Рішення № 97137809, 19.05.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.05.2021
Номер справи
380/9300/20
Номер документу
97137809
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2021 року справа № 380/9300/20

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючий-суддя Кедик М.В.,

секретар судового засідання Липитчук Я.І.,

за участю:

представник позивача не прибув,

відповідач не прибув,

представник третьої особи не прибув

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Галицької районної адміністрації Львівської міської ради до ОСОБА_1 , за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Львівського комунального підприємства "Княже місто" про зобов`язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в :

Галицька районна адміністрація Львівської міської ради звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_1 (далі – відповідач, ОСОБА_1 ), у якій просить суд зобов`язати ОСОБА_1 - власника квартири АДРЕСА_1 за власні кошти демонтувати три кондиціонери, самовільно встановлені на головному фасаді будинку АДРЕСА_2 (один кондиціонер зі сторони АДРЕСА_3 , два кондиціонери - зі сторони АДРЕСА_2 ).

Ухвалою від 17.11.2019 суддя відкрила провадження у справі та призначив справу до розгляду в загальному позовному провадженні. Вказаною ухвалою суд залучив до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, ЛКП "Княже місто" .

Ухвалою, постановленою в судовому засіданні 19.05.2021 суд закрив підготовче провадження у справі та призначив справу до судового розгляду по суті.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що будинок АДРЕСА_2 перебуває у віданні Львівської міської ради, на обслуговуванні ЛКП «Княже місто».

Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 12.10.2020 № 227700289 власником квартири АДРЕСА_4 є ОСОБА_1 . 04.12.2019 ЛКП «Княже місто» скеровано попередження № 483 ОСОБА_1 , в якому зобов`язано Крижановського П. Р. в термін до 09.12.2019 представити дозвільні документи на встановлені 3 кондиціонери на головному фасаді будинку АДРЕСА_5 кондиціонер зі сторони АДРЕСА_3 кондиціонери за сторони АДРЕСА_2 ).

04.03.2020 розпорядженням голови Галицької районної адміністрації Львівської міської ради № 81 «Про демонтаж трьох кондиціонерів, самовільно встановлених на головному фасаді будинку АДРЕСА_2 » затверджено висновок міжвідомчої комісії Галицького району (протокол № 7 від 25.02.2020 § 1). Проте позивач вимоги цього розпорядження не виконав.

Представник позивача у судове засідання не з`явилася, подав до суду клопотання від 19.05.2021 (вх. № 35303) про розгляд справи за його відсутності. Зазначає, що позовні вимоги підтримує повністю, просить позов задовольнити.

На адресу суду повернувся поштовий конверт, направлений відповідачу за адресою, яка зазначена у позовній заяві та підтвердженою відділом адресно-довідкової роботи ГУ ДМСУ у Львівській області, з відміткою “адресат відсутній за вказаною адресою”.

Згідно з ч. 11 ст. 126 КАС України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Третя особа в судове засідання не з`явилася, хоча була належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та пояснення сторін, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Будинок АДРЕСА_2 перебуває у віданні Львівської міської ради, на обслуговуванні ЛКП «Княже місто».

Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 12.10.2020 № 227700289 власником квартири АДРЕСА_4 є ОСОБА_1 .

04.12.2019 ЛКП «Княже місто» скеровано ОСОБА_1 попередження № 483, в якому зобов`язано ОСОБА_1 в термін до 09.12.2019 представити дозвільні документи на встановлені 3 кондиціонери на головному фасаді будинку АДРЕСА_5 кондиціонер зі сторони АДРЕСА_3 кондиціонери за сторони вул. Коцюбинського).

12.12.2019 ЛКП «Княже місто» складено протокол про адміністративне правопорушення № 46 за ст. 150 КУпАП щодо ОСОБА_1 , який без дозвільних документів встановив 3 кондиціонери на головному фасаді на третьому поверсі буд. АДРЕСА_2 .

20.12.2019 ЛКП «Княже місто» листом № 525 скерувало ОСОБА_1 копію протоколу про адміністративне правопорушення від 12.12.2019 № 46.

23.12.2019 ЛКП «Княже місто» листом № 527 скерувало на розгляд адміністративної комісії документи щодо самовільно влаштованих кондиціонерів на головному фасаді будинку АДРЕСА_6 . ОСОБА_1

23.01.2020 адміністративною комісією Галицької районної адміністрації Львівської міської ради розглянуто вказаний протокол і прийнято постанову № 36 щодо притягнення до віповідальності ОСОБА_1 відповідно до ст. 150 КУпАП за встановлення трьох кондиціонерів на головному фасаді будинку АДРЕСА_2 .

