
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
(про забезпечення позову)
26 травня 2021 року м. Житомир справа № 240/9826/21
категорія 109000000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Липи В.А., розглянувши заяву про забезпечення позову в адміністративній справі за позовом Колективного сільськогосподарського підприємства "Україна-Черняхів-1" до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про визнання протиправними та скасування наказів,
встановив:
Колективне сільськогосподарське підприємство «Україна-Черняхів-1» звернулося до суду із позовом до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, у якому просить визнати протиправним та скасувати накази Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 11.05.2021 №6-2707/14-21-сг та №6-2709/14-21-сг «Про припинення права користування», від 13.05.2021 №1309-УБД "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення", від 14.05.2021 №1311-УБД "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення", від 07.05.2021 №6-2651/14-21-сг "Про втрату чинності наказу Головного управління від 24.02.2020 №6-1866/14-20-сг".
Позивач, разом з позовною завою, до суду надав заяву про забезпечення позову, у якій просив вжити заходи забезпечення позову шляхом зупинення дії наказів Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 11.05.2021 №6-2707/14-21-сг та №6-2709/14-21-сг «Про припинення права користування», від 13.05.2021 №1309-УБД "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення", від 14.05.2021 №1311-УБД "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення", від 07.05.2021 №6-2651/14-21-сг "Про втрату чинності наказу Головного управління від 24.02.2020 №6-1866/14-20-сг".
В обґрунтування заяви вказав, що існує реальна небезпека заподіяння шкоди правам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі. Крім того, зазначив, що очевидними є ознаки протиправності рішень відповідача, що оформлені відповідними наказами, та порушення прав та інтересів позивача, вказаними рішеннями. При цьому, стверджує, що невжиття відповідного заходу потягне за собою більшу шкоду, ніж його застосування.
Дослідивши заяву про забезпечення адміністративного позову, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Частиною першою статті 150 КАС України встановлено, що суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Згідно зі частиною 2 статті 150 КАС України, забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Відповідно до частини першої статті 151 КАС України, позов може бути забезпечено:
1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта;
2) забороною відповідачу вчиняти певні дії;
3) встановленням обов`язку відповідача вчинити певні дії;
4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору;
5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб (ч. 2 ст. 151 КАС України).
У контексті наведеного суд наголошує, що забезпечення позову - це заходи адміністративного процесуального припинення дій, які можуть утруднити виконання майбутнього рішення суду чи зробити його виконання неможливим. Вони повинні гарантувати можливість реалізації позовних вимог у разі задоволення позову. Значення цього інституту адміністративного процесуального права в тому, що ним захищаються законні інтереси (права) позивача на той випадок, коли відповідач буде діяти недобросовісно або коли неприйняття заходів може призвести до невиконання судового рішення. Мета забезпечення позову це хоча і негайні, проте тимчасові заходи, направлені на недопущення утруднення чи неможливості виконання судового акта, а також перешкоджання спричинення значної шкоди заявнику.
Під час вирішення питання про забезпечення позову адміністративний суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв`язку між конкретним заходом забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову; імовірності утруднення виконання або невиконання рішення адміністративного суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв`язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу.
Забезпечення позову - це надання позивачеві тимчасової правової охорони його прав та інтересів, за захистом яких він звернувся до суду, до вирішення спору судом та набрання рішенням суду законної сили. Заходи забезпечення позову є втручанням суду у спірні правовідносини, тому вони повинні застосовуватися судом з підстав та в порядку, прямо передбаченому законом (правовий висновок викладено у п. 30 постанови Верховного Суду від 20.03.2019 року в справі № 826/14951/18).
Як вбачається з матеріалів адміністративного позову та заяви про забезпечення позову, Головним управлінням Держгеокадастру у Житомирській області 11.05.2021 видано накази № 6-2707/14-21-СГ та №6-2709/14-21-СГ про припинення права користування та про скасування державних актів на право постійного користування землями ДП "Україна", що знаходяться на території Черняхівської селищної ради та Великогорбашівської сільської ради Черняхівського району Житомирської області та перебувають у користуванні КСП "Україна-Черняхів-1".
