Рішення № 97142358, 25.05.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.05.2021
Номер справи
520/3420/21
Номер документу
97142358
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 травня 2021 р. № 520/3420/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Єгупенка В.В.,

розглянувши у приміщенні суду в м. Харкові у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробниче товариство «Тиком» (м. Харків, пров. Саммеровський, 1) до Головного управління Держпраці у Харківській області (м. Харків, вул. Алчевських, 40), третя особа – Шевченківський відділ державної виконавчої служби у м. Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) (м. Харків, м. Свободи, 5, Держпром, 6 під., 10 пов.) про визнання протиправною та скасування постанови, -

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю науково-виробниче товариство «Тиком» звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з вищевказаним адміністративним позовом, в якому позивач просив визнати протиправним та скасувати постанову Головного управління Держпраці у Харківській області про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення № ХК27556/3247/АВ/СП/- ФС від 28.12.2020 року.

В обґрунтування позову зазначено, що 10.02.2021 ТОВ НВТ «Тиком» дізналося від державного виконавця про прийняття відповідачем постанови №ХК27556/3247/АВ/СП-ФС від 28.12.2020 про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення у розмірі 15000 грн. на підставі абз.7 ч.2 ст.265 КЗпП України, а саме за створення перешкод у проведення інспекційного відвідування інспектором Головного управління Держпраці у Харківській області у вигляді ненадання документів у формі скан-копій 30.11.2020. Відповідач реалізував свої повноваження, передбачені п.11 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення та подало постанову про накладення штрафу від 28.12.2020 на примусове виконання до виконавчої служби. Державним виконавцем прийнято постанову по відкриття виконавчого провадження від 04.02.2021 та про арешт коштів боржника від 08.02.2021. 19.11.2020 позивач отримав від відповідача направлення №02.04-03/2706 від 18.11.2020 на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) та лист від 19.11.2020 №02.04-03/12112, в якому зазначено перелік необхідних для проведення заходу державного контролю документів, з датою їх надання до ГУ Держпраці у Харківській області – 23.11.2020 о 14 годині. Підставою для здійснення державного нагляду (контролю) було звернення колишнього працівника товариства – ОСОБА_1 . Разом з тим, позивач зазначає, що направлення ГУ Держпраці та лист від 19.11.2020 №02.04-03/12112 отримав від інспектора сам директор товариства біля вхідної двері офісу ТОВ НВТ «Тиком», коли виходив після усунення аварійної ситуації внаслідок протікання води з з`єднувального шлангу в санвузлі, про що терміново повідомив орендар, який прийняв в оренду приміщення від товариства. Інспектора було повідомлено про зупинення діяльності ТОВ НВТ «Тиком», що виключає можливість проведення заходу державного контролю, однак інспектор наполягала на підписанні направлення н проведення позапланового заходу державного нагляду під загрозою штрафу підприємству. Листом від 20.11.2020 товариство повторно проінформувало ГУ Держпраці про те, що у зв`язку з виявленням захворювання, викликану COVID-19 у працівників ТОВ НВТ «Тиком» та запровадженням обмежувальних протиепідемічних заходів, діяльність ТОВ НВТ «Тиком» зупинено на час карантину з 16.11.2020 до 31.12.2020. До листа була надана копія відповідно наказу № 26 від 16.11.2020. У вказаному листі товариство просило ГУ Держпраці у Харківській області перенести строки проведення заходу державного нагляду (контролю). Відповідач отримав поштове відправлення позивача 23.11.2020 о 14 год. 25 хв. Таким чином, як вказує позивач, відповідачу було відомо, що з 16.11.2020 до 31.12.2020 господарська діяльність товариства зупинена, що виключає можливість направлення документів ГУ Держпраці у Харківській області до 31.12.2020. Отже, позивач вважав, що після одержання вказаного повідомлення, відповідач зупинить строк інспекційного відвідування та призначить іншу дату проведення перевірочних заходів (після припинення обставин, що виникли у товариства з незалежних від нього причин). Однак, на думку позивача, вказані обставини протипрвно не враховані посадовою особою ГУ Держпраці в Харківській області при прийнятті оскаржуваної постанови, з якої вбачається, що всупереч отриманої від товариства інформації, відповідач направи лист від 27.11.2020 керівнику товариства про необхідність надання документів для проведення заходу державного нагляду (контролю) 30.11.2020 на офіційну електронну адресу відповідача. З оскаржуваної постанови вбачається, що 30.11.2020 був складений акт інспекційного відвідування №ХК27556/3247/АВ. Позивач вважає. що у відповідача не було підстав для накладення штрафу згідно абз.7 ч.2 ст.265 КЗпП України, оскільки, ні листа №27/13222/02/03/02-10/1238 від 27.11.2020 про надання документів у формі скан-копій 30.11.2020, ані акту інспекційного відвідування від 30.11.2020 товариство не отримувало з об`єктивних причин, про наявність яких товариство письмово повідомило ГШУ Держпраці. Отже, як вважає позивач, за вказаних обставин ненадання документів неможливо кваліфікувати як створення перешкод проведенні заходу державного нагляду (контролю). Проте, на думку позивача, відповідач при прийнятті оскаржуваної постанови про накладення штрафу, діяв без урахування усіх фактичних обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), необґрунтовано прийшовши до висновку про винуватість позивача у вчиненні порушення, без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), без дотримання принципу верховенства права.

