Рішення № 97142227, 24.05.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.05.2021
Номер справи
520/4604/21
Номер документу
97142227
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

24 травня 2021 року № 520/4604/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мельникова Р.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просять суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови в нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 адресної допомоги до пенсійної виплати у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.2020 № 674;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 адресну допомогу до пенсійної виплати в сумі, що не вистачає до 7800 грн., у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.2020 № 674, починаючи з 01.08.2020.

В обґрунтування позову позивачем вказано, що відповідачем вчинено протиправні дії щодо відмови в нарахуванні та виплаті їй адресної допомоги до пенсійної виплати у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.2020 № 674, оскільки зазначений нормативно-правовий акт не передбачає жодних виключень для отримання адресної допомоги до пенсійної виплати для членів сімей осіб, які загинули внаслідок поранення, одержаного під час безпосередньої участі в антитерористичній операції. Зазначені обставини зумовили звернення позивача до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 29.03.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі.

Представником відповідача через канцелярію суду подано відзив на позов, в якому вказано, що відповідач проти заявленого позову заперечує. Так, представником відповідача вказано, що оскільки у витязі з протоколу засідання Військово-лікарської комісії Північного регіону по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишніх військовослужбовців, поранення ОСОБА_2 , одержанні в результаті нещасного випадку, так, пов`язані з проходженням військової служби, провести перерахунок її пенсії на підставі постанови №674, немає підстав, про що позивача було належним чином повідомлено листом від 28.12.2020 року №2000-0203-8/110236.

Також, позивачем через канцелярію суду було подано відповідь на відзив із викладенням власної правової позиції.

Суд зазначає, що відповідно до положень ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Відповідно до положень п.2 ч.1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Отже, враховуючи вищевикладене, дана справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними в матеріалах справи доказами.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову і заперечень проти нього, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію по втраті годувальника за померлого сина, ОСОБА_2 відповідно до ст. 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в розмірі 70% грошового забезпечення на підставі рішення Харківського окружного адміністративного суду від 21.08.2020 року №520/350/20.

Позивачем вказано, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2018 року позивачу було встановлено статус члена сім`ї померлого військовослужбовця в період проходження військової служби, що брав участь в антитерористичній операції на сході України. Як вказано позивачем, на підставі даного рішення вона 26.12.2018 р. отримала від Харківського обласного військового комісаріату посвідчення члена сім`ї-матері військовослужбовця, який загинув (номер) чи пропав безвісти під час проходження військової служби.

Також, позивачем 26.12.2018 року Харківським обласним військовим комісаріатом їй видано посвідчення № НОМЕР_1 як матері загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 .

Судом встановлено, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду 05 червня 2019 року по справі № 520/3104/19 зобов`язано Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області видати ОСОБА_1 посвідчення «члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни».

Матеріали справи свідчать, що протоколом Міністерства оборони України від 26 грудня 2018 року №20 встановлено позивачу статус «Члена сім`ї військовослужбовців, які загинули (померли) чи пропали безвісти під час проходження військової служби», у зв`язку з чим 15.07.2019 р. позивачу Управлінням праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області видано посвідчення за № НОМЕР_2 «Члена сім`ї загиблого».

Позивач 23.11.2020 року звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з заявою, в якій просила нараховувати та виплачувати їй адресну допомогу до пенсійної виплати, у сумі, якої вистачає до 7800,00 грн.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 28.12.2020 року №2000-0203-8/110236 позивача було повідомлено про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.2020 року №674 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» перерахунок пенсії проводиться членам сім`ї осіб, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, та загинули (пропали безвісти), померли внаслідок поранення, каліцтва, контузії або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, у забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, або смерть яких пов`язана із захистом Батьківщини. Також вказано, що оскільки у витязі з протоколу засідання Військово-лікарської комісії Північного регіону по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишніх військовослужбовців, поранення ОСОБА_2 , одержані в результаті нещасного випадку, так, пов`язані з проходженням військової служби, провести перерахунок її пенсії на підставі постанови №674, немає підстав.

Позивач, вважаючи зазначені дії відповідача протиправними, звернулась до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку заявленим позовним вимогам та запереченням проти них, суд зазначає наступне.

Згідно з приписами ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Кабінетом Міністрів України 03 серпня 2020 року було прийнято постанову «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» №674, відповідно до пункту 1 якої встановлено, що з 01.08.2020 у разі, коли щомісячний розмір пенсійної виплати в разі втрати годувальника, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, установлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), в членів сім`ї осіб, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції або забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні здійснення зазначених заходів, перебуваючи безпосередньо в районах та у період їх здійснення, та загинули (померли) внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров`я, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції або забезпечення її проведення безпосередньо в районах її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпечення здійснення зазначених заходів безпосередньо в районах та у період їх здійснення, або смерть яких пов`язана із захистом Батьківщини, не досягає 7800 гривень, таким членам сім`ї встановлюється адресна допомога до пенсійної виплати в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.

Якщо пенсія в разі втрати годувальника призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на двох і більше членів сім`ї, адресна допомога до пенсійної виплати, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, що не вистачає до 6100 гривень на кожного члена сім`ї осіб, зазначених в абзаці першому цього пункту.

