
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
25 травня 2021 року № 520/19059/2020
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Зоркіна Ю.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Брент+" про стягнення штрафу,
установив:
Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом, у якому просить стягнути з ТОВ “Брент+” штрафну санкцію у розмірі 170 000.00 грн. в дохід Державного бюджету України.
Ухвалою суду від 04.01.2021 року адміністративний позов залишено без руху та надано позивачеві строк для усунення недоліків. 01.02.2021 року на виконання ухвали суду, позивачем подано квитанцію про сплату судового збору, у розмірі, визначеному діючим законодавством за розгляд вказаної категорії справ та ухвалою від 08.02.2021 у справі відкрито провадження в порядку ст.257 КАС України.
17.03.2021 представником позивача подано клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, направлення на адресу підприємства копії адміністративного позову з додатками, надання додаткового часу для подання відзиву на адміністративний позов.
Ухвалою суду від 22.03.2021 продовжето ТОВ “Брент+” строк для подання відзиву на адміністративний позов до 15.04.2021 та клопотання представника відповідача про розгляд справи в судовому засіданні за правилами загального позовного провадження залишено без задоволення.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачем проведено планову перевірку характеристик продукції, а саме автомобільних бензинів та дизельного палива ТОВ «Брент+». У зв`язку із ненадання до перервірки запитуваних документів, складено акт про невикоанння законних вимог посадових осіб органів державного ринкового нагляду. За наслідками розгляду справи встановлено порушення п.6 ч.4 ст.44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» та винесено постанову про накладання штрафу. Оскільки відповідачем не виконано постанову та сплачено штраф у зазначений строк, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого зазначено, що відповідачем не дотримано вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», запитувані документи були у наявності; письмового запиту про надання документів підприємство не отримувало; зазначено, що повідомлення про розгляд матеріалів підприємство отримувало вже після дати засідань.
Від Державної екологічної інспекції у Львівській області надійшла відповідь на відзив, в якій представник підтримав позицію викладену в позовній заяві.
Дослідивши долучені до матеріалів справи документи, суд зазначає про таке.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України від 05.04.2007 № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон №877-V).
Правові та організаційні засади здійснення державного ринкового нагляду і контролю нехарчової продукції встановлює Закон України від 02.12.2010 №2735-VI «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» (далі - Закон № 2735-VI).
Згідно з абз. 8 ч. 1 ст. 1 Закону № 2735-VI державний ринковий нагляд - діяльність органів ринкового нагляду з метою забезпечення відповідності продукції встановленим вимогам, а також забезпечення відсутності загроз суспільним інтересам.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону № 2735-VI метою здійснення ринкового нагляду є вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів з відповідним інформуванням про це громадськість щодо продукції, яка при її використанні за призначенням або за обґрунтовано передбачуваних умов і при належному встановленні та технічному обслуговуванні становить загрозу суспільним інтересам чи яка в інший спосіб не відповідає встановленим вимогам.
Згідно з ч. 1 ст. 10 Закону № 2735-VI ринковий нагляд здійснюється органами ринкового нагляду в межах сфер їх відповідальності. Органи ринкового нагляду становлять єдину систему.
Відповідно до ч. 5 ст. 10 Закону № 2735-VI, повноваження та порядок діяльності органів ринкового нагляду, права та обов`язки їх посадових осіб, які здійснюють ринковий нагляд, встановлюються цим Законом, Законами України «Про загальну безпечність нехарчової продукції», «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та іншими законами України.
Відповідно до п. 21 переліку видів продукції, щодо яких органи державного ринкового нагляду здійснюють державний ринковий нагляд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1069, Держекоінспекція здійснює державний ринковий нагляд автомобільного бензину, дизельного, суднового та котельного палива відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 № 927 «Про затвердження Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив» (далі - Постанова № 927).
Порядок проведення перевірок характеристик продукції визначений ст. 23 Закону № 2735-VI, відповідно до положень якої: - органи ринкового нагляду проводять планові та позапланові перевірки характеристик продукції. Планові перевірки характеристик продукції проводяться у розповсюджувачів цієї продукції, а позапланові - у розповсюджувачів та виробників такої продукції; - під час таких перевірок перевіряються характеристики лише того виду продукції, що є предметом перевірки; - перевірки характеристик продукції проводяться на підставі наказів органів ринкового нагляду та посвідчень (направлень) на проведення перевірки, що видаються та оформляються відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». У разі одержання інформації про надання на ринку продукції, що становить серйозний ризик, відповідні накази та посвідчення (направлення) видаються і оформляються невідкладно; - перевірка характеристик продукції може бути невиїзною (за місцезнаходженням органу ринкового нагляду) або виїзною. У разі потреби органи ринкового нагляду для перевірки характеристик продукції можуть поєднувати невиїзні та виїзні перевірки (частина шоста).
