Рішення № 97176528, 25.05.2021, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.05.2021
Номер справи
260/1310/21
Номер документу
97176528
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

25 травня 2021 року м. Ужгород№ 260/1310/21

Закарпатський окружний адміністративний суд в складі головуючого Плеханової З.Б. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4,м. Ужгород,Закарпатська область,88008), третя особа: Управління Служби безпеки України в Закарпатській області ( вул. Довженка, буд. 3,м. Ужгород,Закарпатська область,88000 ) про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, третя особа: Управління Служби безпеки України в Закарпатській області , яким просить: 1. Відкрити провадження у справі. 2. Визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (Відповідача) як державного органу України, залученого до процедури призначенім, обчислення, перерахунку пенсій осіб, звільнених з військової служби, а саме:

- по відмові Відповідача (ГУ ПФУ в Закарпатській області), оформленій листом за вих. № 998-859/Л-02/8-0700/21 від 17.03.2021р., у здійсненні обчислення і перерахунку з 01.04.2019р. пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки № 193 від 25.08.2020р., виданої Управлінням Служби безпеки України в Закарпатській області, про грошове забезпечення станом на 05.03.2019р. за посадою, яку займав ОСОБА_1 перед звільненням з військової служби, із врахуванням розміру посадового окладу - 9590 грн., окладу за військовим званням «полковник» - 1480 грн., процентної надбавки за вислугу років (50%) - 5535 грн., щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за службу в умовах режимних обмежень (20%) - 1918 грн., надбавки за особливості проходження служби (71%) - 11789,55 грн., доплати за оперативно-розшукову діяльність (20%) - 1918 грн., премії (10%) - 959 грн., які передбачені згідно Постанови КМУ № 704;

- щодо повернення до УСБУ в Закарпатській області довідки № 193 від 25.08.2020р. про грошове забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, оформлене Відповідачем (ГУ ПФУ в Закарпатській області) листом за вих. № 0700-0319- 8/30665 від 02.09.2020р.

3. Зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (Відповідача) прийняти видану Управлінням Служби безпеки України в Закарпатській області довідку № 193 від 25.08.2020р. про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019р. та здійснити обчислення і перерахунок з 01.04.2019р. основного розміру пенсії ОСОБА_1 , на підставі довідки № 193 від 25.08.2020р. про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019р., що підлягає врахуванню для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992р. № 2262-Х-П «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991р. № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень постанови КМУ від 30.08.2017р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із врахуванням розміру посадового окладу - 9590 грн., окладу за військовим званням «полковник» - 1480 грн., процентної надбавки за вислуїу років (50%) - 5535 грн., щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за службу в умовах режимних обмежень (20%) - 1918 грн., надбавки за особливості проходження служби (71%) - 11789,55 грн., доплати за оперативно- розшукову діяльність (20%) - 1918 грн., премії (10%) - 959 гри., а всього із суми грошового забезпечення 33189,55 грн., а також здійснити виплату перерахованої пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум).

4. Стягнути на користь позивача ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного Управлініїя Пенсійного фонду України в Закарпатській області (Відповідача) документально підтверджені судові витрати - сплачений судовий збір.

Позиції сторін.

Позов мотивовано тим, що ОСОБА_1 із 31 грудня 2014 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області та отримує щомісячну пенсію за вислугу років довічно у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон України № 2262-ХІІ) як особа, звільнена з військової служби в Управлінні Служби безпеки України в Закарпатській області. Відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2018 року та на думку позивача, всупереч вимогам статті 22 Конституції України та ч.3 ст. 43 Закону 2262-ХІІ, провів його з фактичною ліквідацією усіх встановлених позивачу надбавок і доплат. З метою недопущення порушення прав, позивач звернувся до відповідача із заявою про зобов`язання вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії. Однак позивачу було відмовлено у такому перерахунку.

