
Справа№592/5395/20
Провадження №2/592/198/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 травня 2021 року м.Суми Ковпаківський районний суд м.Суми у складі: головуючого – судді Катрич О.М., за участю секретаря судового засідання – Дядечко Г.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Суми цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального некомерційного підприємства «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради, треті особи – Первинна профспілкова організація КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії», Сумська міська рада, про скасування наказу про звільнення, поновлення на роботі,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом і свої вимоги обґрунтовує тим, що 01.08.1985 року його було прийнято на посаду лікаря-акушера-гінеколога згідно наказу № 74 від 05.08.1985 року. 30.03.2020 року наказом №217-ос його звільнено з посади лікаря-акушера-гінеколога відділення патології вагітних з 31.03.2020 року по п.1 ст.40 КЗпП України у зв`язку зі скороченням чисельності працівників. З вище зазначеним наказом про звільнення він не погоджується в повному обсязі, оскільки зазначений наказ винесений з грубим порушенням його права на працю, звільнення відбулося безпідставно. 31 жовтня 2018 року рішенням Сумської міської ради №4038-МР було вирішено припинити комунальну установу «Сумський міський клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» шляхом реорганізації в порядку перетворення в комунальне некомерційне підприємство «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради. На підставі зазначеного рішення було затверджено Статут комунального некомерційного підприємства «Клінічного пологового будинку Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради. Згідно затвердженого Статуту комунального некомерційного підприємства «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради засновником, власником та органом управління майном підприємства є територіальна громада міста Суми в особі Сумської міської ради (п.1.6. Статуту). Підприємство є підпорядкованим, підзвітним та підконтрольним Сумській міській раді, її виконавчому комітету, Сумському міському голові та Уповноваженому органу (п.1.7. Статуту). 23 грудня 2019 року листом №01-07/5/2012 профспілковий комітет КНП «КПБ Пресвятої Діви Марії» СМР було повідомлено про скорочення чисельності штату працівників та додано до листа Копії пропозицій щодо нової організації структури КНП «КПБ Пресвятої Діви Марії» СМР від 16.12.2019 року, копію техніко-економічного обґрунтування необхідності оптимізації чисельності працівників КНП «КПБ Пресвятої Діви Марії» СМР відповідно до нової організаційної структури від 20.12.2019 року та список посад (із зазначенням їх кількості), що підлягають скороченню. 15.01.2020 року КНП «КПБ Пресвятої Діви Марії» СМР був виданий наказ №10 про скорочення посад на підставі якого було вручено повідомлення про можливе звільнення у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці. З зазначеним наказом він ознайомлений не був. Вважає, що його скорочення є безпідставним та незаконним, оскільки по перше не було погодження профспілкової організації на його звільнення, що передбачено КЗпП України. 17.03.2020 року Головою ППО КНП «КПБ Пресвятої Діви Марії» СМР була надана відповідь, відповідно до якої профспілковий комітет не надав згоду на скорочення працівників на тій підставі, що власник закладу не видавав розпорядження (наказу) про реорганізацію чи скорочення працівників закладу охорони здоров`я, що передбачено чинним законодавством. Рішення виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника) про відмову в наданні згоди на розірвання трудового договору повинно бути обґрунтованим. У разі якщо в рішенні немає обґрунтування відмови в наданні згоди на розірвання трудового договору, власник або уповноважений ним орган має право звільнити працівника без згоди виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника). Засновником (власником) КНП «КПБ Пресвятої Діви Марії» СМР є Сумська міська рада на підставі рішення №4038-МР від 31 жовтня 2018 року, яка мала ухвалити рішення, щодо скорочення працівників чи реорганізації підприємства, що передбачено Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Законом України «Основи законодавства України про охорону здоров`я». Одночасно з попередженням про звільнення у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці власник або уповноважений ним орган пропонує працівникові іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації. Зазначеного відповідачем зроблено не було. Він є пенсіонером за віком та безперервно пропрацював в КНП «КПБ Пресвятої Діви Марії» СМР 37 років, за час праці має значну кількість відзнак. При його скороченні, вищезазначених підстав, передбачених ст.42 КЗпП України щодо переважного парва на залишення на роботві, враховано не було, що також грубо порушує його право на працю. Директором КНП «КПБ Пресвятої Діви Марії» СМР було видано наказ №133 від 16.08.2019 року «Про оптимізацію організаційної структури КНП «КПБ Пресвятої Діви Марії» СМР», на підставі зазначеного наказу робоча група і здійснювала оцінювання працівників, а які саме критерії враховувалися під час визначення продуктивності праці не відомо, тому як ніяких тестувань для визначення підготовки працівників не здійснювалося. Він постійно піжвищував свій професійний рівень. Крім цього, відповідач не повідомив про вивільнення државну службу зайнятості, що передбаченого чинним законордавством. Просить суд ухвалити рішення, яким скасувати наказ №217-ос від 30.03.2020 року про звільнення його за п.1 ст.40 КЗпП України у зв`язку зі скороченням чисельності працівників та поновити його на посаді лікаря-акушера-гінеколога відділення патології вагістних в Комунальному некомерційному підприємстві «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради.
