Рішення № 97177652, 25.05.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.05.2021
Номер справи
420/10135/20
Номер документу
97177652
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/10135/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 травня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Юхтенко Л.Р.,

розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області в особі Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області (код ЄДРПОУ 08592268, місцезнаходження: 65014, м. Одеса, вул. Єврейська, 12), ДУ «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Одеській області» (код ЄДРПОУ 08734546, місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Каркашадзе, 3), Міністерства внутрішніх справ України (код ЄДРПОУ 00032684, місцезнаходження: 01601, м. Київ-24, вул. Академіка Богомольца, 10), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 06 жовтня 2020 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області в особі Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області (код ЄДРПОУ 08592268, місцезнаходження: 65014, м. Одеса, вул. Єврейська, 12), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) , в якій позивач просив:

-зобов`язати ГУ МВС України в особі Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області перерахувати розмір грошового забезпечення, оформити належним чином та направити до ГУ ПФУ в Одеській області довідку за формою, встановленою додатком 3 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджених Постановою КМУ від 13.02.2008 року №45 із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення у таких розмірах: посадовий оклад 3000, 00 грн., оклад за звання полковника поліції - 2400 грн., надбавка за вислугу років (50% посадового окладу, окладу за звання)- 2700 грн., доплата за науковий ступінь 25%-775,00 грн., доплата за вчене звання 15% -465,00 грн., премія (6, 24% посадового окладу, окладу за звання, надбавок) -582,82 грн.

Ухвалою від 06 жовтня 2020 року прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач проходив службу на посадах науково-педагогічних працівників у навчальних закладах вищої освіти системи Міністерства внутрішніх справ України - Одеський юридичний інституту МВС та отримує пенсію за вислугу років.

Так, позивач зазначив, що під час виходу на пенсію на позивача, як на науково-педагогічного працівника закладу вищої освіти поширювалась дія Закону України «Про вищу освіту», а тому позивачу повинні були включити до пенсійних виплат 15% посадового окладу, за науковий ступінь кандидата юридичних наук та 25% посадового окладу за вчене звання доцента.

Позивач зазначив, що у довідці про розмір грошового забезпечення №20239 відповідачем було зазначено менші розміри вищевказаних доплат, а саме: доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання 5% -150 грн. На думку позивача, при виході на пенсію позивач, окрім соціальних гарантій, передбачених працівникам міліції, мав соціальні гарантії як науково-педагогічний працівник навчального закладу вищої освіти системи МВС України на однакових умовах разом із науково-педагогічними працівниками навчальних закладів вищої освіти цивільних вузів, що підтверджується ч. 2 ст. 59 Закону України «Про вищу освіту».

На момент виходу на пенсію позивача законодавство, зокрема постанова № 1298 передбачала виплату доплати за вчене звання доцента та науковий ступінь кандидата наук в розмірі 25 % та 15 % відповідно. Також позивач звернув, увагу, що на момент видачі довідки № 20239 про розмір грошового забезпечення на підставі постанови КМУ № 988 від 15.11.2015 року та постанови КМУ № 103 від 21.02.2018, постанова № 1298 передбачала виплату у розмірі 25 % та 15 %.

Таким чином, на його думку, положення постанови КМУ № 988 суперечать положенням наказу МВС України від 13.02.2017 року № 110 «Про затвердження Умов оплати праці працівників закладів та установ, що належать до сфери управління Національної поліції України» та відповідно Закону України «Про Вищу освіту», а тому за наведених обставин позивач вважає, що слід застосовувати акт, який має вищу юридичну силу, тобто Закон України «Про Вищу освіту».

Також у позові позивач просить встановити судовий контроль за виконанням судового рішення.

До суду 28 жовтня 2020 року (вхід. № ЕП/18822/20) від третьої особи ГУ ПФУ в Одеській області надійшли письмові пояснення з приводу позовних вимог, в яких зазначено, що на виконання постанови №103 ГУПФУ в Одеській області проведено перерахунок пенсії позивача на підставі довідки про розмір грошового забезпечення наданої уповноваженим органом.

До суду від Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області в особі Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області надійшло клопотання про заміну неналежного відповідача на належного Державну установу - Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ, оскільки згідно з наказом МВС України від 25.09.2018 року № 787 «Про організаційно-штатні зміни в МВС», пенсійні справи передані вказаній установі.

Ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання 20 листопада 2020 року залучено до участі у справі в якості другого відповідача Державну установу - Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області, у зв`язку з відсутністю згоди позивача на його заміну.

У свою чергу Державна установа - Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області 01 грудня 2020 року подала до суду клопотання про залучення до участі у справі співвідповідача - Міністерства внутрішніх справУкраїни, посилаючись на те, що саме на Міністерство внутрішніх справУкраїни через уповноважені структурні підрозділи покладені функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.

Вказане клопотання ухвалою, що занесено до протоколу судового засідання задоволено та залучено Міністерство внутрішніх справ України до участі у справі в якості другого відповідача.

До суду 09 грудня 2020 року від відповідача - Державна установа - Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справУкраїни по Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог зазначивши, що ДУ «Територіальне медичне об`єднання МВС України в Одеській області» не має повноважень для самостійного створення документів для призначення (перерахунку) пенсій, довідок про розмір грошового забезпечення, оформлення посвідчень та інших документів.

Також, відповідач зазначив, що позивачу була призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» та розмір пенсії був розрахований з посадового окладу, окладу за військове звання, надбавка за вислугу років 40 %, надбавка 100 % надбавка за УОС 50 %, надбавка за наукове звання 25 %, пенсійне надбавка, надбавка за безперервну службу 15 %, премія 30 %.

Тобто на момент звільнення позивачу було враховано тільки одну надбавку - за наукове звання 25 %, надбавка за науковий ступінь 15 % не враховувалась.

При складанні довідки про грошове забезпечення Ліквідаційною комісією було враховано надбавки установлені відповідно до постанови КМУ № 988 та виплачувались поліцейським за січень 2016 року в середніх розмірах за відповідною посадою.

З урахуванням того, що раніш позивач отримував тільки одну надбавку за наукове звання, йому було враховано тільки цю надбавку в розмірі 5 %, як то передбачено пп.6 п. 5 постанови КМУ № 988.

Також 16 грудня 2020 року до суду надійшли письмові пояснення від Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області, в якому зазначено, що відповідач вважає позовні вимоги безпідставними, та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» пенсії підлягають у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсії за цим Законом. Відповідачем надано довідку про розмір грошового забезпечення на підставі постанови КМУ № 988.

Ухвалою від 16 грудня 2020 року розгляд справи № 420/10135/20 продовжено за правилами загального позовного провадження. Розпочато розгляд справи № 420/10135/20 спочатку.

Ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання 01 березня 2021 року закрито підготовче провадження у справі та призначено розгляд справи по суті.

На судове засідання позивач не з`явився, повідомлений належним чином на завчасно засобами електронної пошти, до суду 01 квітня 2021 року від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Представники відповідачів на судове засідання не з`явилися, повідомлені належним чином, про що свідчать повідомлення про вручення поштового відправлення, звіти про надсилання судової повістки електронною поштою. В матеріалах справи містяться заяви про розгляд справи за відсутністю представників Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області та Державна установа - Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справУкраїни по Одеській області.

Представник третьої особи на відкрите судове засідання не з`явився, повідомлений належним чином, про що свідчить розписка, від третьої особи надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З цих підстав, суд постановив ухвалу, яка занесена до протоколу судового засідання від 20 квітня 2021 року, про продовження розгляду справи у письмовому провадженні на підставі наявних матеріалів.

Ухвалою суду від 30 квітня 2021 року поновлено розгляд справи, витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області належним чином засвідчену копію пенсійної справи позивач та зупинено провадження у справі.

До суду надійшли копії пенсійної справи позивача, у зв`язку з чим ухвалою суду поновлено провадження у справі та продовжено розгляд справи у порядку письмового провадження.

Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, судом встановлено таке.

Відповідно до витягу з наказу ректора Одеського юридичного інституту Національного університету внутрішніх справ № 53 о/с від 16.05.29005 року, полковника міліції ОСОБА_1 звільнено зі служби в органах внутрішніх справ з 01 січня 2005 року (а.с. 15).

У відзиві на позовну заяву Державна установа - Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справУкраїни по Одеській області зазначила, що позивачу була призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» та розмір пенсії був розрахований з посадового окладу, окладу за військове звання, надбавка за вислугу років 40 %, надбавка 100 % надбавка за УОС 50 %, надбавка за наукове звання 25 %,пенсійне надбавка, надбавка за безперервну службу 15 %, премія 30 %.

