Рішення № 97137136, 17.05.2021, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.05.2021
Номер справи
300/253/21
Номер документу
97137136
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" травня 2021 р. справа № 300/253/21

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Панікара І.В.,

при секретарі Подольській Т.М.,

за участю:

представника позивача: Марціса Б.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальний підтримки до Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) про визнання дій протиправними та скасування постанов, -

ВСТАНОВИВ:

Івано-Франківський обласний територіальний центр комплектування та соціальний підтримки Міністерства оборони України (надалі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) (надалі - відповідач) про визнання дій протиправними та скасування постанов.

Позовні вимоги мотивовані протиправністю оскаржуваних постанов головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) Іваночка В.Ю, з огляду на те, що такі постанови останнім винесено в період оскарження судового рішення на підставі якого виданий виконачий документ, який і був передумовою для здійснення примусового виконання такого судового рішення. На думку позивача, дії головного державного виконавця щодо винесення вищевказаних постанов є передчасними та неправомірними. З урахуванням викладеного, позивач просить суд визнати неправомірними дії Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) щодо винесення постанов про відкриття виконавчого провадження, про стягнення виконавчо збору та про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження (ВП № 64043178 від 08.01.2021 року) та скасувати постанови відповідача про відкриття виконавчого провадження, про стягнення виконавчо збору та про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження (ВП № 64043178 від 08.01.2021 року) та визнати їх такими, що не підлягають виконанню.

Відповідач правом на подання відзиву не скористався.

Згідно вимог частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

По справі здійснювався ряд процесуальних дій.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.02.2021 року відмовлено в задоволенні клопотання Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальний підтримки про відстрочення сплати судового збору (а.с.17-19).

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.02.2021 року позовну заяву було залишено без руху (а.с.14-16).

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.03.2021 року відкрито провадження за правилами, передбаченими статтею 287 КАС України (а.с.27-28).

15.03.2021 на адресу суду надійшли матеріали виконавчого провадження, які подані відповідачем на виконання пункту 5 ухвали про відкриття провадження від 01.03.2021 року (а.с.39-63).

05.03.21 року на адресу суду надійшло клопотання представника позивача щодо відкладення судового засідання в зв`язку із перебуванням представника у щорічній основній відпустці до 25.03.2021 року, яке судом задоволено.

30.03.2021 представник відповідача в судове засідання не з`явився. Водночас, 05.04.2021 року на електронну адресу суду надійшло клопотання щодо розгляду справи за відсутності представника відповідача (а.с.79).

Головуючий по справі суддя Панікар І.В. в період з 19.04.2021 року по 07.05.2021 року перебував у відпустці, у зв`язку з чим, строк розгляду справи продовжено.

В судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав з підстав наведених ним у позовній заяві.

Суд, розглянувши матеріали адміністративної справи за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до особливостей провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, визначених статтями 268, 269, 271, 287 КАС України, заслухавши в судовому засіданні пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази, встановив наступне.

15.12.2020 року Івано-Франківським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 300/1644/20 на виконання рішення суду про зобов`язання Івано-Франківський обласний військовий комісаріат, як правонаступника військової частини пп В0120 провести розслідування стосовно обставин отримання 19.08.2014 травми військовослужбовцем військової частини пп В0120 ОСОБА_1 , скласти акт розслідування і видати позивачу довідку про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) за формою зазначеною у Додатку №5 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України затвердженого Наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року №402. Судове рішення набрало законної сили 08.12.2020 року (а.с.42).

05.01.2021 року ОСОБА_1 звернувся до Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) із заявою про відкриття виконавчого провадження та здійснення примусового виконання судового рішення на підставі виконавчого листа від 15.12.2020 року у справі № 300/1644/20 (а.с.41).

08.01.2021 року, розглянувши заяву ОСОБА_1 , головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 64043178 про примусове виконання виконавчого листа № 300/1644/20, виданого 15.12.2020 року Івано-Франківським окружним адміністративним судом. У пункті 2 резолютивної частини вказаної постанови, боржнику встановлено строк тривалістю десять робочих днів, для виконання рішення суду (а.с. 48).

Головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) Іваночком В.Ю., 08.01.2021 року прийнято постанову про стягнення з Івано-Франківського обласного військового комісаріату виконавчого збору в сумі 24000,00 грн. в межах виконавчого провадження № 64043178 (а.с.50).