У судовому засіданні ОСОБА_1 та його представник – адвокат Бидюков Д.В. позовні вимоги підтримали і просять їх задовольнити.
Представник відповідача Комунального некомерційного підприємства «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради - Чернадчук О.В. у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надав відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що 31 жовтня 2018 року рішенням Сумської міської ради №4038-МР «Про припинення комунальної установи «Сумський міський клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» було вирішено припинити комунальну установу шляхом реорганізації в порядку перетворення в комунальне некомерційне підприємство та затверджено Статут комунального некомерційного підприємства. 30 листопада 2016 року Кабінетом Міністрів України видано Розпорядження №1013-р, згідно якого в 2020 році запроваджується новий механізм розподілу бюджетних коштів на фінансування медицини через закупівлю медичних послуг. У зв`язку зі зміною моделі фінансування та недостатністю коштів наказом директора КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради №133 від 16.08.2019 року було створено робочу групу, метою якої була розробка нової оптимальної структури підприємства в умовах переходу вторинної ланки медицини на нову модель фінансування. Вищезазначеною робочою групою було підготовлено Техніко-економічне обґрунтування необхідності оптимізації чисельності працівників КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради. На підставі пропозицій робочої групи наказом Директора КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради №9 від 13.01.2020 року було затверджено новий штатний розпис станом на 01 квітня 2020 року з кількістю посад 274.25, доручено підготувати наказ про скорочення посад та провести заходи щодо надання відповідної інформації профспілковій організації та попередження працівників посади яких підлягають скороченню з обов`язковістю дотримання всіх вимог трудового законодавства щодо строків та пропозицій зайняття вакантних посад, а також повідомлення в строк до 31.01.2020 року Сумський міський центр зайнятості про майбутнє скорочення за формою 4-ПН. Крім того, 23 грудня 2019 року було направлено лист Голові профспілкового комітету КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» з повідомленням про заплановане скорочення чисельності та штату працівників та проханням провести консультації стосовно заходів щодо запобіганню звільнень працівників чи зведенню кількості їх до мінімуму або пом`якшення несприятливих наслідків будь-яких звільнень. 23 січня 2020 року директором КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради видано наказ №47-ОС про попередження працівників про можливе звільнення у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці. 29 січня 2020 року позивачу було вручено під підпис повідомлення про скорочення, від підписання документу він відмовився. 14.02.2020 року у зв`язку із повою вакантних посад було запропоновану позивачу 4 вакантні посади, від яких він відмовися. 29 січня 2020 року Сумському міському центру зайнятості було надано інформацію про майбутнє вивільнення працівників у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці за формою 4-ПН. 28 січня 2020 року Головою профспілкового комітету КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради було отримано подання про надання згоди на звільнення працівників за п.1 ст.40 КЗпП України. 27 лютого 2020 року Профспілковому комітету було надано остаточний список осіб, що підлягають скороченню. 17 березня 2020 року КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради отримало необґрунтовану відмову у наданні згоди на скорочення працівників. 31 березня 2020 року позивача було звільнено з посади лікаря-акушера-гінеколога відділення патології вагітних за п.1 ст. 40 КЗпП України у зв`язку із скороченням чисельності працівників на підставі наказу №207-ос від 30 березня 2020 року. Рішення виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника) про відмову в наданні згоди на розірвання трудового договору повинно бути обґрунтованим. У разі якщо в рішенні немає обґрунтування відмови в наданні згоди на розірвання трудового договору, власник або уповноважений ним орган має право звільнити працівника без згоди виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника). Відмова профспілкової організації оформлена листом №20 від 17.03.2020 року не містить в собі обґрунтування в розумінні ст.43 КЗпП виходячи з наступного. Відповідно до п.7.3 Статуту поточне керівництво (оперативне управління) Підприємством здійснює керівник Підприємства - Директор. Виключна компетенція Засновника визначена п.