
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 травня 2021 р. № 520/2905/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Тітова О.М.,
за участю секретаря судового засідання - Мадевської Е.Д.,
представника позивача - Мельника В.Г.,
представника відповідача - Соколай О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Буменерго" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг про зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
Товариство з обмеженою відповідальністю "Буменерго" ( вул. Данилевського, буд. 6, кв. 54,м. Харків,61058) звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (вул. Смоленська, буд. 19,м. Київ,03057), в якому з урахуванням уточнень просить суд:
- визнати протиправним, застосованим з порушенням вимог чинного законодавства України та таким, що порушує права та законні інтереси позивача застосування у Постанові НКРЕКП №1878 від 13 жовтня 2020 р. коефіцієнта - 2.16 (замість належного - 3,24) "зеленого" тарифу на електричну енергію, вироблену на об`єктах енергетики, що використовують альтернативні джерела енергії ТОВ "Буменерго" для Шумської ГЕС;
- зобов`язати відповідача - Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг - встановити з 13.10.2020 року для товариства з обмеженою відповідальністю "Буменерго" (ГЕС Шуми, Вінницька область, Крижопільський район, с. Шуми, вул. Шумилівська 38 а) "зелений" тариф на електричну енергію, з коефіцієнтом 3,24, як для об`єкта, введеного в експлуатацію 16.05.2016 року, шляхом внесення змін у п.7 постанови НКРЕКП № 1878 від 13.10.2020 року.
- зобов`язати відповідача подати звіт про виконання судового рішення протягом тридцяти днів з моменту набрання рішення законної сили.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що при встановленні "зеленого" тарифу на відпуск електроенергії для ТОВ "Буменерго" (ГЕС Шуми) розмір коефіцієнту "зеленого" тарифу неправомірно встановлений такий, що діяв для мікрогідроелектростанції, яка нібито була введена в експлуатацію 05.02.2010 р., однак, на думку позивача Шумська ГЕС була введена в експлуатацію значно пізніше , а саме 16 травня 2016 року. Позивач зазначив, що відповідач порушив вимоги законодавства, незважаючи на завчасно - 07.10.2020 р. надану ТОВ "Буменерго" заяву з зауваженнями до обґрунтування НКРЕКП з встановлення "зеленого тарифу" для Шумської ГЕС, якою було спростовано невірні висновки, викладені в цьому обґрунтування щодо прийняття постанови НКРЕКП «Про внесення змін до додатка до постанови НКРЕКП від 30.09.2020 № 1787», у якій наводилися тези майбутньої Постанови про встановлення "зеленого тарифу" для Шумської ГЕС, та незважаючи на відповідні зауваження, викладені у виступі директора ТОВ "Буменерго" на самому засіданні НКРЕКП 13.10.20р. -безпосередньо перед ухваленням зазначеної Постанови. В результаті чого позивачу безпідставно було встановлено занижений "зелений" тариф у розмірі 3 грн. 83 коп. замість 5 грн. 75 коп. за 1 кВт, чим порушено права позивача та створено передумови для нанесення йому збитків, що є ознакою дискримінації.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 25.02.2021 р. відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного провадження в порядку ст. 262 КАС України.
Відповідач, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП), надав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 22.03.2021 р. ухвалено з здійснювати розгляд даної справи за правилами загального позовного провадження та замінено засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням. Призначено підготовче засідання на 12 квітня 2021 року о 14:30 год.
Протокольною ухвалою від 28.04.2021 року закрито підготовче провадження та справа призначена до судового розгляду по суті.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити, посилаючись на доводи, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував та просив відмовити у його задоволенні.
Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.
З матеріалів справи вбачається, що ТОВ «Буменерго» з 20.07.2020 набуло право користування мікро Шумської ГЕС (яка розташована за адресою: Вінницька обл., Крижопільський р-н, с. Шуми, вул.Шумилівська, 38а), яка раніше перебувала у власності ПП «НОВІТНЯ ЕНЕРГІЯ УКРАЇНИ» та здійснювала відпуск електричної енергії за "зеленим" тарифом, встановленим постановою НКРЕКП від 18.05.2017 року № 669 "Про внесення змін до додатка до постанови НКРЕКП від 30.03.2017 № 427.
Право користування ГЕС виникло у Товариства на підставі договорів оренди: договору оренди обладнання від 20.07.2020 № 200720/Ш2 (гідротурбіни ГТРО-60ГФ), договору оренди обладнання від 20.07.2020 № 200720/ШЗ (двигуна асинхронного трифазного 4АЗ15М6-УЗ) та договору оренди нерухомого майна від 20.07.2020 № 200720/Ш1 (нежитлова будівля ГЕС з гідроспорудами, земляна гребля ГЕС, водозливна гребля ГЕС, дериваційний канал з водозабором, напірний басейн ГЕС).
