповненнями). Згідно з вимогами пункту 3 визначеного Порядку формування Реєстру здійснюється автоматично на підставі баз даних ДФС та Казначейства. Відповідно до листа управління Державної казначейської служби України у м. Одесі Одеської області від 10.01.2020 №04-23/57 зазначено, що з 01.01.2020 року введено в дію нові рахунки для зарахування до бюджетів податків, зборів, платежів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, власних надходжень бюджетних установ та інших доходів бюджету, відкриті відповідно до Плану рахунків бухгалтерського обліку в державному секторі, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2013 №1203, та з урахуванням міжнародного номеру банківського рахунку ІВАN. Тобто станом на теперішній час почали діяти норми, щодо застосування міжнародного номеру банківського рахунку за стандартом ІВАN і є обов`язковими для клієнтів усіх банків України під час здійснення переказів коштів як у національній, так і в іноземних валютах, зокрема і транскордонних переказів.

Представник Головного управління ДПС в Одеській області вказує, що зазначення банківських рахунків (реквізитів) платника податків для отримання бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку здійснюється шляхом надання податкової звітності з ПДВ, додатку 4 «Заява про повернення суми бюджетного відшкодування та/або суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування ПДВ та/або врахування реєстраційної суми платника податків, що реорганізується, в обрахунку реєстраційної суми правонаступника» до податкової декларації зареєстрованими (діючими) платниками ПДВ.

Від відповідача - Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області надійшов відзив, відповідно до якого відповідач позовні вимоги не визнає, вважає їх необґрунтованими, та такими, що не підлягають задоволенню.

В обґрунтування своєї позиції представник відповідача зазначає, що у зв`язку зі змінами в адміністративно-територіальному устрої населених пунктів України відповідно до Постанови Верховної Ради України від 17.07.2020 №807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів» та з урахуванням оновленої інформації у Довіднику адміністративно-територіальних одиниць України з 01.01.2021 змінено реквізити рахунків для зарахування надходжень до державного та місцевих бюджетів, відкритих на балансі Державної казначейської служби України (банк - Казначейство України (ЕАП), код банку 899998). Зокрема, у зв`язку зі створенням Чорноморської міської територіальної громади рахунки для зарахування надходжень до бюджетів для платників м.Чорноморськ, у тому числі і рахунок №UА228999980313020030000015015, відкритий за кодом класифікації доходів бюджету 14060200, закрито 01.01.2021 та одночасно, з 01.01.2021 відкрито нові рахунки для зарахування надходжень до бюджетів для платників Чорноморської міської територіальної громади. При цьому рахунки за кодом класифікації доходів бюджету 14060200 відкрито тільки для здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість грошовими коштами та платниками податків для сплати податків та зборів не використовуються.

Також, представник відповідача зазначив, що реквізити нових рахунків Головним управлінням Державної казначейської служби України в Одеській області доведено до Головного управління ДПС в Одеській області листом від 16.12.2020 №06-08/05-06/8796, у тому числі і рахунки, відкриті для бюджетного відшкодування податку на додану вартість грошовими коштами за кодом класифікації доходів бюджету 14060200.

Отже, на переконання представника відповідача, Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області належним чином виконує свої функції та жодних прав позивача не порушувало та здійснило виплату бюджетного відшкодування податку на додану вартість Товариству з обмеженою відповідальністю «РИСОІЛ УКРАЇНА» одразу після внесення Головним управлінням ДПС в Одеській області реквізитів поточного рахунка платника податку для перерахування бюджетного відшкодування до Реєстру.

Від представника позивача до суду надійшла відповідь на відзив, в якій зазначено, що за змістом відзиву на позовну заяву вбачається, що Головне управління ПДС в Одеській області наводить загальні норми податкового законодавства України щодо порядку повернення платнику податків сум бюджетного відшкодування ПДВ та ведення відповідного реєстру заяв про повернення. Водночас, відзив взагалі не містить будь-яких заперечень щодо наведених Позивачем обставин в адміністративному позові.

Представник позивача зауважує, що ТОВ «РИСОІЛ УКРАЇНА» були зазначені наступні банківські реквізити для перерахування бюджетного відшкодування у заяві про повернення суми бюджетного відшкодування (Додаток 4) до податкової декларації за жовтень 2020 року: НОМЕР_2 у ПАТ «БАНК ВОСТОК». Вказані реквізити оформлені за стандартом IBAN.

