
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 травня 2021 р. № 400/5087/20 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Птичкіної В.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРАГРО ТРАСТ", вул. Фалєєвська, 59, кв.14, м. Миколаїв, 54017
до відповідача:Головного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001; Державної податкової служби України, Львівська площа, 8, м. Київ, 04053
про:визнання протиправним та скасування рішення від 12.10.2020 № 2027641/42484588; зобов`язання зареєструвати податкову накладну від 29.09.2020 № 19 за датою її подання,ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю „УКРАГРО ТРАСТ” (далі - позивач) звернулося до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Миколаївській області (далі - відповідач-1) та Державної податкової служби України (далі - відповідач-2), в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Миколаївській області з питань реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних від 12.10.2020 № 2027641/42484588, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної ТОВ „УКРАГРО ТРАСТ” від 29.09.2020 № 19;
- зобов`язати Державну податкову службу зареєструвати податкову накладну ТОВ „УКРАГРО ТРАСТ” від 29.09.2020 № 19 датою її направлення на реєстрацію 05.10.2020.
В обгрунтування позовних вимог позивач посилається на застосування пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України та надання відповідачу-1 усіх первинних документів, які підтверджують виробництво пшениці.
Ухвалою від 17.11.2020 суд відкрив провадження в адміністративній справі та постановив розглядати її за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою від 04.12.2020 суд задовольнив клопотання відповідача-1, продовживши йому строк для подання відзиву на позовну заяву.
У відзиві на позовну заяву відповідач-1 проти позовних вимог заперечує та просить відмовити в позові, зазначаючи, що підставою для відмови в реєстрації спірної податкової накладної було ненадання копій документів, які підтверджують наявність земель для вирощування сільськогосподарських культур.
Від відповідача-2 відзив на позовну заяву до суду не надходив. Ухвалу про відкриття провадження у справі з копією позовної заяви відповідач-2 отримав 23.11.2020, що підтверджується наявним у справі рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 5400141857661.
Позивач подав відповідь на відзив, в якій, з посиланням на пункт 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 12.12.2019 № 520 (далі – Порядок № 520), зазначає, що документи, які підтверджують наявність земельних ділянок, відсутні в переліку документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної.
У зв`язку з відсутністю заяв учасників справи про розгляд справи з викликом (повідомленням) сторін, суд, відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження.
Безпосередньо, повно, всебічно та об`єктивно дослідивши докази, що містяться у справі, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, суд установив такі обставини справи та відповідні їм правовідносини.
Позивач зареєстрований як юридична особа та перебуває на обліку у відповідача-1 як платник податків.
29.09.2020 позивач як постачальник уклав з Товариством з обмеженою відповідальністю „Павлоградзернопродукт” (покупець) договір поставки № П10509К, згідно з пунктом 1.1 якого позивач зобов`язався поставити, а покупець – прийняти та оплатити пшеницю врожаю 2021 року.
За пунктом 4.2 цього договору ціна договору становить 540 000 грн., в тому числі ПДВ – 90 000 грн.
29.09.2020 позивач виписав ТОВ „Павлоградзернопродукт” рахунок № 115 на оплату 540 000 грн.
29.09.2020 ТОВ „Павлоградзернопродукт” сплатило позивачу 540 000 грн. за платіжним дорученням № 2487 з призначенням платежу „Пшениця, згідно договору № П10509К від 29.09.2020р. Сума 540 000 грн ПДВ(20%) 90 000,00 грн.”.
29.09.2020 позивач виписав на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Павлоградзернопродукт” податкову накладну № 19, у колонці „Опис / номенклатура товарів/послуг продавця” якої зазначив: „Пшениця”.
До Єдиного реєстру податкових накладних (ЄРПН) позивач направив податкову накладну 05.10.2020.
05.10.2020 Автоматизованою системою «Єдине вікно подання електронних документів» ДПС України за результатами обробки податкової накладної була сформована квитанція про зупинення реєстрації, позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній. Квитанція не містить конкретизації, які саме документи належить подати платнику податку.
Позивач, скориставшись своїм правом на надання пояснень, направив відповідачу-1 засобами електронного зв`язку повідомлення № 9/10 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних /розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, в яких зазначив: „Пояснення надаються в документі Опис господарської діяльності ТОВ „УКРАГРО ТРАСТ”.