ТОВ «Буменерго» звернулось до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг з заявою про встановлення «зеленого тарифу» на електричну енергію, вироблену на об`єктах електроенергетики, що використовують альтернативні джерела енергії
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг №1878 від 13.10.2020 року ТОВ "Буменерго" для Шумської ГЕС було встановлено «зелений тариф» на електричну енергію, вироблену на об`єкті електроенергетики, що використовує альтернативні джерела енергії, а саме встановлено коефіцієнт «зеленого» тарифу 2,16.
В обгрунтуванні відповідачем зазначено, що оскільки датою закінчення будівництва ГЕС відповідно до декларації про готовність до експлуатації самочинно збудованого об`єкта, на яке визнано право власності за рішенням суду, зазначено 05 лютого 2010 року, при розрахунку «зеленого» тарифу буде застосовуватись коефіцієнт «зеленого» тарифу 2,16, як для мікрогідроелектростанції, яка була введена в експлуатацію по 31.03.2013 включно, згідно із Законом України «Про альтернативні джерела енергії».
Незгода позивача з таким висновком відповідача слугувала зверненню з цим позовом до суду.
Правові, економічні, екологічні та організаційні засади використання альтернативних джерел енергії та сприяння розширенню їх використання у паливно-енергетичному комплексі визначає Закон України "Про альтернативні джерела енергії".
Відповідно до ч.1 ст. 9-1 Закону України «Про альтернативні джерела енергії» ,"зелений" тариф встановлюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, на електричну енергію, вироблену на об`єктах електроенергетики, у тому числі на введених в експлуатацію чергах будівництва електричних станцій (пускових комплексах), генеруючих установках приватних домогосподарств, споживачів, у тому числі енергетичних кооперативів, з альтернативних джерел енергії (крім доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії - вироблену лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями). Встановлення "зеленого" тарифу, передбаченого цією статтею, здійснюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, з урахуванням особливостей, визначених статтею 9-4 цього Закону.
Відповідно до ч.7 ст. 9-1 Закону України «Про альтернативні джерела енергії» "зелений" тариф встановлюється для кожного суб`єкта господарювання, який виробляє електричну енергію з альтернативних джерел енергії, за кожним видом альтернативної енергії та для кожного об`єкта електроенергетики або для кожної черги будівництва електростанції (пускового комплексу), з урахуванням положень цієї статті, статті 9-2 та статті 9-4 цього Закону.
Згідно з ч. 24 ст.9-1 ЗУ «Про альтернативні джерела енергії» "зелений" тариф для суб`єктів господарювання, які експлуатують мікро-, міні- або малі гідроелектростанції, встановлюється на рівні роздрібного тарифу для споживачів другого класу напруги на січень 2009 року, помноженого на коефіцієнт "зеленого" тарифу для електроенергії, виробленої відповідно мікро-, міні- або малими гідроелектростанціями.
Коефіцієнт "зеленого" тарифу для об`єктів або його черг / пускових комплексів, введених в експлуатацію, встановлюється згідно таблиці, наведеній в ч. 26 ст.9-1 ЗУ «Про альтернативні джерела енергії» і визначається залежно від дати введення в експлуатацію об`єкта.
У відповідності ч.29 ст.9-1 ЗУ «Про альтернативні джерела енергії» підтвердженням факту та дати введення в експлуатацію об`єкта електроенергетики, у тому числі черги будівництва електричної станції (пускового комплексу), генеруючої установки споживачів, у тому числі енергетичних кооперативів, встановлена потужність якої не перевищує 150 кВт, що виробляє електричну енергію з альтернативних джерел енергії (крім доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії - лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями), є виданий уповноваженим органом сертифікат, що засвідчує відповідність закінченого будівництвом об`єкта проектній документації та підтверджує його готовність до експлуатації, або зареєстрована відповідно до законодавства декларація про готовність об`єкта до експлуатації.
Отже положеннями зазначеної статті передбачено, що датою введення в експлуатацію об`єкта електроенергетики є: 1) або дата видачі уповноваженим органом сертифіката, що засвідчує відповідність закінченого будівництвом об`єкта проектній документації та підтверджує його готовність до експлуатації, 2) або дата реєстрації відповідно до законодавства декларації про готовність об`єкта до експлуатації.
Згідно з ч. 5 ст.39 закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" - датою прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта є дата реєстрації декларації про готовність об`єкта до експлуатації або видачі сертифіката.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що право власності на будівлю і споруди Шумської ГЕС було визнано рішенням Крижопільського районного суду Вінницької області від 09.03.2010р. як на самочинно збудований об`єкт.
Механізм прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів визначає "Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів" затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 р. № 461 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2015 р. № 750).
Так, згідно з пунктом 10 вказаного Порядку, у випадку визнання права власності на самочинно збудований об`єкт за рішенням суду він приймається в експлуатацію згідно з цим Порядком за умови можливості його надійної та безпечної експлуатації за результатами проведення технічного обстеження такого об`єкта.
Пунктом 11 цього Порядку зазначено, що датою прийняття в експлуатацію такого об`єкта є дата реєстрації декларації або видачі сертифіката.
