
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/2267/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 травня 2021 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П., за розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Міністерства оборони України (03168 м. Київ пр-т Повітрофлотський 6), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Львівського обласного військового комісаріату (Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки) (79005 м. Львів вул. І.Франка 25) про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити дії -
УСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Міністерства оборони України (далі - відповідач), у якій просить:
- визнати протиправною відмову комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням 25% втрати працездатності внаслідок захворювання, пов`язаного із захистом Батьківщини, оформлену у вигляді протоколу № 31 від 28.02.2020;
- зобов`язати Міністерство оборони України призначити та виплатити позивачу одноразову грошову допомогу у зв`язку із встановленням 25% втрати працездатності внаслідок захворювання, пов`язаного із захистом Батьківщини, у розмірі 70-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 01 січня календарного року, в якому вперше встановлено ступінь втрати працездатності.
В обґрунтування позову зазначив, що його із військової служби його звільнено 23.04.2019 та втрату працездатності внаслідок захворювання, пов`язаного із захистом Батьківщини, йому було встановлено 16.12.2019. На думку позивача, відповідач при вирішенні питання про призначення йому одноразової грошової допомоги повинен був керуватися Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві № 975 від 25.12.2013. Вважає, що обмежень строку в три місяці після звільнення з військової служби станом на дату виникнення в позивача права на отримання одноразової грошової допомоги не існувало, відтак відмова відповідача у її призначенні та виплаті є протиправною.
Ухвалою від 22.02.2021 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); поновлено позивачу строк для звернення до суду із цим позовом; залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Львівський обласний військовий комісаріат (далі - третя особа).
Відповідач надіслав на адресу суду відзив на позовну заяву (електронною поштою за вх. № 2763ел від 15.03.2021 та засобами поштового зв`язку за вх. № 16988 від 16.03.2021), у якому проти позову заперечив. В обґрунтування зазначено, що відповідно до витягу з наказу № 89 від 23.04.2019 позивача звільнено з військової служби у запас за станом здоров`я та згідно з довідкою про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках застрахованого серії 10ААА № 009077 від 16.12.2019 ОСОБА_1 встановлено 25 відсотків втрати працездатності. Позивач 15.01.2020 звернувся до Львівського обласного військового комісаріату із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням ступеня втрати працездатності. Рішенням комісії Міністерства оборони України від 28.02.2020 позивачу відмовлено в призначенні одноразової грошової допомоги на підставі п. 7 ч. 2 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у зв`язку з тим, що ступінь втрати працездатності позивачу встановлено понад тримісячний строк після звільнення з військової служби. Вказане рішення оформлено п. 49 Протоколу комісії № 31. Вважає також, що зобов`язання Міністерства оборони України прийняти рішення про призначення та виплату одноразової грошової допомоги позивачу є втручанням у дискреційні повноваження відповідача. Заперечив проти встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, просив відмовити у задоволенні позову.
Третя особа правом подати письмові пояснення щодо предмета спору у встановлений ухвалою від 22.02.2021 строк не скористалася.
Суд вивчив матеріали справи, з`ясував обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідив докази, якими вони обґрунтовуються, та встановив таке.
ОСОБА_1 проходив військову службу в лавах Збройних Сил України.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 (старший прапорщик) в період з 19.10.2014 по 03.12.2014, з 11.03.2015 по 11.05.2015, з 10.09.2015 по 17.11.2015, з 20.07.2016 по 22.09.2016, з 28.02.2017 по 12.07.2016 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей, що підтверджується довідкою військової частини А3817 про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України № 475 від 06.05.2019.
Відповідно до свідоцтва про хворобу № 13 від 03.01.2019 (а.с. 10, 11) ОСОБА_1 встановлено такий діагноз: варикозна хвороба, набряково-індуктивна форма правої нижньої кінцівки з хронічною венозною недостатністю третього ступеня з порушенням кровообігу та функції. Зміцнілі шкірні рубці лівої нижньої кінцівки після операції: флебектомії злівва (16.03.2016) з приводу варикозної хвороби лівої нижньої кінцівки з явищами хронічної венозної недостатності другого ступеня, вторинний лімфостаз лівої гомілки другого ступеня з незначним порушенням кровообігу та функції. Остеохондроз міжхребцевих дисків грудного відділу хребта, деформуючий спондильоз першого ступеня шийного, грудного та поперекового відділів зребта з незначним порушенням функції хребта. Хронічна двобічна сенсоневральна приглухуватість при сприйнятті шепітної мови 2,0 м на обидва вуха. Зазначено, що захворювання пов`язане із захистом Батьківщини.