До повідомлення позивач додав такі документи:
- договір поставки від 29.09.2020 № П10509К;
- платіжне доручення від 29.09.2020 № 2487;
- рахунок від 29.09.2020 № 115;
- опис господарської діяльності від 08.10.2020 № 08/10-1.
За результатами розгляду поданих документів комісія Головного управління ДПС у Миколаївській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - Комісія Управління), 12.10.2020 прийняла рішення № 2027641/42484588 про відмову у реєстрації податкової накладної від 29.09.2020 № 19.
Рішення мотивоване ненаданням платником податку первинних документів щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. Зазначено зокрема, що платником не надано копій документів, які підтверджують наявність земель для вирощування сільськогосподарських культур.
Отже, спірні правовідносини між сторонами виникли у зв`язку з прийняттям відповідачем-1 рішення від 12.10.2020 № 2027641/42484588 про відмову в реєстрації податкової накладної від 29.09.2020 № 19.
Спірні правовідносини підлягають дослідженню в площині та межах відмови податковим органом в реєстрації спірної податкової накладної, в тому числі обґрунтування та процедури прийняття відповідачем такого рішення.
Ухвалюючи рішення по суті спору між сторонами, суд виходить з такого.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України 12.12.2019 № 520 (далі – Порядок № 520).
Згідно з пунктом 2 Порядку № 520, прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Відповідно до пункту 4 Порядку № 520, у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
За нормами пунктів 5, 6 Порядку № 520, перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.
За пунктом 9 Порядку № 520, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
Пункт 11 Порядку № 520 визначає, що комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Відповідно до пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України, датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Спірна податкова накладна виписана 29.09.2020.
Суд установив, що відповідачу-1 подавався документ, який підтверджує настання першої події (зарахування коштів) саме 29.09.2020, – платіжне доручення від 29.09.2020 № 2487.
В обгрунтування відмови у реєстрації податкової накладної відповідач-1 посилається на ненадання платником податків копій документів, які підтверджують наявність земель для вирощування сільськогосподарських культур.
Суд узяв до уваги, що квитанція від 05.10.2020 про зупинення реєстрації податкової накладної не містить пропозиції надати саме документи про наявність відповідних земель.
Суд визнав, що ненадання разом з поясненнями тих документів, надання яких не пропонувалося, не може бути покладене в основу рішення про відмову в реєстрації податкової накладної.
Крім того, 27.01.2020, 03.02.2020, 04.02.2020, 14.02.2020, 17.02.2020, 12.03.2020, 22.07.2020 позивач подавав відповідачу-1 повідомлення про об`єкти оподаткуванння або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, які містили інформацію про наявні у позивача земельні ділянки. Отже, в розпорядженні відповідача-1 перебувала інформація про землі, які використовуються позивачем для провадження господарської діяльності.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачі не довели суду існування обставин, якими обгрунтовані оскаржуване позивачем рішення про відмову в реєстрації податкової накладної.
Відтак відповідачі не довели правомірність оскаржуваного позивачем рішення від 12.10.2020 № 2027641/42484588.
На підставі вищенаведеного позов належить задовольнити.
Судові витрати у справі становить судовий збір у сумі 2 102 грн. за подання позовної заяви за платіжним дорученням від 10.11.2020 № 1341.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки спір виник внаслідок неправильних дій відповідача-1, саме за рахунок його бюджетних асигнувань належить стягнути судовий збір.
Керуючись статтями 2, 19, 139, 241 – 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРАГРО ТРАСТ" (вул. Фалєєвська, 59, кв.14, м. Миколаїв, 54017, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: 42484588) до Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: 43144729) , Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: 43005393) задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Миколаївській області з питань реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 12.10.2020 № 2027641/42484588, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної від 29.09.2020 № 19, поданої Товариством з обмеженою відповідальністю „УКРАГРО ТРАСТ” 05.10.2020.
3. Зобов`язати Державну податкову службу України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану 05.10.2020 Товариством з обмеженою відповідальністю „УКРАГРО ТРАСТ” (54017, м. Миколаїв, вул. Фалеєвська, 59, кв. 14, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: 42484588) податкову накладну від 29.09.2020 № 19 за датою її направлення на реєстрацію.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: 43144729) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРАГРО ТРАСТ" (вул. Фалєєвська, 59, кв.14, м. Миколаїв, 54017, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: 42484588) судовий збір у сумі 2 102 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Птичкіна