Рішення № 97137174, 25.05.2021, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.05.2021
Номер справи
300/384/21
Номер документу
97137174
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" травня 2021 р. справа № 300/384/21

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Боршовський Т.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)" про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

Баран Василь Володимирович в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної установи "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)" (далі - відповідач), в якому просить суд: визнати протиправною бездіяльність відповідача стосовно ненадання відповіді на звернення засудженого позивача від 18.12.2020 стосовно надання йому доступу до певних сайтів (електронних адрес) та зобов`язати Державну установу "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)" розглянути звернення ОСОБА_1 від 18.12.2020 стосовно надання йому доступу до певних сайтів (електронних адрес) та надати ОСОБА_1 доступ до наступних сайтів (електронних адрес): Google, як довідкового сайту; Gmail; Національної асоціації адвокатів України - https://unba.org.ua/; Івано-Франківського обласного центру зайнятості - https://ifr.dcz.gov.ua/; Інтернет-магазину продуктів Жіва; Olx.ua; Інтернет-видання "Українська правда" - https://www.pravda.com.ua/; Юридичного ресурсу Protocol.ua - https://protocol.ua/; сайту новин Ukr.net - https://www.ukr.net/ua/; повний доступ до Верховна Рада України з можливістю подання петиції (електронної кабінеті громадянина) - https://itd.rada.gov.ua/idsrv/; https://www.president.gov.ua з можливістю подання петицій; стан розгляду справ на https://court.gov.ua/fair; Facebook- https://facebook.com; Skype; Вища рада правосуддя - https://hcj.gov.ua/.

Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідач в порушення норм Закону України "Про звернення громадян" ненадав позивачу відповідь на його заяви, подані до Державної установи "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)"в листопаді 2020 року та 18.12.2020, в яких ОСОБА_1 просив надати доступ до веб-сайтів відповідно до частини 7 статті 110 Кримінально-виконавчого кодексу України. Представник позивача зазначив, що згідно з абзацом 12 частини 1 розділу ІІІ Правил внутрішнього трудового розпорядку установ виконання покарань, адміністрація установи виконання покарань має забезпечити виконання вимог Закону України «Про звернення громадян». При цьому, за заявою засуджених список електронних адрес, до яких дозволяється доступ засудженим, може бути доповнений адміністрацією установи електронними адресами, зміст яких не суперечить вимогам статті 110 Кримінально-виконавчого кодексу України. На думку представника позивача, внаслідок бездіяльності відповідача щодо надання ОСОБА_1 доступу до вищевказаних веб-сайтів порушено право позивача на користування мережею Інтернет, яке гарантоване Кримінально-виконавчим кодексом України та підтверджено практикою Європейського суду з прав людини, (рішення в справі «Ахмет Юлдірім проти Туреччини»).

Ухвалою суду від 15.02.2020 позовну заяву залишено без руху у зв`язку з невідповідністю вимогам статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України та надано строк для усунення недоліків. Позивач у вказаний в ухвалі строк усунув недоліки.

Ухвалою суду від 04.03.2021 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та звільнено ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання до Івано-Франківського окружного адміністративного суду позовної заяви ОСОБА_1 до Державної установи "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)" про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання до вчинення дій.

05.05.2021 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив Державної установи "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)" від 18/1-2011 № 05.05.2021 на позовну заяву. У відзиві відповідач заперечує проти задоволення позову. Представник відповідача вказав, що відповідно до частини 7 статті 110 Кримінально-виконавчого кодексу України засудженим надається право користування мережею Інтернет під контролем адміністрації. Цією ж статтею встановлено певні обмеження при доступі засуджених до Інтернету. Так, перелік сайтів, до яких дозволяється доступ, формується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання покарань та пробації, та за заявою засуджених може бути доповнений адміністрацією установи виконання покарань сайтами, зміст яких не суперечить вимогам статті 110 Кримінально-виконавчого кодексу України. 12.02.2021 на засіданні комісії установи з надання засудженим до довічного позбавлення волі до глобальної мережі Інтернет розглянуто заяву ОСОБА_1 від 12.02.2021 про надання доступу до веб-сайтів. Комісією прийнято рішення про надання позивачу доступу до веб-сайтів, які вказані ОСОБА_1 в заяві від 12.02.2021, за виключенням: Google; Gmail ; Інтернет-магазину продуктів Жіва ; Olx.ua; Ukr.net; Facebook , оскільки вони не включені до Переліку. Також позивачу відмовлено в доступі до веб-сайту Skype у зв`язку з неможливістю здійснення технічного контролю відеозв`язку в цій програмі під час користування такою програмою в камері з планшету. При цьому, в облаштованому інтернет-класі установи засудженим надаються відеопобачення через Skype. Також представник відповідача зазначив, що між ОСОБА_1 та ТОВ «Мережа-С» укладено договір № 1760-002 про надання позивачу інформаційно-комунікаційних послуг, з метою реалізації якого Державна установа "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)" забезпечила доступ позивачу до мережі Інтернет в межах, передбачених чинним законодавством, та вказаним договором.

