
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
24 травня 2021 року м. Рівне №460/6/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дорошенко Н.О. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доГоловного управління ДФС у Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинення певних дій, -В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Донецькій області (далі - ГУ ДФС у Донецькій області, відповідач) та просив:
визнати протиправною бездіяльності відповідача в частині недоплати заробітної плати відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.09.2018 №708 «Про особливості оплати праці працівників, які беруть участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції, працівників, які залучаються до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також працівників державних і комунальних установ, закладів, організацій, які фінансуються з бюджету і розміщені в населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення» в підвищеному розмірі на 50% за фактичний час перебування в районах проведення такої операції (здійснення таких заходів) за наявності підтвердних документів в період з 24.10.2018 по 26.06.2019 та з 15.07.2020 по 23.10.2020 в розмірі 97264,00 грн або суми встановленої судом;
зобов`язати відповідача здійснити перерахунок щомісячної заробітної плати в період з 24.10.2018 по 26.06.2019 та з 15.07.2020 по 23.10.2020, нарахувати та виплатити (стягнути) кошти в частині недоплати заробітної плати відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.09.2018 №708 «Про особливості оплати праці працівників, які беруть участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції, працівників, які залучаються до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також працівників державних і комунальних установ, закладів, організацій, які фінансуються з бюджету і розміщені в населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення» в підвищеному розмірі на 50% за фактичний час перебування в районах проведення такої операції (здійснення таких заходів) за наявності підтвердних документів в період з 24.10.2018 по 26.06.2019 та з 15.07.2020 по 23.10.2020 в розмірі 97264,00 грн або суми встановленої судом.
Обґрунтовуючи позов, позивач вказав, що в період з 24.10.2018 по 26.06.2019 та з 15.07.2020 по 23.10.2020 він був залучений до складу сил та засобів, що беруть безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях з метою виконання службових (бойових) завдань. Має статус учасника бойових дій. В зоні Операції об`єднаних сил здійснював службу у складі фіскальних нарядів на контрольному пункті в`їзду-виїзду «Новотроїцьке» з дислокацією поблизу смт Новотроїцьке, Волноваського району, Донецької області; стаціонарному контрольному пості «Береза», поблизу с. Березове, Волноваського району Донецької області; контрольному пункті в`їзду-виїзду «Гнутове» в с. Піщевик, Волноваського району Донецької області, які розташовані на лінії зіткнення. Вказав, що в зазначений період відповідачем йому не доплачена заробітна плата, передбачена пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.09.2018 №708, в підвищеному розмірі на 50%, яка за підрахунками позивача складає 97264,00 грн. За наведеного, просив визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо недоплати йому вищевказаної заробітної плати у вказаному розмірі та зобов`язати провести належний розрахунок.
Ухвалою від 11.01.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання. Встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов.
Примірник позовної заяви з додатками та копію ухвали від 11.01.2021 вручено відповідачу 26.01.2021, що підтверджується зворотнім повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.35).
У встановлений судом строк відповідач відзив на позов не подав.
Протокольною ухвалою від 10.02.2021 в підготовчому засіданні оголошено перерву.
Ухвалою від 24.02.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Ухвалою від 15.03.2021 суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.
19.03.2021 відповідач надіслав до суду клопотання, яким просив надати матеріали по справі (а.с.56).
Листом від 25.03.2021 № 460/6/21/7946/21 на адресу ГУ ДФС у Донецькій області повторно надіслано копії ухвал від 11.01.2021, 24.02.2021, 15.03.2021 та копію позовної заяви з додатками (а.с.59).