Відповідачем надано відзив на адміністративний позов, в якому він зазначив, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що на підставі звернення працівника про порушення стосовно нього законодавства про працю, а саме звернення гр. ОСОБА_1 за вх. №Т-1473 від 03.11.2020, відповідно до ст.6 Закону №877, за погодженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю) (погодження №6875/2.1-зв-20 від 02.11.2020) Головним управлінням Держпраці у Харківській області на підставі наказу від 18.11.2020 №1849, направлення від 18.08.2020 №02.04-03/2706, в період з 19.11.2020 було заплановано проведення заходу державного нагляду (контролю) ТОВ НВТ "Тиком" на предмет додержання законодавства про працю.

В направленні на проведення позапланової перевірки №02.04-03/2706 від 18.11.2020 зазначена підстава проведення перевірки: за зверненням працівника ОСОБА_1 за вх. №Т-1473 від 03.11.2020 про порушення стосовно нього законодавства про працю, за погодженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю) від 02.11.2020 №6875/2.1/3.1-зв-20, питання, що підлягають контролю: додержання вимог законодавства про працю, номер і дата наказу (рішення, розпорядження), на виконання кого здійснюється захід – наказ Головного управління Держпраці у Харківській області від 18.11.2020 №1849, строк дійсності направлення з 19.11.2020 в строк, визначений ст.6 Закону №877.

19.11.2020 інспектором праці ОСОБА_2 (службове посвідчення №3247) під особистий підпис директору ТОВ НВТ «Тиком» ОСОБА_3 було вручено направлення на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) юридичної особи та запит з переліком документів, необхідних для проведення перевірки з вказаною датою, на яку необхідно їх надати – 23.11.2020. Журнал для внесення запису про проведення заходу державного нагляду (контролю) посадовими особами суб`єкту господарювання державному інспектору не наданий.

Станом на 23.11.2020 документи для здійснення позапланового заходу державного контролю не надані.

Листом від 27.11.2020 №27/13222/02/03/02-10/1238 керівника ТОВ НВТ «Тиком» було поінформовано про адміністративну та фінансову відповідальність за недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведення та запропоновано, з урахуванням підвищеного рівня епіднебезпеки, з метою дотримання всіх обмежень, що діють на час встановлення карантину, надати всі необхідні документи для проведення заходу державного контролю у формі їх скан-копій н офіційну електронну адресу Головного управління Держпраці у Харківській області.

Станом на 30.11.2020 о 17:00, документи, необхідні для проведення заходу державного нагляду (контролю) до Головного управління Держпраці у Харківській області не було надано.

За результатами проведеної позапланової перевірки уповноваженою посадовою особою складено акт №ХК27556/3247/АВ від 30.11.2020, у якому зазначено, що позивачем не було надано документи для проведення контрольного заходу, чим створено перешкоди у його проведенні. Примірник зазначеного акту був направлений на адресу позивача з описом вкладення № 6104702132063 від 30.11.2020.

Згідно відстеження поштового відправлення, копію акту вручено позивачу 03.12.2020.