12.05.2021 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшла відповідь представника позивача від 10.05.2021 на відзив Державної установи "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)". Згідно вказаної відповіді на відзив предстаник позивача зазначив, що предметом цього адміністративного позову є бездіяльність відповідача щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 18.12.2021, яка не розглянута на день подання відповіді на відзив. Що стосується розгляду заяви позивача від 12.02.2021, то протокол комісії установи з надання засудженим до довічного позбавлення волі до глобальної мережі Інтернет № 13 від 12.02.2021 не містить інформації стосовно прохання позивача про надання доступу до юридичного ресурсу Protocol.ua. Також в протоколі № 13 від 12.02.2021 та у відзиві на позовну заяву відповідачем не зазначено жодних аргументів, щодо заборони ОСОБА_1 в доступі до сайтів: Google; Gmail ; Інтернет-магазину продуктів Жіва ; Olx.ua; Ukr.net; Facebook.

12.05.2021 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшло клопотання представника позивача від 10.05.2021 про розгляд справи № 300/384/21 з повідомленням (викликом) сторін. Вказане клопотання мотивовано тим, що ОСОБА_1 бажає особисто надати суду пояснення стосовно предмету позову та обґрунтування порушення своїх прав щодо не розгляду відповідачем його заяви про надання доступу до певних сайтів.

Вирішуючи вказане клопотання, суд зазначає таке.

Частиною 2 статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) передбачено, що учасники справи зобов`язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов`язки.

Відповідно до особливостей розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, визначених частиною 5 статті 262 КАС України, за клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

За приписами пункту 1 частини 6 статті 262 КАС України, суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін, якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

Оцінивши зміст позовних вимог, заявлених до відповідача, відзиву на позовну заяву відповідача, наявних матеріалів адміністративної справи, суд вважає, що характер спірних правовідносин та предмет доказування у цій справі не вимагає проведення судового засідання з участі сторін. Отже, в задоволенні клопотання позивача слід відмовити.

18.05.2021 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшло заперечення Державної установи "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)" від 18/1-2216 № 17.05.2021 на відповідь на відзив. Згідно вказаного заперечення від 18/1-2216 № 17.05.2021 представник відповідача зазначив, що виконання договору № 1760-002 про надання позивачу інформаційно-комунікаційних послуг, укладеного між ОСОБА_1 та ТОВ «Мережа-С», саме провайдер здійснює технічний доступ до дозволених сайтів Інтернету. Так, позивач користується Інтернетом безпосередньо в камері з планшету. Відповідно до пункту 7 статті 110 Кримінально-виконавчого кодексу України засудженим заборонено під час користування глобальною мережею Інтернет вносити будь-яку інформацію, у тому числі направляти листи, коментарі, знаки тощо, та реєструватися на веб-сайтах. За вказаних обставин, засудженим не надається доступ до сайтів, на яких можна вносити будь-яку інформацію, в тому числі подавати чи приєднуватись до поданих електронних петицій. Щодо веб-сайту Google, то такий сайт є пошуковим, а не довідковими, які не включені до Переліку веб-сайтів, до яких дозволяється доступ засудженим, затверджений наказом Міністерства юстиції України від 19.10.2017 № 3233/5. Також під час користування засудженим планшетом в камері, доступ до електронної пошти не може бути контрольованим, а тому доступ до веб-сайт Ukr.net, який надає можливість користуватися й електронним зв`язком, не може бути наданий засудженим. Окрім цього, відповідач повідомив, що згідно протокольного рішення комісії установи з надання засудженим до довічного позбавлення волі до глобальної мережі Інтернет від 07.05.2021 за № 18, ОСОБА_1 надано доступ до юридичного ресурсу Protocol.ua.

Суд, розглянувши відповідно до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив таке.

ОСОБА_1 відбуває покарання у вигляді довічного позбавлення волі в Державній установі "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)".