Пенсійна виплата, обчислена з урахуванням положень абзаців першого і другого цього пункту на всіх членів сім`ї, виплачується у межах максимального розміру пенсії, визначеного частиною сьомою статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Приписами п.3 Постанови №674 визначено Пенсійному фонду України забезпечити перерахунок пенсій, передбачений пунктом 1 цієї постанови, за матеріалами пенсійних справ з 1 серпня 2020 року.

Відповідно до статті 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії в разі втрати годувальника призначаються в таких розмірах: а) членам сімей військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули (померли) внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи або виконанні інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з`єднаннях та підпільних організаціях і групах, визнаних такими законодавством України, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи участю у бойових діях у мирний час, які є непрацездатними та перебували на утриманні загиблого (померлого) годувальника (при цьому дітям та іншим особам, зазначеним в абзаці другому статті 30 цього Закону, незалежно від того, чи перебували вони на утриманні загиблого (померлого) годувальника), - 70 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на одного непрацездатного члена сім`ї. Якщо на утриманні загиблого (померлого) годувальника перебували двоє і більше членів сім`ї, пенсія призначається у розмірі 90 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника, що розподіляється між ними рівними частками, але не менше ніж 40 процентів на кожного непрацездатного члена сім`ї. У таких самих розмірах, незалежно від причини смерті годувальника, обчислюються пенсії членам сімей померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни та членам сімей, до складу яких входять діти, які втратили обох батьків; б) сім`ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які померли внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби, - 30 процентів заробітку годувальника на кожного непрацездатного члена сім`ї.

Матеріали справи свідчать, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківської області та отримує пенсію по втраті годувальника за померлого сина – ОСОБА_2 в розмірі 70% грошового забезпечення.

15.07.2019 року позивачці видано посвідчення члена сім`ї загиблого ветерана війни.

При цьому, судовим розглядом справи встановлено, що ОСОБА_2 проходив військову службу в військовій частині п/п В6250 Міністерства оборони України, брав участь в антитерористичній операції.

Відповідно до свідоцтва про смерть Серії НОМЕР_3 , ОСОБА_2 загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до витягу із протоколу № 326 від 19.08.2017 засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця, встановлено, що причиною смерті старшого солдата ОСОБА_2 стало поранення «Множинні вогнепальні кульові сліпі поранення грудної клітки з ушкодженням внутрішніх органів», одержані в результаті нещасного випадку, так пов`язані з проходженням військової служби.

Таким чином, з наявних в матеріалах справи доказів вбачається, що на момент поранення ОСОБА_2 виконував обов`язки військової служби.

Крім того, відповідно до довідки від 17.03.2017 року №4/1020 Військової частини польова пошта В6250 про безпосередню участю особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України старший солдат ОСОБА_2 дійсно в періоди, зокрема, з 22.09.2016 року до моменту загибелі безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитероричсточної операції на території Донецької та Луганської областей.

Доводи відповідача стосовного того, що кваліфікація події, яка сталась із загиблим сином позивача, є нещасним випадком, є підставою для відмови у призначенні позивачці адресної допомоги є помилковими, оскільки наявні у справі докази, а саме копія наказу командира військової частини польова пошта В6250 від 05.01.2017 року №24 «Про результати проведення службового розслідування» , свідчать, що смерть старшого солдата ОСОБА_2 настала внаслідок гострої крововтрати, множинних вогнепальних кульових сліпих поранень грудної клітини з ушкодженням внутрішніх органів, причиною смерті став напад з метою вбивства з використанням ручної вогнепальної зброї, а загибель настала під час проходження служби та пов`язана з вчиненням кримінального правопорушення, є наслідком вчинення військовослужбовцями дій у стані алкогольного сп`яніння.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що адресна допомога не призначається і не виплачується лише у випадку, якщо смерть військовослужбовця є наслідком вчинення активних дій самим військовослужбовцем, який знаходиться у стані алкогольного сп`яніння. Сам факт знаходження військовослужбовця у стані алкогольного сп`яніння на час настання смерті або ж подія нещасного випадку не є підставою для відмови у призначенні та виплаті грошової допомоги його членам сім`ї.

Суд зазначає, що Конституційним Судом України неодноразово розглядались питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист.

Так, у рішенні Конституційного Суду України від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій Судом сформульовано правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо.

Також, у рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян які під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (рішення від 20.03.2002 №5-рп/2002).

Крім того, суд зазначає, що постанова Кабінету Міністрів України від 03.08.2020 №674 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» не передбачає жодних виключень для отримання адресної допомоги до пенсійної виплати для членів сімей осіб, які загинули внаслідок поранення, одержаного під час безпосередньої участі в антитерористичній операції.

Аналогічного висновку дійшов і Шостий апеляційний адміністративний суд у постанові від 17.03.2021 року по справі №620/4898/20.

Відтак, суд приходить до висновку про те, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови в нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 адресної допомоги до пенсійної виплати у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.2020 № 674 є протиправними.

Таким чином, враховуючи встановлені обставини та з огляду на наявність порушеного права позивача, суд приходить до висновку про наявність підстав для зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 адресну допомогу до пенсійної виплати в сумі, що не вистачає до 7800 грн., у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.2020 № 674, починаючи з 01.08.2020.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно із положеннями частин 1 та 3 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Таким чином, із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 257-263, 295, 297 КАС України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови в нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 адресної допомоги до пенсійної виплати у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.2020 № 674.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 адресну допомогу до пенсійної виплати в сумі, що не вистачає до 7800 грн., у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.2020 № 674, починаючи з 01.08.2020.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Мельников Р.В.