Також представник позивача зазначає, що з офіційного сайту Державної казначейської служби України (https://www.treasurv.gov.ua/ua/news/lshchodo-byudzhetnogo-vidshkoduvannya-pdv) позивачу стало відомо, що причиною не перерахування бюджетного відшкодування товариству у січні 2021 року стало закриття бюджетного рахунку ГУ ДПС в Одеській області за номером 313020030000015015. Відповідно до п. 4 Порядку ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.01.2017 №26, саме орган ДФС вносить до Реєстру дані про реквізити бюджетного рахунка, з якого здійснюється бюджетне відшкодування та реквізити поточного рахунка платника податку для перерахування бюджетного відшкодування. При цьому, реквізити нового рахунку, з якого повинно здійснюватися бюджетне відшкодування з 01.01.2021, були доведені до Головного управління ДПС в Одеській області листом Головного управління Державної казначейської служби в Одеській області від 16.12.2 020 №06-08/05-06/8796, про що зазначено у відзиві Головного управління ДКСУ в Одеській області на позовну заяву.

Тобто, на переконання позивача, Головне управління ДПС в Одеській області було повідомлено про оновлені реквізити рахунку, з якого буде здійснюватися бюджетне відшкодування, ще до дати узгодження позивачу суми бюджетного відшкодування ПДВ (05 січня 2021 року). Актуальні реквізити позивача для перерахування бюджетного відшкодування були також відомі відповідачу з податкової декларації з податку на додану вартість за жовтень 2020 року.

Таким чином, позивач наполягає на тому, що відповідачем - Головним управлінням допущено протиправну бездіяльність щодо несвоєчасного внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ актуальних реквізитів банківського рахунку, з якого здійснюється бюджетне відшкодування, що унеможливило своєчасне перерахування відшкодування ПДВ позивачу, та щодо не нарахування пені за несвоєчасне перерахування відшкодування ПДВ позивачу.

Також, позивачем подано відповідь на відзив Головного управління ДКСУ в Одеській області, в якому представник позивача зазначив, що залучення органу казначейства, як відповідача у зазначених категоріях справ прямо передбачено законодавством України і відповідає усталеній судовій практиці. Згідно з п. 1 розд. II Порядку взаємодії органів Державної фіскальної служби України та органів Державної казначейської служби України у процесі судового розгляду та виконання рішень суду про бюджетне відшкодування податку на додану вартість та/або пені, нарахованої на заборгованість державного бюджету з відшкодування такого податку, або стягнення митних платежів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 09.03.2016 №343 (далі - Порядок №343), для забезпечення повного з`ясування обставин, що мають значення в процесі судового розгляду позовних заяв про бюджетне відшкодування податку на додану вартість, пені або стягнення митних платежів, відповідачами у таких справах є орган ДФС. на обліку якого перебуває платник або який здійснював митне оформлення, та орган Казначейства за місцезнаходженням відповідного органу ДФС. Розділом III Порядку № 343 також визначено взаємодію органів ДФС та органів Казначейства під час виконання рішень суду про бюджетне відшкодування податку на додану вартість, пені.

Представник позивача вказує, що оскільки ТОВ «РИСОІЛ УКРАЇНА» перебуває на обліку у Чорноморській ДПІ ГУ ДПС в Одеській області, органом казначейства за місцезнаходженням відповідного органу ДПС виступає ГУ ДКСУ в Одеській області. Враховуючи вищезазначене, Орган казначейства, виступаючи суб`єктом, який здійснює перерахування узгодженої суми бюджетного відшкодування ПДВ, є належним відповідачем по справі.

Щодо дискреційних повноважень представник позивача зазначив, що нарахування пені за порушення строків бюджетного відшкодування ПДВ є обов`язком, а не правом ГУ ДПС в Одеській області. А повноваження Головного управління ДПС в Одеській області, що передбачені п. 200.23 ст. 200 ПК України, не с дискреційними.

З огляду на зазначене, представник позивача зазначає, що оскаржувані рішення є протиправними та підлягають скасуванню, а доводи відповідача є необґрунтованими.

Ухвалою суду від 22.03.2021 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи.

