Рішення № 97137508, 25.05.2021, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.05.2021
Номер справи
340/1946/21
Номер документу
97137508
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 травня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/1946/21

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагуна А.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправною відмову та зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області викладену у рішенні № 110130001337 від 09.03.2021 року про відсутність права на перерахунок та обчислення ОСОБА_1 пенсії як державному службовцю;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби час проходження мною військової служби у Збройних Силах в період з 15.05.1976 року по 03.05.1978 року та призначити пенсію ОСОБА_1 як державному службовцю - з 01 березня 2021 року.

В обґрунтування вимог позивач зазначив, що відповідачем протиправно відмовлено рішенням № 110130001337 від 09.03.2021у перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

Представником відповідача подано до суду відзив на позовну заяву, в якому просив в задоволенні позовних вимог відмовити повністю, обґрунтовуючи це тим, що позовні вимоги є безпідставними, необґрунтованими та такими, що не відповідають нормам чинного законодавства. Вказує, що у позивача на день набрання чинності законом України "Про державну службу " №889 -VІІІ відсутній необхідний стаж - 10 років на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, а тому право на обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" №3273- ХІІ відсутнє ( а.с. 25-26).

У відповідності до п.3 ч.6 ст.12 КАС України дана справа є справою незначної складності, та згідно ст.ст.257, 263 розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 01.02.2019 перебуває на обліку в Головному управлінні та отримує пенсію за віком згідно норм Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058 -IV, від 09.07.2003.

01 березня 2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв`язку із звільненням та переведенням на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" ( а.с.29).

Рішенням №110130001337 від 09.03.2021, позивачу відмовлено у задоволені заяви про перерахунок пенсії та переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" ( а.с.19).

Рішення мотивовано тим, що у позивача на день набрання чинності Законом України "Про державну службу " №889 -VІІІ від 10.12.2015 відсутній необхідний стаж - 10 років на посада, віднесених до категорій посад державних службовців, а тому право на обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" №3273- ХІІ від 16.12.1993 відсутнє. Так, згідно записів трудової книжки стаж роботи на посадах, віднесених до категорії посад службовців, станом на 01.05.2016 становить 8 років 11 місяців 24 дні ( з 07.05.2007 по 30.04.2016).

Статтею 3 Конституції України визначено, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст.10 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058 -IV, від 09.07.2003 ( далі по тексту - Закон №1058 -IV) особі, яка має одночасно право на різні види, призначається один з цих видів пенсії за її вибором.

Відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону №1058 -IV, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, оплати праці державних службовців встановлені Законом України «Про державну службу».

01.05.2016 набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII ( далі по тексту - Закон №889-VIII), згідно частини 2 Прикінцевих та перехідних положень якого визнано такими, що втратили чинність, зокрема, Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ( далі по тексту - Закон №3723-ХІІ), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

У пункті 10 Розділу 11 Закону №889-VIII вказано, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

На момент звернення позивача до органу Пенсійного фонду із заявою про переведення на інший вид пенсії 01.03.2021 року порядок призначення пенсії для державних службовців врегульований Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, який набрав чинності 01.05.2016 року.

Частиною 1 статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ визначено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Таким чином, необхідною умовою для наявності у осіб, які мають не менш як 10 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, права на пенсію відповідно до згаданої статті є досягнення такими особами певного віку та наявність страхового стажу, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

З огляду на зміст зазначених норм чинного законодавства, обов`язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною 1 статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ і Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Отже, після набрання чинності Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII - 01.05.2016 зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII, та мають передбачені частиною 1 статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ вік і страховий стаж.

Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права була висловлена у рішенні Верховного Суду від 04 квітня 2018 року у справі №822/524/18 та постанові Верховного Суду від 03 липня 2018 року у справі №569/350/17.

Відповідно до п. 2 Порядку призначення пенсій деяким категоріям працівників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 14.09.2016 року №622, передбачено, що згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 р. «Про державну службу» на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII "Про державну службу" (далі - Закон) в тому числі, мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII "Про державну службу": займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.

Згідно п.6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 №229 передбачено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом №889-VIII обчислюється відповідно до п.8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону "Про державну службу".