На підставі наказу Державної екологічної інспекції у Львівській області від 10.08.2020 № 14/09 та направлення про проведення перевірки від 10.08.2020 № 14/09, з метою перевірки характеристик продукції, а саме автомобільних бензинів, дизельного, суднового та котельного палива, у термін з 13.08.2020 по 14.08.2020 проведено перевірку характеристик продукції що знаходилася у розповсюджувача на автозаправній станції за адресою вул. Стрийська, 25, село Добряни, Стрийського району, Львівської області та належала ТОВ « Брент+»
Копія направлення на перевірку від 10.08.2020 № 14/09 вручені уповноваженій особі відповідача, що підтверджується підписом на направленні (а.с.8)
Частина 6 ст. 7 Закону № 2735-VI регламентує, що за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб`єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.
В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб`єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.
Якщо суб`єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.
Зауваження суб`єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід`ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).
У разі відмови суб`єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис.
Частиною 7 ст. 23 Закону № 2735-VI визначено перелік документів, що підлягають перевірці, якими є: 1) декларація про відповідність; 2) супровідна документація, що додається до відповідної продукції (включаючи інструкцію щодо користування продукцією);3) загальний опис продукції, а також повний склад технічної документації на відповідну продукцію, передбачений технічним регламентом;4) документи щодо системи якості чи системи управління якістю;5) висновки експертиз та протоколи випробувань зразків відповідної продукції, відібраних (узятих) у межах здійснення ринкового нагляду і контролю продукції;6) документи, що дають змогу відстежити походження відповідної продукції та її подальший обіг (товарно-супровідна документація або договори).Орган ринкового нагляду має право вимагати надання таких документів лише в обсязі, що необхідний для встановлення ланцюга постачання продукції; 7) документи і матеріали щодо стану виконання суб`єктом господарювання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, у тому числі в межах моніторингу дій суб`єктів господарювання, що вживаються ними для вилучення відповідної продукції з обігу та/або її відкликання;8) повідомлення та інша інформація, надана суб`єктами господарювання, митними органами, органами з оцінки відповідності згідно з положеннями цього Закону та Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції".
Тобто, під час проведення планових перевірок характеристик продукції, органи ринкового нагляду мають право витребовувати та перевіряти у розповсюджувачів цієї продукції документи, визначені у ч. 7 ст. 23 Закону № 2735-VI.
Долученими до матеріалів справи документами підтверджено, що внаслідок ненадання уповноваженій особі позивача запитуваних документів, складено акт від 14.08.2020 № 05/09 про невиконання законних вимог посадових осіб органів державного ринкового нагляду, у якому вказано про створення перешкод у проведенні перевірки шляхом невиконання встановлених ч.5 ст.8 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції».
Вказаний акт направлений на адресу відповідача засобами поштивого зв`язку (а.с.14) Внаслідок складання акту позивачем направлено на адерсу підприємства лист-повідомлення від 19.08.2020 № 13-3642 , яким повідомлено про складання протоколу в порядку, та запропоновано в порядку п.4 ст.7 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» забезпечити присутність уповноваженої особи при складанні протоколу 31.08.2020 о 14.00 у приміщенні Інспекції за адресою м.Львів, вул. Стрийська, 98 .
Вказаний лист направлений на адресу відповідача засобами поштового зв`язку (а.с.15)
Водночас, відповідальність суб`єктів господарювання за порушення вимог законодавства у сфері державного ринкового нагляду регламентовано статтею 44 Закону № 2735-VI.
Зокрема, приписами пункту 6 частини 4 вказаної статті встановлено, що до суб`єкта господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції у вигляді штрафу в разі створення перешкод шляхом недопущення до проведення перевірок характеристик продукції та невиконання встановлених цим Законом вимог посадових осіб, які здійснюють ринковий нагляд, - у розмірі десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з ч. 6 ст. 44 Закону №2735-VI справи про накладення штрафів за порушення, визначені цією статтею, розглядаються керівниками органів ринкового нагляду або заступниками таких керівників у межах їх компетенції.
Про вчинення порушень, зазначених у цій статті, посадові особи органів ринкового нагляду, що виявили правопорушення, складають протокол на підставі документів, що містять інформацію про походження продукції та її обіг. Протокол складається у двох примірниках, які підписуються посадовими особами органу ринкового нагляду та фізичною особою, у тому числі фізичною особою - підприємцем, чи керівником юридичної особи або уповноваженою ним особою.
У разі відмови фізичної особи, у тому числі фізичної особи - підприємця, чи керівника юридичної особи або уповноваженої ним особи підписати протокол посадова особа органу ринкового нагляду вносить до такого протоколу відповідний запис.