29.03.2021 електронною поштою, а 31.03.2021 засобами поштового зв`язку відповідач надіслав до Рівненського окружного адміністративного суду відзив на адміністративний позов. За змістом відзиву, відповідач вказав, що у зв`язку з реорганізацією органів Державної фіскальної служби згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 № 227, функції ГУ ДФС у Донецькій області перейшли до ГУ ДПС у Донецькій області і розпорядником інформації в період з 24.10.2018 по 26.06.2019 є ГУ ДПС у Донецькій області, а тому просив залучити в якості відповідача Головне управління ДПС у Донецькій області. Водночас, звернув увагу суду на те, що постанова Кабінету Міністрів України № 708 стосується заробітної плати працівників установ, закладів та організацій, що фінансуються з бюджету, які беруть участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах її проведення, а також працівників, які залучаються до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях. Головам військово-цивільних адміністрацій забезпечити спрямування видатків відповідним органам державної влади, до сфери управління яких належать такі установи, заклади, організації, на виплату надбавки. Відповідно до п.п.195 п.1 ст.14 Податкового кодексу України працівник - фізична особа, яка безпосередньо власною працею виконує трудову функцію згідно з укладеним з роботодавцем трудовим договором (контрактом) відповідно до закону. Постановою Кабінету Міністрів України від 30.10.1998 №1716 «Про проходження служби особами начальницького складу податкової міліції та обчислення їм вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги» встановлено, що особи начальницького складу податкової міліції проходять службу в порядку, встановленому Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ Української РСР, затвердженим постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 № 114. Пункт 3 Постанови визначає, що виплата окладів за спеціальним званням, інших видів матеріального забезпечення здійснюється у порядку та розмірах, установлених законодавством для працівників податкової міліції. Відповідач зазначив, що управління оперативного забезпечення на окремих територіях зон АТО ГУ ДФС у Донецькій області не відноситься до сфери управління військово-цивільної адміністрації Донецької області. Законодавством про податкову міліцію не передбачені підвищення на 50% заробітної плати за участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах її проведення, а також працівників, які залучаються до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.
Окрім цього, відповідач вважає, що позивачем пред`явлено даний позов з пропуском шестимісячного строку звернення до суду, встановленого статтею 122 КАС України.
Також зазначив про наявність справ № 460/9585/20, № 460/155/21 з вимогами цього ж позивача про зобов`язання ГУ ДФС у Донецькій області сплатити гроші під різними приводами, тому вважає, що позивач таким чином зловживає своїми правами.
За наведеного, просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Позивач аргументи відповідача повністю заперечив, подавши 29.03.2021 заяву (відповідь на відзив).
З`ясувавши доводи та аргументи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив та врахував такі фактичні обставини справи.
Згідно з витягом з наказу Командувача об`єднаних сил Міністерства оборони України від 29.10.2018 №157/дск (по стройовій частині) вважати такими, що прибули до складу сил та засобів, та беруть безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, з метою виконання службових (бойових) завдань співробітників Державної фіскальної служби України, з 24 жовтня 2018 року, зокрема: лейтенанта податкової міліції ОСОБА_1 , старшого оперуповноваженого з особливо важливих справ першого відділу управління оперативного забезпечення на окремих територіях зон АТО Головного управління ДФС у Донецькій області. Підстава: наказ Генерального штабу Збройних Сил України від 25.10.2018 № 84/дск, рапорт полковника податкової міліції Азарова Є.Ф. від 20.10.2018 (а.с.14).
Згідно з витягом з наказу Командувача об`єднаних сил Міністерства оборони України від 27.06.2019 №155/дск (по стройовій частині) вважати такими, що вибули зі складу сил та засобів, які приймали безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях до пункту постійної дислокації співробітників Державної фіскальної служби України:
до Головного управління ДФС у Донецькій області, з 29 червня 2019 року - лейтенанта податкової міліції ОСОБА_1 , старшого оперуповноваженого з особливо важливих справ першого відділу управління оперативного забезпечення на окремих територіях зон АТО Головного управління ДФС у Донецькій області. Підстава: наказ Генерального штабу Збройних Сил України від 25.06.2019 № 69/дск, рапорт полковника податкової міліції Потапова Р.В. від 27.06.2019 (а.с.16).
