
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 травня 2021 року м. Київ № 640/21864/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Балась Т.П., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про визнання протиправними дій, зобов`язати вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось ОСОБА_1 (далі - позивач або ОСОБА_1 ) з позовом до Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України (далі - відповідач), у якому просить суд:
- визнати протиправною відмову Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України (ідентифікаційний код: 40116086) у зарахуванні пільгової вислуги років підполковнику поліції ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 ) заступнику начальника відділу протидії тяжким та особливо тяжким злочинам, учиненим службовими особами управління протидії корупції Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції;
- зобов`язати Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України (ідентифікаційний код: 40116086):
здійснити перерахунок та зарахувати підполковнику поліції ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 ) заступнику начальника відділу протидії тяжким та особливо тяжким злочинам, учиненим службовими особами управління протидії корупції Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за період з 01.01.2002 до 26.07.2011 у загальній кількості 04 роки 08 місяців 22 дні;
здійснити перерахунок підполковнику поліції ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 / заступнику начальника відділу протидії тяжким та особливо тяжким злочинам, учиненим службовими особами управління протидії корупції Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» стажу служби в поліції, яка дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 01.01.2002 до 26.07.2011 у загальній кількості 04 роки 08 місяців 22 дні та встановити надбавку за стаж служби з урахуванням періоду пільгової вислуги років.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що відмова відповідачем у зарахуванні пільгової вислуги років до календарної вислуги років та стажу служби в поліції, а також у встановленні надбавки за вислугу років з урахуванням пільгової вислуги років, та наданні додаткової оплачуваної відпустки відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» є противоправною.
За результатом автоматизованого розподілу вказану позовну заяву передано на розгляд судді Окружного адміністративного суду міста Києва Патратій О.В.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.09.2020 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
У зв`язку з тимчасовою непрацездатністю судді, розпорядженням керівника апарату Окружного адміністративного суду міста Києва від 31.03.2021 призначений повторний автоматизований розподіл справи.
За результатами повторного автоматизованого розподілу справу № 640/21864/20 передано на розгляд судді Балась Т.П.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.04.2021 адміністративну справу №640/21864/20 прийнято до провадження, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Відповідач правом надати відзив на позовну заяву не скористався.
Частиною 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
З клопотаннями про розгляд справи у судовому засіданні учасники справи не звертались.
Згідно з частиною 2 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд
справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання; якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів.
З огляду на завершення 30-ти денного терміну для подання заяв по суті справи, суд вважає можливим розглянути та вирішити справу по суті за наявними у ній матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 з 05.10.1999 по 06.11.2015 проходив службу в органах внутрішніх справ, а з 07.11.2015 по теперішній час - проходить службу в Національній поліції України.
Відповідно до витягу з послужного списку особової справи позивач проходив службу в органах внутрішніх справ на посаді, зокрема:
з 01.01.2002 по 30.04.2002 - міліціонера Взводу №2 роти міліції №3 полку патрульно-мостової служби міліції м. Запоріжжя УМВС України в Запорізькій області;
з 30.04.2002 по 23.07.2002 - оперуповноваженого відділення Державної служби боротьби з економічною злочинністю Михайлівського районного відділу УМВС України в Запорізькій області;
з 23.07.2002 по 01.08.2002 - оперуповноваженого Відділення карного розшуку Комунарського районного відділу УМВС України в Запорізькій області;
з 01.08.2002 по 18.10.2005 - оперуповноваженого Відділу розкриття злочинів проти особистості управління карного розшуку УМВС України в Запорізькій області;
з 18.10.2005 по 17.12.2007 - заступника начальника Відділення карного розшуку Запорізького районного відділу УМВС України в Запорізькій області;
з 17.12.2007 по 02.10.2008 - начальника сектору карного розшуку Хортицького районного відділу УМВС України в Запорізькій області;
з 02.10.2008 по 05.07.2010 - старшого оперуповноваженого Відділу боротьби зі злочинами, пов`язаними з торгівлею людьми Головного управління МВС України в Запорізькій області;
з 05.07.2010 по 07.07.2011 - начальника Відділу боротьби з незаконною міграцією управління боротьби зі злочинами, пов`язаними з торгівлею людьми Головного управління МВС України в Запорізькій області;
- з 07.07.2011 по 26.07.2011 - старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах відділу боротьби з торгівлею людьми управління боротьби кіберзлочинністю та торгівлею людьми Головного управління МВС України в Запорізькій області.
