
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №380/408/21
У Х В А Л А
з питань роз`яснення судового рішення
25 травня 2021 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Сидор Н.Т., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про роз`яснення рішення суду від 22.02.2021 в адміністративній справі № 380/408/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,
в с т а н о в и в :
13.05.2020 на розгляд суду надійшла заява Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про роз`яснення рішення Львівського окружного адміністративного суду від 22.02.2021 в адміністративній справі № 380/408/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії.
В обґрунтування поданої заяви представник Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області зазначає, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 22.02.2021 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Головного управління ДСНС України у Львівській області від 25.08.2020 № 5802-5836/5807 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки Головного управління ДСНС України у Львівській області від 05.10.2020 №5804-6776/5807 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, відповідно до вимог статей 43, 51 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням раніше проведених виплат. Поряд з цим у мотивувальній частині рішення зазначено, що суд доходить висновку про наявність підстав для зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01.04.2019 на підставі оновленої виданої Головним управлінням ДСНС України у Львівській області від 25.08.2020 №5802-5836/5807 про розмір грошового забезпечення позивача.
Представник відповідача стверджує, що резолютивна частина рішення не відповідає мотивувальній, оскільки в таких зазначено різні номери довідки Головного управління ДСНС України у Львівській області, на підставі якої рішенням суду зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок пенсії позивача. Зазначена обставина, на думку заявника, ускладнює виконання судового рішення.
Відтак, просить роз`яснити рішення Львівського окружного адміністративного суду від 22.02.2021 в адміністративній справі № 380/408/21.
Відповідно до ч. 3 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) суд розглядає заяву про роз`яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання роз`яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Таким чином, у силу ч. 3 ст. 254 КАС України, оскільки справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами, то розгляд заяви про роз`яснення цього судового рішення суд здійснює у такому ж порядку.
Визначаючись щодо наявності підстав для роз`яснення судового рішення, суд виходить з наступного.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 254 КАС України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз`яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.
З аналізу вказаної норми слідує, що роз`яснення судового рішення є за своєю суттю одним із способів усунення його недоліків, проте без виправлення і постановлення додаткового рішення цим же судом, та зумовлено нечіткістю судового рішення за змістом, коли таке є неясним та незрозумілим для осіб, стосовно яких воно ухвалене, так і для тих, що будуть здійснювати його виконання.
Конкретного і вичерпного переліку критеріїв для визначення рішення незрозумілим правова норма не містить, а із змісту закону вбачається, що їх має навести особа, яка звертається із заявою про роз`яснення судового рішення.
Разом з тим, ясність судового рішення полягає у логічному, чіткому, переконливому і зрозумілому викладенні змісту рішення. Вимога логічності, зокрема, передбачає, що текст рішення має відображати причинно-наслідкові зв`язки у межах речення чи всього документу. Зокрема, мотивувальна частина рішення має відповідати його резолютивній частині. Невизначеність судового рішення означає, що таке рішення містить положення, які викликають суперечки щодо його розуміння та під час виконання.
Недотримання цих вимог може ускладнити або взагалі унеможливити виконання рішення суду, а тому роз`ясненню підлягають рішення суду у разі, якщо без такого роз`яснення їх важко виконати, оскільки високою є ймовірність неправильного виконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення.
Як роз`яснив Пленум Вищого адміністративного суду України у постанові №7 від 20.05.2013 "Про судове рішення в адміністративній справі", в ухвалі про роз`яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи при цьому суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду (пункт 19).
Верховний Суд України в ухвалі від 13.07.2016 у справі № 21-452іп16 зазначив, що рішення суду може бути роз`яснено у разі, якщо без такого роз`яснення його важко виконати, оскільки існує значна ймовірність неправильного його виконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 22.02.2021 у справі № 380/408/21 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії задоволено повністю. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Головного управління ДСНС України у Львівській області від 25.08.2020 № 5802-5836/5807 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки Головного управління ДСНС України у Львівській області від 05.10.2020 №5804-6776/5807 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, відповідно до вимог статей 43, 51 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням раніше проведених виплат.
Заява Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про роз`яснення рішення суду від 22.02.2020 у справі № 380/408/21, мотивована тим, що у мотивувальній та резолютивній частині рішення зазначені різні номери довідки Головного управління ДСНС України у Львівській області, на підставі якої зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок пенсії позивача.
Так, судом встановлено, що у тексті рішення Львівського окружного адміністративного суду від 22.02.2021 в адміністративній справі № 380/408/21 допущено описку в зазначені номера та дати довідки Головного управління ДСНС України у Львівській області, на підставі якої зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок пенсії позивача. А саме помилково вказано «№ 5802-5836/5807 від 25.08.2020», тоді як матеріалами справи підтверджується, що правильними реквізитами такої довідки є «№ 5804-6776/5807 від 05.10.2020».
Відтак, ухвалою суду від 24.05.2021 виправлено описку, допущену у рішенні Львівського окружного адміністративного суду від 22.02.2021 в адміністративній справі № 380/408/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, в зазначенні номера та дати довідки Головного управління ДСНС України у Львівській області, на підставі якої рішенням суду зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок пенсії позивача, замість «№ 5802-5836/5807 від 25.08.2020» вказавши «№ 5804-6776/5807 від 05.10.2020».
Таким чином, зазначення номера та дати довідки Головного управління ДСНС України у Львівській області, на підставі якої зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок пенсії позивача «№ 5802-5836/5807 від 25.08.2020» є опискою, що виправлена ухвалою суду від 24.05.2021.
Таким чином, суд вважає безпідставним твердження заявника про незрозумілість рішення суду від 22.02.2021 у справі № 380/408/21 та неможливість його виконання.
У зв`язку з наведеним, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про роз`яснення рішення суду.
Керуючись ст. ст. 248, 254, 256, 295, 297, до п. 3 розділу VI «Прикінцеві положення», підп. 15.5 п. 15 розділу VIІ «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в :
у задоволенні заяви Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про роз`яснення рішення суду від 22.02.2021 у справі № 380/408/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Апеляційна скарга подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення безпосередньо до суду апеляційної інстанції. При цьому, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга на ухвалу суду подається до або через суд першої інстанції, який постановив таку ухвалу.
Суддя Сидор Н.Т.