п.7.2.1-7.2.5 Статуту та не містить в собі компетенції, щодо управління персоналом, визначення чисельності та штатного розпису підприємства. Згідно п.7.4.3 Статуту Директор самостійно вирішує питання діяльності Підприємства за винятком тих, що віднесені законодавством та цим Статутом до компетенції Засновника та Уповноваженого органу. Компетенція уповноваженого органу визначена п.п.7.5.1 - 7.5.9 Статуту та не містить в собі компетенції, щодо управління персоналом, визначення чисельності та штатного розпису підприємства. Так, вказує, що позивача було попереджено про звільнення, тим самим відповідачем дотримано вимоги щодо попередження не пізніше ніж за два місяця до звільнення. Також було запропоновано наявні вакантні посади, але останій від них відмовився. В період з 28.05.2020 року по 29.05.2020 року на підприємстві проводилися контрольний захід у формі інспекційного відвідування інспекторами Управління Держпраці в Сумській області. Просять суд відмовити повністю у задоволенні позову ОСОБА_1 (а.с. 61-66)
Представники третіх осіб Первинної профспілкової організації КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії», Сумської міської ради в судове засідання не з`явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, заяв та клопотань про відкладення розгляду справи від них не надходило.
Суд, заслухавши пояснення позивача, представника позивача ОСОБА_2 , представника відповідача ОСОБА_3 , свідків, перевіривши матеріали справи, вважає позов таким, що не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом установлено, що ОСОБА_1 працював на посаді лікаря-акушера-гінеколога відділення патології вагітних в Комунальному некомерційному підприємстві «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради, що підтверджуються копією трудової книжки. (а.с.10).
Рішенням Сумської міської ради №4038-МР від 31 жовтня 2018 року припинено комунальну установу «Сумський міський клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» шляхом реорганізації в порядку перетворення в комунальне некомерційне підприємство «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради (а.с. 68).
23 грудня 2019 року відповідачем на адресу голови профспілкового комітету КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради було направлено лист з повідомленням про можливе скорочення чисельності і штату працівників установи та з проханням проведення заходів щодо запобігання звільненням чи зведенню їх кількості до мінімуму або пом`якшення несприятливих наслідків будь-яких звільнень. До листа додано перелік посад, які пропонуються до скорочення, техніко-економічне обгрунтування необхідності оптимізації чисельності працівників КНП (а.с.78-79).
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП України трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадках змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.
Згідно з наказом №9 від 13.01.2020 року «Про проведення організаційно-штатних заходів зі скорочення чисельності працівників» був затверджений штатний розпис КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради станом на 01.04.2020 року з кількістю посад 274,25, такі заходи були зумовлені введенням з 01 квітня 2020 року в дію медичної реформи закладів вторинної ланки, які отримуватимуть фінансування від Національної служби здоров`я за новою моделлю фінансування; лікарні будуть отримувати фінансування в залежності від об”єму наданих послуг згідно з договором, який вони укладатимуть з НСЗУ, вартість послуг буде визначатися відповідно до тарифу надання медичних послуг (а.с.86-87).
15 січня 2020 року директором КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради ОСОБА_4 у зв`язку зі зміною порядку і обсягів фінансування закладу в умовах реформування охорони здоров`я, з метою оптимізації штатної структури та необхідності скорочення витрат на заробітну плату, видано наказ №10 «Про скорочення посад КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» СМР» (а.с.88-89).
Отже, в КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» відбулися зміни в організації виробництва і праці, в тому числі, скорочення чисельності працівників.
23 січня 2020 року КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради видано наказ №47-ОС «Про попередження працівників про можливе вивільнення у зв`язку із змінами в організації виробництва праці» (а.с.90-91).
28 січня 2020 року відповідач звернувся з поданням до профспілкового комітету КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради про надання згоди на звільнення працівників за п. 1 ст. 40 КЗпП України (а.с.92-93).
