Рішення № 97176840, 25.05.2021, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.05.2021
Номер справи
280/611/21
Номер документу
97176840
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 травня 2021 року № 280/611/21

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панченко Н.Д., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження у м. Києві адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Запорізькій області до Українського Державного підприємства по обслуговуванню іноземних та вітчизняних автотранспортних засобів “УКРІНТЕРАВТОСЕРВІС”, третя особа філія “Запорізький Державний обласний Навчально – курсовий комбінат” Українського Державного підприємства по обслуговуванню іноземних та вітчизняних автотранспортних засобів “УКРІНТЕРАВТОСЕРВІС” про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Запорізькій області до філії “Запорізький Державний обласний навчально-курсовий комбінат” Українського Державного підприємства по обслуговуванню іноземних та вітчизняних автотранспортних засобів “УКРІНТЕРАВТОСЕРВІС”, третя особа Українське Державне підприємство по обслуговуванню іноземних та вітчизняних автотранспортних засобів “УКРІНТЕРАВТОСЕРВІС”, в якій позивач просить суд стягнути податковий борг з відповідача у банках, обслуговуючих такого платника податків, а також за рахунок готівки, що належить такому платнику податків з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 115369,56 грн., які зарахувати: р/р UА268999980334119811000008005; отримувач - УК у Ком.р-ні м.Зап./Комунар./18010500, код 38025435, банк - Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, код платежу 18010500.

Ухвалою суду від 27.01.2021 позовну заяву залишено без руху, позивачу надано строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до суду: 1) доказів про те, що особа, до якої звернуті позовні вимоги, наділена адміністративною процесуальною дієздатністю, тобто може бути відповідачем у даній справі, або позовну заяву, у якій необхідно визначити вірного відповідача; 2) доказів сплати судового збору в сумі 2 102,00 грн.

На виконання вимог ухвали від 27.01.2021 до суду надійшли докази сплати судового збору в сумі 2102,00 грн. та позовна заява в новій редакції, у якій відповідачем визначено - Українське Державне підприємство по обслуговуванню іноземних та вітчизняних автотранспортних засобів “УКРІНТЕРАВТОСЕРВІС”, місцезнаходження: 07362, Київська область, Вишгородський район, село Новосілки, вулиця Київська, 50, а третю особу зазначено, філія “Запорізький Державний обласний Навчально – курсовий комбінат” Українського Державного підприємства по обслуговуванню іноземних та вітчизняних автотранспортних засобів “УКРІНТЕРАВТОСЕРВІС” місцезнаходження: 69083, м. Запоріжжя, вул. Музична 2-а.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 16.02.2021, адміністративну справу №280/611/21 передано на розгляд Київському окружному адміністративному суду в порядку статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України. Провадження у справі судом не було відкрито.

Вказана справа надійшла до Київського окружного адміністративного суду 25.03.2021 та після відповідної її реєстрації в порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України, автоматизованою системою документообігу суду було визначено суддю Панченко Н.Д.

Позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що за відповідачем рахується заборгованість з земельного податку з юридичних осіб в розмірі 115369,56 грн., який виник внаслідок самостійно поданої до контролюючого органу декларації №9015753907 від 07.02.2020 якою самостійно визначено річну суму з орендної плати з юридичних осіб, з помісячною сплатою з січня по листопада 2020 року в розмірі 12405,33 грн. та за грудень 2020 року в розмірі 12405,34 грн.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30.03.2021 відкрито спрощене провадження. Розгляд справи вирішено здійснювати без повідомлення (виклику) сторін та запропоновано відповідачу надати суду відзив на адміністративний позов протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання ухвали.

Станом на час прийняття даного рішення по справі, відзив від Українського Державного підприємства по обслуговуванню іноземних та вітчизняних автотранспортних засобів “УКРІНТЕРАВТОСЕРВІС” не надходив. В матеріалах справи наявне поштове повідомлення про вручення відповідачу 05 травня 2021 року копії ухвали суду про відкриття провадження по справі. Відтак 15-ти денний строк, з урахуванням поштового перебігу, сплинув 24.05.2021.

Відповідно до частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Третя особа також, правом подання суду відзиву на позовну заяву не скористалась.

Таким чином, суд визнав за можливе розгляд справи здійснювати за наявними матеріалами.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, Українське Державне підприємство по обслуговуванню іноземних та вітчизняних автотранспортних засобів “УКРІНТЕРАВТОСЕРВІС” (код ЄДРПОУ 38758243) є платником податків та зборів і знаходиться на обліку в Головному управлінні ДПС у Київській області, Вишгородська ДПІ.

Станом на 11 лютого 2021 року за відповідачем рахується податковий борг з орендної плати з юридичних осіб у розмірі 115369,56 грн., який виник внаслідок самостійно поданої до контролюючого органу податкової декларації №9015753907 від 07.02.2020, якою самостійно визначено річну суму з орендної плати з помісячною сплатою 12405,33 грн., з січня по листопад 2020 року та за грудень 2020 року в сумі 12405,34 грн.

Крім того, посадовими особами контролюючого органу була проведена камеральна перевірка, на підставі якої складено акт від 18.08.2020 №3159/08-01-49-04/38758243 на підставі акти перевірки податковим органом було винесено податкове повідомлення – рішення форми «Ш» від 15.09.2020 №0083204905 на суму 3721,59 грн.

Вказане податкове повідомлення - рішення було надіслано на адресу відповідача та отримано особисто відповідачем 21 вересня 2020 року.

