Рішення № 97142254, 24.05.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.05.2021
Номер справи
520/4225/21
Номер документу
97142254
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 травня 2021 р. № 520/4225/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Спірідонова М.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрвіз" до Київської митниці Державної митної служби України, Київської митниці філії (відокремлений підрозділ) Державної митної служби України, Державної митної служби України, третя особа - Головне управління Державної казначейської служби у Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрвіз", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Київської митниці Державної митної служби України, Київської митниці (філія) як відокремленого підрозділу Державної митної служби України, Державної митної служби України (як юридичну особу наділену відповідними правами та повноваженнями) в частині складання висновку про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань на загальну суму 303609,01 грн.;

- зобов`язати подати вказаний висновок для виконання до відповідного територіального органу Державної казначейської служби України (до Головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області (код 37874947), що здійснює казначейське обслуговування відповідних бюджетних коштів для повернення надмірно сплачених сум податків з суми 303609,01 грн. або іншого територіального органу Державної казначейської служби України);

- стягнути на користь позивача Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРВІЗ" (код 38771861, адреса: 61052, м. Харків, провулок Сімферопольський, 6, кімната 169-В) солідарно з Київської митниці Державної митної служби України (код 43337359, адреса: 03124, м. Київ, бульвар Вацлава Гавела, будинок 8-А), Київська митниця філія (відокремлений підрозділ) Державної митної служби України (код 43997555, адреса: 03124, м. Київ, бульвар Вацлава Гавела, будинок 8-А) Державна митна служба України (код 43115923, адреса: 04119, місто Київ, вулиця Дегтярівська, 11-Г) сплачений при поданні позову судовий збір в розмірі 4554,14 грн. (чотири тисячі п`ятсот п`ятдесят чотири гривні, 14коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Державної митної служби України.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідачами допущено протиправну бездіяльність в частині не складання висновку про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань на загальну суму 303609,01 грн, що призвело до порушення прав та інтересів позивача.

У зв`язку з перебуванням судді у відпустці, рішення суду виготовлено в перший робочий день судді Спірідонова М.О.

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачам надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачам, про що свідчить підпис у повідомленні про вручення поштового відправлення.

Відповідач, Київська митниця Державної митної служби України, надала відзив на позов, у якому остання зазначила, що листом від 15.02.2021 вих. №7.8-5/15/11/3174 митниця повідомила позивача щодо неможливості внесення змін до МД від 11.01.2020 №UA100060/2020/370259 у зв`язку з виявленням від`ємного значенням поточного ліміту в електронній системі обліку ПДВ позивача та повідомила про те, що для виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 08.07.2020 у справі №520/1242/2020 позивачу необхідно поповнити поточний ліміт в електронній системі обліку ПДВ та поновити заяву про повернення помилково (надмірно) сплачених грошових коштів. З метою виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 08.07.2020 у справі №520/1242/2020, митницею вжито заходів щодо оформлення аркуша коригування, відповідно до Порядку оформлення аркуша коригування. Так, при спробі внесення змін до митної декларації №UA100060/2020/370259 від 11.01.2020 Автоматизована система митного оформлення "Інспектор" генерує повідомлення: "в результаті проведення операції по цій митній декларації поточний ліміт в електронній системі обліку ПДВ платника ЄДРПОУ 38771861 (зараз 36045,29 грн.) зменшується на 208731,21 грн. і стане від`ємним (172685,92 грн.). Йому необхідно поповнити свій ПДВ - рахунок". У зв`язку із чим, відповідачем роз`яснено, що позивачу слід поповнити свій поточний ліміт в електронній системі обліку податку на додану вартість та поновити до митниці заяву про повернення надмірно сплачених митних платежів, про що і проінформовано позивача. Просив у позові відмовити.

