Ухвала суду № 97174258, 26.05.2021, Господарський суд Рівненської області

Дата ухвалення
26.05.2021
Номер справи
918/188/21
Номер документу
97174258
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

33013 , м. Рівне, вул. Набережна, 26А

__________________

УХВАЛА

"26" травня 2021 р. м. Рівне Справа № 918/188/21

Господарський суд Рівненської області у складі судді Романюк Ю.Г., розглянувши матеріали справи за позовом заступника керівника Рівненської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Рівненської обласної ради до Дубенської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Державний історико-культурний заповідник м. Дубно про скасування державної реєстрації прав та визнання права власності

ВСТАНОВИВ:

Заступник керівника Рівненської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Рівненської обласної ради звернувся до Господарського суду Рівненської області з позовом до Дубенської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Державний історико-культурний заповідник м. Дубно про скасування державної реєстрації прав та визнання права власності.

Ухвалою суду від 18.03.2021 року позовну заяву залишено без руху. Запропоновано заступнику керівника Рівненської обласної прокуратури подати господарському суду через відділ канцелярії та документального забезпечення у 10-денний строк з дня отримання даної ухвали: належні докази, а саме документи, які відображають ринкову вартість спірного об`єкту, та докази доплати судового збору у розмірі 1,5% ринкової вартості майна (але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб).

Ухвалою суду від 05.04.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Вирішено здійснювати розгляд справи в порядку загального позовного провадження з викликом сторін. Судове засідання для розгляду справи призначено на "27" квітня 2021 р. на 14:00 год.

Ухвалою суду від 07.04.2021 року ухвалено вважати вірним в резолютивній частині ухвали від 05.04.2021 року у справі №918/188/21: "Судове засідання для розгляду справи призначити на "05" травня 2021 р. на 14:00 год.".

В судовому засіданні 05.05.2021 року оголошено перерву до 11.05.2021 року.

У судовому засіданні 11.05.2021 року судом встановлено, що 05.05.2021 року від представника Дубенської міської ради надійшло клопотання про залишення позовної заяви заступника керівника Рівненської обласної прокуратури у справі №918/188/21 без руху, оскільки оцінка спірного об`єкта нерухомого майна була актуальна до 29.02.2020 року і не може свідчити про ринкову вартість станом на 2021 рік, а тому сплачена позивачем сума судового збору у розмірі 15 540,00 грн. є документально не обгрунтованою, що позбавляє суд можливості встановити виконання позивачем вимог п. 2 ч. 1 ст. 164 ГПК України щодо сплати судового збору у встановлених порядку і розмірі.

Представник Дубенської міської ради в судовому засіданні підтримав клопотання про залишення позовної заяви без руху в повному обсязі з підстав, зазначених у клопотанні.

Прокурор у справі та представник позивача заперечили проти задоволення клопотання Дубенської міської ради про залишення позовної заяви заступника керівника Рівненської обласної прокуратури у справі №918/188/21 без руху.

Ухвалою суду від 11.05.2021 року позов заступника керівника Рівненської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Рівненської обласної ради до Дубенської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Державний історико-культурний заповідник м. Дубно про скасування державної реєстрації прав та визнання права власності - залишено без руху. Запропоновано заступнику керівника Рівненської обласної прокуратури подати господарському суду через відділ канцелярії та документального забезпечення у 5-денний строк з дня отримання даної ухвали: належні докази, а саме документи, які відображають ринкову вартість спірного об`єкту на момент подання позовної заяви, та у разі необхідності докази доплати судового збору у розмірі 1,5% ринкової вартості майна (але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб). Роз`яснено, що якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява залишається без розгляду на підставі ч. 13 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України.

Як вбачається з матеріалів справи, ухвала суду від 11.05.2021 року отримана Рівненською обласною прокуратурою 17.05.2021 року.