Тобто на момент звільнення позивачу було враховано тільки одну надбавку - за наукове звання 25 %, надбавка за науковий ступінь 15 % не враховувалась.

Так, з матеріалів пенсійної справи вбачається, що згідно з протоколу про призначення пенсії від 12.07.2018 року, ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років, виходячи з грошового забезпечення для обчислення пенсії: посадовий оклад 1100 грн., оклад за військове звання 135 грн., процентна надбавка за вислугу років 40 %, доплата за вчене звання доцент 25 %, надбавка за особливо важливі завдання 18 %, премія 9 %.

При складанні довідки про грошове забезпечення Ліквідаційною комісією було враховано надбавки установлені відповідно до постанови КМУ № 988 та виплачувались поліцейським за січень 2016 року в середніх розмірах за відповідною посадою.

З урахуванням того, що раніш позивач отримував тільки одну надбавку за наукове звання, йому було враховано тільки цю надбавку в розмірі 5 %, як то передбачено пп.6 п. 5 постанови КМУ № 988.

Так, з довідки № 20239 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), виданої позивачу ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області відповідно до постанови КМУ від 15.11.2015 року № 988, постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103 розмір грошового забезпечення станом на 02 січня 2016 року за прирівняною посадою становить:

- посадовий оклад - 3000,00

- оклад за військове звання - 2400,00

- процентна надбавка за вислугу років 50% - 2700,00

- доплата за науковий ступінь кандидата наук або доктора наук чи вчене звання -5% - 150,00

- премія 6,24% - 514,80

ВСЬОГО - 8764,80

Проаналізувавши положення чинного законодавства, обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню частково, з огляду на таке.

Відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (редакція, чинна на час проведення перерахунку пенсії).

Відповідно до частини другої статті 63 цього Закону, у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно з пунктами 2 та 3 якого Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (редакція, чинна на момент перерахунку пенсії позивача).

Відповідно до пункту 4 цього Порядку, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Пунктом 5 згаданого Порядку визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», пунктом 3 якої постановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Матеріалами справи підтверджено, що на виконання п. 3 постанови КМУ від 21.01.2018 року № 103 ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області направлено до ГУПФУ в Одеській області для перерахунку пенсії позивача довідку № 20239 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), виданої позивачу відповідно до постанови КМУ від 15.11.2015 року № 988, постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103.

Відповідно до пп. 5, 6 п. 5 постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» установлено виплачувати: 5) доплату за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, - у розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу;6) доплату за вчене звання у разі, коли особа займає посаду, що пов`язана з педагогічною або науковою діяльністю, і має вчене звання доцента (старшого наукового співробітника), - у розмірі 5, професора - 10 відсотків посадового окладу.

Аналіз п. 5 постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року доводить, що встановлено окрему доплату за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню та за вчене звання у разі, коли особа займає посаду, що пов`язана з педагогічною або науковою діяльністю, і має вчене звання доцента (старшого наукового співробітника).

Матеріалами справи підтверджено, що позивач є кандидатом юридичних наук, що підтверджено дипломом кандидата наук НОМЕР_2 від 09.10.1992 року.

Позивач був звільнений у запас з посади доцента кафедри кримінального права та кримінології Одеського державного університету внутрішніх справ.

Суд вважає, що займана позивачем посада та профіль його діяльності відповідає науковому ступеню.

Також матеріалами справи підтверджено, що позивачу присвоєне вчене звання доцента кафедри кримінального, кримінально-виконавчого права та кримінології, на підставі рішення вченої Ради Одеського університету 28 лютого 1995 року, що підтверджено атестатом доцента (а.с. 14).

Суд вважає, що займана позивачем посада пов`язана з педагогічною або науковою діяльністю.

Таким чином, оцінюючи надані докази, та враховуючи зміст положень п. 5 постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року, суд доходить висновку, що позивач має право на включення до його грошового забезпечення одночасно дві доплати: за науковий ступінь кандидата та за вчене звання у разі, коли особа займає посаду, що пов`язана з педагогічною або науковою діяльністю, і за вчене звання доцента (старшого наукового співробітника).

Але матеріалами справи підтверджено, що у довідці № 20239 про розмір грошового забезпечення позивачу включено лише одну доплату 5 %.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що доводи позивача щодо включення у довідку про розмір грошового забезпечення доплати за науковий ступінь кандидата та за вчене звання, є правомірними.