23.07.2020 ОСОБА_1 звернувся з рапортом до начальника Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, в якому просив:
- зарахувати до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислуги в пільговому обчисленні, сформованої за період з 01.01.2002 до 26.07.2011 у загальній кількості 04 роки 08 місяців 22 дні;
- здійснити перерахунок відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського і рядового складу органів внутрішніх справ поліцейським та членам їхніх сімей» календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 01.01.2002 до 26.07.2011 у загальній кількості 04 роки 08 місяців 22 дні;
- здійснити перерахунок відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» стажу служби в поліції, який дає право встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 01.01.2002 до 26.07.2011 у загальній кількості 04 роки 08 місяців 22 дні;
- встановити відповідно до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейський Національної поліції» надбавку за стаж в поліції з урахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 01.01.2002 до 26.07.2011 у загальній кількості 04 роки 08 місяців 22 дні.
Листом від 14.08.2020 №С-1770/п/42-02/01-20 Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України повідомив позивача про неможливість вирішити позитивно питання щодо зарахування до календарної вислуги років, яка дає право на призначення йому пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за період служби 01.01.2002 до 30.04.2002 та з 30.04.2002 по 26.07.2011, у загальній кількості 04 роки 08 місяців 22 дні та здійснення відповідного перерахунку.
Позивач, уважаючи вказану відмову протиправною, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Загальні умови і порядок пенсійного забезпечення осіб, які перебували на службі, зокрема, в органах поліції, визначені Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII).
Пунктом «а» частини першої статті 12 Закону № 2262-XII передбачено, що пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж» статті 1 - 2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше.
Відповідно до частини 2 статті 17 цього Закону до вислуги років поліцейським, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п`яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
Згідно зі статтею 17-1 Закону № 2262-XII порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Питання обчислення вислуги років регулюється Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справі та членам їхніх сімей» (далі - Порядок № 393).
Згідно з абзацом четвертим підпункту «г» пункт 3 Порядок №393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за сорок днів час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах патрульної служби за переліком посад і умовами, що визначаються Міністерством внутрішніх справ.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 05.12.2011 №895 затверджено «Перелік посад рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ в ізоляторах тимчасового тримання, спеціальних приймальниках для осіб, підданих адміністративному арешту, підрозділах конвойної служби міліції, час проходження служби на яких зараховується до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах (один місяць за сорок днів)», до якого включено посаду «міліціонер».
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що час проходження позивачем служби в органах внутрішніх справ на посаді міліціонера взводу №2 роти міліції м. Запоріжжя УМВС України в Запорізькій області у період з 01.01.2002 по 30.04.2002 підлягає до зарахування до вислуги років на пільгових умовах відповідно до пункту 3 Порядку №393 з розрахунку 1 місяць служби за сорок днів.
Згідно з абзацом дев`ятим підпункту «в» пункт 3 Порядку №393 (зі змінами) до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця час проходження служби особами начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах боротьби з економічною злочинністю за переліком посад і на умовах, що визначаються Міністерством внутрішніх справ.
Згідно з Переліком посад начальницького складу підрозділів боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ, за якими зараховується час проходження служби на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяця, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20.07.2006 № 722, до вказаних посад віднесено посаду оперуповноваженого, заступника начальника відділення, начальника сектору.
За встановлених обставин та враховуючи послужний список позивача, суд дійшов висновку, що період служби позивача з 30.04.2002 по 23.07.2002 на посаді оперуповноваженого відділення Державної служби боротьби з економічною злочинністю Михайлівського районного відділу УМВС України в Запорізькій області, з 23.07.2002 по 01.08.2002 на посаді оперуповноваженого Відділення карного розшуку Комунарського районного відділу УМВС України в Запорізькій області, з 01.08.2002 по 18.10.2005 на посаді оперуповноваженого Відділу розкриття злочинів проти особистості управління карного розшуку УМВС України в Запорізькій області, з 18.10.2005 по 17.12.2007 на посаді заступника начальника Відділення карного розшуку Запорізького районного відділу УМВС України в Запорізькій області, з 17.12.2007 по 02.10.2008 на посаді начальника сектору карного розшуку Хортицького районного відділу УМВС України в Запорізькій області обчислюється з розрахунку один місяць служби за півтора місяця.