13.02.2020 ЛКП «Княже місто» скеровано ОСОБА_1 попередження № 62, в якому зобов`язано в термін до 18.02.2020 демонтувати кондиціонери (3 шт.), самовільно встановлені на головному фасаді будинку АДРЕСА_2 .

18.02.2020 ЛКП «Княже місто» складено акт про те, що ОСОБА_1 не виконав демонтаж кондиціонерів ( 3 шт.), встановлених на головному фасаді будинку АДРЕСА_2 .

21.02.2020 ЛКП «Княже місто» листом № 91 скеровано на розгляд міжвідомчої комісії документи щодо самовільно проведених робіт власником квартири АДРЕСА_1 ОСОБА_1 , а саме: встановлено три кондиціонери на головному фасаді будинку.

25.02.2020 згідно з витягом із протоколу № 7 засідання міжвідомчої комісії Галицького району вирішено: гр. ОСОБА_1 , власнику квартири АДРЕСА_1 , за власні кошти демонтувати три кондиціонери, самовільно встановлені на головному фасаді будинку АДРЕСА_2 .

04.03.2020 розпорядженням голови Галицької районної адміністрації Львівської міської ради № 81 «Про демонтаж трьох кондиціонерів, самовільно встановлених на головному фасаді будинку АДРЕСА_2 » затверджено висновок міжвідомчої комісії Галицького району (протокол №7 від 25.02.2020 §1); гр. ОСОБА_1 - власнику квартири АДРЕСА_1 за власні кошти демонтувати три кондиціонери, самовільно встановлені на головному фасаді будинку АДРЕСА_2 .

11.03.2020 ЛКП «Княже місто» скерувало ОСОБА_1 попередження № 135, в якому зобов`язує до 20.03.2020 демонтувати три кондиціонери, самовільно встановлені на головному фасаді будинку АДРЕСА_2 .

23.09.2020 ЛКП «Княже місто» складено акт про те, що гр. ОСОБА_1 ( АДРЕСА_6 ) не виконав розпорядження Галицької районноїадміністрації від 04.03.2020 № 81 демонтувати самовільно встановлені три кондиціонери на головному фасаді буд. АДРЕСА_2 .

Невиконання відповідачем обов`язку щодо демонтажу самовільно встановлених трьох кондиціонерів на головному фасаді буд. АДРЕСА_2 , стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що склались між сторонами, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з Положенням про Галицьку районну адміністрацію Львівської міської ради, затвердженого рішенням виконкому Львівської міської ради від 01.11.2016 № 977 (із змінами) до повноважень Галицької районної адміністрації віднесено здійснення контролю за утриманням будинків (квартир), які належать громадянам, а також прилеглих територій; розгляд питань та вжиття заходів у порядку, встановленому виконавчим комітетом, щодо фактів самовільного будівництва (погодження, приведення до попереднього стану, демонтажу тощо).

Відповідно до підп. 1, п. “а” ст. 30 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження: управління об`єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв`язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню.

Згідно з підп. 3 п. “б” ч. 1 ст. 31 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження, зокрема, здійснення в установленому порядку державного контролю за дотриманням законодавства, затвердженої містобудівної документації при плануванні та забудові відповідних територій; зупинення у випадках, передбачених законом, будівництва, яке проводиться з порушенням містобудівної документації і проектів окремих об`єктів, а також може заподіяти шкоди навколишньому природному середовищу.

Аналогічна норма закріплена у ст.14 Закону України “Про основи містобудування”.

Згідно з ст. 7 Закону України “Про основи містобудування” державне регулювання у сфері містобудування здійснюється, зокрема, органами місцевого самоврядування, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами в порядку, встановленому законодавством.

Аналогічні положення містяться у ст. 14 Закону України “Про основи містобудування”.

Згідно з статтею 7 Закону України “Про основи містобудування” державне регулювання у сфері містобудування здійснюється, зокрема, органами місцевого самоврядування, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами в порядку, встановленому законодавством.

Таким чином, Галицька районна адміністрація має право звертатися у встановленому порядку до судових органів з позовними заявами щодо фактів самочинного будівництва і інших вимог, що виникають у процесі здійснення наданих районній адміністрації повноважень.

Суд встановив, що спірні кондиціонери встановлені на головному фасаді будинку АДРЕСА_2 (один кондиціонер зі сторони вул. Вітовського, два кондиціонери - зі сторони вул. Коцюбинського), власником квартири АДРЕСА_2 , є ОСОБА_1 .