Із заяви про забезпечення позову та приєднаних документів слідує, що КСП "Україна-Черняхів-1" здійснює обробіток земельних ділянок загальною площею 4274,2029 га за цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходяться на території Черняхівської селищної ради та Великогорбашівської сільської ради Черняхівського району Житомирської області.
Поміж наведеного, з матеріалів позову вбачається, що згідно виданих відповідачем спірних наказів №1309-УБД від 13.05.2021 та №1311-УБД від 14.05.2021 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення» надано дозвіл ГО «Фонд інвалідів АТО» на розроблення проекту землеустрою щодо відведення двох земельних ділянок у постійне користування, розташованої на території Житомирського (Черняхівського) району, за межами населених пунктів Черняхівської селищної (Великогорбашівської сільської) ради. Орієнтовний розмір земельних ділянок 2399,8951 га та 1406,3786 га відповідно з цільовим призначенням - для ведення підсобного сільського господарства, в свою чергу, відповідає розміру земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які знаходяться в обробітку КСП "Україна- Черняхів-1" в розмірі 3806,2737 га.
У заяві про забезпечення позову, позивач відмітив, що зокрема, виданням наказу від 07.05.2021 №6-2651/14-21-сг "Про втрату чинності наказу Головного управління від 24.02.2020 №6-1866/14-20-сг" відповідач чинить перешкоди у реалізації права на приватизацію земель ДП "Україна".
КСП "Україна-Черняхів-1 стверджує, що невжиття заявленого заходу забезпечення позову як зупинення дії оспорюваних наказів може істотно ускладнити ефективний захист та поновлення порушених права та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, з нанесенням йому збитків та вказує, що вжиття такого заходу забезпечення позову сприятиме запобіганню порушення прав та інтересів КСП на час вирішення у судовому порядку спору з Головним управлінням Держгеокадастру у Житомирській області щодо правомірності прийнятих наказів та в разі задоволення позову - забезпечить можливість відновлення порушеного права.
Суд погоджується з вказаними доводами позивача та зазначає, що правомірність оскаржуваних наказів буде перевірена за наслідками розгляду по суті адміністративної справи про визнання їх протиправними та скасування. Зупинення дії наказів жодним чином не скасовує оскаржуваних рішень, не зумовлює фактичного вирішення спору по суті, а спрямоване на забезпечення виконання рішення суду у разі задоволення позову, недопущення настання негативних наслідків для позивача та збереження існуючого становища до винесення остаточного рішення у справі. При цьому такі заходи забезпечення адміністративного позову відповідають предмету адміністративного позову.
Враховуючи предмет оскарження в даній справі, зміст заяви про забезпечення позову, суд приходить до висновку, що викладені позивачем обставини вказують на небезпеку заподіяння шкоди правам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, для відновлення яких буде необхідно докласти значних зусиль і витрат у випадку задоволення судом адміністративного позову в подальшому.
З огляду на встановлені, з матеріалів позову, обставини, які підтверджуються доказами, що містяться в поданих матеріалах, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення заяви позивача та вжиття заходів забезпечення позову до набрання законної сили рішенням суду в даній справі.
Керуючись статтями 150, 151, 156, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Задовольнити заяву Колективного сільськогосподарського підприємства "Україна-Черняхів-1" про забезпечення позову.
Вжити заходи забезпечення позову шляхом зупинення дії наказів Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 11.05.2021 №6-2707/14-21-сг та №6-2709/14-21-сг «Про припинення права користування», від 13.05.2021 №1309-УБД "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення", від 14.05.2021 №1311-УБД "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення", від 07.05.2021 №6-2651/14-21-сг "Про втрату чинності наказу Головного управління від 24.02.2020 №6-1866/14-20-сг" до набрання законної сили судовим рішенням у справі №240/9826/21.
Негайно надіслати примірник ухвали про забезпечення позову заявнику та всім особам, яких стосуються заходи забезпечення позову.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Ухвалу суду складено у повному обсязі: 26 травня 2021 року.
Суддя В.А. Липа