Також встановлено, що позивач має консолідований перелом (26.09.2011) дистального метаепіфіза лівої променевої кістки без порушення функції лівої верхньої кінцівки, та підтверджено, що травма пов`язана з виконанням обов`язків військової служби.
Позивача визнано непридатним до військової служби в мирний час та обмежено придатним у воєнний час.
Відповідно до витягу з наказу командира військової частини А3817 (по стройовій частині) № 89 від 23.04.2019 ОСОБА_1 , звільненого наказом командира 703 окремого полку оперативного забезпечення (по особовому складу) № 13-РС від 12.04.2019 з військової служби у запас за підпунктом «б» пункту 8 частини 8 статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» (за станом здоров`я), з 23.04.2019 виключено із всіх видів особового складу частини та всіх видів забезпечення (а.с. 9).
Згідно з довідкою про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках застрахованого серії 10 ААА № 009077 від 13.01.2020 ОСОБА_1 встановлено 25% втрати професійної працездатності у зв`язку із захворюванням, пов`язаним із захистом Батьківщини. Підставою зазначено свідоцтво про хворобу № 13 від 03.01.2019. Період огляду - 16.12.2019 - 13.01.2020 (а.с. 12).
ОСОБА_1 15.01.2020 звернувся до Львівського обласного військового комісаріату із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням втрати професійної працездатності без встановлення інвалідності.
До заяви долучив копії таких документів: паспорта та ідентифікаційного коду, військового квитка серії НОМЕР_1 від 01.11.1989, копію свідоцтва про хворобу № 13 від 03.01.2019, довідки про результати визначення ступеня втрати працездатності у відсотках серії 12ААА № 009077 від 13.01.2020, довідки про безпосередню участь в АТО, витягу з наказу про звільнення з військової служби.
Львівський обласний військовий комісаріат листом № 539 від 20.01.2020 скерував на адресу Міністерства оборони України подані позивачем документи із наданням висновку про відсутність у ОСОБА_1 права на отримання одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням 25% втрати працездатності у розмірі 70-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 01 січня календарного року, в якому вперше встановленого відсоток втрати працездатності.
Розглянувши подані документи, комісія Міністерств оборони з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, дійшла висновку про відмову ОСОБА_1 в призначенні одноразової грошової допомоги, оскільки згідно з п. 7 ч. 2 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у зв`язку з тим, що ступінь втрати працездатності внаслідок захворювання, пов`язаного із захистом Батьківщини, позивачу встановлено 16.12.2019, а дата звільнення із військової служби 23.04.2019, тобто понад тримісячний строк після звільнення з військової служби (п. 49 витягу з протоколу засідання комісії Міністерств оборони з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум № 31 від 28.02.2020; а.с. 14).
Не погоджуючись із такою відмовою та вважаючи її протиправною і такою, що не ґрунтується на вимогах Закону, позивач звернувся із цим позовом до суду.
При вирішенні спору по суті суд керується таким.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначаються Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-XII від 20.12.1991 (далі - Закон № 2011-XII; у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до ч. 1, п. 7 ч. 2 ст. 16 Закону № 2011-XII одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі отримання військовослужбовцем поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання під час виконання ним обов`язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, а також особою, звільненою з військової служби, яка частково втратила працездатність внаслідок зазначених причин, але не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби.
Частиною 9 ст. 16-3 Закону № 2011-XII визначено, що порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України
Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві затверджений постановою Кабінету Міністрів України» № 975 від 25.12.2013 (далі - Порядок № 975).
Відповідно до пп. 1 п. 7 Порядку № 975 у разі часткової втрати працездатності без установлення інвалідності одноразова грошова допомога виплачується залежно від ступеня втрати працездатності, який установлюється медико-соціальною експертною комісією, у розмірі, що визначається у відсотках від 70-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому вперше встановлено ступінь втрати працездатності, - військовослужбовцю, який отримав поранення (контузію, травму або каліцтво), захворювання під час виконання ним обов`язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності, а також особі, звільненій з військової служби, яка частково втратила працездатність внаслідок зазначених причин, але не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби.
