
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
20 травня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 812/810/16
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді Пляшкової К.О.,
за участю
секретаря судового засідання Вакуленка А.В.,
представників
позивача не прибув,
відповідача Денисової О.О. (самопредставництво),
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Сєвєродонецьке об`єднання Азот» до Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
З Верховного суду 23 лютого 2021 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшла адміністративна справа за позовом Приватного акціонерного товариства «Сєвєродонецьке об`єднання Азот» (далі – позивач, ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання Азот») до Офісу великих платників податків ДФС в особі Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС (далі – Офіс ДФС) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Луганську Міжрегіонального головного управління ДФС (далі – СДПІ у м. Луганську) від 30 травня 2016 року № 0000114200 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 2650930,87 грн на новий судовий розгляд.
В обґрунтування позовних вимог вказано, що 10 травня 2016 року СДПІ у м. Луганську проведено документальну позапланову невиїзну перевірку позивача з питань своєчасності реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 Податкового кодексу України, за період з 01 жовтня 2015 року по 31 березня 2016 року, за результатами якої складено акт від 10 травня 2016 року № 8/28-05/33270581, згідно з висновками якого встановлено порушення позивачем пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України в частині несвоєчасної реєстрації податкових накладних за період з 01 жовтня 2015 року по 31 березня 2016 року на суму ПДВ 26505140,38 грн.
На адресу позивача 02 червня 2016 року направлено податкове повідомлення- рішення від 30 травня 2016 року № 0000114200, яким на ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання Азот» накладено штрафні санкції розмірі 2650930,87 грн.
Позивач з цим податковим повідомленням-рішенням незгоден, оскільки не вважає, що ним порушено строки реєстрації податкових накладних від 31 грудня 2015 року № 694, від 31 грудня 2015 року № 636, від 31 грудня 2015 року № 803, від 31 грудня 2015 року № 804, від 31 грудня 2015 року № 1056 в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН), які своєчасно відправлені позивачем до ЄРПН 15 січня 2016 року з урахуванням положень пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, якими визначено, якщо платнику податків протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття податкової накладної, то така податкова накладна вважається зареєстрованою в ЄРПН.
Також позивач зазначає, що пунктом 120.3 статті 120 Податкового кодексу України (в редакції, що діяла до 24 грудня 2015 року) передбачено, що порядок застосування податкових санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Такий порядок затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2015 № 1204 «Про затвердження Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків», який набув чинності 16 лютого 2016 року. Однак, у зв`язку з тим, що порядок застосування штрафних санкцій набув чинності вже після дати реєстрації податкових накладних, вказаних в акті перевірки, позивач вважає накладені штрафні санкції безпідставними.
Від Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (правонаступника Офісу ДФС, далі – відповідач, Північне міжрегіональне управління) надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог з таких підстав (том 2 арк. спр. 1-4).
Основні принципи функціонування системи електронного адміністрування ПДВ визначено статтею 200 Податкового кодексу України. З 01 липня 2015 року запрацювала в звичайному режимі система електронного адміністрування ПДВ і реєстрація всіх податкових накладних, складених починаючи з 01 липня 2015 року.
Згідно з пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на жовтень-грудень 2015 року) платник податків зобов`язаний зареєструвати податкову накладну в ЄРПН у строк не пізніше п`ятнадцяти календарних днів, наступних за датою її складання. При цьому датою та часом надання податкової накладної для реєстрації в ЄРПН є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Фінансова відповідальність за порушення платником податків граничного терміну реєстрації податкових накладних в ЄРПН встановлена статтею 120 Податкового кодексу України.
Відповідач зазначив, що відсутність затвердженого порядку застосування санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову політику, не впливає на дію пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України та не звільняє платника податків від відповідальності, передбаченої податковим законодавством за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в ЄРПН, та не свідчить про відсутність у контролюючого органу повноважень щодо застосування штрафних санкцій за вказане порушення.
