
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
25 травня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2320/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу,
ВСТАНОВИВ:
30 квітня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшли матеріали адміністративного позову Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області до відділу примусового виконання судових рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), в якому позивач просить протиправною та скасувати постанову відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) від 07.04.2021 про накладення штрафу в розмірі 5100, 00 грн на Рубіжанське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Луганській області за невиконання рішення суду у виконавчому провадженні № 63580845 за виконавчим листом № 360/3072/20, виданим Луганським окружним адміністративним судом 21.10.2020.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 14.04.2021 Рубіжанським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Луганської області отримано постанову відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про накладення штрафу від 07.04.2021 в межах виконавчого провадження № 63580845, якою на управління за невиконання рішення суду накладено штраф у розмірі 5100 грн. 00 коп. Постанову про накладання штрафу винесено державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) Антоновою Валентиною Євгеніївною. Управління вважає неправомірними дії державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) щодо винесення постанови про накладення штрафу. Управління не погоджується з зазначеною Постановою про накладення штрафу, вважає її безпідставною, незаконною та такою, що винесена з порушенням норм діючого законодавства та підлягає скасуванню за таких підстав.
У мотивувальній частині постанови про накладення штрафу зазначено, що станом на 07.04.2021 фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом, інформації та копій підтверджуючих документів, надано не було.
Враховуючи зазначене, керуючись ст.ст. 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-VІІІ, державним виконавцем відділу відповідача за невиконання рішення прийнято Постанову про накладення штрафу та встановлено новий строк для виконання рішення протягом 10 робочих днів та попереджено про кримінальну відповідальність за умисне невиконання рішення.
Вважають, що державним виконавцем відділу відповідача невірно застосовано положення Закону № 1404.
25.03.2021 на електронну адресу управління надійшла вимога відповідача від 25.03.2021 № 2601 про надання інформації щодо повного та фактичного виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду по справі № 360/3072/20.
Листом від 31.03.2021 № 1241-32-8/4742 управління надало відповідь на вимогу від 25.03.2021 № 2601, якою повідомило відповідачу про заходи, вжиті на виконання Рішення у справі № 360/3072/20, а саме про: про рішення від 22.10.2020 № 167. У цьому листі відповідача повідомлено також про Порядок № 27-1, відповідно до якого виплати пенсій здійснюються Головним управлінням Пенсійного фонду України у Луганській області, та про включення 27.10.2020 Рішення від 17.09.2020 до Реєстру судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, про Прядок № 649. Також цією відповіддю відповідачу надано письмові докази того, що щомісячно заборгованість за Рішенням від 17.09.2020 включається позивачем до додаткових виплатних відомостей (екрана форма з програмного забезпечення органів Пенсійного фонду України Підсистема: Призначення та виплати пенсій (скріншот з ІКІС ПФУ: ППВП).
Всупереч наведеному відповідач не встановив чи дійсно управління допустило невиконання рішення суду, не перевірив подані ним документи на підтвердження факту такого виконання, належної оцінки їм не надав, що призвело до прийняття ним незаконної постанови від 07.04.2021 у виконавчому провадженні № 63580845, якою на управління за невиконання рішення суду накладено штраф у розмірі 5100 грн. 00 коп.
Вважають, що зазначене вище підтверджує вжиття управлінням конкретних заходів щодо повного виконання Рішення від 17.09.2020, вини або умислу управління на навмисне невиконання в повному обсязі рішення суду не має.Ухвалою суду від 17.05.2021, після усунення недоліків, позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі (а. с. 31-32).
20.05.2021 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (а.с.35-38), в якому зазначив, що 11.11.2020 на виконання до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) надійшов виконавчий лист Луганського окружного адміністративного суду від 21.10.2020 № 360/3072/20 про зобов`язання Рубіжанське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці відповідно до довідки Луганського апеляційного суду від 05.03.2020 № 123 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, з урахуванням раніше проведених виплат, починаючи з 19.02.2020.