Окрім того, головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) Іваночком В.Ю., 08.01.2021 року прийнято постанову про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження № 64043178 (а.с.52).

Вважаючи вищевказані постанови від 08.01.2021 року в межах виконавчого провадження № 64043178 протиправними, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Згідно вимог частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень суб`єктів владних повноважень адміністративні суди, серед іншого, перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначає Закону України "Про виконавче провадження" (надалі - Закон №1404-VIII).

Відповідно до статті 1 Закону № 1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Частиною 1 статті 3 Закону №1404-VIII передбачено, що примусовому виконанню підлягають рішення на підставі, зокрема виконавчих листів і наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.

Положеннями частини 1 статті 4 Закону №1404-VIII визначено, що у виконавчому документі зазначаються: 1) назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище, ім`я, по батькові та посада посадової особи, яка його видала; 2) дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім`я та, за наявності, по батькові (для фізичних осіб) стягувача та боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або адреса місця проживання чи перебування (для фізичних осіб), дата народження боржника - фізичної особи; 4) ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань стягувача та боржника (для юридичних осіб - за наявності); реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) боржника (для фізичних осіб - платників податків); 5) резолютивна частина рішення, що передбачає заходи примусового виконання рішень; 6) дата набрання рішенням законної сили (крім рішень, що підлягають негайному виконанню); 7) строк пред`явлення рішення до виконання.

У виконавчому документі можуть зазначатися інші дані (якщо вони відомі суду чи іншому органу (посадовій особі), що видав виконавчий документ), які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню рішення, зокрема місце роботи боржника - фізичної особи, місцезнаходження майна боржника, реквізити рахунків стягувача і боржника, номери їх засобів зв`язку та адреси електронної пошти.

Згідно положень частини 4 статті 4 Закону №1404-VIII, виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред`явлення, якщо: 1) рішення, на підставі якого видано виконавчий документ, не набрало законної сили (крім випадків, коли рішення у встановленому законом порядку допущено до негайного виконання); 2) пропущено встановлений законом строк пред`явлення виконавчого документа до виконання; 3) боржника визнано банкрутом; 4) Національним банком України прийнято рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку-боржника; 5) юридичну особу - боржника припинено; 6) виконавчий документ не відповідає вимогам, передбаченим цією статтею, або якщо стягувач не подав заяву про примусове виконання рішення відповідно до статті 26 цього Закону; 7) виконання рішення не передбачає застосування заходів примусового виконання рішень; 8) стягувач не надав підтвердження сплати авансового внеску, якщо авансування є обов`язковим; 9) виконавчий документ не підлягає виконанню органами державної виконавчої служби, приватним виконавцем; 10) виконавчий документ пред`явлено не за місцем виконання або не за підвідомчістю; 11) Фондом гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення про початок процедури тимчасової адміністрації або ліквідації банку.

Відповідно до частин 1-2 статті 18 Закону №1404-VIII, виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Виконавець зобов`язаний: 1) здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом; 2) надавати сторонам виконавчого провадження, їхнім представникам та прокурору як учаснику виконавчого провадження можливість ознайомитися з матеріалами виконавчого провадження; 3) розглядати в установлені законом строки заяви сторін, інших учасників виконавчого провадження та їхні клопотання; 4) заявляти в установленому порядку про самовідвід за наявності обставин, передбачених цим Законом; 5) роз`яснювати сторонам та іншим учасникам виконавчого провадження їхні права та обов`язки.

Згідно положень частини 1 статті 26 Закону №1404-VIII, виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, за заявою стягувача про примусове виконання рішення.

Частиною 5 статті 26 Закону №1404-VIII передбачено, що виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.

Відповідно до частини 4 статті 27 Закону №1404-VIII, державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження постанову про стягнення виконавчого збору (крім виконавчих документів про стягнення аліментів).

Судом встановлено, що головним державним виконавцем приймаючи до виконання виконавчий документ, не було встановлено жодної із передбачених частиною 4 статті 4 Законом №1404-VIII підстав, за яких виконавчий слід було б такий документ повернути стягувачу.