17.09.2020 між ОСОБА_1 та ТОВ «Мережа-С» укладено договір № 1760-002 про надання позивачу інформаційно-комунікаційних послуг, згідно якого ТОВ «Мережа-С» як провайдер зобов`язується надати ОСОБА_1 як користувачу послуги щодо доступу до мережі Інтернет та надання онлайн сервісів згідно замовлення на отримання послуги, а користувач зобов`язується оплатити ці послуги на умовах договору.

Відповідно до пункту 1.2 вказаного договору послуги надаються провайдером на території пенітенціарної установи, де він відбуває покарання, з використанням технічних засобів термінального доступу, відповідно до умов договору та вимог наступних нормативно-правових актів: Порядку організації надання засудженим доступу до глобальної мережі Інтернет, Правил внутрішнього розпорядку установ виконання покарань, Технічного завдання та створення і впровадження спеціальної інформаційно-комунікаційної системи систем органів і установ Державної пенітенціарної служби України (а.с. 27-28).

18.12.2020 ОСОБА_1 звернувся до Державної установи "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)" із заявою про надання безперешкодного доступу до таких сайтів: Google, як довідкового сайту; Gmail; Національної асоціації адвокатів України; Івано-Франківського обласного центру зайнятості; Інтернет-магазину продуктів Жіва; Olx.ua; Інтернет-видання "Українська правда"; Юридичного ресурсу Protocol.ua; сайту новин Ukr.net; повний доступ до Верховна Рада України з можливістю подання петиції; https://www.president.gov.ua з можливістю подання петицій; стан розгляду справ на https://court.gov.ua/fair; Facebook; Skype; Вища рада правосуддя - https://hcj.gov.ua/.

Направлення заяви позивача від 18.12.2020 до відповідача підтверджується квитанцією про відправлення поштового відправлення (а.с. 6).

12.02.2021 ОСОБА_1 звернувся до Державної установи "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)" із заявою про надання безперешкодного доступу до таких сайтів: Google; Gmail; Національної асоціації адвокатів України; Інтернет-магазину продуктів Жіва; Olx.ua; Інтернет-видання "Українська правда"; Юридичного ресурсу Protocol.ua; сайту новин Ukr.net; повний доступ до Верховна Рада України з можливістю подання петиції; https://www.president.gov.ua з можливістю подання петицій; стан розгляду справ на https://court.gov.ua/fair; Вища рада правосуддя; Івано-Франківського обласного центру зайнятості; Skype; Facebook.

12.02.2021 на засіданні комісії установи з надання засудженим до довічного позбавлення волі та засудженим з числа господарської обслуги доступу до глобальної мережі Інтернет розглянуто заяву ОСОБА_1 від 12.02.2021 про надання доступу до веб-сайтів. Так, згідно протоколу № 13 від 12.02.2021 комісією прийнято рішення про надання позивачу доступу до таких веб-сайтів: Національної асоціації адвокатів України; "Українська правда"; повний доступ до сайту Верховна Рада України; повний доступ до сайту Президента України; Судова влада України щодо стану розгляду справ; Вища рада правосуддя; Івано-Франківського обласного центру зайнятості. Відповідно до наказу Міністерства юстиції України 3233/5 «Про затвердження Порядку організації надання засудженим доступу до глобальної мережі Інтернет» ОСОБА_1 заборонено в доступі до сайтів: Google; Gmail ; Інтернет-магазину продуктів Жіва; Olx.ua; Ukr.net; Facebook. Також позивачу відмовлено в наданні доступу до прогарми Skype у зв`язку з неможливістю здійснення технічного контролю відеозв`язку.

07.05.2021 на засіданні комісії установи з надання засудженим до довічного позбавлення волі та засудженим з числа господарської обслуги доступу до глобальної мережі Інтернет комісією прийнято рішення про надання позивачу доступу до юридичного інтернет ресурсу Protocol.ua, що підтверджується протоколом № 18 від 07.05.2021.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача стосовно ненадання відповіді на звернення засудженого позивача від 18.12.2020 стосовно надання йому доступу до певних сайтів (електронних адрес), представник позивача звернувся з цим позовом до суду.

Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.

Відповідно до статті 40 Конституції України, усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Реалізація права на звернення має наслідком виникнення кореспондуючого обов`язку органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів його розглянути і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк. З огляду на зміст статті 40 Конституції України цей обов`язок незалежно від того, чи він конкретизується як відповідне повноваження органу державної влади в Основному Законі, чи в інших нормативно-правових актах, має виконуватися в порядку, визначеному законом.

В свою чергу, питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об`єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів, регулює Закон України "Про звернення громадян".