29 січня 2020 року ОСОБА_1 було повідомлено про можливе звільнення з 31 березня 2020 року, у зв`язку зі змінами в організації виробництва і праці, у відповідності до наказу №10 від 15 січня 2020 року, однак останній від підпису відмовився, про що був складений комісійно Акт про відмову поставити підпис на отримання повідомлення про заплановане вивільнення. (а.с.94).
29 січня 2020 року Сумському міському центру зайнятості було надано інформацію про майбутнє вивільнення працівників у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці за формою 4-ПН. (а.с. 95)
27 лютого 2020 року КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради направлено Первинній профспілковій організації КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради остаточний список осіб, що скорочуються відповідно до наказу №10 від 15 січня 2020 року (а.с.96-99).
Первинною профспілковою організацією КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради повідомлено про незгоду на скорочення працівників, оскільки власником закладу не було видано розпорядження (наказ) про реорганізацію та скорочення працівників закладу охорони здоров`я, скорочення працівників суперечить чинному законодавству (протокол № 5 від 12.03.2020 року). (а.с.167-172)
Положеннями ч. 2 ст. 40 КЗпП У країни визначено, що звільнення з підстав, зазначених у пунктах 1, 2 і 6 цієї статті, допускається, якщо неможливо перевести працівника, за його згодою, на іншу роботу.
У п.19 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» №9 від 06 листопада 1992 року роз`яснено, що розглядаючи трудові спори, пов`язані зі звільненням за п.1 ст.40 КЗпП, суди зобов`язані з`ясувати, чи дійсно у відповідача мали місце зміни в організації виробництва і праці, зокрема, ліквідація, реорганізація або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників, чи додержано власником або уповноваженим ним органом норм законодавства, що регулюють вивільнення працівника, які є докази щодо змін в організації виробництва і праці, про те, що працівник відмовився від переведення на іншу роботу або що власник або уповноважений ним орган не мав можливості перевести працівника з його згоди на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації, чи не користувався вивільнюваний працівник переважним правом на залишення на роботі та чи попереджувався він за 2 місяці про наступне вивільнення.
Згідно наданих документів представником відповідача, директором підприємства затверджено штатний розпис на 2020 рік станом на 01.01.2020 року та штатний розпис на 2020 рік станом на 01.04.2020 р. (а.с.113- 131).
Штатний розпис це- це документ організаційно-розпорядчого характеру, в якому підприємство фіксує про себе наступну інформацію:структура підприємства: перелік департаментів, відділів, інших структурних одиниць;штат підприємства: перелік посад, які формують департаменти, відділи та інші підрозділи компанії і кількість штатних одиниць, передбачених для кожної посади;посадові оклади: для кожної посади встановлено посадовий оклад, який зафіксований в штатному розкладі;загальну чисельність персоналу на підприємстві та загальний місячний фонд оплати праці.
Відповідно до положень ст. 49-2 КЗпП України, про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці.
Одночасно з попередженням про звільнення у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці власник або уповноважений ним орган пропонує працівникові іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі, організації, крім випадків, передбачених цим Кодексом. При відсутності роботи за відповідною професією чи спеціальністю, а також у разі відмови працівника від переведення на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі, організації працівник, на власний розсуд, звертається за допомогою до державної служби зайнятості або працевлаштовується самостійно.
Згідно з довідкою КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради від 22 червня 2020 року №1217/06/01-20, у період з 30 січня 2020 року по 31 березня 2020 року на підприємстві були вакантні наступні посади: 01 лютого 2020 року – лікар-епідеміолог, лікар-анестезіолог, сестра медична операційна операційного блоку, сестра медична відділення для неонатального догляду; 10 лютого 2020 року – сестра медична анестезіологічного відділення; 21 лютого 2020 року – сестра медична гінекологічного відділення; 22 березня 2020 року – молодша медсестра акушерського відділення; 28 березня 2020 року – сестра медична операційна операційного блоку (а.с.132).
