Рішення № 97136972, 24.05.2021, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.05.2021
Номер справи
280/1300/21
Номер документу
97136972
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 травня 2021 року Справа № 280/1300/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Семененко М.О., за участю секретаря судового засідання: Стовбур А.Ю. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом

Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, 166; код ЄДРПОУ ВП 44118663)

до Приватного підприємства «НАУКОВЕ-ВИРОБНИЧЕ ПІДПРИЄМСТВО «ЛАКШМІ» (69071, м.Запоріжжя, вул.Чарівна, 40А, кв.233; код ЄДРПОУ 42109573)

про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі – позивач, ГУ ДПС у Запорізькій області) до Приватного підприємства «НАУКОВЕ-ВИРОБНИЧЕ ПІДПРИЄМСТВО «ЛАКШМІ»» (далі – відповідач, ПП «НПВ «ЛАКШМІ»), в якій позивач просить суд стягнути кошти у сумі податкового боргу з відповідача у банках, обслуговуючих такого платника податків, а також за рахунок готівки, що належить такому платнику податків з наступних податків:

- податку на додану вартість у розмірі 1 750 082,43 грн., які зарахувати: р/р UA628999980313040029000008479; отримувач - ГУК у Зап.обл/ТГ м.Запоріжжя/14060100, код отримувача 37941997, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 14060100;

- податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 32 677,23 грн., які зарахувати: р/р UА218999980333139318000008479; отримувач - ГУК у Зап.обл/ТГм.Запоріжжя/11021000, код отримувача 37941997, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 11021000.

В обґрунтування заявлених вимог посилається на те, що станом на день подання позовної заяви за підприємством обліковується податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 1 750 082,43 грн. та з податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 32 677,23 грн. На адресу платника податків направлена податкова вимога, якою повідомлено про необхідність сплатити податковий борг, однак сума податкового боргу самостійно не сплачена. Просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 22.02.2021 відкрито загальне позовне провадження у справі, призначено підготовче засідання на 17.03.2021.

Ухвалою суду від 17.03.2021 підготовче засідання відкладено на 12.04.2021.

Ухвалою суду від 12.04.2021 закрито підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду по суті на 12.05.2021.

У судове засідання 12.05.2021 представник позивача не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином, подав клопотання про розгляд справи без його участі.

У судове засідання 12.05.2021 представник відповідача не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином за адресою місцезнаходження, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань: 69071, м.Запоріжжя, вул.Чарівна, 40А, кв.233, а також шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України (за посиланням https://adm.zp.court.gov.ua/sud0870/pres-centr/news2/1106266/).

Відповідно до ч.9 ст.205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи, що всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, а також відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд розглянув справу у письмовому провадженні.

На підставі наявних у суду матеріалів встановлено такі обставини.

За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ПП «НПВ «ЛАКШМІ» (код ЄДРПОУ 42109573) зареєстровано як юридичну особу, дата запису: 04.05.2018, номер запису: 11031020000044645, основним видом діяльності підприємства є (код КВЕД) 10.61 Виробництво продуктів борошномельно-круп`яної промисловості (основний).

За даними інтегрованої картки платника податків станом на 09.09.2020 ПП «НПВ «ЛАКШМІ» має податковий борг у загальному розмірі 1 782 759,66 грн. (а.с.10-12), який виник з таких підстав.

ПП «НПВ «ЛАКШМІ» подано податкову декларацію з податку на прибуток приватних підприємств за 2019 рік (№9334950052 від 27.02.2020), відповідно до якої відповідачем самостійно визначено належні до сплати податкові зобов`язання у розмірі 50 400,00 грн. (а.с.17).

18.03.2020 на адресу ПП «НПВ «ЛАКШМІ» рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення направлено податкову вимогу форми «Ю» №7597-49, відповідно до якої загальна сума податкового боргу відповідача станом на 17.03.2020 становить 50 400,00 грн. Податкова вимога вручена 30.03.2020 (а.с.18).

26.08.2020 відповідач частково погасив податок на прибуток приватних підприємств на суму 17 722,77 грн., отже залишок несплаченого податкового зобов`язання становить 32 677,23 грн. (а.с.21).

Крім того, контролюючим органом проведено документальну позапланову виїзну перевірку ПП «НПВ «ЛАКШМІ» податкових декларацій з ПДВ за жовтень, листопад 2019 року, з метою встановлення достовірності нарахування від`ємного значення з податку на додану вартість, за результатами якої складений акт від 25.05.2020 №139/08-01-05-09/42109573 (а.с.13).

Актом перевірки від 25.05.2020 №139/08-01-05-09/42109573 встановлено порушення відповідачем п.187.1 ст.187, 198.1, п.198.3 ст.198, п.201.1, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, що призвело до заниження податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету на суму 1 082 961 грн. за жовтень 2019 року; заниження податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету на суму 256 310 грн. за листопад 2019 року; завищення від`ємного значення з податку на додану вартість на суму 581 787 грн. за листопад 2019 року.

Акт перевірки від 25.05.2020 №139/08-01-05-09/42109573 направлений відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення та вручений 27.03.2020 (а.с.13 звор.бік).

На підставі висновків акту перевірки від 25.05.2020 №139/08-01-05-09/42109573 контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 18.06.2020 №0005250509, яким ПП «НПВ «ЛАКШМІ» збільшено суму грошового зобов`язання з податку на додану вартість на суму 1 674 088,75 грн., у тому числі за податковим зобов`язанням 1 339 271,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 334 817,75 грн. Податкове повідомлення-рішення направлено відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення та вручено 09.07.2020 (а.с.14).