Так, відповідно до статті 1 Закону України "Про звернення громадян" громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв`язку (електронне звернення).

Як встановлено судом, ОСОБА_1 звернувся до Державної установи "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)" із заявою від 18.12.2020 про надання безперешкодного доступу до веб-сайтів згідно переліку вказаного в заяві.

Відповідач не надав ОСОБА_1 жодної відповіді на звернення від 18.12.2020.

Будь-яких доказів розгляду звернення позивача від 18.02.2020 та направлення ОСОБА_1 відповіді за результатами такого розгляду, Державна установа "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)" суду не надала.

Відповідно до статті 7 Закону України "Про звернення громадян" звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов`язковому прийняттю та розгляду. Забороняється відмова в прийнятті та розгляді звернення з посиланням на політичні погляди, партійну належність, стать, вік, віросповідання, національність громадянина, незнання мови звернення. Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об`єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п`яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз`ясненнями.

Забороняється направляти скарги громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються.

Згідно з статтею 15 Закону України "Про звернення громадян" органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов`язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов`язки.

Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз`ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.

Суд звертає увагу на те, що статтею 18 Закону України "Про звернення громадян" встановлено права громадянина при розгляді заяви чи скарги. Так, громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право: особисто викласти аргументи особі, що перевіряла заяву чи скаргу, та брати участь у перевірці поданої скарги чи заяви; знайомитися з матеріалами перевірки; подавати додаткові матеріали або наполягати на їх запиті органом, який розглядає заяву чи скаргу; бути присутнім при розгляді заяви чи скарги; користуватися послугами адвоката або представника трудового колективу, організації, яка здійснює правозахисну функцію, оформивши це уповноваження у встановленому законом порядку; одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги; висловлювати усно або письмово вимогу щодо дотримання таємниці розгляду заяви чи скарги; вимагати відшкодування збитків, якщо вони стали результатом порушень встановленого порядку розгляду звернень.

В свою чергу, обов`язки органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, засобів масової інформації, їх керівників та інших посадових осіб щодо розгляду заяв чи скарг, визначені в статті 19 Закону України "Про звернення громадян".

Так, органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об`єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов`язані: об`єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; у разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації при розгляді заяви чи скарги скласти про це мотивовану постанову; на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу; скасовувати або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв`язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об`єднання громадян за місцем проживання громадянина; у разі визнання заяви чи скарги необгрунтованою роз`яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення; не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам; особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.

В спірному випадку ОСОБА_1 відбуває покарання у вигляді довічного позбавлення волі в Державній установі "Івано-Франківська установа виконання покарань (№ 12)" та звернувся із заявою від 18.12.2020 до вказаної установи, а тому до спірних праововідносин підлягають застосуванню також норми Кримінально-виконавчого кодексу України (далі - КВК України), який регламентує порядок і умови виконання та відбування кримінальних покарань з метою захисту інтересів особи, суспільства і держави шляхом створення умов для виправлення і ресоціалізації засуджених, запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень як засудженими, так і іншими особами, а також запобігання тортурам та нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню із засудженими.

Основи правового статусу засуджених визначені в статті 7 КВК України.

Згідно вказаної статті 7 КВК України держава поважає і охороняє права, свободи і законні інтереси засуджених, забезпечує необхідні умови для їх виправлення і ресоціалізації, соціальну і правову захищеність та їх особисту безпеку.

Засуджені користуються всіма правами людини та громадянина, передбаченими Конституцією України, за винятком обмежень, визначених цим Кодексом, законами України і встановлених вироком суду.

Правовий статус засуджених визначається законами України, а також цим Кодексом, виходячи із порядку і умов виконання та відбування конкретного виду покарання.

Дискримінація засуджених за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками забороняється.

Відповідно до частини 1 статті 8 КВК України засуджені мають право: на отримання інформації про свої права і обов`язки, порядок та умови виконання та відбування призначеного судом покарання. Адміністрація установи чи органу, який виконує покарання, зобов`язана надати засудженим зазначену інформацію, а також ознайомлювати їх із змінами порядку і умов відбування покарань; звертатися відповідно до законодавства з пропозиціями, заявами і скаргами до адміністрації органів і установ виконання покарань, їх вищестоящих органів, до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Європейського суду з прав людини, а також інших відповідних органів міжнародних організацій, членом або учасником яких є Україна, до уповноважених осіб таких міжнародних організацій, суду, органів прокуратури, інших органів державної влади, органів місцевого самоврядування та об`єднань. Відповідні звернення (кореспонденція) подаються до адміністрації установи виконання покарань. Про отримання адміністрацією звернення (кореспонденції) засудженому видається талон-підтвердження. Протягом трьох діб (а у випадках, встановлених законодавством, протягом однієї доби) з часу видачі талона-підтвердження зазначене звернення (кореспонденція) направляється адресату; давати пояснення і вести листування, а також звертатися з пропозиціями, заявами і скаргами рідною мовою. Відповіді засудженим даються мовою звернення. У разі відсутності можливості дати відповідь мовою звернення вона дається українською мовою з перекладом відповіді на мову звернення, який забезпечується органом або установою виконання покарань.