Від запропанованих вакантних посад ОСОБА_1 відмовився, про що було складено Акт і останній підтвердив це у судовому засіданні. (а.с. 101)
Відповідно до листа від 17.02.2021 року № 251/07/01-08 адміністрація КНП «КПБ Пресвятої Діви Марії» СМР надає інформацію про лікарів, які були зайняті на роботі на 1,5 посади з урахуванням роботи за сумісництвом 0,5 посади за період роботи з 01.01.2020 по 31.03.2020 лікарями-сумісниками:-лікар-анестезіолог: 0,5 посади - ОСОБА_5 ; 0,5 посади - ОСОБА_6 ; 0,5 посади - ОСОБА_7 ; -лікар-педіатр-неонатолог:0,25 посади – ОСОБА_8 ; 0,25 посади - ОСОБА_9 . Фінансовий звіт за 2020 рік відсутній. (а.с.208) Згідно уточненої довідки від 24.05.2021 року № 805/06/01-20 лікарів-акушерів-гінекологів акушерського відділення, лікаря-статиста, які працювали на півтори посади за період з 01.01.2020 по 31.03.2020 не було. (а.с. 227)
Наказом КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради №217-ос від 30 березня 2020 року звільнено ОСОБА_1 з посади лікаря-акушера-гінеколога відділення патології вагітних з 31 березня 2020 року на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП України, у зв`язку зі скороченням чисельності працівників. Проведені відповідні виплати. (а.с.11)
Статтею 42 КЗпП України передбачене переважне право на залишення на роботі при вивільненні працівників у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці.
При скороченні чисельності чи штату працівників у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці.
При рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації перевага в залишенні на роботі надається: 1) сімейним - при наявності двох і більше утриманців; 2) особам, в сім`ї яких немає інших працівників з самостійним заробітком; 3) працівникам з тривалим безперервним стажем роботи на даному підприємстві, в установі, організації; 4) працівникам, які навчаються у вищих і середніх спеціальних учбових закладах без відриву від виробництва; 5) учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності, особам з інвалідністю внаслідок війни та особам, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а також особам, реабілітованим відповідно до Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років", із числа тих, яких було піддано репресіям у формі (формах) позбавлення волі (ув`язнення) або обмеження волі чи примусового безпідставного поміщення здорової людини до психіатричного закладу за рішенням позасудового або іншого репресивного органу; 6) авторам винаходів, корисних моделей, промислових зразків і раціоналізаторських пропозицій; 7) працівникам, які дістали на цьому підприємстві, в установі, організації трудове каліцтво або професійне захворювання; 8) особам з числа депортованих з України, протягом п`яти років з часу повернення на постійне місце проживання до України; 9) працівникам з числа колишніх військовослужбовців строкової служби, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб офіцерського складу та осіб, які проходили альтернативну (невійськову) службу, - протягом двох років з дня звільнення їх зі служби ; 10) працівникам, яким залишилося менше трьох років до настання пенсійного віку, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат. Перевага в залишенні на роботі може надаватися й іншим категоріям працівників, якщо це передбачено законодавством України.
Так, як пояснила в судовому засіданні свідок ОСОБА_10 , яка є завідуючою відділення паталогії вагітних, нею проводився Аналіз роботи всіх лікарів відділення, який подавався директору підприємтсва. Зокрема, вона враховувала всі обставини, перелічені в ст. 42 КЗпП України, у відділені три лікаря-ординатора, один молодий фіхівець, лікар, яка має дитину до 3 х років. Між двома лікарями вищої категорії проводився аналіз роботи, тобто між ОСОБА_1 та ОСОБА_11 , тобто їх порівнювали, ОСОБА_11 з резервом зав.відділенням, а ОСОБА_1 у віддліенні з серпня 2019 року і працював 58 робочих днів. Кількість кесаревих розтинів у ОСОБА_11 було проведено- 25, у ОСОБА_1 - 11. Пролікованих вагітних у неї- 177 хворих, у нього- 104. За результатами поданого нею Аналізу, директор прийняв рішення, що скороченню підлягає саме ОСОБА_1 .
Доводи позивача та його представника, що рішення про скорочення працівників та реорганізацію підприємства повинно прийматися Сумською міською радою, оскільки вона є власником (засновником) КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради є безпідставними.
Так, згідно з ч. 3 ст. 64 ГК України підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру, встановлює чисельність працівників і штатний розпис.
Відповідно до п. 7.1 статуту КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради, управління підприємством здійснюється відповідно до цього статуту на основі поєднання прав засновника, уповноваженого органу та директора щодо господарського використання комунального майна і участі в управлінні трудового колективу (а.с.69-77).
Пунктом 7.3 статуту передбачено, що поточне керівництво (оперативне управління) підприємством здійснює керівник підприємства – директор.