24 травня 2021 року до Господарського суду Рівненської області на виконання ухвали суду від 11.05.2021 року надійшов лист заступника керівника Рівненської обласної прокуратури, в якому зазначено, що суд залишаючи позовну заяву без руху, посилався на Методику оцінки майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.2003 р. №1891 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 224), п. 22 якої передбачено, що висновок про вартість об`єкта приватизації дійсний протягом 18 місяців після дати оцінки, однак зазначена Методика стосується саме об`єктів приватизації, а спірний об`єкт - житлова будівля, що знаходиться за адресою: м. Дубно, вул. Свободи, 14, внесено до Переліку пам`яток культурної спадщини, що не підлягають приватизації, затвердженого Законом України від 23.09.2008 року. Вказано, що законодавством не предбачено обов`язку позивача проводити актуалізацію ринкової вартості майна, що є предметом позову, а тому, прокурор просить суд продовжити розгляд даної справи.

Як вбачається з матеріалів справи, в якості документів, які відображають ринкову вартість спірного об`єкту, прокурором у справі долучено копію висновку про вартість спірного об`єкту станом на 31.08.2019 року в розмірі 1 036 000,00 грн. (а.с. 49).

Даний висновок про вартість спірного об`єкту станом на 31.08.2019 року сформований суб`єктом оціночної діяльності - ФОП Джаман Олексієм Володимировичем.

Судом встановлено, що висновок про вартість торгівельно-житлової будівлі по вул. Свободи, 14 у м. Дубно, який надано прокурором до суду, було складено на замовлення Управління економіки і власності Дубенської міської ради з метою передачі цього об`єкта нерухомого майна в оренду.

В даному висновку зазначено, що ринкова вартість торгівельно-житлової будівлі, розташованої за адресою: Рівненська обл., м. Дубно, вул. Свободи, буд. 14, визначена станом на 31 серпня 2109 року для прийняття господарських рішень (не пов`язаних із відчудженням майна) складає: 1 036 000,00 грн.

З матеріалів справи вбачається, що між Управління економіки і власності Дубенської міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю "Дубно Вест Груп" 08.11.2019 року укладено договір оренди нерухомого майна комунальної власності територіальної громади м. Дубно (а.с. 50-53).

Відповідно п. 1.1 зазначеного договору орендодавець, керуючись положеннями про порядок передачі в оренду майна, затвердженим рішенням Дубенської міської ради №622 від 23 вересня 2011 року, передає, а орендар приймає в оренду двоповерхову будівлю "торгівельно-житлова будівля", що належить до комунальної власності територіальної громади м. Дубно, розташовану за адресою: вулиця Свободи, 14 (чотирнадцять), місто Дубно Рівненської області, - для побутового обслуговування населення.

Зазначена експерта вартість нерухомого майна зазначена в п. 1.2.1 договору оренди нерухомого майна комунальної власності територіальної громади м. Дубно.

З вищенеаведеного вбачається, що висновок про вартість торгівельно-житлової будівлі по вул. Свободи, 14 у м. Дубно, який надано прокурором до суду, було складено з метою передачі цього об`єкта нерухомого майна в оренду.

Правові засади здійснення оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності в Україні, її державного та громадського регулювання, забезпечення створення системи незалежної оцінки майна з метою захисту законних інтересів держави та інших суб`єктів правовідносин у питаннях оцінки майна, майнових прав та використання її результатів, визначені Законом України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні".

Положення цього Закону поширюються на правовідносини, які виникають у процесі здійснення оцінки майна, майнових прав, що належать фізичним та юридичним особам України на території України та за її межами, а також фізичним та юридичним особам інших держав на території України та за її межами, якщо угода укладається відповідно до законодавства України, використання результатів оцінки та здійснення професійної оціночної діяльності в Україні (стаття 1 Закону).

Відповідно до частини 1 статті 9 вказаного Закону, методичне регулювання оцінки майна здійснюється у відповідних нормативно-правових актах з оцінки майна: положеннях (національних стандартах) оцінки майна, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, методиках та інших нормативно-правових актах, які розробляються з урахуванням вимог положень (національних стандартів) і затверджуються Кабінетом Міністрів України або Фондом державного майна України.