Згідно з частиною 2 статті 151 КВК України на осіб, які відбувають довічне позбавлення волі, поширюються права і обов`язки засуджених до позбавлення волі, передбачені статтею 107 цього Кодексу.

Частиною 1 статті 107 КВК України визначено, що засуджені, які відбувають покарання у виді позбавлення волі, мають право в порядку, встановленому цим Кодексом і нормативно-правовими актами Міністерства юстиції України здійснювати листування з особами, які знаходяться за межами колоній, вести з ними телефонні розмови, у тому числі у мережах рухомого (мобільного) зв`язку, користуватися глобальною мережею Інтернет.

Порядок подання та розгляду пропозицій, заяв та скарг засуджених регламентований розділом ІІІ Правил внутрішнього розпорядку установ виконання покарань, затверджених наказом Міністерства юстиції України 28.08.2018 № 2823/5 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05.09.2018 за № 1010/32462.

Так, засуджені мають право подавати пропозиції, заяви та скарги в усній чи письмовій формі від свого імені. Письмові пропозиції, заяви та скарги направляються за належністю через адміністрацію установи виконання покарань. Вони реєструються в канцелярії установи виконання покарань і не пізніше ніж у триденний строк відправляються адресатам.

Направлені адресатам пропозиції, заяви та скарги з питань одержання посилок (передач) і бандеролей, надання побачень, телефонних розмов, медичної допомоги, забезпечення речовим майном, а також інші звернення, які можуть бути вирішені по суті адміністрацією установи виконання покарань, розглядаються на місці, не чекаючи результатів їх розгляду організаціями або посадовими особами, яким вони адресовані.

Відповіді про результати розгляду пропозицій, заяв та скарг оголошуються засудженому під підпис при надходженні, але не пізніше ніж у триденний строк і долучаються до особової справи засудженого.

Адміністрація установ виконання покарань має забезпечити виконання вимог Закону України «Про звернення громадян».

Таким чином, на Державну установу "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)" покладено визначені статтею 19 Закону України "Про звернення громадян" обов`язки щодо: об`єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв`язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення.

Як встановлено судом вище, відповідач не розглянув заяву ОСОБА_1 від 18.12.2020 та не надав йому відповідь на таку заяву, що свідчить про недотримання Державною установою "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)" вимог Закону України "Про звернення громадян".

За вказаних обставин, суд дійшов висновку, що під час розгляду заяви ОСОБА_1 від 18.12.2020 відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо надання відповіді на таку заяву позивача від 18.12.2020.

Щодо позову ОСОБА_1 в частині зобов`язання Державної установи "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)" розглянути звернення ОСОБА_1 від 18.12.2020 стосовно надання йому доступу до певних сайтів (електронних адрес) та надати ОСОБА_1 доступ до веб-сайтів (електронних адрес) згідно переліку, то суд вказує на таке.

Порядок користування засудженими мережею Інтернет визначений статтею 110 КВК України.

Відповідно до частини 5 статті 110 КВК України засудженим надається, в тому числі й під час перебування в стаціонарних закладах охорони здоров`я, право на телефонні розмови (у тому числі у мережах рухомого (мобільного) зв`язку) без обмеження їх кількості під контролем адміністрації, а також користуватися глобальною мережею Інтернет. Телефонні розмови оплачуються з особистих коштів засуджених. Телефонні розмови між засудженими, які перебувають у місцях позбавлення волі, забороняються. Телефонні розмови та користування у глобальній мережі Інтернет оплачуються з особистих коштів засуджених.

Згідно з частиною 7 статті 110 КВК України засудженим надається право користуватися мережею Інтернет під контролем адміністрації.

Засуджені можуть створювати електронну поштову скриньку та користуватися нею під контролем адміністрації установи виконання покарань. Адміністрація установи виконання покарань ознайомлюється зі змістом вхідних та вихідних повідомлень у разі, якщо це необхідно з огляду на індивідуальні ризики окремих засуджених.