Поставною Головного управління Держпраці у Харківській області від 28.12.2020 №ХК27556/3247/АВ/СП-ФС накладено на ТОВ НВП «Тиком» штраф у розмірі 15000 грн.

Не погоджуючись з оскаржуваною постановою позивач звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом.

Відповідно до ст. 4 Закону України від 14.10.1992 року №2694 "Про охорону праці", державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням.

Указом Президента України від 06.04.2011 року № 386/2011, затверджено Положення про Державну інспекцію України з питань праці (надалі - Положення №386/2011), відповідно до п. 1 якого Державна інспекція України з питань праці (Держпраці України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем`єр-міністра України - Міністра соціальної політики України (надалі - Міністр).

Держпраці України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує, зокрема, реалізацію державної політики з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення.

Одними із основних завдань Держпраці України, згідно з п. 3 Положення, є реалізація державної політики з питань державного нагляду та контролю за дотриманням законодавства про працю.

Згідно з п.п. 1 п. 4 Положення № 386/2011, Держпраці України відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд та контроль за додержанням підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами, які використовують найману працю та працю фізичних осіб, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування (далі - роботодавці) законодавства про працю з питань трудових відносин, робочого часу та часу відпочинку, нормування праці, оплати праці, надання гарантій і компенсацій, пільг для працівників, які поєднують роботу з навчанням, дотримання трудової дисципліни, умов праці жінок, молоді, інвалідів, надання пільг і компенсацій за важкі та шкідливі умови праці, забезпечення спеціальним одягом і спеціальним взуттям, засобами індивідуального захисту, мийними та знешкоджувальними засобами, молоком і лікувально-профілактичним харчуванням; проведення обов`язкових медичних оглядів працівників певних категорій; дотримання режимів праці та інших норм законодавства.

Відповідно до п. 6 Положення №386/2011 Держпраці України для виконання покладених на неї завдань має право, зокрема: видавати в установленому порядку роботодавцям, суб`єктам господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні в Україні, здійснюють наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця, а також фондам загальнообов`язкового державного страхування, обов`язкові до виконання приписи щодо усунення порушень законодавства про працю, законодавства про зайнятість населення, законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування щодо призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб; складати у випадках, передбачених законом, протоколи про адміністративні правопорушення, розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення.

Згідно з п. 7 Положення №386/2011 Держпраці України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Крім того, правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України від 05.04.2007 року № 877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (надалі - Закон № 877).

Відповідно до ст. 1 Закону №877, заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Згідно зі ст. 259 Кодексу законів про працю України державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами - підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 року №295 "Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" затверджений Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю (надалі - Порядок №295), який визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю юридичними особами (включаючи їх структурні та відокремлені підрозділи, які не є юридичними особами) та фізичними особами, які використовують найману працю (далі - об`єкт відвідування).

Відповідно до п. 2, 3 Порядку №295, державний контроль за додержанням законодавства про працю здійснюється у формі проведення інспекційних відвідувань та невиїзних інспектувань інспекторами праці Держпраці та її територіальних органів; виконавчих органів міських рад міст обласного значення та сільських, селищних, міських рад об`єднаних територіальних громад (з питань своєчасної та у повному обсязі оплати праці, додержання мінімальних гарантій в оплаті праці, оформлення трудових відносин) (далі - виконавчі органи рад).

Інспекторами праці є посадові особи Держпраці та її територіальних органів, виконавчих органів рад (далі - органи контролю), посадовими обов`язками яких передбачено повноваження щодо здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю (далі - контрольні повноваження).

Отже, відповідач, як територіальний орган Держпраці, наділений правом проводити позапланові заходи державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності позивача з питань, віднесених до його компетенції, зокрема, у формі інспекційних відвідувань.

Крім того, немає імперативних норм щодо вичерпного переліку контрольних заходів, які може здійснювати суб`єкт владних повноважень, а тому інспектори у своїй перевірочній діяльності мають право використовувати інші форми контролю додержання суб`єктами господарювання вимог трудового законодавства, зокрема у формі інспекційного відвідування, що унормовано приписами 259 КЗпП України та нормами Порядку № 295.

Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення затверджений постановою Кабінету Міністрів України №509 від 17.07.2013 року (далі по тексту - Порядок №509) визначає механізм накладення на суб`єктів господарювання та роботодавців штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, передбачених частиною другою статті 265 Кодексу законів про працю України та частинами другою - сьомою статті 53 Закону України "Про зайнятість населення" (далі - штрафи).

Відповідно до ч.1 ст.4 Закону №877 державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Однією із підстав для здійснення позапланових заходів, закріплених у ст.6 Закону №877 є звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров`ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється територіальним органом державного нагляду (контролю) за наявністю погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.

Як встановлено судом з наявних в матеріалах справи доказів, Головним управлінням Держпраці у Харківській області за зверненням працівника про порушення стосовно нього законодавства про працю, а саме звернення ОСОБА_1 за вх. №Т-1473 від 03.11.2020, за погодженням №6875/2.1/3.1-зв-20 від 02.11.2020, на підставі наказу Головного управління Держпраці у Харківській області від 18.11.2020 №1849, направлення від 18.08.2020 №02.04-03/2706 на НВТ «Тиком» в період з0 19.11.2020 було заплановано проведення заходу державного нагляду (контролю) на предмет додержання законодавства про працю.

Абзацом 6 ч.1 ст.6 ЗУ №877 встановлено, що перед початком здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) посадові особи територіального органу державного нагляду (контролю) зобов`язані пред`явити керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі, крім документів, передбачених цим Законом, додатково копію погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на проведення такої перевірки. Суб`єкти господарювання мають право не допускати посадових осіб територіального органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю), якщо вони не пред`явили документи, передбачені цим абзацом.

Згідно ч.5 ст.7 ЗУ №877, перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов`язані пред`явити керівнику суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу або уповноваженій ним особі (фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі) посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб`єкту господарювання копію посвідчення (направлення).

Позивачем підтверджено отримання директором Товариства біля вхідної двері офісу ТОВ НВТ «Тиком» направлення №02.04-03/2706 від 18.11.2020 та лист від 19.11.2020 №02.04-03/12112, в якому зазначено перелік необхідних для проведення позапланового заходу державного контролю документів, з вимогою надати їх до 23.11.2020.

Як встановлено абз.4 ч.1 ст.11 ЗУ №877, суб`єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов`язаний надавати документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону.

Відповідно до ст.10 ЗУ №877 суб`єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) має право: бути поінформованим про свої права та обов`язки; вимагати від посадових осіб органу державного нагляду (контролю) додержання вимог законодавства; перевіряти наявність у посадових осіб органу державного нагляду (контролю) службового посвідчення та посвідчення (направлення) і одержувати копію посвідчення (направлення) на проведення планового або позапланового заходу; не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення державного нагляду (контролю), якщо: державний нагляд (контроль) здійснюється з порушенням передбачених законом вимог щодо періодичності проведення таких заходів; посадова особа органу державного нагляду (контролю) не надала копії документів, передбачених цим Законом, або якщо надані документи не відповідають вимогам цього Закону; суб`єкт господарювання не одержав повідомлення про здійснення планового заходу державного нагляду (контролю) в порядку, передбаченому цим Законом; посадова особа органу державного нагляду (контролю) не внесла запис про здійснення заходу державного нагляду (контролю) до журналу реєстрації заходів державного нагляду (контролю) (за наявності такого журналу в суб`єкта господарювання); тривалість планового заходу державного нагляду (контролю) або сумарна тривалість таких заходів протягом року перевищує граничну тривалість, встановлену частиною п`ятою статті 5 цього Закону, або тривалість позапланового заходу державного нагляду (контролю) перевищує граничну тривалість, встановлену частиною четвертою статті 6 цього Закону; орган державного нагляду (контролю) здійснює повторний позаплановий захід державного нагляду (контролю) за тим самим фактом (фактами), що був (були) підставою для проведеного позапланового заходу державного нагляду (контролю); органом державного нагляду (контролю) не була затверджена та оприлюднена на власному офіційному веб-сайті уніфікована форма акта, в якій передбачається перелік питань залежно від ступеня ризику; у передбачених законом випадках посадові особи не надали копію погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю); бути присутнім під час здійснення заходів державного нагляду (контролю), залучати під час здійснення таких заходів третіх осіб; вимагати нерозголошення інформації, що становить комерційну таємницю або є конфіденційною інформацією суб`єкта господарювання; одержувати та ознайомлюватися з актами державного нагляду (контролю); надавати органу державного нагляду (контролю) в письмовій формі свої пояснення, зауваження або заперечення до акта; оскаржувати в установленому законом порядку неправомірні дії органів державного нагляду (контролю) та їх посадових осіб; отримувати консультативну допомогу від органу державного нагляду (контролю) з метою запобігання порушенням під час здійснення заходів державного нагляду (контролю); вести журнал реєстрації заходів державного нагляду (контролю) та вимагати від посадових осіб органів державного нагляду (контролю) внесення до нього записів про здійснення таких заходів до початку їх проведення; вимагати припинення здійснення заходу державного нагляду (контролю) у разі: перевищення посадовою особою органу державного нагляду (контролю) визначеного цим Законом максимального строку здійснення такого заходу; використання посадовими особами органу державного нагляду (контролю) неуніфікованих форм актів; з`ясування посадовими особами під час здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) питань, інших ніж ті, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення такого заходу.