Також відповідач заперечує факт надіслання ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання Азот» податкових накладних від 31 грудня 2015 року № 694, № 636, № 803, № 804, № 1056 саме 15 січня 2016 року, оскільки позивач обізнаний щодо різних форм запитів в системі електронного адміністрування ПДВ, які постійно використовує. Так, 15 січня 2016 року позивачем направлено декілька запитів щодо отримання відомостей з ЄРПН, що свідчить про обізнаність позивача, що вказані податкові накладні не були зареєстровані в ЄРПН. Проте не вжив заходів щодо повторного направлення податкових накладних на реєстрацію в ЄРПН 15 січня 2016 року.
Відповідно до Порядку № 1246 кожна відправлена податкова накладна зашифровується та має неповторне ім`я файлу, завдяки чому можна дізнатися та перевірити відповідність квитанцій до відправлених податкових накладних та дізнатися про результат обробки. Відповідно до вказаного Порядку позивачем 18 січня 2016 року отримано квитанції на виписані ним податкові накладні від 31 грудня 2015 року № 694, від 31 грудня 2015 року № 636, від 31 грудня 2015 року № 803, від 31 грудня 2015 року № 804, від 31 грудня 2015 року № 1056, які відправлені до ДФС саме 18 січня 2016 року, а не як зазначає позивач 15 січня 2016 року.
Зважаючи вищевказане, відповідач вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято СДПІ у м. Луганську із дотриманням Податкового кодексу України.
Інших заяв по суті справи від сторін не надходило.
По справі заявлено такі клопотання та вчинено судом такі процесуальні дії:
- ухвалою від 24 лютого 2021 року прийнято справу до розгляду після її надходження на новий розгляд з Верховного Суду; визначено розглядати справу за правилами загального позовного провадження; призначено підготовче засідання у справі (том 1 арк. спр. 217-218);
- ухвалою від 23 березня 2021 року здійснено заміну відповідача Офіс ДФС його правонаступником - Північним міжрегіональним управлінням (том 1 арк. спр. 234-235);
- від представника відповідача 05 квітня 2021 року, 13 квітня 2021 року, 29 квітня 2021 року надійшли клопотання про проведення судового засідання в режимі відеоконференції, які задоволені ухвалами від 07 квітня 2021 року, від 14 квітня 2021 року, від 30 квітня 2021 року відповідно (том 1 арк. спр. 243-244, 249, том 2 арк. спр. 34-35, 39, 50, 52);
- ухвалою від 13 квітня 2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті (том 2 арк. спр. 31).
Позивач явку свого повноважного представника у судове засідання не забезпечив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (том 2 арк. спр. 49).
Представник відповідача у судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог з підстав, викладених у відзиві на позов.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), суд встановив таке.
СДПІ у м. Луганську проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання Азот» з питань своєчасності реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям – платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН, встановлених статтею 201 Податкового кодексу України, а також відповідальність щодо реєстрації розрахунків коригування відповідно до вимог статей 192 та 201 Податкового кодексу України за період з 01 жовтня 2015 року по 31 березня 2016 року, за результатами проведення якої складено акт від 10 травня 2016 року № 8/28-05/33270581, згідно з висновками якого перевіркою встановлено порушення платником податків пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України в частині несвоєчасної реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в ЄРПН за період з 01 жовтня 2015 року по 31 березня 2016 року на суму ПДВ 26505140,38 грн (том 1 арк. спр. 12-16).
Позивачем подано заперечення від 19 травня 2016 року № 23ГЛБ-452 на акт перевірки, про результати розгляду яких СДПІ у м. Луганську повідомила листом від 26 травня 2016 року № 2356/10/28-05-42 (том 1 арк. спр. 7-9, 10-11).
На підставі акта від 10 травня 2016 року № 8/28-05/33270581 СДПІ у м. Луганську податковим повідомленням-рішенням від 30 травня 2016 року № 0000114200 до ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання Азот» за затримку реєстрації податкових накладних в ЄРПН на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 26503056,22 грн застосовано штраф у розмірі 10 % у сумі 2650305,62 грн; за затримку реєстрації податкових накладних в ЄРПН від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ 2084,16 грн застосовано штраф у розмірі 30 % у сумі 625,25 грн, загальна сума штрафу становить 2650930,87 грн (арк. спр. 17-18).
