Рішення № 97176854, 18.05.2021, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.05.2021
Номер справи
320/2596/21
Номер документу
97176854
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 травня 2021 року м. Київ № 320/2596/21

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панової Г.В., при секретарі судового засідання Повх І.С.,

за участю представників сторін:

від позивача - Скочко О.О.,

від відповідача - не з`явились,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Броварської міської ради Броварського району Київської області

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

ВС Т А Н О В И В:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) з позовом до Броварської міської ради Броварського району Київської області (далі по тексту - відповідач), в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати пункт 1.5.7 рішення Броварської міської ради Броварського району Київської області VIII скликання від 09 лютого 2021 року № 07-01-08 «Про утворення постійних комісій, затвердження кількісного та персонального складу постійних комісій Броварської міської ради Броварського району Київської області VIII скликання»;

- зобов`язати Броварську міську раду Броварського району Київської області VIII скликання повторно розглянути подання Фракції політичної партії «Голос» у Броварській міській раді Київської області VIII скликання про включення депутатів до складу постійних комісій, в частині включення ОСОБА_1 до складу постійної комісії з питань комунальної власності, приватизації, будівництва, житлово-комунального господарства, інфраструктури, транспорту та благоустрою.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що 09 лютого 2021 року Броварська міська рада Броварського району Київської області прийняла рішення № 07-01-08 «Про утворення постійних комісій, затвердження кількісного та персонального складу постійних комісій Броварської міської ради Броварського району Київської області VIII скликання», згідно якого ОСОБА_1 включено до складу постійної комісії з питань регламенту, депутатської етики, правопорядку, діяльності засобів масової інформації, інформації політики та технологій.

На думку позивача вказане рішення є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки він письмовою заявою надавав згоду на роботу у складі комісії з питань комунальної власності, до якої його включено не було. Зазначив, що включення його до складу комісії з питань регламенту, депутатської етики, правопорядку, діяльності засобів масової інформації, інформації політики та технологій без його згоди, відповідач вийшов за межі повноважень встановлених чинним законодавством. Посилаючись на практику Верховного Суду, викладену у постанові від 27.04.2020 № 826/20397/16 позивач вказав, що міська рада не вправі включити депутата до складу постійної комісії без активного волевиявлення депутата (подання заяви про згоду на роботу у складі певної комісії, або в інший спосіб виявлення бажання депутата працювати в обраній комісії).

Крім того, позивач зазначив, що включаючи його проти його волі до складу постійної комісії з питань регламенту, відповідачем здійснено примус до праці.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 15.03.2021 відкрито провадження у справі та ухвалено її розгляд здійснювати у порядку спрощеного позовного провадження, призначено судове засідання у справі.

Відповідач позов не визнав та подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 . Відповідач зазначив, що відповідно ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 2, 18, 20 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів. Депутат представляє інтереси всієї територіальної громади, має всю повноту прав, що забезпечують його активну участь у діяльності ради та утворюваних нею органів, несе обов`язки перед виборцями, радою та її органами, виконує їх доручення. Депутат повинен входити до складу однієї з постійних комісій ради, що утворюються радою. Депутат зобов`язаний брати участь у роботі сесій ради, засідань постійної та інших комісій ради, до складу яких він входить.

Додатково відповідач пояснив, що на пленарному засіданні 09.02.2021 Броварської міської ради головуючий зачитав заяви депутатів щодо включення їх до складу комісій, в тому числі і стосовно включення депутата ОСОБА_1 до складу комісії з питань комунальної власності, приватизації, будівництва, житлово-комунального господарства, інфраструктури, транспорту та благоустрою. Також головуючим було поставлено на обговорення та голосування пропозиції депутатів (в тому числі і позивача - ОСОБА_1 ) щодо внесення змін до зазначеного проекту, а саме доповнення комісій депутатами згідно поданих ними заяв. За результатами поіменного голосування дану пропозицію депутати не підтримали, рішення не прийнято (проголосувало «за» - 15 депутатів із загальної кількості 37 присутніх депутатів).

Позивач не погоджуючись з доводами відповідача, викладеними у відзиві на позов подав до суду відповідь на відзив, у якій зазначив про те, що відповідач обґрунтовує правомірність оскаржуваного рішення виключно доводами про дотримання встановленої чинним законодавством процедури прийняття такого рішення, та встановленого законом обов`язку позивача входити до складу постійної комісії ради. Проте, позивач зазначив що не обґрунтовував власні позовні вимоги порушенням процедури прийняття рішення, а стверджував що відповідач вийшов за межі повноважень, прийнявши рішення про включення кандидатури позивача до складу комісії проти його волі.

Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 20.04.2021 суд повернув позивачу заяву про зміну предмета позову та оголосив перерву у судовому засіданні до 18.05.2021 року.

У судове засідання, призначене у справі на 18.05.2021 з`явився уповноважений представник позивача, який підтримав позовні вимоги з підстав викладених у позовній заяві та просив позов задовольнити.

Відповідач у судове засідання не з`явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши представника позивача, всебічно і повно з`ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 був обраний депутатом Броварської міської ради Броварського району Київської області VІІІ скликання, що підтверджується посвідченням депутата Броварської міської ради Броварського району Київської області VІІІ скликання.

Рішенням Броварської міської ради Броварського району Київської області від 09.02.2021 №07-01-08 «Про утворення постійних комісій, затвердження кількісного та персонального складу постійних комісій Броварської міської ради броварського району Київської області VІІІ скликання» затверджено перелік та персональний склад постійних комісій Броварської міської ради Броварського району Київської області VІІІ скликання згідно з додатком до цього рішення.

Судом встановлено, що проект вказаного рішення «Про утворення постійних комісій, затвердження кількісного та персонального складу постійних комісій Броварської міської ради Броварського району Київської області VІІІ скликання» був винесений на голосування сесії ради 09.02.2021 та за результатами поіменного голосування рішення № 07-01-08 в цілому зі змінами було прийняте більшістю голосів депутатів.

Так, з матеріалів справи, зокрема вказаного рішення Броварської міської ради Броварського району Київської області від 09.02.2021 № 07-01-08 вбачається, що ОСОБА_1 включено до складу постійної комісії з питань регламенту, депутатської етики, правопорядку, діяльності засобів масової інформації, інформаційної політики та технологій.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням відповідача про включення його до складу постійної депутатської комісії згоду на включення до якої ОСОБА_1 не давав, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини врегульовано Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі по тексту - Закон № 280/97), Законом України «Про статус депутатів місцевих рад» від 11.07.2002 № 93-IV (далі по тексту - Закон № 93-ІV та Регламентом Броварської міської ради Броварського району Київської області VІІІ скликання.

Відповідно часини першої, другої, четвертої ст. 49 Закону № 280/97 повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання. Повноваження депутата можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених законом.

Рада невідкладно інформує відповідну територіальну виборчу комісію про дострокове припинення повноважень депутата ради.

Депутат представляє інтереси всієї територіальної громади, має всю повноту прав, що забезпечують його активну участь у діяльності ради та утворюваних нею органів, несе обов`язки перед виборцями, радою та її органами, виконує їх доручення. Депутат, крім секретаря ради, повинен входити до складу однієї з постійних комісій ради.

Депутат зобов`язаний брати участь у роботі сесій ради, засідань постійної та інших комісій ради, до складу яких його обрано.

Аналогічні приписи визначені частиною другою статті 18 Закону № 93-ІV депутат місцевої ради зобов`язаний брати участь у роботі ради, постійних комісій та інших її органів, до складу яких він входить, всебічно сприяти виконанню їх рішень. Також депутат місцевої ради зобов`язаний додержуватися Конституції та законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, регламенту ради та інших нормативно-правових актів, що визначають порядок діяльності ради та її органів (ч.1 ст. 18 вказаного Закону).

Відповідно до частини другої статті 20 Закону № 93-IV депутат місцевої ради, крім секретаря ради, голови районної у місті, районної, обласної ради та їх заступників, повинен входити до складу однієї з постійних комісій, що утворюються радою.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 28 Закону № 93-IV депутатські групи, фракції мають право на пропорційне представництво в постійних та тимчасових комісіях ради (квотний принцип).

Згідно з частиною чотирнадцятою статті 46 Закону № 280/97 не пізніш як на другій сесії затверджується регламент роботи відповідної ради, а також положення про постійні комісії ради.

Приписи частин першої, другої та п`ятнадцятої статті 47 Закону № 280/97 визначено, що постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету. Постійні комісії обираються радою на строк її повноважень у складі голови і членів комісії. Всі інші питання структури комісії вирішуються відповідною комісією.

Перелік, функціональна спрямованість і порядок організації роботи постійних комісій визначаються регламентом відповідної ради та Положенням про постійні комісії, що затверджується радою, з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» щодо реалізації повноважень ради у здійсненні державної регуляторної політики постійними комісіями відповідної ради.