Під час користування глобальною мережею Інтернет засудженим забороняється: вносити будь-яку інформацію, у тому числі направляти листи, коментарі, знаки тощо, та реєструватися на веб-сайтах, крім випадків створення та користування електронною поштовою скринькою в порядку, визначеному цією статтею, а також у разі необхідності здійснення реєстрації для користування дозволеними сайтами; формувати будь-які бази даних та накопичувальні диски, у тому числі віртуальні; відвідувати веб-сайти соціальних мереж, сайти, що пропагують жорстокість, насильство, еротичного або порнографічного змісту, переглядати сайти, що можуть негативно вплинути на психічний стан засудженого.

Перелік сайтів, до яких дозволяється доступ, формується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань та пробації, та за заявою засуджених може бути доповнений адміністрацією установи виконання покарань сайтами, зміст яких не суперечить вимогам цієї статті.

Користування глобальною мережею Інтернет проводиться протягом дня у вільний від роботи час та поза часом, передбаченим для приймання їжі та безперервного сну.

Користування глобальною мережею Інтернет оплачується з особистих коштів засуджених або коштів інших осіб шляхом їх внесення на електронний гаманець.

Засуджені під час перебування в стаціонарних закладах охорони здоров`я, не віднесених до відання центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань та пробації, з дозволу адміністрації установи виконання покарань можуть мати при собі та користуватися під контролем адміністрації портативними персональними комп`ютерами з доступом до глобальної мережі Інтернет.

Порядок організації побачень, телефонних розмов, користування мережею Інтернет встановлюється Міністерством юстиції України (частина 8 статті 110 КВК України).

Так, Порядок організації надання засудженим доступу до глобальної мережі Інтернет затверджений наказом Міністерства юстиції України 19.10.2017 № 3233/5 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 20.10.2017 за № 1280/31148 (далі - Порядок).

Відповідно до пунктів 1-4 розділу І Порядку адміністрація установи виконання покарань чи слідчого ізолятора забезпечує оптимальний спосіб підключення установи до провайдера, який надає послуги доступу до Інтернету.

Для організації надання засудженим послуг доступу до Інтернету у відокремлених приміщеннях житлової зони поза межами локальних дільниць відділень соціально-психологічної служби у місці, доступному для відвідування усіма засудженими установи, або у комп`ютерному класі загальноосвітнього навчального закладу установи обладнується інтернет-клас.

Для надання засудженим можливості користуватися послугою доступу до Інтернету та відправляти онлайн-звернення допускається використання спеціалізованих технічних пристроїв з відповідним програмним забезпеченням, а також планшетного комп`ютера без можливості апаратної підтримки будь-яких видів SIM-карт з програмно заблокованими камерами.

Послуга доступу до Інтернету, користування засобами IP-телефонії та використання засобів відеозв`язку через Інтернет надається засудженим у приміщенні інтернет-класу.

За наявності технічної можливості послуга доступу до Інтернету та відправлення онлайн-звернень за допомогою планшету надається засудженим безпосередньо у відділеннях соціально-психологічної служби.

У структурних дільницях установ, де передбачено тримання засуджених у приміщеннях камерного типу, для надання засудженим доступу до Інтернету, користування засобами IP-телефонії та використання засобів відеозв`язку через Інтернет у відокремлених приміщеннях обладнуються ізольовані робочі місця.

За наявності технічної можливості послуга доступу до Інтернету та відправлення онлайн-звернень за допомогою планшету таким засудженим надається безпосередньо в камері.

Засуджені, на яких накладено стягнення у виді поміщення у дисциплінарний ізолятор, карцер або переведення до приміщення камерного типу (одиночної камери), за наявності технічної можливості можуть відправляти онлайн-звернення за допомогою планшету.

Згідно з пунктом 1 розділу ІІ Порядку, адміністрація установи з урахуванням вимог Кримінально-виконавчого кодексу України та Правил внутрішнього розпорядку установ виконання покарань, розробляє список електронних адрес, до яких дозволяється доступ (далі - список).

За заявою засуджених список може бути доповнений адміністрацією установи електронними адресами, зміст яких не суперечить вимогам статті 110 Кримінально-виконавчого кодексу України.