Окрім цього, згідно з витягом з наказу Командувача об`єднаних сил Міністерства оборони України від 23.07.2020 №180/дск (по стройовій частині) вважати такими, що прибули до складу сил та засобів, та беруть безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, з метою виконання службових (бойових) завдань співробітників Державної фіскальної служби України, з 15 липня 2020 року, зокрема: старшого лейтенанта податкової міліції ОСОБА_1 , старшого оперуповноваженого з особливо важливих справ першого відділу управління оперативного забезпечення на окремих територіях зон АТО Головного управління ДФС у Донецькій області. Підстава: наказ Генерального штабу Збройних Сил України від 21.07.2020 № 95/дск, рапорт полковника податкової міліції С. Дембіцького від 23.07.2020 (а.с.13).
Згідно з витягом з наказу Командувача об`єднаних сил Міністерства оборони України від 31.10.2020 №275/дск (по стройовій частині) вважати такими, що вибули зі складу сил та засобів, які приймали безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях до пункту постійної дислокації співробітників Державної фіскальної служби України:
до Державної фіскальної служби України, з 23 жовтня 2020 року - лейтенанта податкової міліції ОСОБА_1 , старшого оперуповноваженого з особливо важливих справ першого відділу управління оперативного забезпечення на окремих територіях зон АТО Головного управління ДФС у Донецькій області. Підстава: наказ Генерального штабу Збройних Сил України від 29.10.2020 № 143/дск, рапорт полковника податкової міліції С. Дембіцького від 31.10.2020 (а.с.15).
За змістом довідки від 11.07.2019 № 1348/05-99-41, виданої ГУ ДФС у Донецькій області, лейтенант податкової міліції ОСОБА_1 дійсно в період з 24.10.2018 по 25.06.2019 безпосередньо брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів (а.с.17).
26.07.2019 Державною фіскальною службою України видано посвідчення серія НОМЕР_1 , згідно з яким ОСОБА_1 має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій (а.с.10).
Таким чином, матеріалами справи підтверджено та не заперечується сторонами, що позивач, перебуваючи на посаді старшого оперуповноваженого з особливо важливих справ першого відділу управління оперативного забезпечення на окремих територіях зон АТО Головного управління ДФС у Донецькій області, в період з 24.10.2018 по 26.06.2019, та з 15.07.2020 по 23.10.2020 був залучений до складу сил та засобів, що беруть безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях з метою виконання службових (бойових) завдань.
Отже, у спірному періоді позивач перебував у трудових відносинах саме з Головним управлінням ДФС у Донецькій області, яким згідно з випискою АТ КБ "Приватбанк" від 30.10.2020 (а.с.18-23) позивачу виплачувалась заробітна плата, що також відповідає відомостям з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків (а.с.24-26).
Вважаючи, що в період з 24.10.2018 по 26.06.2019 та з 15.07.2020 по 23.10.2020 відповідач не доплачував позивачу заробітну плату в підвищеному розмірі на 50 відсотків за фактичний час перебування в районах проведення антитерористичної операції, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.09.2018 № 708, позивач звернувся з цим позовом до суду про зобов`язання нарахувати та виплатити (стягнути) кошти в сумі 97264 грн або суми, встановленої судом.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Оцінюючи оспорену позивачем поведінку суб`єкта владних повноважень, суд враховує таке.
Щодо доводів відповідача про пропуск строку звернення з позовом до суду суд зазначає, що згідно з частиною першою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною другою статті 122 КАС України встановлено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до частини п`ятої статті 122 КАС України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Суд звертає увагу, що позовні вимоги в межах даної судової справи стосуються нарахування та виплати позивачу заробітної плати за період проходження публічної служби.
Конституційний Суд України в рішенні від 15 жовтня 2013 року № 8-рп/2013 дійшов висновку, що у випадку порушення роботодавцем законодавства про оплату праці не обмежується будь-яким строком звернення працівника до суду з позовом про стягнення заробітної плати, що йому належить, тобто усіх виплат, на які працівник має право згідно з умовами трудового договору і відповідно до державних гарантій, встановлених законодавством, незалежно від того, чи було здійснене роботодавцем нарахування таких виплат.
Відповідно до частини другої статті 233 Кодексу законів про працю України, у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
З урахуванням наведеного, доводи відповідача про пропущення позивачем строку звернення до суду є безпідставними.