Виключна компетенція засновника визначена положеннями п.п. 7.2.1 – 7.2.5 статуту, де відсутні повноваження щодо управління персоналом, визначення чисельності та штатного розпису підприємства.
Разом з тим, відповідно до п.п. 7.4.12, 7.4.14, 7.4.15 статуту, директор підприємства затверджує структуру підприємства, порядок внутрішньої організації та сфери діяльності структурних підрозділів; визначає та затверджує штатну чисельність; приймає рішення про прийняття на роботу, звільнення з роботи працівників підприємства, а також інші, передбачені законодавством про працю рішення в сфері трудових відносин.
Відповідно до ч.ч. 1, 7 ст. 43 КЗпП України розірвання трудового договору з підстав, передбачених пунктами 1 (крім випадку ліквідації підприємства, установи, організації), 2-5, 7 статті 40 і пунктами 2 і 3 статті 41 цього Кодексу, може бути проведено лише за попередньою згодою виборного органу (профспілкового представника), первинної профспілкової організації, членом якої є працівник, крім випадків, коли розірвання трудового договору із зазначених підстав здійснюється з прокурором, поліцейським і працівником Національної поліції, Служби безпеки України, Державного бюро розслідувань України, Національного антикорупційного бюро України чи органу, що здійснює контроль за додержанням податкового законодавства.
Рішення виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника) про відмову в наданні згоди на розірвання трудового договору повинно бути обгрунтованим. У разі якщо в рішенні немає обгрунтування відмови в наданні згоди на розірвання трудового договору, власник або уповноважений ним орган має право звільнити працівника без згоди виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника).
Згідно з ч. 3 ст. 22 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» у разі, якщо роботодавець планує звільнення працівників з причин економічного, технологічного, структурного чи аналогічного характеру або у зв`язку з ліквідацією, реорганізацією, зміною форми власності підприємства, установи, організації, він повинен завчасно, не пізніше як за три місяці до намічуваних звільнень надати первинним профспілковим організаціям інформацію щодо цих заходів, включаючи інформацію про причини наступних звільнень, кількість і категорії працівників, яких це може стосуватися, про терміни проведення звільнень, а також провести консультації з профспілками про заходи щодо запобігання звільненням чи зведенню їх кількості до мінімуму або пом`якшення несприятливих наслідків будь-яких звільнень.
Відповідно до ч. 6 ст. 39 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» рішення профспілки про ненадання згоди на розірвання трудового договору має бути обгрунтованим. У разі, якщо в рішенні немає обгрунтування відмови у згоді на звільнення, роботодавець має право звільнити працівника без згоди виборного органу профспілки.
Незгода Первинної профспілкової організації КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» СМР щодо скорочення працівників закладу через відсутність розпорядження (наказу) про реорганізацію та скорочення працівників закладу охорони здоров`я, виданого власником, є необґрунтованою, що, в свою чергу, надало директору підприємства можливість звільнити ОСОБА_12 на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП України без згоди виборного органу первинної профспілкової організації підприємства.
Рішення профспілкового органу про відмову у наданні згоди на звільнення позивача не містить достатньої аргументації та посилання на правове обґрунтування незаконності звільнення працівника.
Згідно з актом інспекційного відвідування юридичної особи, яка використовує найману працю №СМ8112/181/АВ від 29 травня 2020 року, складеного інспектором праці управління Держпраці у Сумській області Лисенко В.М., у ході інспекційного відвідування КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради було зроблено висновок про відсутність порушень законодавства України під час проведення скорочення штату персоналу (а.с.104-107).
На думку суду, звільнення ОСОБА_1 за обставин, які суд з`ясував під час розгляду справи та на підставі наданих сторонами доказів, відбулося з дотриманням встановленого законом поряду, оскільки в КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради дійсно відбулось скорочення штату та чисельності працівників, відповідач своєчасно та належним чином повідомив позивача про наступне вивільнення, на підприємстві відсутні вільні посади за відповідною професією чи спеціальністю позивача.
Отже, на підставі досліджених доказів суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для скасування наказу про звільнення ОСОБА_1 , поновлення його на посаді лікаря-акушера-гінеколога відділення патології вагітних КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради.
Керуючись ст.ст. 2, 12-13, 76-81, 141, 259, 263-265 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити за необгрунтованістю.
Рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду через Ковпаківський районний суд м. Суми шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М. Катрич