Відповідач, Державна митна служба України, надала до суду відзив на позов, у якому вказала, що відповідно до рішення Харківського окружного адміністративного суду від 08.07.2020, залишеного без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 21.12.2020, у справі №520/1242/2020 визнано протиправним та скасовано рішення Київської митниці Держмитслужби про коригування митної вартості товару від 11.01.2020 №UA100000/2020/000010/2, визнано протиправною та скасовано карту відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення Київської митниці Держмитслужби від 11.01.2020 №UA100060/2020/00049. В подальшому позивач звернувся до Київської митниці Держмитслужби з заявою від 02/02-1 від 02.02.2021, в якій просив скласти висновок про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових сум на адресу Київської митниці на загальну суму 303609,01 грн., передати вказаний висновок до Головного управління Державної казначейської служби України у Київської області для проведення повернення коштів, виконати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та повернути надмірно сплачені грошові кошти. Київська митниця Держмитслужби листом від 15.02.2021 №7.8-5/15/11/3147 надала відповідь позивачу та повідомила, що згідно з частиною 5 статті 301 Митного кодексу України повернення сум відповідних митних платежів здійснюється у разі, якщо митну декларацію змінено. Зміни до митної декларації вносяться шляхом складання аркушу коригування відповідно до Порядку оформлення аркуша коригування, наказом Міністерства фінансів України від 06.11.2012 №1145 у випадках, визначених пунктом 37 Положення про митні декларації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України "Питання, пов`язанні із застосуванням митних декларацій" від 21.05.2012 №450. Згідно із пунктом 37 Положення аркуш коригування заповнюється та оформлюється митним органом у разі необхідності виправлення відомостей, пов`язаних, з поверненням митних платежів, у тому числі у зв`язку із скасуванням рішення митного органу. Оформлений митним органом аркуш коригування є невід`ємною частиною відповідної митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа. При спробі внесення змін до митної декларації №UA100060/2020/370259 від 11.01.2020 Автоматизована система митного оформлення "Інспектор" генерує повідомлення: "в результаті проведення операції по цій митній декларації поточний ліміт в електронній системі обліку ПДВ платника ЄДРПОУ 38771861 (зараз 36045,29 грн.) зменшується на 208731,21 грн. і стане від`ємним (172685,92 грн.). Йому необхідно поповнити свій ПДВ - рахунок". Таким чином, в зв`язку із виявленням від`ємного значення поточного ліміту в електронній системі обліку податку на додану вартість платника за кодом ЄДРПОУ 38771861, відсутня можливість внесення відповідних змін до митної декларації №UA100060/2020/370259 від 11.01.2020. З огляду на зазначене, в своєму листі Київська митниця Держмитслужби зазначила, що після поповнення свого поточного ліміту в електронній системі обліку податку на додану вартість необхідно поновити до митниці заяву про повернення надмірно сплачених митних платежів. Враховуючи зазначене, Державна митна служба України не порушувала прав позивача.

Відповідач, Київська митниця філія (відокремлений підрозділ) Державної митної служби України, своїм правом на подання відзиву на позов не скористався.

Відповідно до ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Третя особа, Головне управління Державної казначейської служби у Харківській області, своїм правом на подання пояснень не скористалась.

Частиною 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини вважає, що позов не належить задоволенню з наступних підстав та мотивів.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 08.07.2020 по справі №520/1242/2020 адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрвіз" до Київської митниці Держмитслужби про скасування рішення задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення Київської митниці Держмитслужби про коригування митної вартості товарів від 11 січня 2020 року №UA100000/2020/000010/2.

Визнано протиправним та скасовано картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення Київської митниці Держмитслужби від 11 січня 2020 року №UА100060/2020/00049.

Стягнуто з Київської митниці Держмитслужби (код 43337359, адреса 03124, м. Київ, бульвар Вацлава Гавела, будинок 8-А) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРВІЗ" (код 38771861, 61052, м. Харків, провулок Сімферопольський, 6, кімната 169-В) за рахунок бюджетних асигнувань сплачений при поданні позову судовий збір в розмірі 4204,00 грн. (чотири тисячі двісті чотири гривні 00 коп.).

Вищевказане рішення суду набрало законної сили 21 грудня 2020 року.