У зв`язку з несплатою відповідачем узгоджених податкових зобов`язань контролюючим органом було сформовано податкову вимогу №8761-49/827 від 08.04.2020, яка була направлена поштою та вручена платнику 14.04.2020.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Відповідно до пункту 288.1 статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Згідно з пунктами 288.2-288.4 статті 288 Податкового кодексу України платником орендної плати є орендар земельної ділянки.

Об`єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.

Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Пунктом 288.5 статті 288 Податкового кодексу України визначено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, - у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки. може перевищувати граничний розмір орендної плати, встановлений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах.

Відповідно до пункту 288.7 статті 288 Податкового кодексу України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.

Статтею 285 Податкового кодексу України визначено, що базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.

Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв`язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

Згідно з пунктами 286.2-286.3 статті 286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов`язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Платник плати за землю має право подавати щомісяця звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов`язку подання податкової декларації не пізніше 20 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.

Відповідно до пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо, зокрема: платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію, а при здійсненні заходів податкового контролю встановлено факти здійснення платником податків діяльності, що призвела до виникнення об`єктів оподаткування, наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу та наявності діючих (у тому числі призупинених) ліцензій на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством; дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов`язань, суми бюджетного відшкодування та/або від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.

Згідно з пунктом 58.3 статті 58 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення або у порядку, визначеному пунктом 42.4 статті 42 цього Кодексу. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг.

У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.

Враховуючи направлення вказаних податкових повідомлень-рішень на податкову адресу відповідача, ці рішення контролюючого органу вважаються врученими.

Пунктом 54.4 статті 54 Податкового кодексу визначено, що якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов`язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов`язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.

Пунктом 56.1 статті 56 Податкового кодексу України визначено, що рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.

Під час розгляду справи відповідачем не було надано доказів на підтвердження оскарження в адміністративному та/або судовому порядку податкового повідомлення – рішення та податкової вимоги.

У зв`язку з цим, нараховані на підставі податкового повідомлення-рішення, яке наявне в матеріалах справи, податкові зобов`язання є узгодженими.

Згідно з пунктом 129.1 статті 129 Податкового кодексу України нарахування пені розпочинається: при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов`язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження); при нарахуванні суми податкового зобов`язання, визначеного контролюючим органом у випадках, не пов`язаних з проведенням податкових перевірок, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження); при нарахуванні суми податкового зобов`язання, визначеного платником податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податків помилок відповідно до статті 50 цього Кодексу, - після спливу 90 календарних днів (270 календарних днів у разі здійснення платником податків самостійного коригування відповідно до підпункту 39.5.4 пункту 39.5 статті 39 цього Кодексу), наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання.

Відповідно до пункту 59.1 статті 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.

Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Крім того, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі (пункт 95.1 статті 95 ПК України).

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (пункт 95.2 статті 95 ПК України).

Відповідно до абзацу 1 пункту 95.3 статті 95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Згідно з пунктом 95.4 статті 95 ПК України контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Таким чином суд, вирішуючи питання про погашення за рахунок платника податків податкового боргу, яке здійснюється шляхом стягнення коштів з рахунків у банку або за рахунок готівки, приймає рішення про стягнення з боржника коштів у рахунок погашення податкового боргу.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, беручи до уваги ту обставину, що суму заборгованості у розмірі 115369,56 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується доказами, що містяться у матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Суд звертає увагу, що у справах, предметом яких є стягнення податкового боргу, суд відповідно до вимог чинного процесуального законодавства не надає правової оцінки обставинам та правовим підставам визначення грошових зобов`язань, несплата яких у встановлені законом строки призвела до утворення податкового боргу. Виходячи з предмету справи, дослідженню підлягають виключно ті питання, що стосуються наявності податкового боргу (вручення податкового повідомлення-рішення, узгодження визначеного ним грошового зобов`язання) та наявність підстав для стягнення податкового боргу у судовому порядку (направлення (вручення) податкової вимоги).

Відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки спір вирішено на користь суб`єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 9, 14, 73 - 78, 90, 143, 242 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з рахунків Українського Державного підприємства по обслуговуванню іноземних та вітчизняних автотранспортних засобів “УКРІНТЕРАВТОСЕРВІС” у банках, що обслуговують боржника, а також за рахунок готівки, що належить такому платнику податків податковий борг з земельного податку з юридичних осіб до бюджету у розмірі 115369 (сто п`ятнадцять тисяч триста шістдесят дев`ять) грн. 56 коп.

Позивач – Головне управління ДПС у Запорізькій області (код ЄДРПОУ 43143945, місцезнаходження: м. Запоріжжя, проспект Соборний 166).

Відповідач – Українське Державне підприємство по обслуговуванню іноземних та вітчизняних автотранспортних засобів “УКРІНТЕРАВТОСЕРВІС” (код ЄДРПОУ 21536845, місцезнаходження Київська область, Вишгородський район, с. Новосілки, вул. Київська 50).

Третя особа - філія “Запорізький Державний обласний Навчально – курсовий комбінат” Українського Державного підприємства по обслуговуванню іноземних та вітчизняних автотранспортних засобів “УКРІНТЕРАВТОСЕРВІС” (код ЄДРПОУ 38758243, місцезнаходження Київська область, м. Запоріжжя, вул. Музична 2-а).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Київський окружний адміністративний суд.

Дата складення рішення суду 25.05.2021.

Суддя Панченко Н.Д.