Згідно з розрахунком штрафних санкцій за порушення терміну реєстрації виданих ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання Азот» податкових накладних покупцям за період з 01 жовтня 2015 року по 31 березня 2016 року включно, позивачу нараховані штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію таких податкових накладних:
податкова накладна від 31 жовтня 2015 року № 377 зареєстрована в ЄРПН 31 грудня 2015 року із затримкою на 46 днів, сума ПДВ за податковою накладною – 2084,16 грн, розмір штрафу - 30 %, сума штрафу - 625,25 грн;
податкова накладна від 01 листопада 2015 року № 304 зареєстрована в ЄРПН 27 листопада 2015 року із затримкою на 11 днів, сума ПДВ за податковою накладною – 17817361,02 грн, розмір штрафу - 10 %, сума штрафу – 1781736,10 грн;
податкова накладна від 01 листопада 2015 року № 303 зареєстрована в ЄРПН 27 листопада 2015 року із затримкою на 11 днів, сума ПДВ за податковою накладною – 8671115,70 грн, розмір штрафу - 10 %, сума штрафу – 867111,57 грн;
податкова накладна від 22 жовтня 2015 року № 984 зареєстрована в ЄРПН 09 листопада 2015 року із затримкою на 3 дні, сума ПДВ за податковою накладною – 0,06 грн, розмір штрафу - 10 %, сума штрафу – 0,01 грн;
податкова накладна від 01 жовтня 2015 року № 95 зареєстрована в ЄРПН 19 жовтня 2015 року із затримкою на 3 дні, сума ПДВ за податковою накладною – 1000,00 грн, розмір штрафу - 10 %, сума штрафу – 100,00 грн;
податкова накладна від 31 грудня 2015 року № 1056 зареєстрована в ЄРПН 18 січня 2016 року із затримкою на 3 дні, сума ПДВ за податковою накладною – 136,80 грн, розмір штрафу - 10 %, сума штрафу – 13,68 грн;
податкова накладна від 31 грудня 2015 року № 694 зареєстрована в ЄРПН 18 січня 2016 року із затримкою на 3 дні, сума ПДВ за податковою накладною – 12600,00 грн, розмір штрафу - 10 %, сума штрафу – 1260,00 грн;
податкова накладна від 31 грудня 2015 року № 804 зареєстрована в ЄРПН 18 січня 2016 року із затримкою на 3 дні, сума ПДВ за податковою накладною – 7,21 грн, розмір штрафу - 10 %, сума штрафу – 0,72 грн;
податкова накладна від 31 грудня 2015 року № 636 зареєстрована в ЄРПН 18 січня 2016 року із затримкою на 3 дні, сума ПДВ за податковою накладною – 518,40 грн, розмір штрафу - 10 %, сума штрафу – 51,84 грн;
податкова накладна від 31 грудня 2015 року № 803 зареєстрована в ЄРПН 18 січня 2016 року із затримкою на 3 дні, сума ПДВ за податковою накладною – 203,07 грн, розмір штрафу - 10 %, сума штрафу – 20,31 грн;
податкова накладна від 11 грудня 2015 року № 415 зареєстрована в ЄРПН 28 грудня 2015 року із затримкою на 2 дні, сума ПДВ за податковою накладною – 113,96 грн, розмір штрафу - 10 %, сума штрафу – 11,40 грн (том 1 арк. спр. 19).
ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання Азот» на податкове повідомлення-рішення до ДФС подано скаргу від 10 червня 2016 року № 05/юд-217, в задоволенні якої відмовлено рішенням ДФС від 02 липня 2016 року № 14336/10/28-10-10-4-33 (том 1 арк. спр. 21-22, 23-25).