В судовому засіданні, призначеному на 22.04.2021 року сторони участі не приймали. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином та своєчасно, відповідно до вимог КАС України.

Від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності представника ТОВ «РИСОІЛ УКРАЇНА».

Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини та факти, якими обґрунтовувалися вимоги, перевіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.

Відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань товариство з обмеженою відповідальністю «РИСОІЛ УКРАЇНА» зареєстровано в Єдиному державному реєстрі 21.12.2016 року за №1 5541020000003858, основним видом економічної діяльності підприємства є оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин (основний) (код 46.21). (а.с. 8-10)

20.11.2020 року ТОВ «РИСОІЛ УКРАЇНА» подано до ГУ ДПС податкову декларацію з податку на додану вартість за жовтень 2020 року та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування у розмірі 40962827,00 грн. (а.с. 11-17).

З 17.12.2020 по 28.12.2020 року ГУ ДПС в Одеській області проведено перевірку, за результатами якої складений акт від 05.01.2021 року №6/15-32-07-03/41041279 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «РИСОІЛ УКРАЇНА», код за ЄДРПОУ 41041279 щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за жовтень 2020 року від`ємного значення з податку на додану вартість, у т.ч. заявленого до відшкодування з бюджету, яке становить більше 100 тис грн та визначеного в додатку 3 до декларації з ПДВ» (а.с. 18-34).

Відповідно до висновків, викладених в розділі 4 акту від 05.01.2021 року №6/15-32-07-03/41041279, посадові особи контролюючого органу дійшли висновку про порушення позивачем п. 44.1 ст. 44, абз. б) п.200.4, п.п. 201.10 ст. 200 ПК України, у зв`язку з чим завищено суму ПДВ, яка підлягає бюджетному відшкодуванню на 63999,66 грн.

Як зазначає позивач та вбачається з листа Державної податкової служби Україна, на поточний рахунок товариства 03.02.2021 року відшкодовано 40898827 грн ПДВ по декларації за жовтень 2020 року.

Вважаючи протиправним порушення відповідачем термінів відшкодування ПДВ та протиправною бездіяльність щодо нарахування та виплати пені, відповідно до п. 200.23 ст. 200 ПК України, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику /пункт 1.1 статті 1 Податкового кодексу України/.

Відповідно до пункту 200.7 статті 200 Податкового кодексу України (тут та надалі в редакції, яка діяла на момент спірних правовідносин) платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Формування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування здійснюється на підставі баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує податкову політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів. (п.п. 200.7.1 п. 200.7 ст. 200 ПКУ).

До такого Реєстру вносяться такі дані:

1) найменування платника податку та його індивідуальний податковий номер;

2) дата подання заяви про повернення суми бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку, поданої у складі податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання);

3) сума податку, заявленого до бюджетного відшкодування, зазначена у кожній заяві, поданій у складі податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання), у тому числі окремо, яка підлягає перерахуванню на рахунок платника податку у банку та/або в рахунок сплати грошових зобов`язань, та/або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;

4) сума податку, заявленого до бюджетного відшкодування, зменшена на суму податкового боргу;

5) реквізити поточного рахунка платника податку для перерахування бюджетного відшкодування;

6) реквізити бюджетних рахунків для перерахування у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;

7) реквізити бюджетного рахунка, з якого здійснюється бюджетне відшкодування податку;

8) дата початку та закінчення проведення перевірки даних, зазначених у податковій декларації або уточнюючому розрахунку (в разі їх подання), в складі яких подана заява про повернення суми бюджетного відшкодування, з обов`язковою відміткою щодо виду перевірки (камеральна, документальна);

9) сума податку, заявленого до бюджетного відшкодування, та дата поданої до контролюючого органу заяви в разі виникнення у платника податку необхідності змінити напрям узгодженого бюджетного відшкодування;

10) дата складення та вручення платнику податків акта перевірки;

11) дата та номер податкового повідомлення-рішення та сума бюджетного відшкодування за кожною заявою з урахуванням (у разі подання) уточнюючого розрахунку, неузгоджена контролюючим органом;

12) дата початку оскарження податкового повідомлення-рішення та сума бюджетного відшкодування, що оскаржується;

13) дата закінчення оскарження податкового повідомлення-рішення та сума бюджетного відшкодування, узгоджена за результатами оскарження;

14) сума узгодженого контролюючим органом бюджетного відшкодування за кожною заявою та дата її узгодження;

15) дата та сума повернення бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку;

16) дата та сума зарахування (перерахування) в рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету.

