Ухвала суду № 97175957, 25.05.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.05.2021
Номер справи
200/5692/20-а
Номер документу
97175957
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

25 травня 2021 р. Справа №200/5692/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Кошкош О.О., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про зміну способу та порядку виконання рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання протиправними дії, зобов`язання відновити виплату житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг,

В С Т А Н О В И В:

18 травня 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшла заява Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про заміну способу і порядку виконання рішення суду. В обґрунтування зазначено, що виконання рішення суду в частині перерахування на особові рахунки, відкриті на ім`я ОСОБА_1 , в організаціях, що надають житлово-комунальні послуги, у т.ч. КАТП 052810 (о/р 61260), КВП “Краматорський водоканал” (о/р 61260), Краматорський УГГ (о/р 79246), ТОВ “Краматорськтеплоенерго” (о/р 61260), ТОВ “УК “Ладіс” (о/р 61260), ТОВ “Донецькі енергетичні послуги” протиправно зняті кошти у сумі 14346,44 грн. є неможливим, оскільки зняті кошти є житловою субсидією, наданою ОСОБА_1 за період з 01.05.2018 по 31.01.2019 в безготівковій формі. Фінансування видатків по нарахованим субсидіям населенню на оплату житлово- комунальних послуг в наведений період здійснювалось на рахунки підприємств надавачів послуг відповідно до ст. 102 Бюджетного кодексу України за рахунок субвенції державного бюджету місцевому бюджету та положення, затвердженого постановою КМУ від 4 березня 2002 року № 256 «Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету». Згідно зі ст. 3 Бюджетного кодексу України «Бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджети) - систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року». З 01.01.2020 року дія ст. 102 Бюджетного кодексу України та постанова КМУ від 4 березня 2002 року № 256 «Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету» скасовані. Фінансування видатків по нарахованим субсидіям населенню на оплату житлово-комунальних послуг проводиться у грошовій готівковій формі на підставі постанови КМУ від 21 жовтня 1995 року № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива». Таким чином, відсутнє джерело та механізм фінансування підприємств надавачів послуг. Просив змінити спосіб виконання рішення постановивши ухвалу про «зобов`язання управління відновити з 01.05.2018 виплату ОСОБА_1 житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг та виплатити ОСОБА_1 у грошовій готівковій формі кошти житлової субсидії за період з 01.05.2018 по 31.01.2019 у сумі 14346,44 грн., зняті з особових рахунків, відкритих на ім`я ОСОБА_1 в організаціях, що надають житлово-комунальні послуги».

Розгляд заяви призначено на 25 травня 2021 року.

Представники сторін до судового засідання не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Суд визнав за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних в матеріалах справи доказів.

Розглянувши матеріали справи суд встановив наступне.

05 серпня 2020 року рішенням Донецького окружного адміністративного суду визнано протиправним та скасовано рішення Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, рішення викладене у формі повідомлення №1225 від 26.12.2019 про припинення надання житлової субсидії (повернення наданої житлової субсидії), в частині зобов`язання позивача повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії в розмірі 27092,13 грн.; визнано протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради щодо припинення з 01.05.2018 виплати ОСОБА_1 житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, здійснення зняття надмірно виплачених коштів у сумі 27092,13 грн., у т.ч. шляхом зняття з особових рахунків, відкритих на ім`я ОСОБА_1 в організаціях, що надають житлово-комунальні послуги, надмірно виплачених коштів у сумі 14346,44 грн.; зобов`язано Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (84333, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Героїв Небесної Сотні, 23, код ЄДРПОУ 25953617) відновити з 01.05.2018 виплату ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, перерахувати на особові рахунки, відкриті на ім`я ОСОБА_1 в організаціях, що надають житлово-комунальні послуги, у тому числі: КАТП 052810 (о/р 61260), КВП “Краматорський водоканал” (о/р 61260), Краматорський УГГ (о/р 79246), ТОВ “Краматорськтеплоенерго” (о/р 61260), ТОВ “УК “Ладіс” (о/р 61260), ТОВ “Донецькі енергетичні послуги” протиправно зняті кошти у сумі загалом 14346,44 грн. Рішення набрало законної сили.

19 листопада 2020 року Донецьким окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №200/5692/20-а зобов`язального характеру.

Частиною другою статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.

Частинами першою, третьої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (частини 3 статті 378 КАС України).

В заяві повідомлено, що зняті з особових рахунків, відкритих на ім`я ОСОБА_1 в організаціях, що надають житлово-комунальні послуги кошти у розмірі 14346,44 грн. є житловою субсидією наданою ОСОБА_1 за період з 01.05.2018 по 31.01.2019 у безготівковій формі. За рішенням суду боржника зобов`язано, зокрема, перерахувати на особові рахунки, відкриті на ім`я ОСОБА_1 в організаціях, що надають житлово-комунальні послуги протиправно зняті кошти у сумі 14346,44 грн. Разом з цим, повернення коштів можливе лише у готівковій формі, оскільки з 01.01.2020 дія ст.102 Бюджетного кодексу України, яка передбачала здійснення фінансування видатків по нарахованим субсидіям населенню за рахунок субвенції державного бюджету місцевому бюджету у межах бюджетного періоду, який закінчується 31 грудня того ж року, скасована. Фінансування видатків по нарахованим субсидіям здійснюється виключно у готівковій формі, що передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива».

Суд зауважує, що посилання боржника на відсутність джерела та механізму фінансування підприємств надавачів послуг не є обставинами, які ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим.

Суд враховує, що як станом на час виникнення спірних правовідносин, так і станом на час розгляду заяви, пунктом 125 Постанови № 848 передбачено у випадку надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повернення управителем, об`єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії.

Разом з цим, порядок повернення коштів, виплачених у минулих бюджетних періодах та неправомірно знятих структурним підрозділом з питань соціального захисту населення з особових рахунків отримувачів субсидії у наступному періоді, відсутній.

У пункті 100 Постанови № 848 визначено, що житлова субсидія надається громадянам у грошовій готівковій формі шляхом перерахування структурним підрозділом з питань соціального захисту населення коштів на рахунок громадянина, якому призначено житлову субсидію, відкритий в уповноваженому банку, чи виплачується йому готівкою через відділення організації, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання.

З аналізу наведеної норми вбачається, що житлова субсидія може надаватися як у готівковій формі так і шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок, відкритий в уповноваженому банку.

Враховуючи те, що заявником не наведено обставин, які ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим (відсутність/зміна організацій, що надають житлово-комунальні послуги, відсутність відкритих рахунків в цих організаціях, тощо), а зазначено лише про відсутність джерела та механізму фінансування підприємств надавачів послуг, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви про зміну способу та порядку виконання рішення суду.

Керуючись ст. ст. 169, 379 КАС України,

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про зміну способу та порядку виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання протиправними дії, зобов`язання відновити виплату житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг - відмовити.

Ухвала суду першої інстанції може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Донецький окружний адміністративний суд.

Суддя О.О. Кошкош