19 квітня 2021 року від Управління Служби безпеки України в Закарпатській області надійшли письмові пояснення , відповідно до яких зазначено, що на виконання вимог ст.13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» з врахуванням рішення Верховного Суду в складі Касаційного адміністративного суду від 17.12.2019 та постанови Верховного Суду від 24.06.2020 у зразковій справі № 160/8324/19 УСБУ супровідним листом вих. № 58/21/Л-322/2601/25 від 25.08.2020 направлено до ГУ ПФУ в Закарпатській області довідку № 193 від 25.08.2020 про грошове забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019. В подальшому, ГУ ПФУ в Закарпатській області за супровідним листом вих. № 0700- 0319-8/30665 від 02.09.2020 без виконання повернуто до УСБУ вказану вище довідку № 193 від 25.08.2020 про грошове забезпечення позивача для перерахунку пенсії, із зазначенням, що підстави для перерахунку пенсії у відповідності до ст. 63 Закону № 2262-ХІІ відсутні. Таким чином, УСБУ в Закарпатській області, скеровуючи на адресу ГУ ПФУ в Закарпатській області, на вимогу позивача, вказану довідку про грошове забезпечення діяло в межах повноважень та у відповідності до чинного законодавства України, із врахуванням висновків щодо застосування норм права, викладених у постанові ВС. Крім цього звертає увагу, що у даному випадку відсутній будь-який спір про вказані у довідні розміри складових грошового забезпечення.

05 травня 2021 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області надійшов відзив на даний адміністративний позов, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначає, що на адресу Головного управління надійшла довідка №193 від 25.08.2020 р. про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , видана Управлінням Служби безпеки України в Закарпатській області. В останній, зокрема, були перераховані основні та щомісячні додаткові види грошового забезпечення позивача (надбавки, доплати, підвищення) та премія станом на 05.03.2019 р. у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України №704 за посадою, аналогічною останній штатній, котру обіймала ОСОБА_1 (начальник Управління). Звертає увагу суду, що згадану вище довідку (у відповідності до примітки, котра безпосередньо міститься в останній) складено на підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 р. у зразковій справі №160/8324/19 з метою здійснення з 01 квітня 2019 р. перерахунку основного розміру пенсії позивача. У той же час, як ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ, так і п. 1 Порядку №45 передбачено, що такий проводиться після прийняття Урядом рішення про умови та порядок його здійснення. Разом з тим, після визнання протиправними та нечинними пунктів 1-2 Постанови №103 інших рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсій у відповідності до ст. 63 Закону Кабінетом Міністрів України не приймалось. Враховуючи вищевикладене, підстави для здійснення останнього станом сьогодні відсутні, у зв`язку з чим довідку було повернуто уповноваженому органу без розгляду.

11 травня 2021 року від позивача надійшла відповідь на відзив, відповідно до якого з доводами позивача викладеними у відзиві не погоджується з мотивів аналогічних викладених у позові.

Обставини встановлені судом.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 із 31 грудня 2014 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області та отримує щомісячну пенсію за вислугу років довічно у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон України № 2262-ХІІ) як особа, звільнена з військової служби в Управлінні Служби безпеки України в Закарпатській області.

При призначенні пенсії та наступних перерахунках в період з 2015 по 2017 роки (включно) враховувались такі складові грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, премія), що відповідає нормам статей 43 і 63 Закону України № 2262-ХІІ і що підтверджується протоколами обчислення і перерахунку пенсії, наявними у пенсійній справі Позивача.

Із 01 січня 2018 року, на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова КМУ № 103), Головним Управлінням ПФУ області (Відповідачем) Позивачу здійснено перерахунок пенсії і в ході здійснення перерахунку Відповідачем враховано лише посадовий оклад - 9590,00 грн., оклад за військове звання «полковник» - 1480,00 грн., надбавка за вислугу років - 5535,00 грн.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Надалі, за наслідками розгляду зразкової справи №160/8324/19, Верховним Судом винесено рішення від 17.12.2019, залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020, у якому зазначено, що з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати особа має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

Враховуючи наведене, Позивач звернувся до УСБУ в Закарпатській області із заявою підготувати та направити в ГУ ПФУ в Закарпатській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019р. за посадою, яку займав перед звільненням з військової служби, із зазначенням не тільки відомостей про розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років, які передбачені згідно чинної Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», але також із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які передбачені згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», для здійснення пенсійним органом обчислення і перерахунку із 01.04.2019р. основного розміру пенсії.

Згідно супровідного листа № 58/21/Л-322/2601/25 від 25.08.2020р. УСБУ в Закарпатській області до ГУ ПФУ в Закарпатській обл. направлена довідка № 193 від 25.08.2020р. про розмір грошового забезпечення , встановленого відповідно до положень постанови КМУ від 30.08.2017 р. № 704, для проведення з 01.04.2019 р. перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 . Примітка :Рішення ВС від 17.12.2019 року у зразковій справі №160/8324/19 щодо здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 р. основного розміру пенсії.