Положення (національні стандарти) оцінки майна визначають випадки застосування оцінювачами методичних підходів оцінки ринкової вартості майна та випадки і обмеження щодо застосування методичних підходів до визначення неринкових видів вартості майна. При цьому, якщо законами або нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України, договором на проведення оцінки майна або ухвалою суду не зазначено вид вартості, який повинен бути визначений в результаті оцінки, визначається ринкова вартість.

Положення (національні стандарти) оцінки майна є обов`язковими до виконання суб`єктами оціночної діяльності під час проведення ними оцінки майна всіх форм власності та в будь-яких випадках її проведення (частина 5 статті 9 Закону).

Статтею 12 Закону визначено, що звіт про оцінку майна є документом, що містить висновки про вартість майна та підтверджує виконані процедури з оцінки майна суб`єктом оціночної діяльності - суб`єктом господарювання відповідно до договору. Звіт підписується оцінювачами, які безпосередньо проводили оцінку майна, і скріплюється печаткою та підписом керівника суб`єкта оціночної діяльності.

Вимоги до змісту звіту про оцінку майна, порядку його оформлення та рецензування встановлюються положеннями (національними стандартами) оцінки майна. Зміст звіту про оцінку майна повинен містити розділи, що розкривають зміст проведених процедур та використаної нормативно-правової бази з оцінки майна.

Постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003р., № 1440 затверджено Національний стандарт № 1 "Загальні засади оцінки майна і майнових прав" (з подальшими змінами), який є обов`язковим для застосування під час проведення оцінки майна та майнових прав (далі - майно) суб`єктами оціночної діяльності, а також особами, які відповідно до законодавства здійснюють рецензування звітів про оцінку майна.

Згідно пункту 56 Національного стандарту № 1, звіт про оцінку майна може складатися у повній чи у стислій формі.

Звіт про оцінку майна, що складається у повній формі, повинен містити: опис об`єкта оцінки, який дає змогу його ідентифікувати; дату оцінки та дату завершення складення звіту, а у разі потреби - строк дії звіту та висновку про вартість майна відповідно до вимог законодавства; мету проведення оцінки та обґрунтування вибору відповідної бази оцінки; перелік нормативно-правових актів, відповідно до яких проводиться оцінка; перелік обмежень щодо застосування результатів оцінки; виклад усіх припущень, у межах яких проводилася оцінка; опис та аналіз зібраних і використаних вихідних даних та іншої інформації під час проведення оцінки; висновки щодо аналізу існуючого використання та найбільш ефективного використання об`єкта оцінки; виклад змісту застосованих методичних підходів, методів та оціночних процедур, а також відповідних розрахунків, за допомогою яких підготовлено висновок про вартість майна; письмову заяву оцінювача про якість використаних вихідних даних та іншої інформації, особистий огляд об`єкта оцінки (у разі неможливості особистого огляду - відповідні пояснення та обґрунтування застережень і припущень щодо використання результатів оцінки), дотримання національних стандартів оцінки майна та інших нормативно-правових актів з оцінки майна під час її проведення, інші заяви, що є важливими для підтвердження достовірності та об`єктивності оцінки майна і висновку про його вартість; висновок про вартість майна; додатки з копіями всіх вихідних даних, а також у разі потреби - інші інформаційні джерела, які роз`яснюють і підтверджують припущення та розрахунки.

Відповідно до п. 57 вищезазначеного Національного стандарту №1 "Загальні засади оцінки майна і майнових прав", строк дії звіту (і відповідно - висновку про вартість майна, як його невід`ємної частини) вказуються оцінювачем тільки в разі потреби або у випадках, встановлених законодавством спеціально для деяких ситуацій.