Дослідженням податкових накладних від 31 грудня 2015 року № 694, № 636, № 803, № 804, № 1056, протоколів відправлення цих податкових накладних з використанням електронної пошти та квитанцій № 1 про отримання вказаних податкових накладних встановлено таке:
податкова накладна від 31 грудня 2015 року № 1056 на загальну суму 820,80 грн, у тому числі ПДВ – 136,80 грн, згідно з протоколом відправлення направлена до податкової інспекції 15 січня 2016 року о 09 год. 50 хв., проте, згідно з квитанцією № 1 доставлена до центрального рівня ДПС 18 січня 2016 року об 11 год. 41 хв. (том 1 арк. спр. 27-29);
податкова накладна від 31 грудня 2015 року № 804 на загальну суму 43,28 грн, у тому числі ПДВ – 7,21 грн, згідно з протоколом відправлення направлена до податкової інспекції 15 січня 2016 року о 09 год. 53 хв., проте, згідно з квитанцією № 1 доставлена до центрального рівня ДПС 18 січня 2016 року об 11 год. 36 хв. (том 1 арк. спр. 30-32);
податкова накладна від 31 грудня 2015 року № 803 на загальну суму 1218,42 грн, у тому числі ПДВ – 203,07 грн, згідно з протоколом відправлення направлена до податкової інспекції 15 січня 2016 року о 09 год. 54 хв., проте, згідно з квитанцією № 1 доставлена до центрального рівня ДПС 18 січня 2016 року об 11 год. 35 хв. (том 1 арк. спр. 33-35);
податкова накладна від 31 грудня 2015 року № 636 на загальну суму 3110,40 грн, у тому числі ПДВ – 518,40 грн, згідно з протоколом відправлення направлена до податкової інспекції 15 січня 2016 року о 09 год. 51 хв., проте, згідно з квитанцією № 1 доставлена до центрального рівня ДПС 18 січня 2016 року об 11 год. 36 хв. (том 1 арк. спр. 36-38);
податкова накладна від 31 грудня 2015 року № 694 на загальну суму 75600,00 грн, у тому числі ПДВ – 12600,00 грн, згідно з протоколом відправлення направлена до податкової інспекції 15 січня 2016 року о 09 год. 52 хв., проте, згідно з квитанцією № 1 доставлена до центрального рівня ДПС 18 січня 2016 року об 11 год. 36 хв. (том 1 арк. спр. 39-41).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
Згідно з підпунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України (тут і надалі положення Кодексу наводяться в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо: згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Відповідно до пункту 120-1.1 статті 121-1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.
Пунктом 120-1.3 статті 121-1 Податкового кодексу України (в редакції, що була чинною до 01 січня 2016 року) визначено, що порядок застосування штрафних санкцій, передбачених цією статтею, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Законом України від 24 грудня 2015 року № 909-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році», який набрав чинності 01 січня 2016 року, пункт 120-1.3 статті 120-1 Податкового кодексу України виключено.
У пункті 35 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України встановлено, що норми пункту 120-1.1 статті 120-1 цього Кодексу не застосовуються при порушенні термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН податкових накладних, складених до 01 жовтня 2015 року.
Згідно з абзацом першим пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Податкова накладна складається у день виникнення податкових зобов`язань продавця (абзац перший пункту 201.4 статті 201 Податкового кодексу України).
Відповідно до абзацу першого пункту 201.7 статті 201 Податкового кодексу України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Положеннями пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що:
- при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою (абзац перший);
- підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня (абзац четвертий);
- датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції (абзац восьмий);
- якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних (абзац десятий);
- реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п`ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання (абзац одинадцятий);
- порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних (абзац чотирнадцятий).
Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначає Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (далі – Порядок № 1246, тут і надалі Порядок № 1246 наведений в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин).
Згідно з абзацом 2 Порядку № 1246 подання податкової накладної та/або розрахунку коригування ДФС в електронній формі здійснюється відповідно до Порядку підготовки і подання податкових документів в електронній формі засобами телекомунікаційного зв`язку, затвердженого в установленому порядку.