Один примірник протоколу вручається фізичній особі, у тому числі фізичній особі - підприємцю, чи керівнику юридичної особи або уповноваженій ним особі, а другий - зберігається в органі ринкового нагляду.
Протокол разом з актом перевірки, поясненнями фізичної особи, у тому числі фізичної особи - підприємця, чи керівника юридичної особи або уповноваженої ним особи (у разі їх наявності) та документами, що стосуються справи, не пізніше наступного робочого дня за днем його складання передається керівнику чи заступнику керівника органу ринкового нагляду, які розглядають справу протягом 15 календарних днів з дня отримання протоколу та відповідних документів і приймають рішення про накладення штрафу. Кожний штраф оформляється окремою постановою.
Постанова надсилається суб`єкту господарювання не пізніше наступного робочого дня за днем її оформлення. Суб`єкт господарювання має сплатити штраф у п`ятнадцятиденний строк з дня отримання постанови про його накладення. Рішення про накладення штрафу в справах про порушення, передбачені цією статтею, може бути оскаржено відповідно до цього Закону.
Судом встановлено, що 31.08.2020 року уповноваженою особою відповідача складено протокол №03/09 про виявлені порушення вимог Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» та Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції» (а.с.30).
Вказаний протокол направлено на адресу підприємства 31.08.2020 (а.с.16) та листом від 03.09.2020 № 09-3903 відповідачеві запропановано забезпечити 10.09.2020 о 10-00 участь уповноваженої особи у розгляді протоколу № 03/09 від 31.08.2020
Вказане повідомлення-запрошення направлено на адресу відповідача 04.09.2020 року (а.с.17)
Згідно інформації з офіційного сайту Укрпоша лист з додатками вручений відповідачу 15.09.2020 року за трек-номером 7905310665787 (а.с.23).
Дане вказує на дотримання відповідачем вимог щодо надіслання рекомендованим листом з повідомленням на адресу товариства примірників: акту, протоколу та інформації про забезпечити присутність уповноваженої особи при складанні протоколу про виявлене порушення вимог Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції».
10.09.2020 року першим заступником начальника Державної екологічної інспекції у Львівській області винесено постанову про накладання штрафу №05/09, якою на ТОВ «Брент+» накладено штраф в загальній сумі 170000 грн. (а.с.11). Підставою для застосування штрафних санкцій до позивача слугувало те, що останнім не надано документів необхідних для здійснення заходів ринкового нагляду, а саме тих, що дозволяють ідентифікувати продукцію та містять інформацію щодо безпечності та відповідності продукції вимогам Технічного регламенту щодо вимог автомобільних бензинів, дизельного палива, суднового палива та котельного палива та ідентифікувати суб`єкта господарювання який поставив йому продукцію котра могла бути предметом перевірки і знаходилась на заправній станції відповідача.
Постанову про накладання штрафу від 10.09.2020 року № 05/09 направлено відповідачу 10.09.2020 року (а.с.18).
Відповідач вказану постанову отримав та подав скаргу (вх. № 2490-09-07 від 23.09.2020), за результатами розгляду якої постанова від 10.09.2020 № 05/09 залишена без змін (а.с.30-32).
Суд звертає увагу на те, що постанова про накладення штрафу від 10.09.2020 №05/09 відповідачем в судовому порядку не оскаржувалась, на момент розгляду справи є чинною, і саме на її підставі заявлено вимогу про стягнення штрафу. При цьому правомірність рішення суб`єкта владних повноважень (постанови про накладення штрафу) в цій справі судом не перевіряється, оскільки не є предметом оскарження, а тому доводи відповідача щодо недотримання процедури проведення перевірки, розгляду матеріалів та винесення постанови суд вважає неприйнятними.
Згідно частини 1,2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатись на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин. Згідно статті 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні та оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Визначена постановою сума штрафу відповідачем не сплачена, а отже, підлягає стягненню в судовому порядку.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 12, 139, 242, 246, 250, 251, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд
вирішив:
Адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Львівській області (вул. Стрийська, буд. 98, м. Львів, 79026, ЄДРПОУ 38057086) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Брент+" (пр. Московський, буд. 144, кім. 206-1, м. Харків, 61082, код ЄДРПОУ 41423131) про стягнення штрафу задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Брент+» штрафну санкцію у розмірі 170000 (сто сімдесят тисяч) грн в дохід Державного бюджету України за наступними реквізитами : отримувач коштів - Управління державної казначейської служби України у Стрийському районі, Львівської області код ЄДРПОУ 37969195, Казначейство України (ЕАП), розрахунковий рахунок UA888999980313050106000013623, код класифікації бюджету 21081100, адміністративні штрафи та інші санкції.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.255 КАС України. Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи проводився в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Зоркіна Ю.В.