Так, 18.12.2020 ОСОБА_1 звернувся до Державної установи "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)" із заявою про надання безперешкодного доступу до таких сайтів: Google, як довідкового сайту; Gmail; Національної асоціації адвокатів України; Івано-Франківського обласного центру зайнятості; Інтернет-магазину продуктів Жіва; Olx.ua; Інтернет-видання "Українська правда"; Юридичного ресурсу Protocol.ua; сайту новин Ukr.net; повний доступ до Верховна Рада України з можливістю подання петиції; https://www.president.gov.ua з можливістю подання петицій; стан розгляду справ на https://court.gov.ua/fair; Facebook; Skype; Вища рада правосуддя - https://hcj.gov.ua.

12.02.2021 ОСОБА_1 звернувся до Державної установи "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)" із заявою про надання безперешкодного доступу до сайтів, які вказані в попередній заяві позивача від 18.12.2020, а саме: Google; Gmail; Національної асоціації адвокатів України; Інтернет-магазину продуктів Жіва; Olx.ua; Інтернет-видання "Українська правда"; Юридичного ресурсу Protocol.ua; сайту новин Ukr.net; повний доступ до Верховна Рада України з можливістю подання петиції; https://www.president.gov.ua з можливістю подання петицій; стан розгляду справ на https://court.gov.ua/fair; Вища рада правосуддя; Івано-Франківського обласного центру зайнятості; Skype; Facebook.

12.02.2021 на засіданні комісії установи з надання засудженим до довічного позбавлення волі та засудженим з числа господарської обслуги доступу до глобальної мережі Інтернет розглянуто заяву ОСОБА_1 від 12.02.2021 про надання доступу до веб-сайтів. Так, згідно протоколу № 13 від 12.02.2021 комісією прийнято рішення про надання позивачу доступу до таких веб-сайтів: Національної асоціації адвокатів України; "Українська правда"; повний доступ до сайту Верховна Рада України; повний доступ до сайту Президента України; Судова влада України щодо стану розгляду справ; Вища рада правосуддя; Івано-Франківського обласного центру зайнятості. Відповідно до наказу Міністерства юстиції України 3233/5 «Про затвердження Порядку організації надання засудженим доступу до глобальної мережі Інтернет» ОСОБА_1 заборонено в доступі до сайтів: Google; Gmail ; Інтернет-магазину продуктів Жіва; Olx.ua; Ukr.net; Facebook. Також позивачу відмовлено в наданні доступу до прогарми Skype у зв`язку з неможливістю здійснення технічного контролю відеозв`язку.

07.05.2021 на засіданні комісії установи з надання засудженим до довічного позбавлення волі та засудженим з числа господарської обслуги доступу до глобальної мережі Інтернет комісією додатково прийнято рішення про надання позивачу доступу до юридичного інтернет ресурсу Protocol.ua.

Згідно з пунктом 1 розділу ІІ Порядку, Перелік веб-сайтів, до яких дозволяється доступ засудженим, включає:

1. Офіційні веб-сайти органів державної влади України, державних установ, офіційні веб-сайти інших країн, їх посольств.

2. Офіційні веб-сайти органів місцевого самоврядування.

3. Веб-сайти зареєстрованих засобів масової інформації.

4. Веб-сайти міжнародних організацій.

5. Веб-сайти установ та організацій, що відносяться до сфери освіти та науки, зокрема сайти навчальних закладів.

6. Веб-сайти установ та організацій, що відносяться до сфери культури та мистецтв.

7. Веб-сайти закладів охорони здоров`я.

8. Веб-сайти політичних, громадських та релігійних організацій.

9. Спортивні веб-сайти.

10. Творчі веб-сайти.

11. Довідкові веб-сайти.

12. Юридичні веб-сайти.

З огляду на зміст протоколів комісії установи з надання засудженим до довічного позбавлення волі та засудженим з числа господарської обслуги доступу до глобальної мережі Інтернет від 12.02.2021 та від 07.05.2021 ОСОБА_1 надано доступ до веб-сайтів, які містяться в Переліку веб-сайтів, до яких дозволяється доступ засудженим, а саме: Національної асоціації адвокатів України; "Українська правда"; повний доступ до сайту Верховна Рада України; повний доступ до сайту Президента України; Судова влада України щодо стану розгляду справ; Вища рада правосуддя; Івано-Франківського обласного центру зайнятості; юридичного інтернет ресурсу Protocol.ua.

Щодо не розгляду звернення позивача про надання доступу до решти сайтів: Google; Gmail; Інтернет-магазину продуктів Жіва; Olx.ua; Ukr.net; Facebook; Skype, то суд вказує на таке.

Згідно протоколів засідання комісії № 13 від 12.02.2021 та №18 від 07.05.2021, відповідач розглянув звернення позивача від 03.02.2021, яке дублює звернення від 18.12.2020, та прийняв відповідне рішення.