11.11.2020 державним виконавцем, керуючись вимогами ст. ст. 3, 4, 24, 25, 26, 27 Закону України "Про виконавче провадження", винесено постанову про відкриття виконавчого провадження.
Листами від 20.11.2020 № 1241-32-8/7633, від 31.03.2021 № 1241-32-8/4742 Рубіжанське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області повідомили наступне.
На виконання рішення суду управління 22.10.2020 прийняло рішення №167 «Про здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно з рішенням суду». Рішення управління від 22.10.2020 направлено ОСОБА_1 за місцем його фактичного проживання/перебування (за довідкою внутрішньо переміщеної особи) листом від 26.10.2020 № 1241-32-8/6502.
27.10.2020 управлінням проведено перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 19.02.2020. У жовтні 2020 року ОСОБА_1 управлінням нараховано на виплату листопада 2020 року довічне грошове утримання за листопад 2020 року у сумі 106 129, 98 грн. Щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці за період з 19.02.2020 по 31.10.2020 у сумі 444 648, 02 грн. обліковано та нараховано на окрему виплатну відомість. Заявку на фінансування виплати включено до потреби у фінансуванні пенсійних виплат на листопад 2020 року. У листопаді 2020 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області профінансовано виплату ОСОБА_1 довічного грошового утримання за листопад 2020 року у сумі 106129, 98 грн.
Рішення управління про здійснення перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 , а саме: від 22.10.2020 № 167, прийнято управлінням до відкриття виконавчого провадження. З незалежних від управління причин виплату нарахованого довічного грошового утримання ОСОБА_1 за період з 19.02.2020 по 30.11.2020 проведено Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області не в повному обсязі.
Таким чином, щодо фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом, інформації та копій підтверджуючих документів, надано не було
07.04.2021 державним виконавцем, керуючись ст.ст. 63, 75 Закону, винесено постанову про накладення штрафу на боржника у розмірі 5 100 грн., де також було зазначено про обов`язок боржника виконати рішення протягом 10 робочих днів.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, накладаючи штраф постановою від 07.04.2021 на боржника, державний виконавець діяв у межах своїх повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством.
Отже, дії відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) є правомірними та відповідають нормам Закону України "Про виконавче провадження".
З урахуванням вищевикладеного, відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Представники сторін у судове засідання не прибули, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, відповідач у відзиві на позовну заяву серед іншого просив розглядати справу без його участі.
Відповідно до частини дев`ятої статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З огляду на положення статті 205 КАС України справу розглянуто за відсутності представників сторін в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд встановив таке.
11.11.2020 на виконання до Відділу надійшов виконавчий лист Луганського окружного адміністративного суду від 21.10.2020 № 360/3072/19 про зобов`язання Рубіжанське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці відповідно до довідки Луганського апеляційного суду від 05.03.2020 № 123 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, з урахуванням раніше проведених виплат, починаючи з 19.02.2020 (а.с. 41-42, 43-44).
11.11.2020 державним виконавцем, керуючись вимогами ст.ст. 3, 4, 24, 25, 26, 27 Закону України "Про виконавче провадження" (далі - Закон), винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 63580845 (а.с. 46). У постанові про відкриття виконавчого провадження зазначено про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів.
На виконання рішення від 17.09.2020 управління 22.10.2020 прийняло рішення № 167 «Про здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно з рішенням суду». Рішення управління від 22.10.2020 направлено ОСОБА_1 за місцем його фактичного проживання/перебування листом від 26.10.2020 (а.с. 8).
Листами від 20.11.2020 № 1241-32-8/7633, від 31.03.2021 № 1241-32-8/4742 (а.с. 51-53, 61-63) Рубіжанське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області повідомили наступне.
На виконання рішення суду управління 22.10.2020 прийняло рішення №167 «Про здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно з рішенням суду». Рішення управління від 22.10.2020 направлено ОСОБА_1 за місцем його фактичного проживання/перебування (за довідкою внутрішньо переміщеної особи) листом від 26.10.2020 № 1241-32-8/6502.