Щодо належного відповідача у справі.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 р. № 1200 "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України" утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.
Установлено, що Державна податкова служба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 вересня 2019 р. № 846, якою внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 р. № 1200, установлено, що підрозділи податкової міліції у складі Державної фіскальної служби продовжують здійснювати повноваження та виконувати функції з реалізації державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску, здійснюючи оперативно-розшукову, кримінальну процесуальну та охоронну функції до завершення здійснення заходів з утворення центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов`язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об`єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.
На час вирішення цього судового спору функції підрозділів податкової міліції у складі Державної фіскальної служби не передані Державній податковій службі.
Оскільки спірні правовідносини пов`язані з оплатою праці позивача за період проходження служби в підрозділі податкової міліції у складі Головного управління ДФС у Донецькій області, суд вважає, що Головне управління ДФС у Донецькій області є належним відповідачем у справі.
По суті судового спору.
Статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2018 р. №708 "Про особливості оплати праці працівників, які беруть участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції, а також працівників, які залучаються до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях" (далі - постанова № 708), в редакції, чинній на дату її прийняття, Кабінет Міністрів України постановив:
"Установити, що заробітна плата працівників установ, закладів та організацій, що фінансуються з бюджету, які беруть участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах її проведення, а також працівників, які залучаються до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, підвищується на 50 відсотків за фактичний час перебування в районах проведення такої операції (здійснення таких заходів) за наявності підтвердних документів.
Рекомендувати керівникам інших суб`єктів господарювання передбачити в колективних договорах норму щодо виплати підвищеного розміру заробітної плати їх працівникам, які беруть участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах її проведення і здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях".
Постановою Кабінету Міністрів України № 468 від 05.06.2019 внесено зміни до Постанови № 708, змінено її назву "Про особливості оплати праці працівників, які беруть участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції, працівників, які залучаються до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також працівників державних і комунальних установ, закладів, організацій, які фінансуються з бюджету і розміщені в населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення", при цьому в пункт 1 Постанови № 708 зміни вносились.
Отже, в період існування спірних правовідносин Постановою № 708 гарантовано підвищення заробітної плати на 50 відсотків працівникам установ, закладів та організацій, що фінансуються з бюджету, які беруть участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах її проведення, а також працівників, які залучаються до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.
При цьому, аналіз змісту пункту 1 Постанови №708 дає підстави для висновку про те, що передбачені ним гарантії оплати праці учасникам антитерористичної операції та працівникам, які залучаються до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, носять загальний характер і стосуються всіх працівників установ, закладів та організацій, що фінансуються з бюджету, за фактичний час їх перебування в районах проведення такої операції (здійснення таких заходів) за наявності підтвердних документів.
Матеріалами справи стверджено, що в спірному періоді ОСОБА_1 обіймав посаду старшого оперуповноваженого з особливо важливих справ першого відділу управління оперативного забезпечення на окремих територіях зон АТО Головного управління ДФС у Донецькій області та мав спеціальне звання лейтенанта податкової міліції (старшого лейтенанта податкової міліції станом на23.07.2020).
Відповідно до пункту 353.1.статті 353 Податкового кодексу України особи начальницького і рядового складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
Пунктом 357.1 статті 357 Податкового кодексу України передбачено, що форми та розмір матеріального забезпечення осіб начальницького і рядового складу податкової міліції, включаючи грошове утримання, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29 липня 1991 р. № 114 затверджене Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ.
Відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 1998 р. N 1716 "Про проходження служби особами начальницького складу податкової міліції та обчислення їм вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги" установлено, що особи начальницького складу податкової міліції проходять службу в порядку, встановленому Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів від 29 липня 1991 р. N 114.
Відповідно до абз.2 п.3 вказаного Положення установлено, що виплата окладів за спеціальним званням, інших видів матеріального забезпечення здійснюється у порядку та розмірах, установлених законодавством для працівників податкової міліції.
Пунктами 2, 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року №704 (далі - Постанова № 704) установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Адміністрацією Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації (далі - державні органи).