Судом встановлено, що станом на час проведення першого пленарного засідання Броварської міської ради Броварського району Київської області VІІІ скликання чинним був регламент Броварської міської ради Київської області, який затверджений рішенням Броварської міської ради Київської області від 17.12.2015 № 05-02-07.

Згідно відомостей регламенту Броварської міської ради Київської області, цей регламент визначає порядок діяльності міської ради - представницького органу місцевого самоврядування, що представляє територіальну громаду міста Бровари та здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування» та іншими законодавчими актами України.

Статтею 6 регламенту Броварської міської ради Київської області сесії міської ради є основною формою її діяльності і відбуваються у вигляді пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Сесії можуть бути черговими і позачерговими.

Відповідно до статті 62-64 Регламенту Броварської міської ради постійні комісії міської ради є органами міської ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень міської ради, її виконавчого комітету.

Постійні комісії міської ради обираються міської радою на строк її повноважень у складі голови та членів комісії. Протягом терміну своїх повноважень міська рада може утворити нові постійні комісії, внести зміни до складу комісій. Всі інші питання структури комісії вирішуються відповідною комісією.

Депутат міської ради може входити до складу лише однієї постійної комісії ради. Депутати міської ради працюють у постійних комісіях на громадських засадах.

До складу постійних комісій міської ради не можуть бути обрані міський голова, секретар міської ради.

З огляду на викладені норми чинного законодавства судом встановлено, що депутат місцевої ради представляє інтереси всієї територіальної громади та повинен входити до складу однієї з постійних комісій міської ради, окрім секретаря міської ради.

Як було встановлено судом, на пленарному засіданні 09.02.2021 Броварської міської ради Броварського району Київської області було винесене питання про розгляд рішення «Про утворення постійних комісій, затвердження кількісного та персонального складу постійних комісій Броварської міської ради Броварського району Київської області», який за результатами поіменного голосування щодо рішення № 07-01-08 в цілому зі змінами було прийняте більшістю голосів депутатів.

Так, згідно вказаного рішення ОСОБА_1 включено до складу постійної комісії з питань регламенту, депутатської етики, правопорядку, діяльності засобів масової інформації, інформаційної політики та технологій.

При цьому, позивач обґрунтовуючи позовні вимоги зазначив, що він надав згоду на роботу в складі постійної комісії з питань комунальної власності, приватизації, будівництва, житлово-комунального господарства, інфраструктури, транспорту та благоустрою.

Суд зазначає, що частиною другою статті 19 Закону № 93-IV визначено права депутата місцевої ради, зокрема й право вносити на розгляд ради та її органів пропозиції з питань, пов`язаних з його депутатською діяльністю.

Отже, ініціатором (суб`єктом) подання проекту відповідного рішення, зокрема, щодо включення депутата до складу певної постійної комісії ради, може бути сам позивач.

З наведеного вбачається, що позивач, на виконання обов`язку, передбаченого статтею 20 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», стосовно входження до однієї з постійних комісій Броварської міської ради Броварського району Київської області, наділений правом подання відповідного звернення щодо бажання бути обраним до складу постійної комісії.

При цьому, згідно відомостей подання про включення депутатів до складу постійних комісій фракції політичної партії «Голос» у Броварській міській раді Київської області VІІІ скликання, кандидатуру ОСОБА_1 висунуто для включення до складу постійної комісії з питань комунальної власності, приватизації, будівництва, житлово-комунального господарства, інфраструктури, транспорту та благоустрою. Додатком до вказаного подання зазначено заяви депутатів про згоду на участь у роботі комісії. Так, згідно оформленої ОСОБА_1 заяви про згоду на роботу у постійній комісії від 09.02.2021, позивач надав свою згоду на роботу у такій постійній комісії з питань комунальної власності, приватизації, будівництва, житлово-комунального господарства, інфраструктури, транспорту та благоустрою.

З матеріалів справи вбачається, що на пленарному засіданні Броварської міської ради Броварського району Київської області VІІІ скликання було розглянуто питання щодо внесення змін до проекту рішення, враховуючи пропозиції депутатів, зокрема постійна комісія з питань комунальної власності, приватизації, будівництва, житлово-комунального господарства, інфраструктури, транспорту та благоустрою доповнити склад депутатом ОСОБА_1 .

Згідно відомостей витягу з протоколу № 01 першої сесії Броварської міської ради Броварського району Київської області восьмого скликання від 09.02.2021 за результатами голосування за вказану пропозицію пропозиція депутатами не підтримана, оскільки за неї проголосувало лише 15 депутатів, а 20 не голосували.