У пункті 2 Порядку № 1246 вказано, що внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування, до Реєстру (далі - реєстрація) здійснюється шляхом подання протягом операційного дня зазначених документів в електронній формі ДФС з використанням електронного цифрового підпису та внесення відповідних відомостей до Реєстру.
Операційний день триває з 0 до 23-ї години.
Згідно з абзацами першим та другим пункту 5 Порядку № 1246 постачальник (продавець) складає податкову накладну та/або розрахунок коригування у форматі (відповідно до стандарту), затвердженому в установленому порядку, з використанням спеціалізованого програмного забезпечення.
Після складення податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі на них накладається електронний цифровий підпис посадових осіб постачальника (продавця) у такому порядку: першим - електронний цифровий підпис головного бухгалтера (бухгалтера) або електронний цифровий підпис керівника; другим - електронний цифровий підпис, що є аналогом відбитка печатки постачальника (продавця) (за наявності).
Згідно з пунктом 6 Порядку № 1246 після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС засобами телекомунікаційного зв`язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис» та «Про електронні документи та електронний документообіг». Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.
Після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі до ДФС здійснюється їх розшифрування, перевіряється електронний цифровий підпис, визначається відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому в установленому порядку, та у разі відсутності причин для відмови проводиться їх реєстрація (пункт 7 Порядку № 1246).
В пункті 8 Порядку № 1246 визначено, що для підтвердження прийняття податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації платникові податку, який здійснює реєстрацію, видається квитанція в електронній формі, у якій наводяться реквізити зазначених документів, відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому в установленому порядку, результати перевірки електронного цифрового підпису, інформація про постачальника (продавця) товарів (послуг), дата і час прийняття, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова накладна та/або розрахунок коригування. Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис ДФС, підлягає шифруванню та надсилається платникові податку, який здійснює реєстрацію, засобами телекомунікаційного зв`язку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається у ДФС.
Згідно з пунктом 10 Порядку № 1246 датою та часом подання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі ДФС є дата та час, зазначені у квитанції про їх прийняття (підтвердження реєстрації) або неприйняття.
Відповідно до пункту 11 Порядку № 1246 квитанція, що підтверджує факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування, надсилається протягом операційного дня платникові податку .
Якщо протягом операційного дня платникові податку не надіслано квитанцію, що підтверджує прийняття (підтвердження реєстрації) або неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування, такі податкова накладна та/або розрахунок коригування вважаються зареєстрованими.
Пунктом 12 Порядку № 1246 визначено, якщо платник податку надіслав ДФС кілька примірників однієї податкової накладної та/або розрахунку коригування, то зареєстрованою (зареєстрованим) вважається та податкова накладна та/або розрахунок коригування, щодо яких прийнято рішення про внесення до бази даних і надійшла квитанція, що підтверджує факт їх прийняття.
Загальні принципи організації інформаційного обміну під час подання платниками податків податкової звітності до органів державної податкової служби України в електронній формі із використанням електронного цифрового підпису на час виникнення спірних правовідносин було визначено Інструкцією з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв`язку, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 10.04.2008 № 233, зареєстрованою в міністерстві юстиції України 16.04.2008 за № 320/15011 (далі - Інструкція). Ця Інструкція поширюється на Державну податкову адміністрацію України та її територіальні органи, платників податків, які за власним бажанням подають податкові документи в електронному вигляді.
Згідно з пунктом 1 розділу І Інструкції у цій Інструкції терміни вживаються в такому значенні:
квитанція про одержання податкового документа в електронному вигляді (далі - перша квитанція) - електронний документ, що формується програмним забезпеченням органів ДПС та засвідчує факт і час одержання податкового документа в електронному вигляді;
квитанція про приймання податкового документа в електронному вигляді (далі - друга квитанція) - електронний документ, що формується програмним забезпеченням органів ДПС та засвідчує факт та час приймання (неприймання) податкового документа в електронному вигляді у базу даних органів ДПС;
податковий документ в електронному вигляді - податкова звітність, реєстри отриманих та виданих податкових накладних з податку на додану вартість та інші звітні податкові документи, інформація в яких зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов`язкові реквізити документа;
подання податкових документів в електронному вигляді - подання податкових документів до органів ДПС у визначеному для документообігу порядку за умови включення платника податків до системи подання податкових документів в електронному вигляді.