27.10.2020 управлінням проведено перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 19.02.2020. У жовтні 2020 року ОСОБА_1 управлінням нараховано на виплату листопада 2020 року довічне грошове утримання за листопад 2020 року у сумі 106 129, 98 грн. Щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці за період з 19.02.2020 по 31.10.2020 у сумі 444 648, 02 грн. обліковано та нараховано на окрему виплатну відомість. Заявку на фінансування виплати включено до потреби у фінансуванні пенсійних виплат на листопад 2020 року. У листопаді 2020 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області профінансовано виплату ОСОБА_1 довічного грошового утримання за листопад 2020 року у сумі 106129, 98 грн.
Рішення управління про здійснення перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 , а саме: від 22.10.2020 № 167, прийнято управлінням до відкриття виконавчого провадження. З незалежних від управління причин виплату нарахованого довічного грошового утримання ОСОБА_1 за період з 19.02.2020 по 30.11.2020 проведено Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області не в повному обсязі (а. с. 9-12).
25.03.2021 державним виконавцем, керуючись ст. 18 Закону України "Про виконавче провадження", направлено вимогу боржнику щодо стану виконання рішення суду з попередженням про наслідки невиконання рішення суду (а.с. 59-60).
Постановою від 07.04.2021 відповідачем накладено штраф на Рубіжанське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області у розмірі 5100,00 грн. за не виконання судового рішення (а.с. 69).
Заборгованість перед ОСОБА_1 з пенсії за період з 19.02.2020 по 31.10.2020 разом у сумі 444 648,02 грн, 27.10.2020 включено до Реєстру судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 26.09.2018 № 20-1 (відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649). Реєстраційний номер 76760 (а. с. 14).
Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця визначає стаття 287 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Спірні правовідносини врегульовані Законом України від 02 лютого 2016 року № 1404-VIII "Про виконавче провадження" (далі - Закон № 1404-VIII, у відповідній редакції).
За визначенням статті 1 Закону № 1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 3 Закону № 1404-VIII відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
Відповідно до частини першої статті 18 Закону № 1404-VIII виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Згідно з пунктами 1 та 16 частини третьої статті 18 Закону № 1404-VIII виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право: проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону; накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.
Статтею 26 Закону № 1404-VIII визначено початок примусового виконання рішення, зокрема:
- виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, за заявою стягувача про примусове виконання рішення (пункт 1 частини першої);
- виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов`язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей (частина п`ята);
- за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною) (частина шоста).
Відповідно до частин першої та другої статті 63 Закону № 1404-VIII, зокрема, за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів та попередження про кримінальну відповідальність.
Статтею 75 Закону № 1404-VIII встановлено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання. У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
Аналізуючи наведені положення законодавства в контексті цієї справи потрібно зауважити, що накладення штрафу за невиконання рішення, що зобов`язує боржника до вчинення певних дій, є видом юридичної відповідальності боржника за невиконання покладеного на нього зобов`язання.
Застосування такого заходу реагування є обов`язком державного виконавця і націлено на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження як завершальної стадії судового провадження.
Умовою для накладення на боржника у виконавчому проваджені штрафу є невиконання ним виконавчого документа (судового рішення) без поважних причин. У залежності від характеру правовідносин і змісту зобов`язання, примусове виконання якого відбувається у межах виконавчого провадження, поважними причинами можуть визнаватися такі обставини, які створили об`єктивні перешкоди для невиконання зобов`язання, і подолання яких для боржника було неможливим або ускладненим.
Аналіз правових норм, що підлягають застосуванню до спірних правовідносин, дає підстави для висновку про те, що невиконання боржником рішення суду лише без поважних на те причин, тягне за собою певні наслідки, встановлені нормами Закону № 1404-VIII. Тобто на час прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу має бути встановленим факт невиконання боржником судового рішення без поважних причин.
Поважними, в розумінні наведених норм Закону № 1404-VIII, можуть вважатися об`єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення боржником та які не залежали від його власного волевиявлення.