Згідно вказаної довідки грошове забезпечення ОСОБА_1 складається з наступних складових:

- Посадовий оклад -9590,00 грн.,

- оклад за військовим званням («полковник») - 1480,00 грн.,

- надбавка за вислугу років (50%) - 5535,00 грн.,

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень (20%) -1918,00 грн.,

- надбавка за особливості проходження служби (71%) - 11789,55 грн.,

- доплата за оперативно-розшукову діяльність (20%) - 1918 грн.,

- премія (10%) - 959 грн.

- Усього: 33189,55 грн.

З урахуванням зазначеного, позивач листом від 02.03.2021 року, звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі виготовленої та наданої УСБУ в Закарпатській області довідки № 193 від 25.08.2020р.

На вказану заяву відповідач надав відповідь - лист № 998-859/Л- 02/8-0700/21 від 17.03.2021р повідомило Позивача про відсутність підстав для перерахунку його пенсії і про повернення довідки № 193 від 25.08.2020р. про грошове забезпечення для перерахунку пенсії уповноваженому органу без виконання листом від 02.09.2020 року №0700-0319-8/30665 мотивуючи це тим, що після визнання судом протиправними і нечинними п. п. 1,2 Постанови 103 Урядом України інших рішень про умови і порядок проведення перерахунку пенсій у відповідності до ст.. 63 Закону № 2262 не приймалось.

Мотиви та норми права застосовані судом.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.

В Україні визнається і діє принцип верховенства права, Конституція України має найвищу юридичну силу, її норми є нормами прямої дії, а тому органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 8, частина друга статті 19 Основного Закону України).

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, врегульовані Законом України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регулюється ст. 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Абзацом 1 п. 5 Порядку №45 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103) було передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. При цьому, у Додатку 2 до Порядку№45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Суд зазначає, що до компетенції Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку №45, однак, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані протиправними та нечинними судом, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін, тобто редакція станом на 01.01.2016 року, яка виглядає наступним чином і де вказані всі складові грошового забезпечення:

ДОВІДКА

про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії

Видана ______________ (прізвище, ім`я та по батькові) про те, що відповідно до _____________ (назва, дата і номер акта, що є підставою для перерахунку пенсії)розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на ___ __ 200_ р. (день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, що проходять службу), за посадою______________ становить: (на день звільнення із служби)

Сума

Посадовий оклад

Підвищення посадового окладу (_____ відс.)

Оклад за військовим (спеціальним) званням_______

(зазначається звання)

Надбавка за вислугу років (_____ відс.)

Надбавка за виконання особливо важливих завдань (_____ відс.)

Надбавка за службу в умовах режимних обмежень (_____ відс.)

Надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови (_____ відс.)

Надбавка за почесне звання "заслужений" чи "народний" (_____ відс.)

Доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання (_____ відс.)

Надбавка за спортивні звання (_____ відс.)

Премія (_____ відс.)

Усього

Керівник уповноваженого органу М. П. ______

(підпис) ____ (ініціали та прізвище)

Примітка. У довідці зазначаються найменування, сума і розмір у відсотках усіх щомісячних (які мають постійний характер) додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія, що встановлені Кабінетом Міністрів України за відповідною посадою (посадами) на момент перерахунку пенсії та враховуються згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" для обчислення розміру пенсії, а також складові грошового забезпечення, з яких вони обчислюються. Наприклад: надбавка за спортивні звання - 10 відсотків посадового окладу.

Судом встановлено, що уповноважений державний орган, який видав довідку про розмір грошового забезпечення позивача - Управління Служби безпеки України у Закарпатській області направив Головному управлінню Пенсійного фонду в Закарпатській області Довідку № 193 від 25.08.2020р. за формою Додатку № 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані протиправними та нечинними судом, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін, тобто редакція станом на 01.01.2016 року.

У Довідці зазначено, що: розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 встановлено за посадою начальник Управління яку він обіймав на день звільнення зі служби станом на 05.03.2019 року згідно із постановою Кабінету Міністрів України від30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Примітка: довідка складена на підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 року у зразковій справі № 160/8324/19 щодо здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 року основного розміру пенсії.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. ( ч.5 ст. 13 ЗУ "Про судоустрій і статус суддів".)

Отже, Управління СБУ в Закарпатській області в повній мірі відповідно до постанов Верховного Суду та чинного законодавства видало Довідку № 193 від 25.08.2020р.