Відповідно до пункту 1 розділу ІІ Інструкції платник податків здійснює формування та подання податкових документів в електронному вигляді відповідно до законодавства із застосуванням спеціалізованого програмного забезпечення формування податкових документів, засобу КЗІ, керуючись цією Інструкцією та договором.
Згідно з пунктом 4 розділу ІІІ Інструкції органи ДПС приймають податкову звітність з 9 год. 00 хв. до 18 год. 00 хв. щоденно, крім вихідних, святкових і неробочих днів.
У разі надходження податкового документа в електронному вигляді до органів ДПС до 16 години платнику податків протягом двох годин з моменту прийняття (неприйняття) надсилається друга квитанція, в іншому випадку - протягом перших двох годин наступного робочого дня.
В пункті 7 розділу ІІІ Інструкції зазначено, що при поданні податкових документів в електронній формі телекомунікаційними каналами зв`язку платник податків та органи ДПС повинні додержуватися такого порядку:
платник податків створює податковий документ в електронному вигляді відповідно до затвердженого формату (стандарту) за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення. Після підготовки платником податків податкового документа в електронному вигляді на нього накладаються ЕЦП посадових осіб платника податків у такому порядку: першим - ЕЦП головного бухгалтера (бухгалтера), другим - ЕЦП керівника, третім - ЕЦП, що є аналогом відбитка печатки платника податків (абзаци перший та другий підпункту 7.1);
після накладання ЕЦП платник податків здійснює шифрування податкового документа в електронному вигляді та направляє його до органів ДПС через телекомунікаційні канали зв`язку. Другий примірник податкового документа в електронному вигляді зберігається у платника податків (підпункт 7.2);
після одержання від платника податків податкового документа в електронному вигляді органи ДПС проводять його розшифрування, перевірку ЕЦП, перевірку відповідності електронного документа затвердженому формату (стандарту) (підпункт 7.3);
перша квитанція є підтвердженням платнику податків передачі його податкових документів в електронному вигляді до органу ДПС засобами телекомунікаційного зв`язку. Ця квитанція надсилається органами ДПС на електронну адресу платника податків, з якої було надіслано податкову звітність. Другий примірник першої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС. Якщо на електронну адресу платника податків не надійшла перша квитанція, то податковий документ вважається неодержаним (підпункт 7.4);
датою та часом надання податкового документа в електронному вигляді до органів ДПС є дата та час, зафіксовані у першій квитанції (підпункт 7.7).
З вищевказаних норм слідує, що позивач в періоді, що був предметом перевірки контролюючого органу, як платник податків відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України був зобов`язаний реєструвати в ЄРПН податкові накладні у строк не пізніше п`ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складення.
Недотримання такого обов`язку відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України тягло за собою накладення на платника податків штрафу, розмір якого залежав від тривалості порушення терміну реєстрації.
В свою чергу пунктом 120-1.3 статті 120 Податкового кодексу України (який проіснував до 01 січня 2016 року та виключена за Законом України від 24.12.2015 № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році») передбачалось, що порядок застосування штрафних санкцій, передбачених цією статтею, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Зважаючи, що на час подання ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання Азот» на реєстрацію в ЄРПН податкових накладних, перелік яких наведений в акті перевірки та розрахунку до податкового повідомлення-рішення, визначений пунктом 120-1.3 статті 120-1 Податкового кодексу України Порядок застосування штрафних санкцій (штрафу), передбачених пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України, був відсутній, позивач вважає, що відповідач не мав законних підстав для застосування до нього штрафних санкцій.