Згідно з статтею 9 Закону України “Про архітектурну діяльність” будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об`єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеної Законом України “Про регулювання містобудівної діяльності”.

Згідно з п. 1.4.1 Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 № 76, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 25.08. 2005 за № 927/11207, переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень дозволяється робити після одержання дозволу виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів відповідно до законодавства.

Відповідно до п.1.4.2. Правил переобладнання жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень містить у собі — улаштування в окремих жилих будинках, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень індивідуального опалення та іншого інженерного обладнання, перенесення нагрівальних, сантехнічних і газових приладів; влаштування і переобладнання туалетів, ванних кімнат, вентиляційних каналів.

За приписом п. 1.4.6. Правил власник, наймач (орендар) жилого будинку, жилого чи нежилого у жилому будинку приміщення, що припустив самовільне переобладнання або перепланування, що призводить до порушення конструктивних елементів або засобів протипожежного захисту, зобов`язаний за свій рахунок привести це приміщення до попереднього стану.

Згідно з Положенням про порядок розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд на території м. Львова, затвердженого рішенням виконкому Львівської міської ради № 833 від 09.09.2011 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету від 01.02.2002 № 28 «Про впорядкування розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах будинків на території м. Львова», забороняється розміщення та встановлення технічних елементів (пристроїв) на усіх фасадах будинків і споруд, які знаходяться на території, включеної до історичної спадщини ЮНЕСКО (пп.3.1.1.); на видимих зі сторони вулиці та площ фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд, які знаходяться на території історичного ареалу, а також на усіх фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд-пам`ятках архітектуриї пп.3.1.2.)

Відповідно до вказаного Положення технічними елементами (пристроями), що розміщуються ззовні на будівельних конструкціях житлової, громадської і виробничої забудови, є: пристрої та устаткування інженерного забезпечення будинків І транспорту (пп.2.1.1.); пристрої нічного оформлення та освітлення фасадів будинків (пп.2.1.2.); великі радіоприймальні антени, антени супутникового телебачення (пп.2.1.3.); пристрої та устаткування систем опалення, вентиляції і кондиціонування повітря (пп.2.1.4.); пристрої та устаткування для генерації електроенергії пп.2.1.5.).

Дозволи на розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах, торцевих стінах, зовнішніх будівельних конструкціях будинків і споруд надає районна адміністрація на підставі звернення юридичних і фізичних осіб з вказанням місця розміщення елементу (пристрою). Розміщення технічних елементів на території історичного ареалу міста, додатково погоджується з управлінням охорони історичного середовища(п. 4).

Згідно з рішенням виконкому Львівської міської ради від 09.12.2005 № 1311 «Про затвердження меж історичного ареалу та зони регулювання забудови міста Львова» вул. Коцюбинського знаходиться у межах історичного ареалу м. Львова, а також будинок АДРЕСА_2 є пам`яткою архітектури місцевого значення.

Отже, матеріалами справи підтверджується факт невиконання та недотримання відповідачем вищевказаних вимог.

Частина п`ята статті 319 ЦК України забороняє використання права власності на шкоду правам громадян і конкретизує ч. 2 ст.13 ЦК України, що зобов`язує особу при здійснені свого права утримуватись від дій, які могли б порушувати права інших осіб.

Відповідно до ч.ч .1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому, судом встановлено, що відповідач не подав до суду доказів оскарження чи скасування розпорядження голови Галицької районної адміністрації ЛМР № 81 “Про демонтаж трьох кондиціонерів, самовільно влаштованих на головному фасаді будинку АДРЕСА_2 .

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.

Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки, під час розгляду даної справи, свідки судом не залучались та судові експертизи не призначались, суд вважає за необхідне зазначити, що судові витрати понесені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 6, 14, 242, 243, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

Позов Галицької районної адміністрації Львівської міської ради (вул. Ф.Ліста, 1, м. Львів, 79005, ЄДРПОУ 20847537) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_7 , РНОКПП НОМЕР_1 ), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Львівського комунального підприємства "Княже місто" про зобов`язання вчинити дії - задовольнити повністю.

Зобов`язати ОСОБА_1 - власника квартири АДРЕСА_1 за власні кошти демонтувати три кондиціонери, самовільно встановлені на головному фасаді будинку АДРЕСА_2 (один кондиціонер зі сторони вул. Вітовського, два кондиціонери - зі сторони вул. Коцюбинського).

Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Повний текст судового рішення складений 25.05.2021.

Суддя Кедик М.В.