Внесення даних до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування посадовими особами відповідних органів здійснюється з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".

Порядок ведення та форма Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.п 200.7.2 п. 200.7 ст. 200 ПК України заяви про повернення сум бюджетного відшкодування автоматично вносяться до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування протягом операційного дня їх отримання у хронологічному порядку їх надходження.

Повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування здійснюється у хронологічному порядку відповідно до черговості внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.

Згідно з п.п. 200.10, 200.11 ст. 200 ПК України у строк, передбачений абзацом першим пункту 76.3 статті 76 цього Кодексу, контролюючий орган проводить камеральну перевірку даних податкової декларації або уточнюючих розрахунків (в разі їх подання).

Платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті та подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, отримують таке бюджетне відшкодування в разі узгодження контролюючим органом заявленої суми бюджетного відшкодування за результатами камеральної перевірки, а у випадках, визначених пунктом 200.11 цієї статті, - за результатами перевірки, зазначеної у такому пункті, що проводяться відповідно до цього Кодексу.

Контролюючий орган має право протягом 60 календарних днів, що настають за граничним строком подання податкової декларації, а в разі якщо така податкова декларація надана після закінчення граничного строку - за днем її фактичного подання провести документальну перевірку платника податку в разі, якщо розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено за рахунок від`ємного значення, сформованого за операціями:

за періоди до 1 липня 2015 року, що не підтверджені документальними перевірками;

з придбання товарів/послуг за період до 1 січня 2017 року у платників податку, що використовували спеціальний режим оподаткування, визначений відповідно до статті 209 цього Кодексу.

У визначені цим пунктом терміни проводяться також документальні перевірки, передбачені підпунктом 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу.

Рішення про проведення документальної перевірки має бути прийнято не пізніше закінчення граничного строку проведення камеральної перевірки.

Відповідно до п. 200.12 ст. 200 ПК України зазначена у заяві сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування з однієї із таких дат:

а) з дня, наступного за днем закінчення граничного строку проведення перевірки, в разі, якщо контролюючим органом внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про відсутність порушень під час такої перевірки;

б) з дня, наступного за днем закінчення граничного строку проведення камеральної перевірки, в разі, якщо контролюючим органом не внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про дату початку та закінчення проведення перевірки даних, зазначених у податковій декларації або уточнюючому розрахунку, з обов`язковою відміткою щодо виду перевірки (камеральна, документальна);

в) з дня, наступного за днем закінчення граничного строку, передбаченого цим Кодексом для складення акта перевірки, в разі, якщо контролюючим органом не внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про дату складення акта перевірки;

г) з дня, наступного за днем закінчення граничного строку, передбаченого цим Кодексом для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення, в разі, якщо контролюючим органом не внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про дату та номер податкового повідомлення-рішення;

ґ) з дня визнання протиправним та/або скасування податкового повідомлення-рішення.

У випадках, передбачених підпунктами "б" і "в" цього пункту, інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування в автоматичному режимі на наступний робочий день після виникнення такого випадку.

У випадках, передбачених підпунктами "а", "г" і "ґ" цього пункту, інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування контролюючим органом на наступний робочий день після виникнення такого випадку.

Узгоджена сума бюджетного відшкодування стає доступною органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування та перераховується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у строки, передбачені пунктом 200.13 цієї статті, на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України".

Пунктом 200.13 статті 200 Податкового кодексу України визначено, що на підставі даних Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, після дня набуття статусу узгодженої суми бюджетного відшкодування перераховує таку суму з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету, протягом п`яти операційних днів.

Згідно з п. 200.14 ст. 200 ПК України якщо за результатами камеральної або документальної перевірки, контролюючий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган:

б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною контролюючим органом за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування;

в) у разі з`ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування.

Відповідно до п. 200.15 ст.200 ПК України у разі коли за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов`язаний внести відповідні дані до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.

Після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду контролюючий орган на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов`язаний внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника.