Крім цього суд зазначає, що у даному випадку відсутній будь-який спір про вказані у довідні розміри складових грошового забезпечення. Як зазначало ГУПФУ в Закарпатській області у даному випадку відповідач вказав у своєму листі № 998- 859/Л-02/8-0700/21 від 17.03.2021 на адресу ОСОБА_1 ГУ ПФУ не вбачає підстав для перерахування пенсії через те, що КМУ не приймав відповідних рішень про умови та порядок здійснення перерахунку пенсії, а також через те, що визнання протиправними та скасування судом змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не зумовлює автоматичне відновлення дії попередньої редакції норм Порядку № 45.

Водночас, у відповідача відсутні зауваження щодо арифметичних розрахунків та їх результатів, які зазначені у самій довідці (розміри складових).

Після отримання на свою адресу вказаної довідки № 193 від 25.08.2020 відповідач, маючи відповідні повноваження для перевірки, не висловив жодних сумнівів щодо її змісту наведених у ній результатів розрахунків розміру складових грошового забезпечення.

Також відповідач не запитував в УСБУ жодних додаткових відомостей на обґрунтування таких розрахунків. Повертаючи вказану довідку відповідач не ставив під сумнів її зміст та складові, а причину повернення довідки обґрунтував відсутністю механізму для перерахунку пенсії позивача.

Пенсійні органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі довідок та вказаних в ній складових; проводити планові та позапланові перевірки документів ля оформлення пенсії, виданих ПУО. Проте, після отримання на свою адресу вказаної довідки, відповідач таким правом не скористався, але фактично має право також провести перевірку з даного приводу у майбутньому.

Разом з цим, пенсійний орган, отримавши офіційним шляхом на свою адресу вказану довідку (офіційний документ), не мав (та фактично не має і не висловлює) жодних сумнівів щодо її достовірності та правильності наведених у ній розрахунків, тобто не оспорює взагалі.

Позивач зміст та достовірність довідки, її складових, також не оспорює.

Маючи відповідні повноваження та у своєму розпорядженні вказану довідку, пенсійний орган не здійснював її перевірку, на адресу УСБУ для отримання додаткових роз`яснень з відповідних питань не звертався. У свою чергу, це свідчить про відсутність у пенсійного органу сумнівів на предмет достовірності довідки та розрахунків. Повернувши довідку на адресу УСБУ без жодних зауважень з цього приводу, пенсійний орган підтвердив своїми діями відсутність у нього таких сумнівів чи зауважень.

При цьому, у відповідача були відсутні перешкоди для вжиття заходів (у будь-який законний та достатній спосіб) щодо перевірки довідки у необхідному обсязі .

У свою чергу, алгоритм дій, який повинен вчинити пенсійний орган у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою про здійснення перерахунку його пенсії на підставі оновленої довідки про розміри грошового забезпечення пункт 3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює відповідний Порядок, затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 року №3-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402.

Відповідно до пункту 24 наведеного Порядку, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток №5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку №45.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а.

З 1 березня 2018 року набрала чинності Постанова №704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.

Пунктом 2 постанови №704 передбачено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Постановою №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: - надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 Постанови №704); - надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пп.6 п.6 Постанови №704); надбавки за кваліфікацію відсотків посадового окладу (Додаток 15 до Постанови №704).

Враховуючи, що з 05.03.2019 - дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704, відповідно до статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ, а також те, що Управлінням Служби безпеки України в Закарпатській області була подана оновлена довідка із такими складовими № 193 від 25.08.2020р. до пенсійного органу, відповідач протиправно відмовив позивачу у здійсненні перерахунку основного розміру його пенсії з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії).

При ухваленні даного рішення суд враховує висновки, висловлені Верховним Судом у складі колегії Касаційного адміністративного у рішенні від 17 грудня 2019 року (залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24 червня 2020 року) у зразковій справі №160/8324/19.

Водночас, суд зазначає, що відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Суд констатує, що відповідач не дотримується норм ч.5 ст.242 КАС України і не враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду., які є для нього обов`язкові в силу ч.5 ст. 13 ЗУ "Про судоустрій і статус суддів".: Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Крім того, у ГУ ПФУ в Закарпатській області відсутнє повноваження щодо повернення довідки, наданої уповноваженим органом, оскільки повернення довідки не передбачено Постановою від 13 лютого 2008 р. № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", де є тільки одне юридично допустиме недискреційне повноваження пенсійного органу, а саме: прийняття даної довідки для здійснення перерахунку пенсії заявника, про що в нормативному акті зазначено наступним чином:

-На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Таким чином, відповідачем не доведено правомірності дій щодо відмови у здійсненні обчислення і перерахунку із 01 квітня 2019 року пенсії позивачу на підставі довідки № 193 від 25.08.2020р. Управління Служби безпеки України в Закарпатській області та повернення вказаної довідки до Управління Служби безпеки України в Закарпатській області.