Листом від 27.11.2020 №27/13222/025/03/02-10/1238 керівника НВТ «Тиком» було проінформовано про адміністративну та фінансову відповідальністю за недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні та запропоновано, з урахуванням підвищеного рівня епіднебезпеки, з метою дотримання всіх обмежень, що діють на час встановлення карантину, надати всі необхідні документи для проведення заходу державного контролю у формі їх сканкопій на офіційну електронну адресу Головного управління Держпраці у Харківській області.

Станом на 17:00 30.11.2020, документи, необхідні для проведення заходу державного нагляду (контролю) до Головного управління Держпраці у Харківській області не було надано, чим створено перешкоди у його проведенні.

Разом з тим, суд зазначає, що позивач не був позбавлений можливості надати запитувані документи відповідачу в електронній формі, шляхом направлення останніх на електронну адресу Головного управління Держпраці у Харківській області, а наказ про зупинення діяльності товариства від 16.11.2020 не може бути підставою для невиконання вимог контролюючого органу щодо надання запитуваних документів.

Крім того, вимога позивача щодо перенесення строків проведення заходу державного контролю не узгоджується з положеннями Закону України №877.

Статтею 265 КЗпП України передбачена відповідальність за порушення законодавства про працю.

Юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні - у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення; вчинення дій, передбачених абзацом сьомим цієї частини, при проведенні перевірки з питань виявлення порушень, зазначених в абзаці другому цієї частини, - у шістнадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення (абз.7, 8 ч.2 ст.265 КЗпП).

Механізм накладення на суб`єктів господарювання та роботодавців штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, передбачених частиною другою статті 265 Кодексу законів про працю України та частинами другою - сьомою статті 53 Закону України “Про зайнятість населення” (далі - штрафи) унормовано Порядком накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2013 №509 (далі – Порядок №509).

Відповідно до п.2 Порядку №509 штрафи накладаються Головою Держпраці, його заступниками, керівниками територіальних органів Держпраці та їх заступниками (з підстав, визначених абзацами третім - сьомим цього пункту), керівниками виконавчих органів міських рад міст обласного значення, сільських, селищних, міських рад об`єднаних територіальних громад та їх заступниками (з підстав, визначених абзацами четвертим - шостим цього пункту) (далі - уповноважені посадові особи).

З огляду на викладене, встановлені у справі обставини справи та наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що постанова Головного управління Держпраці у Харківській області по накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення №ХК27556/3247/АВ/СП/-ФС від 28.12.2020 прийнята з додержанням вимог вищезазначених норм права, є законною та обґрунтованою.

Згідно з ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач приймаючи оскаржувану постанову, діяв на підставі, у спосіб та в межах повноважень, передбачених чинним законодавством.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на те, що позивач не довів обставин, які б свідчили про порушення його прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин, то у суду відсутні підстави для задоволення позову.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробниче товариство «Тиком» (м. Харків, пров. Саммеровський, 1) до Головного управління Держпраці у Харківській області (м. Харків, вул. Алчевських, 40), третя особа – Шевченківський відділ державної виконавчої служби у м. Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) (м. Харків, м. Свободи, 5, Держпром, 6 під., 10 пов.) про визнання протиправною та скасування постанови - відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.В. Єгупенко