Ухвала суду № 97177289, 17.05.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.05.2021
Номер справи
380/740/21
Номер документу
97177289
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/740/21

У Х В А Л А

з питань заміни відповідача у справі

17 травня 2021 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Сидор Н.Т.,

за участю секретаря судового засідання Новак Л.М.,

представниці позивачки Сєргєєвої О.І.,

представник відповідача не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження клопотання представника відповідача про заміну відповідача у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Львівській області про стягнення грошової компенсації за невикористані дні щорічних та додаткових відпусток,

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Львівській області, в якому просить суд стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Львівській області на користь ОСОБА_1 грошову компенсацію за всі невикористані дні щорічних та додаткових відпусток в сумі 29 129,41 грн.

Ухвалою судді від 25.01.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі з повідомленням сторін.

01.04.2021 від представника відповідача надійшло клопотання про заміну неналежного відповідача у справі з Головного управління ДФС у Львівській області на належного Головне управління ДПС у Львівській області.

В обґрунтування поданого клопотання представник відповідача покликається на п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 № 1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України», відповідно до якого Державну фіскальну службу України постановлено реорганізувати та утворити Державну податкову службу України.

Державна податкова служба є правонаступником прав та обов`язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.

21 серпня 2019 року Кабінет Міністрів України прийняв розпорядження № 682-р “Питання Державної податкової служби”, яким погодив пропозицію Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 № 227 “Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України” (далі - Постанова 227) функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податкову службу (далі - ДПС).

Також, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 25.09.2019 № 846 “Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України” розподілено сервісну та правоохоронну функції ДПС та передбачено виключення у ДПС функцій з реалізації державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску.

Крім того, відповідно до Постанови № 227 затверджено Положення про ДПС, відповідно до якого ДПС є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

З огляду на викладене, з 21.08.2019 повноваження з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань, здійснює Державна податкова служба України та її територіальні органи.

У складі Державної фіскальної служби України та її територіальних органах діють лише підрозділи податкової міліції, мета діяльності, завдання та повноваження якої визначені Розділом XVIII-2 Податкового кодексу України.

З наведених обґрунтувань відповідач вважає, що зазначений адміністративний позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом.

Представник позивача у судовому засіданні заперечила щодо заміни відповідача у справі.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, причини неявки не повідомив.

Вирішуючи питання щодо належного відповідача у справі, суд виходить з наступного.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 № 296 «Про реформування територіальних органів Державної фіскальної служби», реорганізовано Червоноградську ОДПІ Головного управління ДФС шляхом приєднання як структурний підрозділ до Головного управління ДФС у Львівській області.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 № 537 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби», визначено територіальні органи ДПС правонаступниками майна, прав та обов`язків територіальних органів ДФС, що реорганізуються згідно з п. 2 цієї постанови, у відповідних сферах діяльності. Відтак, ГУ ДФС у Львівській області реорганізовано шляхом приєднання до ГУ ДПС у Львівській області.

Пунктом 3 Постанови № 537 установлено, що територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізовуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної податкової служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов`язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об`єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893 «Про деякі питання територіальних органів Державної податкової служби», ліквідовуються як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком. Територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до п. 1 цієї Постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються, утворення територіальних органів Державної податкової служби відповідно до статті 21-1 Закону України “Про центральні органи виконавчої влади”; передачу майна територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до п. 1 цієї Постанови територіальним органам Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим цього пункту.

Наказом Державної податкової служби від 30.09.2020 № 529 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби», утворено як відокремлені підрозділи Державної податкової служби територіальні органи, зокрема Головне управління ДПС у Львівській області.

Відповідно до п. 1 Положення про Головне управління ДПС у Львівській області, затвердженого наказом ДПС від 12.11.2020 № 643, Головне управління ДПС у Львівській області є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України. ГУ ДПС забезпечує реалізацію повноважень ДПС на території Львівської області.

Згідно п. 1 наказу ДПС від 24.12.2020 № 755 «Про початок забезпечення здійснення територіальними органами ДПС повноважень та функцій», розпочато з 01.01.2021 здійснення територіальними органами ДПС, утвореними як її відокремлені підрозділи згідно з наказом ДПС від 30.09.2020 № 529 «Про утворення територіальних органів ДПС», повноважень, та функцій територіальних органів ДПС, що ліквідуються відповідно до п. 1 постанови № 893.

Окрім цього, вказаними вище нормативно-правовими та розпорядчими актами унормовано підстави публічного (адміністративного) правонаступництва суб`єктів владних повноважень, а саме: визначено умови та порядок передання адміністративної компетенції від одного суб`єкта владних повноважень до іншого, який набуває певні владні повноваження внаслідок: ліквідації органу чи посади суб`єкта владних повноважень, припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення компетенції органу публічної адміністрації чи припинення повноважень посадової особи.

Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру 07.05.2019 внесено запис про державну реєстрацію припинення Червоноградської ОДПІ Головного управління ДФС у Львівській області (ЄДРПОУ 39852024), як юридичної особи.

Згідно із ч. 1 та 2 ст. 104 Цивільного кодексу України, юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов`язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру, Головне управління ДФС у Львівській області перебуває у стані припинення, а не є припиненим (запис про припинення не внесено до Єдиного державного реєстру), а тому останнє наділене адміністративною процесуальною правосуб`єктністю у розумінні ст. 43 КАС України.

Як зазначено у висновках Верховного Суду, викладених у постанові від 11.02.2021 року у справі № 826/9915/18, якщо спір виник з приводу реалізації суб`єктом владних повноважень, що припиняється, його компетенції, підстави для правонаступництва виникають з моменту його вибуття з правовідносин, щодо яких виник спір, унаслідок, зокрема передачі розпорядчим актом Кабінету Міністрів України його адміністративної компетенції іншому суб`єкту владних повноважень. Водночас якщо спір виник у відносинах, що не пов`язані з реалізацією суб`єктом владних повноважень його компетенції, підставидля правонаступництва виникають з моменту припинення сторони - суб`єкта владних

Отже, якщо обов`язок відповідача не стосується публічно-владних функцій у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску, його заміна може бути виключно у випадку фактичного вибуття внаслідок припинення.

Предметом розгляду у цій справі є стягнення грошової компенсації за невикористані дні щорічних та додаткових відпусток у розмірі 29 129,41 грн, що дає підстави для заміни сторони лише у разі внесення запису до Єдиного державного реєстру про припинення ГУ ДФС у Львівській області.

Суд наголошує, що кінцевим етапом в процедурі ліквідації є внесення державним реєстратором до Реєстру даних про проведення реєстрації припинення юридичної особи (ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців»).

Згідно з відомостями що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, діяльність ГУ ДФС у Львівській області станом на день звернення позивачки до суду з позовними вимогами про стягнення з ГУ ДФС у Львівській області грошової компенсації за невикористані дні щорічних та додаткових відпусток у розмірі 29 129,41 грн - не припинена.

Відповідно до ч.ч.3, 4 і 7 ст.48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.

Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.

Заміна позивача допускається до початку судового розгляду справи по суті. Заміна відповідача допускається до ухвалення рішення судом першої інстанції.

За наведених обставин, суд дійшов висновку, що підстав до заміни відповідача у справі немає, відтак у задоволенні клопотання представника відповідача слід відмовити.

Керуючись статтями 48, 241-243, 248, 256 КАС України, суд

п о с т а н о в и в :

у задоволенні клопотання представника відповідача про заміну відповідача у справі у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Львівській області про стягнення грошової компенсації за невикористані дні щорічних та додаткових відпусток – відмовити.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення та оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали складено та підписано 24.05.2021.

Суддя Сидор Н.Т.