Частиною 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

28 грудня 2020 року позивачем надіслано на адресу ГУ ДПС у Харківській області заяву, в якій просив скласти висновок про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових сум на адресу Київської митниці на загальну суму 303609,01 грн.; передати вказаний висновок до Головного управління Державної казначейської служби України у Київській області для проведення повернення коштів; виконати рішення Харківського окружного адміністративного суду від 08.07.2020р. та Постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 21.12.2020 та повернути на нашу адресу надмірно сплачені грошові кошти на загальну суму 303609,01 грн; визначені реквізити для повернення помилково (надмірно) сплачених грошових коштів.

Вказана заява перенаправлена на адресу Київської митниці за вихідним №02/02-1 02.02.2021, яка отримана митницею 08.02.2021 за вхідним №4918/11.

Листом від 15 лютого 2021 року №7.8-5/15/11/3147 Київська митниця Держмитслужби повідомила позивача, що при спробі внесення змін до митної декларації №UA100060/2020/370259 від 11.01.2020 Автоматизована система митного оформлення "Інспектор" генерує повідомлення: "в результаті проведення операції по цій митній декларації поточний ліміт в електронній системі обліку ПДВ платника ЄДРПОУ 38771861 (зараз 36045,29 грн.) зменшується на 208731,21 грн. і стане від`ємним (172685,92 грн.). Йому необхідно поповнити свій ПДВ - рахунок". Таким чином, в зв`язку із виявленням від`ємного значення поточного ліміту в електронній системі обліку податку на додану вартість платника за кодом ЄДРПОУ 38771861, відсутня можливість внесення відповідних змін до митної декларації №UA100060/2020/370259 від 11.01.2020.

Позивач вбачаючи в зазначеному порушення своїх прав, враховуючи не повернення митницею ТОВ "Укрвіз" помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань на загальну суму 303609,01 грн., звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Так, згідно з підпунктом 14.1.115 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, правила якого застосовуються до відносин, пов`язаних зі справлянням митних платежів, як надміру сплачені грошові зобов`язання розуміють суму коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов`язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

Порядок, умови та процедура повернення помилково та/або надміру сплачених платежів законодавчо врегульовані Митним, Податковим та Бюджетним кодексами України.

Зокрема, згідно із частинами першою четвертою статті 301 МК України повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України.

У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів орган доходів і зборів не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов`язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів.

Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Якщо надмірна сплата митних платежів сталася внаслідок помилки з боку посадових осіб органу доходів і зборів, повернення надміру сплачених сум митних платежів здійснюється у першочерговому порядку.

Відповідно до пунктів 43.1-43.5 статті 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов`язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов`язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку у банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Обов`язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов`язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов`язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку.

Контролюючий орган не пізніше ніж за п`ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п`яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Поряд із тим, зміни до митної декларації вносяться шляхом складання аркушу коригування відповідно до Порядку оформлення аркуша коригування, наказом Міністерства фінансів України від 06.11.2012 №1145 у випадках, визначених пунктом 37 Положення про митні декларації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України "Питання, пов`язанні із застосуванням митних декларацій" від 21.05.2012 №450.

Згідно із пунктом 37 Положення аркуш коригування заповнюється та оформлюється митним органом у разі необхідності виправлення відомостей, пов`язаних, з поверненням митних платежів, у тому числі у зв`язку із скасуванням рішення митного органу.

Оформлений митним органом аркуш коригування є невід`ємною частиною відповідної митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа.

Під час внесення змін до митної декларації шляхом оформлення аркуша коригування, що передбачають повернення помилково та/або надміру сплачених сум податку на додану вартість та відповідне коригування відомостей про сплачені суми митних платежів, автоматизованою системою митного оформлення "Інспектор" здійснюється звіряння сум податку на додану вартість, що заявлені до повернення, з сумою, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що обчислена відповідно до п. 200 1 3 ст. 200 1 Податкового кодексу України.

Так, судом в ході розгляду справи встановлено, що при спробі внесення змін до митної декларації №UA100060/2020/370259 від 11.01.2020 Автоматизована система митного оформлення "Інспектор" генерує повідомлення: "в результаті проведення операції по цій митній декларації поточний ліміт в електронній системі обліку ПДВ платника ЄДРПОУ 38771861 (зараз 36045,29 грн.) зменшується на 208731,21 грн. і стане від`ємним (172685,92 грн.).