Суд вважає вищевказане твердження позивача безпідставними, оскільки відсутність такого затвердженого Порядку не впливає на дію цієї статті Податкового кодексу України як такої, не звільняє платника податків від відповідальності, передбаченої податковим законодавством за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування, та не свідчить про відсутність у контролюючого органу повноважень щодо застосування штрафних санкцій за вказане порушення.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 14 квітня 2020 року у справі № 803/1316/16, від 29 травня 2020 року у справі № 804/7549/16 та від 04 червня 2020 року у справі № 820/1801/16-а.
Що стосується тверджень позивача щодо дотримання ним визначених пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України термінів реєстрації податкових накладених в ЄРПН, суд зазначає таке.
Наведені вище нормативні положення дають підстави для висновку, що в процедурі внесення інформації (відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування) до ЄРПН є дві окремі стадії: 1) надання платником податку на додану вартість податкової накладної (розрахунку коригування); 2) прийняття/неприйняття податкової накладної (розрахунку коригування) та внесення відомостей щодо неї (нього) безпосередньо до ЄРПН. Перша із цих стадій залежить від платника податку на додану вартість і є результатом його дій, тоді як друга - це результат виконання роботи програмного забезпечення, що контролюється ДФС, та/або безпосередніх дій працівників ДФС, на яку (які) платник податку не має впливу.
У цьому контексті Верховним Судом у постановах від 12 липня 2019 року у справі № 0940/1600/18, від 12 лютого 2020 року у справі № 1640/3102/18 викладено правову позицію, що встановлена нормою пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України відповідальність платника податку на додану вартість за порушення граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу для реєстрації податкової накладної та /або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН, у вигляді накладення штрафу може застосовуватися в разі якщо платник податку не надав (не надіслав) податкову накладну (розрахунок коригування) ДФС у строк, встановлений цією статтею.
Згідно з наведеним в акті перевірки та розрахунку штрафних санкцій до податкового повідомлення рішення переліком податкових накладних, ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання Азот» зареєстровано в ЄРПН з порушенням встановленого пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України терміну 11 податкових накладних. Однак, звертаючись до суду з цим позовом, позивач висловлює свою незгоду з висновками контролюючого органу в частині, що стосується податкових накладних від 31 грудня 2015 року № 694, № 636, № 803, № 804, № 1056. Щодо інших вказаних у переліку податкових накладних, то позивач не заперечує порушення ним граничного терміну реєстрації цих податкових накладних в ЄРПН.
Як вже вищевказано, дослідженням податкових накладних від 31 грудня 2015 року № 694, № 636, № 803, № 804, № 1056, протоколів відправлення електронних документів та квитанцій № 1 про їх отримання контролюючим органом встановлено, що згідно з протоколами відправлень електронних документів податкові накладні від 31 грудня 2015 року № 694, № 636, № 803, № 804, № 1056 направлено до контролюючих органів 15 січня 2016 року в проміжок часу з 09 год. 50 хв. до 09 год. 54 хв. Згідно з квитанціями № 1 податкові накладні доставлені до центрального рівня ДПС тільки 18 січня 2016 року в проміжок часу з 11 год. 35 хв. до 11 год. 41 хв.
Відповідно судом встановлено, що ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання Азот» направлено податкові накладні на реєстрацію в ЄРПН в останній день п`ятнадцятиденного терміну, встановленого пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, тобто виконало свій обов`язок щодо надіслання податкових накладних на реєстрацію в ЄРПН із дотриманням граничного терміну. Проте, протягом операційного дня 15 січня 2016 року квитанцій, що підтверджують прийняття чи відмову в прийнятті вказаних податкових накладних ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання Азот» не отримано.
В свою чергу, ненадіслання контролюючим органом квитанції про прийняття або неприйняття податкової накладної свідчить, що така податкова накладна відповідно до абзацу десятого пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України вважається зареєстрованою в ЄРПН.
Оскільки ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання Азот» протягом операційного дня 15 січня 2016 року, який тривав з 0 год. до 23 год., квитанцій про прийняття чи відмову в прийнятті податкових накладних не отримав, суд дійшов висновку, що податкові накладні від 31 грудня 2015 року № 694, № 636, № 803, № 804, № 1056 зареєстровані в ЄРПН 15 січня 2016 року.