До таких ситуацій, відноситься, зокрема, оренда державного або комунального майна. Так, згідно п. 1 Методики оцінки об`єктів оренди, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів № 629 від 10.08.1995р. (з подальшими змінами), відповідно до якої проводиться оцінка майна державних підприємств, установ та організацій, іншого окремого індивідуально визначеного майна, що перебуває в державній та комунальній власності, підприємств, заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності (далі - підприємства), що передається в оренду.

Відповідно до п. 2 Методики оцінки об`єктів оренди, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів № 629 від 10.08.1995р. (з подальшими змінами), результати незалежної оцінки є чинними протягом шести місяців від дати оцінки, якщо інший строк не передбачений у звіті щодо незалежної оцінки.

Одночасно суд зауважує, що навіть у випадках, коли строк дії звіту не вказаний оцінювачем, такий строк може бути нормативно визначений відповідними органами, які використовують даний звіт, з урахуванням чинного законодавства.

Як вже було зазначено вище, висновок про вартість торгівельно-житлової будівлі по вул. Свободи, 14 у м. Дубно, який надано прокурором до суду, було складено на замовлення Управління економіки і власності Дубенської міської ради з метою передачі цього об`єкта нерухомого майна в оренду, згідно якого, вартість вказаного приміщення станом 31.08.2019 року становить 1 036 000,00 грн., а тому до поданого прокурором висновку про вартість спірного об`єкут нерухомого майна слід застосовувати положення Методики оцінки об`єктів оренди, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів № 629 від 10.08.1995 р.

Відомості про те, що у звіті щодо незалежної оцінки передбачений інший строк - у суду відсутні. Таким чином, суд приходить до вистновку, що оцінка спірного об`єкта нерухомого майна, враховуючи 6 - місячний строк дії, була актуальна до 29.02.2020 року.

З вищенаведеного вбачається, що результати оцінки ринкової вартості об`єкту торгівельно - житлової будівлі по вул. Свободи, 14 в м. Дубно, проведеної станом на 31.08.2019 року не можуть бути застосовані як дійсна вартість спірного об`єкту в 2021 року, а тому сплачена позивачем сума судового збору у розмірі 15 540,00 грн. є документально не обгрунтованою, що позбавляє суд можливості встановити виконання позивачем вимог п. 2 ч. 1 ст. 164 ГПК України щодо сплати судового збору у встановлених порядку і розмірі.

Відтак, при визначенні розміру судового збору за подання позовної заяви про визнання права власності, висновок про вартість спірного об`єкту станом на 31.08.2019 року в розмірі 1 036 000,00 грн., не може бути прийнятий судом до уваги.

Таким чином, суд констатує, що вимоги ухвали суду від 11.05.2021 року поизвачем не виконано - у встановлений судом строк недоліки позовної заяви не усунуто.

У відповідності до ч. 11 ст. 176 ГПК України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п`яти днів з дня вручення позивачу ухвали.

Згідно з ч. 13 ст. 176 ГПК України якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява залишається без розгляду.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 226 ГПК України суд залишає позов без розгляду, якщо провадження у справі відкрито за заявою, поданою без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172, 173 цього Кодексу, і позивач не усунув цих недоліків у встановлений судом строк.

За таких обставин, враховуючи, що заступником керівника Рівненської обласної прокуратури не усунуто недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позов залишається без розгляду.

Суд роз`яснює, що на підставі ст. 7 Закону України "Про судовий збір" позивач може звернутися до суду з заявою про винесення ухвали про повернення судового збору.

Керуючись ст. ст. 176, 226, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

Позов заступника керівника Рівненської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Рівненської обласної ради до Дубенської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Державний історико-культурний заповідник м. Дубно про скасування державної реєстрації прав та визнання права власності - залишити без розгляду.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею - 26.05.2021 року та може бути оскаржена протягом десяти днів до Північно-західного апеляційного господарського суду України в порядку передбаченому статтями 254-259 Господарського процесуального кодексу України.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: https://court.gov.ua/sud5019/.

Суддя Романюк Ю.Г.