У разі неузгодження контролюючим органом суми податку, заявленої до відшкодування, або її частини зобов`язання з бюджетного відшкодування податку в частині неузгодженої суми виникає з дня закінчення процедури адміністративного або судового оскарження, за результатами якої прийнято рішення на користь платника податків.

Отже, приписами вищезазначених норм чітко передбачений обов`язок податкового органу внести відповідні дані до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.

Судом встановлено, що за результатом проведення перевірки, контролюючим органом складено акт перевірки від 05.01.2021 року №6/15-32-07-03/41041279, відповідно до висновків, якого посадові особи контролюючого органу встановили порушення позивачем п. 44.1 ст. 44, абз. б) п.200.4, п.п. 201.10 ст. 200 ПК України, у зв`язку з чим завищено суму ПДВ, яка підлягає бюджетному відшкодуванню на 63999,66 грн.

Відповідно до поданої позивачем 20.11.2020 року податкової декларації з ПДВ за жовтень 2020 року, ТОВ «РИСОІЛ УКРАЇНА» сума податку, заявлена до бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку складає 40962827,00 грн.

Відповідно до інформації, яка міститься в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування за посиланням https://mof.gov.ua/uk/vat-refund/, з урахуванням результатів документальної перевірки заявленої до бюджетного відшкодування суми податку, узгоджена сума податку, яка підлягає бюджетному відшкодуванню складає 40898827,00 грн. Дата узгодження - 05.01.2021 року. Дата повернення бюджетного відшкодування на рахунок платника податку в банку - 03.02.2021 року.

Як зазначає позивач та не заперечує Головне управління ДПС в Одеській області, ТОВ «РИСОІЛ УКРАЇНА» не розпочинало процедуру ані адміністративного оскарження, ані судового оскарження результатів перевірки.

Тобто, сума бюджетного відшкодування у розмірі 40898827,00 грн набула статусу узгодженої - 05.01.2021 року, про що наразі зазначено в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.

Таким чином, враховуючи приписи п. 200.13 ст. 200 ПК України орган, що здійснює казначейське обслуговування, протягом п`яти операційних днів після дня набуття статусу узгодженої суми бюджетного відшкодування перераховує таку суму з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку, узгоджена сума в розмірі 40898827,00 грн повинна бути перерахована на банківський рахунок позивача у строк до 14 січня 2021 року.

Проте, узгоджена сума бюджетного відшкодування перерахована на банківській рахунок позивача 03.02.2021 року, тобто затримка склала 20 днів.

При цьому, як вбачається з матеріалів справи причиною затримки перерахування узгодженої суми бюджетного відшкодування на рахунок платника податків ТОВ «РИСОІЛ УКРАЇНА» відбулось внаслідок зволікання посадовими особами Головного управління в Одеській області щодо внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування реквізитів поточного рахунку платника податку для перерахування бюджетного відшкодування.

В свою чергу, про зміну реквізитів рахунків Головним управлінням ДКСУ в Одеській області доведено до Головного управління ДПС в Одеській області листом від 16.12.2020 року №06-08/05-06/8796.

Разом з тим, відповідно до додатку 4 до податкової декларації з ПДВ за жовтень 2020 року, позивач просить перерахувати суму бюджетного відшкодування на рахунок № НОМЕР_2 , тобто у форматі міжнародного банківського рахунку IBAN.

У зв`язку з чим, доводи відповідача, викладені у відзиві на адміністративний позов щодо необхідності застосування міжнародного номеру банківського рахунку та зазначення його в заяві про повернення суми бюджетного відшкодування є необґрунтованими.

Отже, не вчинення органом ДПС дій щодо внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування будь-яких даних, в даному випадку номеру банківського рахунку, що призвело до несвоєчасного перерахування на рахунок позивача узгодженої суми бюджетного відшкодування у визначений строк є підставою для виникнення у ТОВ «РИСОІЛ УКРАЇНА» права вимоги щодо виплати пені за прострочення бюджетного відшкодування протягом строку її дії, включаючи день погашення.

На підставі пункту 1 розділу 2 Порядку взаємодії органів Державної фіскальної служби України та органів Державної казначейської служби України у процесі судового розгляду та виконання рішень суду про бюджетне відшкодування податку на додану вартість та/або пені, нарахованої на заборгованість державного бюджету з відшкодування такого податку, або стягнення митних платежів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №343 від 09.03.2016 р. і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.04.2016 р. за №496/28626, для забезпечення повного з`ясування обставин, що мають значення в процесі судового розгляду позовних заяв про бюджетне відшкодування податку на додану вартість, пені або стягнення митних платежів, відповідачами у таких справах є орган ДФС, на обліку якого перебуває платник або який здійснював митне оформлення, та орган Казначейства за місцезнаходженням відповідного органу ДФС.