У зв`язку із викладеним, встановивши, що виконавчий документ відповідав вимогам, що висуваються до нього Законом №1404-VIII, головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) правомінрно відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа № 300/1644/20 від 15.12.2020 року у спосіб винесення оскаржуваної постанови від 08.01.2021 року.

Стосовно тверджень представника позивача, що відповідачем винесено оскаржувані постанови від 08.01.2021 року на підставі виконавчого листа, який видано Івано-Франківським окружним адміністративним судом на виконання рішення суду від 05.11.2020 року, яке не набрало законної сили, суд зазначає наступне.

З аналізу вищенаведених норм вбачається, що у державного виконавця відсутній обов`язок встановлювати або перевіряти інформацію (правомірність) дати набрання законної сили рішенням, яке подано до примусового виконання.

Окрім того, із матеріалів виконавчого провадження вбачається, що у виконавчому листі № 300/1644/20 від 15.12.2020 року, зазначена дата набрання законної сили судовим рішенням - 08.12.2020 року (а.с.42).

Водночас, судом встановлено, що станом на час вирішення питання про відкриття виконавчого провадження головний державний виконавець не володів інформацією щодо апеляційного оскарження рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.11.2020 року у справі № 300/1644/20. Протилежного позивачем не доведено.

При цьому, як встановлено судом, 02.02.2021 року на адресу Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) надійшов лист Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальний підтримки від 25.01.2021 року за № 6/95, яким повідомлено відповідача, що відповідно до ухвали Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19.01.2021 року по справі № 300/1644/20 поновлено Івано-Франківському обласному військовому комісаріату строк на апеляційне оскарження рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.11.2020 року по справі № 300/1644/20 та відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальний підтримки, як правонаступника Івано-Франківського обласного військового комісаріату, а також зупинено дію рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.11.2020 року по справі № 300/1644/20 (а.с.53).

В подальшому, 02.02.2021 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) винесено постанову про зупинення виконавчого провадження № 64043178 про примусове виконання виконавчого листа № 300/1644/20, виданого 15.12.2020 року Івано-Франківським окружним адміністративним судом (а.с.55).

Відповідно до статті 38 Закону №1404-VIII, виконавче провадження зупиняється виконавцем у разі поновлення судом строку подання апеляційної скарги на рішення, за яким видано виконавчий документ, або прийняття такої апеляційної скарги до розгляду (крім виконавчих документів, що підлягають негайному виконанню).

Про зупинення виконавчого провадження виконавець виносить постанову не пізніше наступного робочого дня з дня отримання судового рішення.

Таким чином, доводи позивача про те, що на момент прийняття відповідачем оскаржуваних постанов у межах виконавчого провадження № 64043178 від 08.01.2021 року з примусового виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.11.2020 року по справі № 300/1644/20, останнє вже було предметом апеляційного оскарження у Восьмого апеляційного адміністративного суду є безпідставними, оскільки Восьмим апеляційним адміністративним судом відкрито апеляційне провадження пізніше в часі (19.01.2021), ніж прийнято оскаржувані постанови (08.01.2021), внаслідок чого, зазначені обставини є підставою для зупинення примусового виконання, а не повернення виконавчого документа стягувачу. Ці дві процесуальні дії регламентовані положеннями Закону№1404-VIII і не можуть бути ототожнені.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про правомірність оскаржуваних постанов у межах виконавчого провадження № 64043178 від 08.01.2021 року та відсутність підстав для їх скасування, внаслідок чого, даний адміністративний позов не підлягає до задоволення.

З огляду на висновок суду про відмову у задоволенні позову, підстав для розподілу судових витрат, відповідно до вимог статті 139 КАС України, суд не вбачає.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальний підтримки до Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) про визнання дій протиправними та скасування постанов - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 272, 287, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня його складання в повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.

Учасники справи:

Позивач:

Івано-Франківський обласний територіальний центр комплектування та соціальний підтримки (код ЄДРПОУ 07742609, вул. О.Довженка, 21, м. Івано-Франківськ, 76018).

Відповідач:

Відділ примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) (код ЄДРПОУ 43316386, вул.Галицька, 45, м. Івано-Франківськ, 76000).

Суддя Панікар І.В.

Рішення складене в повному обсязі 24 травня 2021 р.