З матеріалів справи вбачається, що Декларація про готовність до експлуатації самочинно збудованого об`єкта, на яке видано право власності за рішенням суду, була зареєстрована у департаменті ДАБІ Вінницької області 16.05.2016 року (а.с.8).
Відповідач вважає датою введення в експлуатацію мікро ГЕС Шуми не дату реєстрації Декларації про готовність об`єкта до експлуатації — 16.05.2016 р., а дату закінчення будівництва об`єкта, яка зазначена у п.9 цієї Декларації — 05.02.2010 р., проте суд не погоджується з таким твердженням відповідача з огляду на наступне.
Суд зазначає, що закінчення будівництва об`єкту не означає його придатності до безпечної експлуатації і початку виробничого процесу.
З пояснень позивача вбачається, що на момент закінчення будівництва на вказаному об`єкті на той час не було встановлено ніякого обладнання: ні гідротурбіни, ні генератора, ні трансформатора, ні засобів обліку електричної енергії та не було отримано від ПАТ "Вінницяобленерго" технічних умов на приєднання цієї ГЕС до електричних мереж.
Враховуючи вищевикладене, оскільки Декларація про готовність до експлуатації самочинно збудованого об`єкта, на яке видано право власності за рішенням суду, була зареєстрована у департаменті ДАБІ Вінницької області 16.05.2016 року, отже датою введення в експлуатацію Шумської ГЕС, слід вважати дату реєстрації декларації, а саме 16 травня 2016 року, що узгоджується з вимогами статті ст.9-1 ЗУ «Про альтернативні джерела енергії».
Суд не погоджується з твердженнями відповідача, що зелений тариф позивачу для Шумської ГЕС не встановлювався, тому що він вже був встановлений для ПП «НОВІТНЯ ЕНЕРГІЯ УКРАЇНИ» (попередній орендар Шумської ГЕС) у 2017 році, оскільки дію «зеленого» тарифу для ПП «НОВІТНЯ ЕНЕРГІЯ УКРАЇНИ» було припинено 19 серпня 2020 року (постанова НКРЕКП від 19 серпня 2020 року № 1576 «Про припинення дії «зеленого» тарифу ПП «НОВІТНЯ ЕНЕРГІЯ УКРАЇНИ).
Також пунктом 2 постанови НКРЕКП від 19 серпня 2020 року № 1576 визнана такою, що втратила чинність, постанова НКРЕКП від 18.05.2017 року № 668 "Про встановлення "зеленого" тарифу ПП «НОВІТНЯ ЕНЕРГІЯ УКРАЇНИ».
Отже, на момент встановлення "зеленого тарифу" для ТОВ Буменерго ніякого встановленого "зеленого тарифу" для Шумської ГЕС не існувало.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що відповідач в порушення чинного законодавства України не здійснював розрахунок позивачу "зеленого" тарифу із застосуванням коефіцієнту "зеленого" тарифу для Шумської ГЕС, як такої, що введена в експлуатацію з 16.05.2016 року.
Інші доводи відповідача по суті спору не впливають на результати розгляду справи та, на переконання суду, не потребують правової оцінки.
Частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
З урахуванням викладеного та з метою ефективного відновлення правового становища позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов`язати Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, встановити для Товариства з обмеженою відповідальністю "Буменерго» коефіцієнт "зеленого" тарифу, як для об`єкта, введеного в експлуатацію Шумської ГЕС - 16.05.2016 року.
При цьому, задоволення позовних вимог саме у такий спосіб не є втручанням суду у дискреційні повноваження відповідача та спрямовано на адекватний захист порушених законних прав позивача.
В іншій частині позовних вимог слід відмовити, оскільки належним способом захисту порушених прав є саме зобов`язання відповідача встановити для позивача коефіцієнт "зеленого" тарифу, як для об`єкта, введеного в експлуатацію Шумської ГЕС - 16.05.2016 року.
Крім того, позивач, звертаючись до суду із позовом, порушив питання, що стосується здійснення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Враховуючи, що встановлення судового контролю за виконанням судового рішення є правом, а не обов`язком суду, а також приписи ст.ст. 2, 3, 14 КАС України щодо обов`язковості судових рішень, суд не вбачає підстав для встановлення контролю за виконанням даного рішення шляхом зобов`язання відповідача подати відповідний звіт.
Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Буменерго" підлягають частковому задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства.
Суд зазначає, що матеріали справи не містять додаткових доказів понесення позивачем судових витрат, крім витрат про сплату судового збору.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Буменерго" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг про зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Зобов`язати Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, встановити для Товариства з обмеженою відповідальністю "Буменерго» коефіцієнт "зеленого" тарифу, як для об`єкта, введеного в експлуатацію 16.05.2016 року.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь Товариство з обмеженою відповідальністю "Буменерго" ( вул. Данилевського, буд. 6, кв. 54,м. Харків,61058) за рахунок бюджетних асигнувань Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (вул. Смоленська, буд. 19,м. Київ,03057) судовий збір у розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят грн. 00 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 25.05.2021 року.
Суддя О.М.Тітов