Відповідно до пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання: 1) установлювати, зокрема, надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою.
Механізм нарахування та виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу податкової міліції, а також визначає форму та порядок видачі грошових атестатів визначений Порядком виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу податкової міліції, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 17 липня 2018 року №616, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 серпня 2018 р. за № 928/32380 (надалі - Порядок №616).
Згідно з пунктом 3 розділу І Порядку №616 грошове забезпечення осіб начальницького складу податкової міліції (крім курсантів навчального закладу ДФС) складається з: 1) посадового окладу; 2) окладу за спеціальним званням; 3) щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавок за вислугу років, за особливості проходження служби, за спортивне звання, за почесне звання, за виконання функцій державного експерта з питань таємниць, за службу в умовах режимних обмежень; доплати за науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук) або доктора наук; доплати за вчене звання; премій; 4) одноразових додаткових видів грошового забезпечення: матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань; допомоги для оздоровлення.
Пунктом 1 розділу II Порядку № 616 встановлено, що посадові оклади особам начальницького складу податкової міліції встановлюються залежно від займаних ними посад у розмірах, установлених додатками 9-11 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - постанова № 704) та визначених у штатних розписах відповідних органів ДФС, з дня призначення на відповідну посаду.
За змістом пункту 2 розділу IV Порядку № 616 надбавка за особливості проходження служби виплачується особам начальницького складу податкової міліції (крім курсантів навчального закладу ДФС) з дня її встановлення.
Керівник ДФС та керівники її територіальних органів у межах асигнувань, що виділяються на утримання відповідних органів, мають право встановлювати надбавку за особливості проходження служби у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 2016 р. № 18 "Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських" установлено, що за час участі у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях чи в антитерористичній операції, у воєнних конфліктах, інших заходах в умовах особливого періоду військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується винагорода в порядку, визначеному керівниками відповідних державних органів за:
безпосередню участь в антитерористичній операції, у воєнних конфліктах, інших заходах в умовах особливого періоду, - в розмірах, визначених керівниками відповідних державних органів за погодженням з Міністерством фінансів та Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, у межах бюджетних призначень пропорційно часу участі в антитерористичній операції, у воєнних конфліктах, інших заходах в умовах особливого періоду;
створення безпечних умов виконання бойових завдань та збереження життя і здоров`я під час участі в заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях - в розмірах, визначених керівниками відповідних державних органів за погодженням з Міністерством фінансів.
Наказом Міністерства оборони України від 10.02.2016 № 67 зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24 лютого 2016 р. за № 283/28413 (втратив чинність на підставі наказу Міністерства оборони України № 340 від 18.09.2020) затверджено Інструкцію про розміри і порядок виплати винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту за безпосередню участь у воєнних конфліктах, в заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації чи в антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду, відповідно до пунктів 4-5 якої передбачено, що військовослужбовці вважаються такими, що беруть безпосередню участь в заходах ЗНБО чи в АТО, якщо вони одночасно: залучені до проведення заходів ЗНБО чи в АТО; перебувають у підпорядкуванні (виконують завдання) керівництва штабу операції ОС чи штабу АТО, штабу оперативно-тактичного угруповання (крім військовослужбовців Головного управління розвідки Міністерства оборони України); перебувають у районі проведення заходів ЗНБО чи АТО.
Підтвердженням залучення до участі в заходах ЗНБО чи в АТО є витяг із наказу органу військового управління (штабу операції ОС чи штабу АТО, штабу оперативно-тактичного угруповання) про включення військовослужбовця до складу (виключення зі складу) сил та засобів, що беруть безпосередню участь в заходах ЗНБО чи в АТО (крім військовослужбовців Головного управління розвідки Міністерства оборони України, які ведуть оперативну (військову, спеціальну) розвідку на території противника (території між позиціями військ противника та своїх військ) та не перебувають у підпорядкуванні керівництва штабу операції ОС чи штабу АТО, облік яких здійснюється окремо).