Суд перевіряє дії відповідача на відповідність його критеріям, встановленим ч. 2 ст. 2 КАСУ , де вони визначені наступним чином:

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);5) добросовісно;6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд також вважає за необхідне зазначити, що Європейський суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях зазначав, що предмет і мета Конвенції як інструменту захисту прав людини потребують такого тлумачення і застосування її положень, завдяки яким гарантовані нею права були б не теоретичними чи ілюзорними, а практичними та ефективними (пункт 53 рішення у справі «Ковач проти України» від 07.02.2008, пункт 59 рішення у справі «Мельниченко проти України» від 19.10.2004, пункт 50 рішення у справі «Чуйкіна проти України» від 13.01.2011, пункт 54 рішення у справі «Швидка проти України» від 30.10.2014 тощо).

Це означає, що суд має оцінювати фактичні обставини справи з урахуванням того, що права, гарантовані Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод, мають залишатися ефективними та людину не можна ставити в ситуацію, коли вона завідомо не може реалізувати своїх прав.

Відповідно до частини другої статті 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Суд зазначає, що у випадку, коли закон встановлює повноваження суб`єкта публічної влади в імперативній формі, тобто його діяльність чітко визначена законом, то суд зобов`язує відповідача прийняти конкретне рішення чи вчинити певну дію. У випадку, коли ж суб`єкт наділений дискреційними повноваженнями, то суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), та зазначити норму закону, яку відповідач повинен застосувати при вчиненні дії (прийнятті рішення) з урахуванням встановлених судом обставин, оскільки адміністративний суд не вправі перебирати на себе повноваження суб`єкта публічної адміністрації, реалізуючи за нього процедурні дії, ухвалювати рішення чи проводити адміністративну процедуру. Таке втручання може мати місце лише у випадку, якщо судом буде встановлено, що в адміністративній процедурі фізична (юридична) особа виконала всі приписи закону, а суб`єкт владних повноважень у відповідь необґрунтовано й незаконно не вчинив належну дію чи не ухвалив необхідне рішення. Тобто, нарахування та виплата пенсії є дискреційним повноваженням пенсійного органу. У такому випадку, суд може лише зобов`язати пенсійний орган повторно розглянути заяву про призначення пенсії, вказавши на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення.

Нормами частини 2 статті 5 КАС України передбачено, що захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. Ефективний засіб правого захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату. Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьєв проти України» від 5 квітня 2005 року (заява N 38722/02).

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Нормами статті 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

У відповідності до ст.77 КАСУ кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відтак, належним способом захисту порушеного права позивача є зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду в Закарпатській області прийняти довідку № 193 від 25.08.2020р. Управління Служби безпеки України в Закарпатській області для здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011- ХІІ та з врахуванням положень постанови №704.

З огляду на вищевикладене, даний адміністративний позов слід задовольнити .

Слід зауважити, Восьмим апеляційним адміністративним судом 09.02.2021 року підтримано аналогічні висновки у подібній справі, викладені у рішенні № 260/3798/20, 260/3674/20 , 260/3114/20, 260/4328/20,260/3014/20,260/3307/20.

Позивачем при поданні адміністративного позову сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн., що підтверджується квитанцією №34 від 08.04.2021 року.

При задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. ( ч. 1 ст. 139 КАСУ)

Керуючись ст.ст 242-246 КАСУ суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд.4,м. Ужгород, Закарпатська область,88008, код ЄДРПОУ 20453063 ), третя особа: Управління Служби безпеки України в Закарпатській області ( вул. Довженка, буд. 3,м. Ужгород, Закарпатська область,88000, код ЄДРПОУ 20001562)про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити .

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4,м. Ужгород, Закарпатська область,88008, код ЄДРПОУ 20453063) щодо повернення довідки Управління Служби безпеки України в Закарпатській області № 193 від 25.08.2020р. про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) та не здійсненні перерахунку пенсії на підставі даної довідки.

3. Зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4,м. Ужгород, Закарпатська область,88000, код ЄДРПОУ 20453063) прийняти оновлену довідку Управління Служби безпеки України в Закарпатській області № 193 від 25.08.2020р. та здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) з 01.04.2019 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011- ХІІ та з врахуванням положень постанови №704.

4.Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду в Закарпатській області (Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063) судові витрати у розмірі 908,00 ( дев`ятсот вісім) грн.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адмінсуду.

СуддяЗ.Б.Плеханова