Частиною 7 статті 110 КВК України передбачено, що перелік сайтів, до яких дозволяється доступ, за заявою засуджених може бути доповнений адміністрацією установи виконання покарань сайтами, зміст яких не суперечить вимогам цієї статті.

Таким чином, доповнення Переліку веб-сайтів, до яких дозволяється доступ засудженим, сайтами, які не передбачені таким переліком, відноситься до виключної компетенції установи виконання покарань та здійснюється за умови, якщо зміст таких сайтів не суперечить вимогам статті 110 КВК України.

Суд звертає увагу на те, що якщо позивач вважає протиправною відмову Державної установи "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)" щодо недоповнення Переліку веб-сайтів, до яких дозволяється доступ засудженим, сайтами, які не передбачені таким переліком, то ОСОБА_1 не позбавлений можливості звернутися за захистом свої прав в адміністративному чи судовому порядку, однак така відмова відповідача не є предметом розгляду в цій адміністративній справі.

Предметом розгляду в цій справі є протиправність бездіяльності Державної установи "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)" щодо ненадання відповіді на звернення ОСОБА_1 від 18.12.2020.

Щодо доводів представника позивача про порушення відповідачем права засудженого позивача в безперешкодному доступі до Інтернету, яке гарантоване КВК України та підтверджене практикою Європейського суду з прав людини, зокрема рішенням в справі «Ахмет Юлдірім проти Туреччини», то суд вказує на таке.

Згідно протоколів комісії установи з надання засудженим до довічного позбавлення волі та засудженим з числа господарської обслуги доступу до глобальної мережі Інтернет від 12.02.2021 та від 07.05.2021 ОСОБА_1 надано доступ до таких веб-сайтів: Національної асоціації адвокатів України; "Українська правда"; повний доступ до сайту Верховна Рада України; повний доступ до сайту Президента України; Судова влада України щодо стану розгляду справ; Вища рада правосуддя; Івано-Франківського обласного центру зайнятості; юридичного інтернет ресурсу Protocol.ua., та відмовлено в доступі до решти сайтів, вказаних в заяві. Отже, Державна установа "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)" розглянула звернення позивача щодо забезпечення його доступу до мережі Інтернет згідно чинного законодавства та умов, укладеного між ОСОБА_1 та ТОВ «Мережа-С» договору № 1760-002 про надання позивачу інформаційно-комунікаційних послуг.

Щодо рішення Європейського суду з прав людини в справі «Ахмет Юлдірім проти Туреччини» від 18.12.2012 (заява № 3111/10), то таке рішення стосується дотримання Договірною державою статті 10 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, в розрізі права засуджених на доступ до мережі Інтернет, за інших обставин, ніж ті, які є предметом розгляду в цій адміністративній справі.

Згідно з частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Як встановлено судом, відповідач не розглянув заяву ОСОБА_1 від 18.12.2020 та не надав йому відповідь на таку заяву. Отже, відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо надання відповіді на таку заяву позивача від 18.12.2020.

Водночас, хоча й Державна установа "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)" не надала ОСОБА_1 відповіді на його звернення від 18.12.2020, однак відповідач надав відповідь на заяву ОСОБА_1 від 12.02.2021, яка за змістом прохальної частини ідентична заяві від 18.12.2020. За вказаних обставин суд дійшов висновку про відсутність підстав для зобов`язання відповідача повторно розглянути звернення ОСОБА_1 від 18.12.2020 стосовно надання йому доступу до певних сайтів (електронних адрес), оскільки заявлені в зверненні від 18.12.2020 питання розглянуті Державною установою "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)", а результати такого розгляду доведено до відома ОСОБА_1 .

Підсумовуючи, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити частково: визнати протиправною бездіяльність Державною установою "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)" щодо надання відповіді на заяву ОСОБА_1 від 18.12.2020. В задоволенні решти позову відмовити.

З огляду на те, що позивач не поніс судових витрат по сплаті судового збору, за відсутності належних доказів понесення сторонами інших судових витрат у справі, керуючись частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про те, що відсутні підстави для розподілу судових витрат у справі.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Державною установою "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)" щодо надання відповіді на заяву ОСОБА_1 від 18.12.2020.

В задоволенні решти позову відмовити.

Розподіл судових витрат не проводити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 .

Відповідач: Державна установа "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)", ідентифікаційний код - 08563624, вулиця Євгена Коновальця, 70А, мсто Івано-Франківськ, 76018.

Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.