Відповідно до пункту 1 ст. 200 1 Податкового кодексу України система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України.

З метою забезпечення функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість, під час оформлення додаткової декларації до МД або аркуша коригування, що передбачають повернення помилково та/або надміру сплачених сум податку на додану вартість та відповідне коригування відомостей про сплачені суми митних платежів, автоматизованою системою митного оформлення здійснюється звіряння сум податку на додану вартість, що заявлені до повернення, з сумою, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні та/або рахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що обчислена відповідно до п. 200 1.3 ст. 200 1 Податкового кодексу України.

Зазначена звірка здійснюватиметься під час оформлення аркуша коригування або виконання за додатковою митною декларацією митних формальностей, передбачених Порядком виконання митних формальностей при здійсненні митного оформлення товарів із застосуванням митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженого наказом Мінфіну від 30.05.2012 №631.

У разі, якщо у зв`язку з внесенням змін до митної декларації сума податку, яка підлягає поверненню платнику податку, є більшою, ніж сума, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні та/або рахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що обчислена відповідно до п. 200 1.3 ст. 200 1 Податкового кодексу України, автоматизованою системою митного оформлення надаватиметься посадовій особі митниці, що здійснює митне оформлення, відповідне повідомлення, що є підставою для надання відмови в оформленні додаткової митної декларації або аркуша коригування.

Таким чином, в зв`язку із виявленням Київською митницею Державної митної служби України від`ємного значення поточного ліміту в електронній системі обліку податку на додану вартість платника за кодом ЄДРПОУ 38771861, ТОВ "Укрвіз", у митного органу відсутня можливість внесення відповідних змін до митної декларації №UA100060/2020/370259 від 11.01.2020, у зв`язку із чим останнім запропоновано позивач поповнити свій ПДВ - рахунок.

Отже, після поповнення свого поточного ліміту в електронній системі обліку податку на додану вартість, позивачу необхідно поновити до митниці заяву про повернення надмірно сплачених митних платежів.

Крім того, позивачем у позові зазначено, що ним сплачено до митного органу митні платежі, що підтверджується платіжними дорученнями №184 від 09.01.2020 на суму 195520,00 грн, та платіжним дорученням №186 від 11.01.2020 на суму 304671,40 грн.

Суд дослідивши вищевказані платіжні доручення зазначає, що з їх змісту вбачається, що позивачем здійснено передплату за митне оформлення, без врахування ПДВ.

Проте, суд зауважує, що платіжні доручення №184 та №186 не містять посилань, за якою саме митною декларацією сплачувались дані платежі.

З урахуванням викладеного, суд доходить висновку, що позивачем доказів понесення ним надмірно сплачених грошових зобов`язань на загальну суму 303609,01 грн. не надано, а судом під час розгляду справи добутими доказами не встановлено.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частина 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, суд доходить висновку про недопущення з боку митних органів протиправної бездіяльності щодо неповернення ТОВ "Укрвіз" надмірно сплачених коштів, оскільки товариством понесення витрат у розмірі 303609.01 грн документально не підтверджено, разом з тим, відповідачі у справі при розгляд заяви позивача діяли в межах ТОВ "Укрвіз" у спосіб визначений чинним законодавством України.

Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд доходить висновку про відмову у задоволенні позову.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрвіз" (пров. Сімферопольський, буд. 6, к. 169-В, м. Харків, 61052, код ЄДРПОУ 38771861) до Київської митниці Державної митної служби України (бульвар Вацлава Гавела, буд. 8-А,м. Київ 124, 03124, код ЄДРПОУ 43337359), Київської митниці філії (відокремлений підрозділ) Державної митної служби України (бульвар Вацлава Гавела, буд. 8-А, м. Київ, 03124, код ЄДРПОУ 43997555), Державної митної служби України (вул. Дегтярівська, 11-г, Київ 119, 04119, код ЄДРПОУ 43115923), третя особа - Головне управління Державної казначейської служби у Харківській області (вул. Бакуліна, буд. 18, м. Харків, 61166, код ЄДРПОУ 37874947) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Спірідонов М.О.