Рішенням ДПС України від 13.08.2020 №25483/6/99-00-06-02-01-06 податкове повідомлення від 18.06.2020 №0005250509 залишено без змін, а скаргу ПП «НПВ «ЛАКШМІ» - без задоволення (а.с.15-16).

Крім того, на підставі ст.129 Податкового кодексу України нарахована пеня з податку на додану вартість у розмірі 76 781 грн. (а.с.19-20).

У зв`язку з несплатою відповідачем податкового боргу, позивач звернувся до суду з даним позовом на виконання наданих Податкового кодексу України повноважень.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що відповідно до ст.67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України (тут і в подальшому в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом, вважається податковим боргом.

Тобто виникнення податкового боргу є юридичним фактом, який пов`язаний з несплатою узгодженої суми податкового зобов`язання протягом установленого строку.

Згідно з пп.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

За приписами ст.31 ПК України строком сплати податку та збору визначається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов`язку платника податку і сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов`язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.

У силу п.36.1 ст.36 Податкового кодексу України податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені Податковим кодексом, законами з питань митної справи.

Виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк (п.38.1 ст.38 Податкового кодексу України).

Згідно з п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.

Згідно з пп. 54.3.3 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо: згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Пунктом 57.1статті 57 Податкового кодексу України передбачено, платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Відповідно до п.58.2 ст.58 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно з п.58.3 ст.58 Податкового кодексу України (у редакції станом на дату складення податкового повідомлення-рішення) податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Згідно п.42.2 Податкового кодексу України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

Як встановлено судом, контролюючий орган виконав обов`язок щодо направлення на адресу відповідача податкового повідомлення-рішення, яке отримано уповноваженою особою відповідача 09.07.2020.

Відповідно до статті 129 Податкового кодексу України нарахування пені розпочинається: 129.1.1. при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов`язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).

Як зазначено в п.129.4 статті 129 Податкового кодексу України на суми грошового зобов`язання, визначеного підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення у його сплаті, починаючи з 91 календарного дня (з 271 календарного дня у разі здійснення платником податків самостійного коригування відповідно до підпункту 39.5.4 пункту 39.5 статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання, із розрахунку 100 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

Згідно з пунктом 129.5 статті 129 Податкового кодексу України зазначений розмір пені застосовується щодо всіх видів податків, зборів та інших грошових зобов`язань, крім пені, яка нараховується за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється відповідним законодавством.

За змістом статті 131 Податкового кодексу України нараховані контролюючим органом суми пені самостійно сплачуються платником податків…Суми пені зараховуються до бюджетів або державних цільових фондів, до яких згідно із законом зараховуються відповідні податки.

За даними інтегрованої картки платника податків, відповідачу нарахована пеня у розмірі 76 781,00 грн. у зв`язку з несплатою грошового зобов`язання, визначеного податковим повідомленням-рішенням від 18.06.2020 №0005250509 (а.с.19).

Відповідно до п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно з п.59.5 даної статті Податкового кодексу України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Судом встановлено, що з метою погашення податкового боргу відповідачу було направлено рекомендованим листом з повідомленням про вручення податкову вимогу, яка відповідачем отримана.

За даними інтегрованої картки платника податків, від дати направлення податкової вимоги податковий борг відповідача не переривався.

Згідно з п.95.1 ст. 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно до п. 95.2 - 95.4 ст.95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

За приписами пп.14.1.39 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або інше зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.

Згідно з пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом утворюють податковий борг.

Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що сума узгодженого податкового зобов`язання з податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 32 677,23 грн. та з податку на додану вартість у розмірі 1 750 082,43 грн. є податковим боргом відповідача, який ним не сплачено.

До суду не надано доказів, які б свідчили про погашення заборгованості, що є предметом стягнення, або спростовували наявність податкового боргу, або свідчили про неузгодження грошових зобов`язань, зокрема, у зв`язку з оскарженням податкового повідомлення-рішення, якими вони визначені.

Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що позивачем доведено наявність у відповідача податкового боргу податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 32 677,23 грн. та з податку на додану вартість у розмірі 1 750 082,43 грн, у зв`язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Позивачем не надано доказів понесення витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, у зв`язку з чим розподіл судових витрат не здійснюється.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 5, 9, 77, 132, 139, 143, 205, 243-246, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з рахунків Приватного підприємства «НАУКОВЕ-ВИРОБНИЧЕ ПІДПРИЄМСТВО «ЛАКШМІ»» у всіх банках, що обслуговують такого платника податків, а також за рахунок готівки, що належить такому платнику податків, податковий борг:

- з податку на додану вартість у розмірі 1 750 082,43 грн. (один мільйон сімсот п`ятдесят тисяч вісімдесят дві гривні 43 коп.), які зарахувати: р/р UA628999980313040029000008479; отримувач - ГУК у Зап.обл/ТГ м.Запоріжжя/14060100, код отримувача 37941997, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 14060100;

- з податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 32 677,23 грн. (тридцять дві тисячі шістсот сімдесят сім гривень 23 коп.), які зарахувати: р/р UА218999980333139318000008479; отримувач - ГУК у Зап.обл/ТГм.Запоріжжя/11021000, код отримувача 37941997, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 11021000.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.

Повне найменування сторін та інших учасників справи:

Позивач – Головне управління ДПС у Запорізькій області, місцезнаходження 69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, 166; код ЄДРПОУ ВП 44118663).

Відповідач – Приватне підприємство «НАУКОВЕ-ВИРОБНИЧЕ ПІДПРИЄМСТВО «ЛАКШМІ», місцезнаходження: 69071, м.Запоріжжя, вул.Чарівна, 40А, кв.233; код ЄДРПОУ 42109573.

Повне судове рішення складено 24.05.2021.

Суддя М.О. Семененко