Однак, суд вважає, що при складанні довідки зазначивши надбавку за наукове звання 5% відповідно до постанови КМУ № 988, ліквідаційна комісія ГУМВС України в Одеській області діяла правомірно.

Так, відповідно до преамбули Закону України «Про вищу освіту», цей Закон встановлює основні правові, організаційні, фінансові засади функціонування системи вищої освіти, створює умови для посилення співпраці державних органів і бізнесу з закладами вищої освіти на принципах автономії закладів вищої освіти, поєднання освіти з наукою та виробництвом з метою підготовки конкурентоспроможного людського капіталу для високотехнологічного та інноваційного розвитку країни, самореалізації особистості, забезпечення потреб суспільства, ринку праці та держави у кваліфікованих фахівцях.

Статтею 59 Закону України «Про вищу освіту» передбачено гарантії науково-педагогічним, науковим, педагогічним та іншим працівникам закладів вищої освіти.

У свою чергу, суд звертає увагу, що позивачу призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ, а тому спірні правовідносини належать регулюванню саме цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, прийнятими на підставі цього закону.

Статтею 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Тобто Законом передбачено перерахунок пенсії саме з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

11 листопада 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №988, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року та якою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.

Відповідно до пп. 5, 6 п. 5 постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» установлено виплачувати: 5) доплату за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, - у розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу;6) доплату за вчене звання у разі, коли особа займає посаду, що пов`язана з педагогічною або науковою діяльністю, і має вчене звання доцента (старшого наукового співробітника), - у розмірі 5, професора - 10 відсотків посадового окладу.

Відповідно до статті 94 Закону України «Про Національну поліцію», постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року №260 затверджено Порядок та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі по тексту - Порядок №260).

Пунктом 3 Порядку №260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Зокрема, Порядком №260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9 Порядку №260), а саме: поліцейським виплачується доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню:1) за науковий ступінь кандидата наук (освітній і водночас перший науковий ступінь доктора філософії) - у розмірі 5 відсотків посадового окладу; 2) за науковий ступінь доктора наук (другий науковий ступінь) - у розмірі 10 відсотків посадового окладу; доплата за вчене звання (пункт 10 Порядку №260), а саме: поліцейським, які займають посади, пов`язані з педагогічною (викладацькою) або науковою діяльністю, і мають учене звання доцента (старший науковий співробітник), виплачується доплата в розмірі 5 відсотків, а тим, хто має учене звання професора, - в розмірі 10 відсотків посадового окладу.

Враховуючи вищевикладені встановлені судом обставини, суд доходить висновку, що до спірних правовідносин не належить застосування ч. 2 ст. 59 Закону України «Про вищу освіту», оскільки позивачу призначена пенсія на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ.

Посилання позивача на постанову № 1298 від 30.08.2002 року «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з плати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» та на наказ МВС від 13.02.2017 року № 110 «Про затвердження Умов оплати праці працівників та установ, що належать до сфери управління Національної поліції України, відхиляються судом, оскільки, як вже було зазначено вище позивачу призначено пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ та довідку видано відповідно до п. 3 постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року, який був чинний на час її видання, та передбачав здійснення перерахунку, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281).

З огляду на те, що Закони України «Про вищу освіту» та «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» мають різні сфери регулювання, суд вважає, що у даному випадку відсутнє невідповідність правового акту закону, оскільки вказані акти мають різні сфери регулювання.

Таким чином, враховуючи вищевикладені встановлені судом обставини, суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача є частково обґрунтованими та належать задоволенню частково шляхом зобов`язання Міністерство внутрішніх справ України підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), видану ОСОБА_1 за формою, встановленою додатком 3 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», за нормами чинними за січень 2016 року за прирівняною посадою поліцейського: заступник начальника відділу ГУНП із зазначенням, у тому числі, доплати за науковий ступінь кандидата 5 % посадового окладу та доплати за вчене звання доценту 5 % посадового окладу.

У позовній вимогі щодо встановлення надбавки за науковий ступінь в розмірі 25 % та за вчене звання доцент - 15 %, слід відмовити, з підстав, які вище викладені судом.

Суд вважає, що Міністерство внутрішніх справ України на час розгляду та вирішення справи є належним відповідачем.