Аналогічного змісту пункти 4 та 5 вміщені до Порядку виплати винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту за безпосередню участь у воєнних конфліктах, в заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації чи в антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 18 вересня 2020 року № 340, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22 вересня 2020 р. за № 923/35206.
Системний аналіз наведених вище норм законодавства, чинного в період існування спірних правовідносин, дає підстави для таких висновків.
Постановою № 708, якою позивач обґрунтовує свої позовні вимоги, встановлено підвищення заробітної плати у граничному розмірі 50 відсотків для працівників установ, закладів та організацій, що фінансуються з бюджету, які беруть участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах її проведення, а також працівників, які залучаються до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.
В такий спосіб Уряд стимулює працівників, які виконують свої обов`язки в особливих умовах праці, пов`язаних з підвищеною небезпекою та посиленою відповідальністю в бюджетних установах, закладах та організаціях, що фінансуються з бюджету і розміщені на вказаній території.
Водночас, постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2014 р. № 236 затверджено Положення про Державну фіскальну службу України, відповідно до якого:
1. Державна фіскальна служба України (ДФС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску.
7. ДФС здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. ДФС та її територіальні органи є органами доходів і зборів.
У складі ДФС та її територіальних органах діють підрозділи податкової міліції, які здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства, виконують оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції.
Отже, відповідач є територіальним органом державної влади, у складі якого діє підрозділ податкової міліції, в якому в період спірних правовідносин проходив службу позивач.
Умови оплати праці працівників податкової міліції врегульовані спеціальним законодавством, а саме: Постановою № 704, Порядком № 116, які встановлюють структуру грошового забезпечення осіб рядового та начальницького складу податкової міліції, відповідно до яких особам, які проходять службу в податковій міліції виплачуться грошове забезпечення, що складається з 1) посадового окладу; 2) окладу за спеціальним званням; 3) щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавок за вислугу років, за особливості проходження служби, за спортивне звання, за почесне звання, за виконання функцій державного експерта з питань таємниць, за службу в умовах режимних обмежень; доплати за науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук) або доктора наук; доплати за вчене звання; премій; 4) одноразових додаткових видів грошового забезпечення: матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань; допомоги для оздоровлення. Законодавством про податкову міліцію не передбачені підвищення на 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення) за участь у проведенні антитерористичної операції безпосередньо в районах її проведення, а також працівників, які залучаються до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.
Відтак, суд вважає, що постанова № 708 не поширюється на співробітників органів податкової міліції, які беруть участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах її проведення, а також співробітників таких органів, які залучаються до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.
За наявності відповідних правових підстав особам рядового і начальницького складу органів податкової міліції виплачується винагорода за час фактичної безпосередньої участі таких осіб в антитерористичній операції або надбавка за особливості проходження служби у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років.
Водночас позивач в межах даної судової справи не оспорює правомірність поведінки ГУ ДФС у Донецькій області щодо ненарахування чи невиплати вищевказаної винагороди або надбавки та не просить зобов`язати відповідача нарахувати та здійснити відповідні виплати.
Оцінка встановлених судом фактичних обставин справи в розрізі проаналізованих вище норм матеріального закону дає підстави для висновку про те, що відповідач правомірно не застосовував під час оплати праці позивача положення пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.09.2018 № 708, отже в межах спірних правовідносин відповідачем не порушено прав та законних інтересів позивача. Відтак, суд вважає відсутніми підстави для висновку про визнання бездіяльності відповідача протиправною.
Позовна вимога про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу заробітної плати відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.09.2018 № 708 є похідною від позовної вимоги про визнання протиправною бездіяльність. Враховуючи висновки суду про правомірність поведінки відповідача, у суду відсутні підстави для задоволення позовної вимоги про зобов`язання вчинити дії.
З огляду на вищенаведене, за результатами судового розгляду справи суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити.
Підстави для розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління ДФС у Донецькій області (87526 м. Маріуполь, Донецької області, вул. 130-ї Таганрозької дивізії, буд. 114, код ЄДРПОУ 39406028) про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 24 травня 2021 року
Суддя Н.О. Дорошенко