Пунктом 8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу"№ 889-VIII визначено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Тобто, обчислення стажу державної служби за періоди роботи до 01 травня 2016 року (до моменту вступу в дію Закону України «Про державну службу» № 889-VII від 10.12.2015) здійснюється відповідно до Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 року № 283 (далі Порядок № 283).

На підставі вищевказаного, суд піддає критичній оцінці посилання відповідача на застосування до даних правовідносин тільки Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 №229.

Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 283 від 03.05.1994 року (чинного до 01.05.2016 року) визначались посади і органи, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби.

Пунктом 3 вказаного Порядку передбачено, що до стажу державної служби включається також, зокрема, час військової служби у Збройних Силах та інших військових формуваннях.

Відповідно до статті 2 Закону України від 25.03.92 № 2232-ХП «Про військовий обов`язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, повязаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Види військової служби:

строкова військова служба;

військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період;

військова служба за контрактом осіб рядового складу;

військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу;

військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів);

військова служба за контрактом осіб офіцерського складу;

військова служба за призовом осіб офіцерського складу.

Отже, аналізуючи вищевказані положення Закону, суд критично оцінює обґрунтування відповідачем своєї позиції тим, що період служби в армії не підлягає включенню в стаж державної служби з посиланням на те, що Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 №229 не передбачено зарахування до стажу державної служби періоду військової служби.

Пунктом 4 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 283 від 03.05.1994 року (чинного до 01.05.2016 року) визначено, що документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка та інші документи, які відповідно до чинного законодавства підтверджують стаж роботи.

Відповідно до військового квитка ( а.с.9), довідки з Кропивницького міського ТЦК та СП( а.с.10) в період з 15 травня 1976 року по 03 травня 1978 року ( 1 рік 11 місяців 19 днів), позивач проходив військову службу в Збройних Силах колишнього СРСР.

Період проходження позивачем військової служби підлягає зарахуванню до стажу державної служби.

З матеріалів справи вбачається, що єдиною підставою для відмови у призначенні пенсії позивачу є недостатність стажу державної служби.

З урахуванням зазначених вище положень законодавства України, суд погоджується з твердженням позивача , що станом на 01 травня 2016 року ( на час набрання чинності Законом України «Про державну службу» №889-У111 від 10.12.2015) він мав 10 років 11 місяців 14 днів загального стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, з яких:

- 1 рік 11 місяців 19 днів це військова служба в Збройних Силах колишнього СРСР,

- 8 років 11 місяців 25 днів стаж державної служби на посадах у Кіровоградському обласному управлінні лісового та мисливського господарства.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що приймаючи рішення про відмову в задоволенні заяви позивача про перехід з пенсії за вислугу років на пенсію згідно із Законом України "Про державну службу", відповідач як суб`єкт владних повноважень не надав належних, допустимих доказів, які би спростували позовні вимоги позивача. Відповідач діяв необґрунтовано, тобто без врахування всіх обставин, які мають значення при прийнятті рішення, на підставі чого позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до положень ст. 9 КАС України, суд розглядаючи справу в межах позовних вимог вважає, що належним захистом порушеного права позивача є скасування протиправного рішення відповідача, зобов`язання зарахувати до стажу державної служби час проходження військової служби та призначення пенсії як державному службовцю з 01 березня 2021 року.

При зверненні до суду з даним адміністративним позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 908 грн. (а.с.1)

З огляду на викладене, відповідно до ст. 139 КАС України, судовий збір у розмірі 908 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст.2, 72-77, 139, 243-246, 255, 295, пунктом 15 частини першої розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, 7а, м. Кропивницький, 25009, код ЄДРПОУ 20632802) про визнання протиправною відмову та зобов`язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області викладену № 110130001337 від 09.03.2021 про відсутність права на перерахунок та обчислення ОСОБА_1 пенсії як державному службовцю.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби час проходження мною військової служби у Збройних Силах в період з 15.05.1976 року по 03.05.1978 року та призначити пенсію ОСОБА_1 як державному службовцю - з 01 березня 2021 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 908, 00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного Фонду України в Кіровоградській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду А.В. Сагун