З вищевикладеного слідує, що постанова про накладення штрафу за невиконання судового рішення може бути винесена лише за умови, що судове рішення не виконано боржником без поважних причин, коли боржник мав реальну можливість виконати таке судове рішення, проте не зробив цього.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постановах від 10 вересня 2019 року у справі № 0840/3476/18, від 19 вересня 2019 року у справі № 686/22631/17 та від 07 листопада 2019 року у справі № 420/70/19.
Згідно з пунктом 1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за № 41/26486 (далі - Положення), управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об`єднані управління (далі - управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд).
Управління Фонду підпорядковуються Фонду та безпосередньо відповідним головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Фонду), що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.
Відповідно до пункту 4 Положення управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: планує доходи та видатки коштів Фонду в районі (місті), у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду (підпункт 3); призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства (підпункт 7); забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством (підпункт 8).
Таку правову позицію висловлено Верховним Судом у постанові від 24 січня 2018 року у справі № 405/3663/13-а (реєстраційний номер рішення в ЄДРСР 71834551).
Згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 13 грудня 2018 року № 27-1 "Про невідкладні заходи щодо організації виплати пенсій у 2019 році" з 01 січня 2019 року фінансування пенсійних виплат здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду України.
Судом встановлено, що Рубіжанським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Луганської області рішення суду у справі № 360/3072/20 у встановлений державним виконавцем строк не виконано.
Як зазначає позивач, невиконання рішення суду сталося з незалежних від нього причин, а саме через відсутність відповідних бюджетних асигнувань. Так, на виконання Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649, заборгованість перед ОСОБА_1 з пенсії за період з 19.02.2020 по 31.10.2020 разом у сумі 444 648,02 грн, 27.10.2020 включено до Реєстру судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 26.09.2018 № 20-1 (відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649). Реєстраційний номер 76760.
Однак, на теперішній час заборгованість з пенсії з ОСОБА_1 за період з з 19.02.2020 по 31.10.2020 разом у сумі 444 648,02 грн не профінансована з незалежних від позивача причин.
Зазначені обставини підтверджені роздруківкою з ІКІС ПФУ: Підсистема Призначення та Виплати Пенсії на ОСОБА_1 (а. с. 14).
Суд переконаний, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності фінансового забезпечення боржника на проведення таких виплат, яке здійснюється з Державного бюджету України, не може вважатися невиконанням рішення без поважних причин. У такому випадку накладення штрафу жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Зважаючи на вищевикладене, суд погоджується з твердженнями позивача, що відсутність коштів на виплату заборгованості за судовим рішенням, тобто відсутність відповідного фінансового забезпечення боржника на виконання судового рішення, не може вважатися невиконанням такого рішення без поважних причин.
З урахуванням зазначеного, зважаючи на відсутність фінансування Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області на виконання рішення суду у справі № 360/3072/20, суд вважає, що у відповідача відсутні підстави для накладення на боржника штрафу за невиконання рішення без поважних причин.
З огляду на викладене, суд доходить висновку, що оскаржувана постанова державного виконавця носить протиправний характер та підлягає скасуванню.
За встановлених в цій справі фактичних обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що основні (суттєві) аргументи позовної заяви є обґрунтованими, обраний позивачем спосіб судового захисту відповідає об`єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім, необхідним та ефективним, внаслідок чого позовні вимоги слід задовольнити повністю.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем сплачено судовий збір в розмірі 2270,00 грн згідно з платіжним дорученням від 07.05.2021 № 276 (а.с. 28).
В межах спірних правовідносин суб`єктом владних повноважень є відповідач, правомірність рішення якого оскаржено позивачем учасником виконавчого провадження.
Таким чином, витрати зі сплати судового збору підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків).
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 132, 139, 205, 241-246, 250, 272, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) від 07 квітня 2021 року ВП № 63580845 про накладення штрафу за невиконання рішення суду на Рубіжанське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області у розмірі 5100,00 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2270,00 грн (дві тисячі двісті сімдесят грн 00 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 287 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя О.В. Ірметова