Згідно з п. 11 Порядку № 975 військовослужбовець, військовозобов`язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи:
заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності;
завірену копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв`язку інвалідності чи втрати працездатності.
До заяви додаються копії:
постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв`язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання;
документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов`язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження;
документа (відповідних сторінок за наявності), що посвідчує особу (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту), з даними про прізвище, ім`я та по батькові (за наявності) особи і про реєстрацію місця проживання (за наявності);
документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).
При цьому днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії (п. 3 Порядку № 975).
Виходячи із змісту зазначених правових приписів, одноразова грошова допомога за своєю правовою природою є гарантованою державою соціальною допомогою, яка виплачується, зокрема, членам сім`ї військовослужбовця у разі, якщо смерть настала під час виконання військовослужбовцем обов`язків військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням ним обов`язків військової служби.
Отже, допомога виплачується не тільки у разі отримання військовослужбовцем поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання під час виконання ним обов`язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності, а також особі, звільненій з військової служби, яка частково втратила працездатність внаслідок зазначених причин.
Разом з цим, право на отримання особою, звільненою з військової служби, яка частково втратила працездатність внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання під час виконання ним обов`язків військової служби пов`язується із часом звільнення з військової служби.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звільнено з військової служби 12.04.2019 (виключено із списків особового складу частини 23.04.2019) та згідно з довідкою медико-соціальної експертної комісії серії 10ААА № 009077 від 13.01.2020 25% втрати професійної працездатності встановлено 16.12.2019.
Пунктом 8 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1317 від 03.12.2009 (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Положення № 1317) передбачено, що датою встановлення інвалідності та ступеня втрати професійної працездатності потерпілому від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання у відсотках вважається день надходження до комісії документів, зазначених у пункті 3 цього Положення.
Відтак, суд дійшов висновку, що днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у спірному випадку є дата, з якої встановлено втрату професійної працездатності, що зазначена в довідці - дата огляду позивача (16.12.2019-13.01.2020), що узгоджується із положеннями пункту 8 Порядку № 1317.
Ураховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про те, що позивачу дійсно встановлено 25% втрати професійної працездатності внаслідок захворювання, пов`язаного із захистом Батьківщини, однак у строк, що перевищує три місяці після звільнення з військової служби.
Відтак суд погоджується із висновком відповідача про те, що відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військо службовців та членів їх сімей» ОСОБА_1 не набув права на отримання одноразової грошової допомоги у зв`язку із частковою втрати працездатності без установлення інвалідності через пропуск тримісячного строку після звільнення з військової служби, передбаченого п. 7 ч. 2 ст. 16 Закону № 2011-ХІІ.
Суд також відхиляє твердження позивача про те, що на дату виникнення в нього права на отримання одноразової грошової допомоги (16.12.2019) обмежень строку в три місяці після звільнення з військової служби не існувало, оскільки відповідні зміни в частині застосування тримісячного строку було внесено до п. 7 ч. 2 ст. 16 Закону № 2011-ХІІ Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення соціального захисту військовослужбовців» № 2522-VIII від 06.09.2018 (набрали чинності 13.10.2018), які як станом на момент звільнення ОСОБА_1 , так і станом на момент встановлення 25% втрати професійної працездатності, були чинними і підлягали застосуванню.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд при вирішенні спору враховує приписи статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, добросовісно, розсудливо та безсторонньо, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.
Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Ураховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідач, відмовляючи у призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
З огляду на висновок суду про відсутність підстав для задоволення позовних вимог не підлягає задоволенню також і вимога про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення відповідно до ст. 382 КАС України шляхом зобов`язання відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати стягненню із сторін не підлягають.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295, пп. 15.5 п. 15 розділу VII «Перехідні положення», суд -
ВИРІШИВ:
1. У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) до Міністерства оборони України (03168 м. Київ пр-т Повітрофлотський 6; код за ЄДРПОУ 00034022), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Львівського обласного військового комісаріату (Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки) (79005 м. Львів вул. І.Франка 25; код за ЄДРПОУ 08412340) про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити дії відмовити.
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Р.П. Качур