За правилами пункту 200.23 статті 200 ПК України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

Облікова ставка НБУ станом на 15.01.2021 року складає 6%, кількість днів прострочення з 15.01.2021 року по 03.02.2021 року, складає 20 днів.

- 40898827 грн. (сума заборгованості бюджету з відшкодування ПДВ) * 6% (облікова ставка НБУ на момент виникнення пені) * 120% : 365 дн. х 20 дн. (кількість днів прострочення) = 161354,28 грн.

Відтак, позивачем вірно розрахована сума пені, яка підлягає стягненню з Державного бюджету України.

У постанові від 30 травня 2019 року, № судового рішення в ЄДРСРУ 82120048, Верховний Суд наголосив, що відповідно пункту 200.23 статті 200 Податкового кодексу України встановлюється обов`язкове нарахування пені на суму бюджетної заборгованості, яка не виплачена у строк, визначений в статті 200 Податкового кодексу України, безвідносно до того, чи така бюджетна заборгованість була виплачена, чи ні. При цьому, непогашення заборгованості бюджету з податку на додану вартість у визначений законодавцем строк є підставою для виникнення у платника податку права вимоги щодо виплати пені за прострочення бюджетного відшкодування.

Аналогічний висновок викладено в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 10 червня 2020 року у справі № 640/1032/19.

Відтак, суд дійшов висновку, що бездіяльність Головного управління ДПС в Одеській області щодо не нарахування на користь ТОВ «РИСОІЛ УКРАЇНА» пені за порушення строків відшкодування податку на додану вартість за жовтень 2020 року у сумі 161 354,28 грн. є протиправною.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Суд звертає увагу відповідача, що відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов`язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

Зазначене узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини. Так, у п. 110 рішення від 23.07.2002 р. у справі Компанія Вестберґа таксі Актіеболаґ та Вуліч проти Швеції Суд визначив, що …адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв`язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.ч.1-3 ст. 242 КАСУ, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "РуїсТоріха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

За подання даного адміністративного позову позивачем сплачено суму судового збору у розмірі 2421,00 грн, що підтверджується платіжним дорученням №361 від 02.03.2021 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, слід стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача суму сплаченого судового збору в розмірі 2421,00 грн.

Керуючись ст. ст. 9, 72-73, 77, 90, 242, 245, 255, 295 КАС України суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «РИСОІЛ УКРАЇНА» до Головного управління ДПС в Одеській області, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності та стягнення пені - задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС в Одеській області щодо не нарахування на користь ТОВ «РИСОІЛ УКРАЇНА» пені за порушення строків відшкодування податку на додану вартість за жовтень 2020 року у сумі 161 354,28 грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ТОВ «РИСОІЛ УКРАЇНА» (68001, Одеська обл., м. Чорноморськ, вул. Транспортна, буд. 28; код ЄДРПОУ 41041279; р/р НОМЕР_1 в АБ «ПІВДЕННИЙ», МФО 328209) пеню за порушення строків відшкодування податку на додану вартість за жовтень 2020 року у сумі 161 354,28 грн.

Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю «РИСОІЛ УКРАЇНА» (68001, Одеська обл., м. Чорноморськ, вул. Транспортна, буд. 28; код ЄДРПОУ 41041279; р/р НОМЕР_1 в АБ «ПІВДЕННИЙ», МФО 328209) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 43142370, 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) суму сплаченого судового збору в розмірі 2421,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.255 КАС України.

Відповідно до ст.295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи проводився в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: товариство з обмеженою відповідальністю «РИСОІЛ УКРАЇНА» (68001, Одеська обл., м. Чорноморськ, вул. Транспортна, буд. 28; код ЄДРПОУ 41041279)

Відповідач: Головне управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 43142370, адреса: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5)

Відповідач: Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області (код ЄДРПОУ 37607526, м. Одеса, вул. Садова, буд. 1-А)

Суддя П.П. Марин