Відповідно до абзацу двадцять шостого підпункту «в» пункту 3 Порядку №393 (зі змінами) до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах кримінальної міліції у справах неповнолітніх, кримінальної міліції у справах дітей, боротьби з незаконним обігом наркотиків та боротьби із злочинами, пов`язаними з торгівлею людьми, за переліком посад і умовами, що визначаються Міністерством внутрішніх справ.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 01.10.2007 №366 затверджено «Перелік посад начальницького складу підрозділів кримінальної міліції у справах неповнолітніх, кримінальної міліції у справах дітей, боротьби з незаконним обігом наркотиків, боротьби зі злочинами, пов`язаними з торгівлею людьми, органів внутрішніх справ, за якими зараховується час проходження служби на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяця», до якого включено посади старшого оперуповноваженого, начальника відділу.
З урахуванням наведеного та відомостей послужного списку особової справи позивача, період служби позивача з 02.10.2008 по 05.07.2010 на посаді старшого оперуповноваженого Відділу боротьби зі злочинами, пов`язаними з торгівлею людьми Головного управління МВС України в Запорізькій області, з 05.07.2010 по 07.07.2011 на посаді начальника Відділу боротьби з незаконною міграцією управління боротьби зі злочинами, пов`язаними з торгівлею людьми Головного управління МВС України в Запорізькій області, з 07.07.2011 по 26.07.2011 на посаді старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах відділу боротьби з торгівлею людьми управління боротьби кіберзлочинністю та торгівлею людьми Головного управління МВС України в Запорізькій області, має обчислюватися з розрахунку один місяць служби за півтора місяці.
Суд звертає увагу, що у листі від 14.08.2020 №С-1770/п/42-02/01-20 відповідач повідомив, що у період з 01.01.2002 до 30.04.2002 ОСОБА_1 обіймав посади в підрозділах патрульної служби, стаж роботи на яких, відповідно до пункту З постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (зі змінами) (далі - Постанова) зараховувався на пільгових умовах один місяць служби за сорок днів, у період з 30.04.2002 до 26.07.2011 ОСОБА_1 обіймав посади, стаж роботи на яких, відповідно до пункту 3 Постанови зараховувався на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця та вказані вище періоди зараховуються до його вислуги років у пільговому обчисленні у загальній кількості 04 роки 08 місяців 22 дні.
Між тим, у листі від 14.08.2020 №С-1770/п/42-02/01-20 відповідач зазначив, що станом на 12.08.2020 вислуга років позивача складає 22 календарних роки 1 місяць 20 днів, тому відповідно до пункту «а» абзацу першого статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» підстави для призначення пенсії за вислугу років відсутні, та вирішити позитивно питання щодо зарахування до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії за вислугу років, сформованої за період служби з 01.01.2002 по 30.04.2002 та з 30.04.2002 по 26.07.2011 у загальній кількості 04 роки 08 місяців 22 дні та здійснення відповідного перерахунку наразі неможливо.
Водночас суд зазначає, що позивачем не заявлено вимог щодо призначення пенсії, в даному випадку позивач просить Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України здійснити розрахунок часу служби у пільговому обчисленні та включити його до розрахунку вислуги років та загального трудового стажу.
Крім того, Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України не наділений повноваженнями вирішувати питання щодо призначення позивачу пенсії, позаяк вирішення таких є виключними повноваженнями органів Пенсійного Фонду України.
При цьому, обов`язок зарахування пільгової вислуги років до вислуги років особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським чітко врегульований Порядком № 393.