Пунктом 1, 2 частини першої статті 26 Закону № 280/97 обумовлено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання затвердження регламенту ради, утворення і ліквідація постійних та інших комісій ради, затвердження та зміна їх складу, обрання голів комісій.

Статтею 46 Закону № 280/97 передбачено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Частиною першою - третьою статті 59 закону № 280/97 рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації». На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід`ємною частиною протоколу сесії ради.

Суд, зазначає, що за результатами поіменного голосування депутатів Броварської міської ради не було підтримано пропозицію позивача щодо включення його до складу постійної комісії з питань комунальної власності, приватизації, будівництва, житлово-комунального господарства, інфраструктури, транспорту та благоустрою.

Крім того, норми статті 20 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», якою передбачено, що депутат місцевої ради, крім секретаря ради, голови районної у місті, районної, обласної ради та їх заступників, повинен входити до складу однієї з постійних комісій, що утворюються радою не передбачають вимог щодо наявності волевиявлення депутата чи відсутності такого волевиявлення при обранні депутата до складу постійної комісії ради.

У свою чергу, положення статті 49 Закону № 280/97 передбачають саме обов`язок депутата місцевої ради брати участь у роботі сесій ради, засідань постійних комісій та інших комісій ради, до складу яких обрано депутата. Тобто, доводи позивача відносно того, що його примушують до праці суперечать приписам профільних законів, які визначають це обов`язком депутата, а тому не приймаються судом до уваги.

При цьому, суд відхиляє доводи позивача стосовного того, що міська рада не вправі включити депутата до складу постійної комісії без активного волевиявлення депутата (подання заяви про згоду на роботу у складі певної комісії, або в інший спосіб виявлення бажання працювати в обраній комісії), оскільки чинне законодавством не містить приписів стосовного того, яким чином вирішується питання щодо включення депутата до складу постійної депутатської комісії, у разі виявлення депутатом бажання працювати у складі іншої комісії, в разі коли за результатами голосування з цього питання на сесії ради така ініціатива не підтримана більшістю депутатів. Отже, чинне законодавство не містить застережень з цього приводу.

Крім того, суд відхиляє твердження позивача, стосовно того, що підлягають застосуванню до спірних правовідносин висновки викладені Верховним Судом у постанові за результатами розгляду справи за позовом депутата Київської міської ради до Київської міської ради про визнання протиправною бездіяльності цієї ради щодо не включення депутата до складу постійної комісії. Верховний Суд дійшов такого висновку: Київська міська рада не наділена повноваженнями самостійно визначати питання (поза волею депутата) щодо включення (обрання) депутата до складу постійної комісії, якщо депутат не вчиняє жодних дій (пункт 32 Постанови від 27.04.2020 № 826/20397/16 Верховний Суд. Касаційний адміністративний суд).

Так, вказаний висновок міститься у постанові Верховного Суду від 27.04.2020 у справі № 826/20397/16, проте викладений судом у справі щодо іншого предмету позову та інших підстав позову, оскільки у вказаній справі № 826/20397/16 позивачем оскаржувалися дії Київської міської ради щодо неприйняття на пленарному засіданні ІІ сесії VІІІ скликання 15 вересня 2016 року рішення «Про внесення змін до рішення Київської міської ради від 01.12.2015 №4/4 «Про перелік та склад постійних комісій Київської міської ради VІІІ скликання»» щодо включення (обрання) депутата Київської міської ради заявника до складу постійної комісії Київської міської ради з питань містобудування, архітектури та землекористування згідно з проєктом рішення від 02 серпня 2016 року № 08/231-3312/ПР. Тобто, дана справа не є аналогічною справою або зразковою справою по відношенню до вказаної справи.

З огляду на наведене, суд не вбачає протиправності в спірному рішенні відповідача №07-01-08 від 09.02.2021, зокрема пункті 1.5.7 рішення Броварської міської ради Броварського району Київської області VIII скликання від 09 лютого 2021 року № 07-01-08 «Про утворення постійних комісій, затвердження кількісного та персонального складу постійних комісій Броварської міської ради Броварського району Київської області VIII скликання», оскільки останнє прийнято відповідно до Регламенту Броварської міської ради на пленарному засіданні шляхом голосування, а також за відсутності будь-яких порушень чинного законодавства.

За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона (ч.1 ст. 77 КАС України).

Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Разом з тим, відповідач як суб`єкт владних повноважень надав суду докази на підтвердження правомірності прийняття оскаржуваного рішення, а позивач у свою чергу не надав до суду обґрунтованих доказів на підтвердження протиправності п.1.5.7 спірного рішення.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Панова Г. В.

Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення- 24 травня 2021 р.