Так, згідно з пунктами 1 та 2 розділу І Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань, затвердженої Міністерством внутрішніх справ України від 17 вересня 2018 року №760 (далі по тексту - Інструкція №760), ця інструкція визначає процедуру організації в Міністерстві внутрішніх справ України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ)), та Національній гвардії України роботи, зокрема, з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Цю Інструкцію розроблено відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист», Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2015 року №878 (зі змінами), постанов Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (зі змінами), від 13 лютого 2008 року №45 «;Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393», від 12 травня 1994 року №302 «Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранам війни» та постанови правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402.

Згідно з абзацом 4 пункту 3 розділу І, пункту 1 розділу ІІ Інструкції №760 визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів:

1) організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства;

2) розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань;

3) приймають від підрозділів персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерських підрозділів) документи, передбачені Порядком та цією Інструкцією для призначення (перерахунку) пенсій;

4) готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій;

5) формують облікові справи та зберігають їх згідно з порядковими номерами, присвоєними в книзі обліку документів для призначення пенсій (додаток 1);

6) повідомляють органи, які призначають пенсії, про судові рішення, які набрали законної сили, про позбавлення пенсіонерів військового (спеціального) звання та про видання наказів про прийняття (поновлення) на службу в 10-денний строк з дня отримання відповідного рішення суду;

7) ведуть облік осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону;

8) взаємодіють з органами, які призначають пенсії, стосовно осіб, яким призначено (припинено) виплату пенсій, та в межах повноважень з органами державної влади з питань соціального захисту та пенсійного забезпечення;

9) зберігають та видають (замінюють) посвідчення «Ветеран органів внутрішніх справ», «Ветеран військової служби», «Ветеран служби цивільного захисту» та нагрудні знаки відповідно до чинного законодавства;

10) видають довідки про право на пільги відповідно до Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист» (додаток 2).

Відповідно до пункту 2 розділу ІІІ Інструкції №760, при проведенні перерахунку пенсій відповідно до списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, складених головними управліннями Пенсійного фонду України, уповноважений структурний підрозділ готує довідки про розмір грошового забезпечення.

Пунктом 4 Інструкції №760 передбачено, що підрозділи фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України, готують:1) грошовий атестат;2) довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - довідка про додаткові види грошового забезпечення) (додаток 4).

Тобто, на відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Тому, суд доходить висновку, що Міністерство внутрішніх справ України є належним відповідачем у цій справі.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч.1 ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, оцінюючи встановлені факти, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є частково необґрунтованими та безпідставними, а тому належать задоволенню частково.

Враховуючи те, що позивач звільнений від сплати судового збору, та відсутні витрати пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз, жодні судові витрати не компенсуються за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України.

Також у позовній заяві позивач просить встановити судовий контроль за виконанням судового рішення та зобов`язати відповідача подати суду звіт про виконання судового рішення.

Розглянувши вказане клопотання, суд вважає, що воно не належить задоволенню, з таких підстав.

Частиною 2 ст. 14 КАС України передбачено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.

Згідно з положеннями ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Враховуючи те, що зазначена норма не є імперативною та позивачем не надано доказів того, що рішення не буде виконане відповідачем добровільно, суд вважає, що клопотання не належить задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 205,246, 255,295,297 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області в особі Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області (код ЄДРПОУ 08592268, місцезнаходження: 65014, м. Одеса, вул. Єврейська, 12), ДУ «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Одеській області» (код ЄДРПОУ 08734546, місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Каркашадзе, 3), Міністерства внутрішніх справ України (код ЄДРПОУ 00032684, місцезнаходження: 01601, м. Київ-24, вул. Академіка Богомольца, 10), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про зобов`язання вчинити певні дії,- задовольнити частково.

Зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України (код ЄДРПОУ 00032684, місцезнаходження: 01601, м. Київ-24, вул. Академіка Богомольца, 10) підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), видану ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) за формою, встановленою додатком 3 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», за нормами чинними за січень 2016 року за прирівняною посадою поліцейського: заступник начальника відділу ГУНП із зазначенням, у тому числі, доплати за науковий ступінь кандидата 5 % посадового окладу та доплати за вчене звання доценту 5 % посадового окладу.

В іншій частині позовних вимог, - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України, п. 3 розділу УІ Прикінцевих положень КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Суддя Л.Р. Юхтенко