Суд звертає увагу, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані із реалізацією права на соціальний захист, і сформував правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме у Збройних Силах України, податковій міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання кримінальних покарань (на даний час ДКВС України), тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно відмовлено позивачу в зарахуванні пільгової вислуги років 04 роки 08 місяців 22 днів до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції, а тому наявні підстави для задоволення позовних вимог в наведеній частині.
Відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки. До стажу служби в поліції зараховуються, зокрема: служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду. Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення. Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.
Оскільки стаж служби позивача в період з 01.01.2002 до 30.04.2002 та з 30.04.2002 по 26.07.2011 в пільговому обчисленні у розмірі 04 роки 08 місяців 22 днів підлягає зарахуванню до вислуги років відповідно до пункту 3 Порядку №393, то він відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» мав бути врахований до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки.
У рапорті від 23.07.2020 позивач просив, у тому числі, здійснити перерахунок відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» його стажу служби в поліції, який дає право на встановлення йому надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 01.01.2002 до 26.07.2011 у загальній кількості 04 роки 08 місяців 22 дні та встановити йому надбавку за стаж служби в поліції із урахуванням періоду пільгової вислуги років.
З огляду на зазначене, враховуючи висновки суду щодо наявності підстав для врахування до стажу служби позивача в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки період пільгової вислуги років, сформованої за період з 01.01.2002 до 30.04.2002 та з 30.04.2002 по 26.07.2011, у загальній кількості 04 роки 08 місяців 22 дні, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та зарахувати позивачу відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» стаж служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 01.01.2002 до 30.04.2002 та з 30.04.2002 по 26.07.2011, у загальній кількості 04 роки 08 місяців 22 дні та встановити надбавку за стаж служби з урахуванням періоду пільгової вислуги років.
За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Частиною третьою статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з приписами частини першої статті 4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з пунктом 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 №3674-VI, за подання фізичною особою до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 14.11.2019 № 294-IX установлено, що з 01 січня 2020 року прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 2102 гривень.
Таким чином, під час звернення до суду позивачеві належало сплатити судовий збір у розмірі 840,80 грн.
Під час звернення до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 910,00 грн., що підтверджується квитанцією від 14.09.2020 № 51496656.
Таким чином, переплата судового збору складає 69,20 грн.
Зважаючи на задоволення позовних вимог, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору на суму 840,80 грн. підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 7 Закону України «Про судовий збір», питання про повернення з Державного бюджету України судового збору, сплаченого в більшому розмірі, ніж встановлено законом, вирішується за клопотанням особи, що його сплатила.
Відтак, задля вирішення питання про повернення позивачеві надміру сплаченої суми судового збору у розмірі 69,20 грн. позивач може звернутися до суду із окремим клопотанням про повернення надмірно сплаченої суми судового збору у розмірі 69,20 грн.
Керуючись статтями 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
2. Визнати протиправною відмову Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України (ідентифікаційний код: 40116086) у зарахуванні пільгової вислуги років підполковнику поліції ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) заступнику начальника відділу протидії тяжким та особливо тяжким злочинам, учиненим службовими особами управління протидії корупції Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції.
3. Зобов`язати Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України (ідентифікаційний код: 40116086) здійснити перерахунок та зарахувати підполковнику поліції ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) заступнику начальника відділу протидії тяжким та особливо тяжким злочинам, учиненим службовими особами управління протидії корупції Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за період з 01.01.2002 до 26.07.2011 у загальній кількості 04 роки 08 місяців 22 дні.
4. Зобов`язати Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України здійснити перерахунок підполковнику поліції ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 / заступнику начальника відділу протидії тяжким та особливо тяжким злочинам, учиненим службовими особами управління протидії корупції Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» стажу служби в поліції, яка дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 01.01.2002 до 26.07.2011 у загальній кількості 04 роки 08 місяців 22 дні та встановити надбавку за стаж служби з урахуванням періоду пільгової вислуги років.
5. Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України (ідентифікаційний код 40116086) сплачений судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 (вісімдесят) коп.
Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 );
Відповідач - Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України (ідентифікаційний код: 40116086, місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, буд. 10).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Окружний адміністративний суд міста Києва.
Повний текст рішення виготовлено та підписано - 24.05.2021.
Суддя Т.П. Балась