Правовий висновок, що податкові накладні слід вважати зареєстрованими у день їх фактичного отримання контролюючим органом, тобто протягом операційного дня, коли їх було надіслано платником податку на адресу контролюючого органу висловлено в постановах Верховного Суду від 26 листопада 2018 року в справі № 826/19172/16 та від 17 квітня 2018 року в справі № 820/6330/16.
Оскільки ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання Азот» належно та з дотриманням граничних строків здійснило реєстрацію податкових накладних від 31 грудня 2015 року № 694, № 636, № 803, № 804, № 1056 в ЄРПН, суд дійшов висновку, що СДПІ у м. Луганську безпідставно застосувало до ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання Азот» штрафні санкції за порушення граничного строку реєстрації цих податкових накладних на підставі пункту 120-1.1 статті 120.1 Податкового кодексу України в сумі 1346,55 грн.
Твердження відповідача щодо обізнаності позивача, що спірні податкові накладні не зареєстровані в ЄРПН датою їх подання - 15 січня 2016 року, а тому платник податків мав вжити заходів щодо повторного надіслання спірних податкових накладних, відхиляються судом як безпідставні, оскільки законодавцем не передбачено будь-яких інших вимог до платника податку на додану вартість щодо вчинення ним додаткових дій після направлення податкових накладних до ЄРПН. Технічні питання роботи сервера ДФС (ДПС), пов`язані з реєстрацією податкових накладних в ЄРПН, знаходяться поза межами впливу платника податку, а тому не можуть братися до уваги при вирішенні питання щодо виконання платником податку покладеного на нього обов`язку щодо реєстрації податкової накладної.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Суд зауважує, що всі повідомлені відповідачем обставини не спростовують та не нівелюють тих обставин, що спірні податкові накладні були направлені позивачем на реєстрацію в ЄРПН 15 січня 2016 року, що підтверджено протоколами направлення електронних документів, тому не мають вирішального значення при розгляді даної справи.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення СДПІ у м. Луганську від 30 травня 2016 року № 0000114200 в частині застосування до ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання Азот» штрафу в розмірі 10 % у сумі 1346,55 грн за порушення граничних термінів реєстрації в ЄРПН податкових накладних від 31 грудня 2015 року № 694, № 636, № 803, № 804, № 1056 не відповідає критеріям правомірності, визначеним частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, дотримання яких перевіряє суд у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, тому є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити частково.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина третя статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України).
Позивачем за звернення до суду з цим позовом сплачено судовий збір у сумі 39763,96 грн, що підтверджено платіжним дорученням від 14 липня 2016 року № 903555 (арк. спр. 2).
Оскільки позов підлягає частковому задоволенню, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Північного міжрегіонального управління, яке є правонаступником СДПІ у м. Луганську та Офісу ДФС, судові витрати по сплаті судового збору пропорційно розміру задоволених вимог, що складають 0,05 % від загальної суми нарахованих штрафних санкцій за оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням, - у сумі 19,88 грн.
Керуючись статтями 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Приватного акціонерного товариства «Сєвєродонецьке об`єднання Азот» (місцезнаходження: 93403, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Пивоварова, будинок 5, код за ЄДРПОУ 33270581) до Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (місцезнаходження: 61052, місто Харків, вулиця Благовіщенська, будинок 30, код за ЄДРПОУ 44131658) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Луганську Міжрегіонального головного управління ДФС від 30 травня 2016 року № 0000114200 в частині застосування до Приватного акціонерного товариства «Сєвєродонецьке об`єднання Азот» штрафу в розмірі 10 % у сумі 1346,55 грн.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь Приватного акціонерного товариства «Сєвєродонецьке об`єднання Азот» за рахунок бюджетних асигнувань Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків судовий збір у сумі 19,88 грн (дев`ятнадцять гривень 88 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення суду складено 26 травня 2021 року.
Суддя К.О. Пляшкова