
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 травня 2021 року м. Житомир справа № 240/11639/20
категорія 106030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Романченка Є.Ю.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини А 3091 про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить:
- визнати протиправною бездіяльність Військової частини А 3091 щодо невиплати індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 31.12.2015 включно та за період з 01.03.2018 по 15.03.2019 включно;
- зобов`язати Військову частину А 3091 нарахувати і виплатити індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 31.12.2015 включно та за період з 01.03.2018 по 15.03.2019 включно із застосування місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяць) в період з 01.12.2015 по 31.12.2015 - січень 2008 року, а в період з 01.03.2018 по 15.03.2019 - березень 2018 року з урахуванням абзацу 4 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 та з урахуванням раніше виплачених сум;
- визнати протиправними дії Військової частини А 3091 щодо виплати не в повному розмірі індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 01.03.2018;
- зобов`язати Військову частину А 3091 провести перерахунок та доплату на користь позивача індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 01.03.2018 включно із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позову зазначає, що з 26.07.2004 по 15.03.2019 проходив службу у військовій частині А3091, де йому протиправно не нараховувалась та не виплачувалась в повному обсязі індексація грошового забезпечення.
Ухвалою суду вказану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні з викликом осіб, які беруть участь у справі на 02 листопада 2020 року.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог з тих підстав, що місяць в якому відбулося підвищення оплати праці є базовим при проведенні індексації, у січні 2016 року збільшено щомісячні додаткові грошові винагороди у розмірі 60 відсотків місячного грошового забезпечення на місяць усім військовослужбовцям. Отже, військова частина, встановлюючи місяць обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації не порушувала вимоги законодавства і чітко дотримувалась Порядку №1078.
25 листопада 2020 року розгляд справи відкладено у зв`язку з неприбуттям в судове засідання представника відповідача. Наступне судове засідання призначено на 14 грудня 2020 року.
Позивачем подано відповідь на відзив та зазначено про безпідставність посилання відповідача на ст. 50 Закону України "Про державну службу" оскільки вказана стаття регулює призначення та пенсійне забезпечення державних службовців, а дохід, який враховується для обчислення пенсії визначається ст. 41 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
14 грудня 2020 року розгляд справи відкладено у зв`язку з перебуванням судді у відпустці. Наступне судове засідання призначено на 24 грудня 2020 року.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував з підстав викладених у відзиві.
Заслухавши пояснення сторін, суд, зважаючи на відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, без виходу до нарадчої кімнати, постановив ухвалу про подальший розгляд справи в письмовому провадженні, яку занесено секретарем судового засідання до протоколу судового засідання.
Суд, розглянувши позовну заяву та відзив, відповідь на відзив, повно і всебічно з`ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, дійшов наступних висновків.
Встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу на посаді помічника начальника служби ракетно-артилерійського озброєння технічної частини 26 артилерійської бригади.
Наказом № 17 від 31.01.2019 командувача військ оперативного командування «Північ» звільнений з військової служби у запас за підпунктом "б" пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу".
Наказом № 67 від 15.03.2019 командира військової частини А3091 ОСОБА_1 виключено зі списиків особового складу частини та всіх видів забезпечення.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 09.09.2019 у справі № 240/9451/19 позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Військової частини А 3091 щодо невиплати ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 01.03.2018.
Зобов`язано Військову частину А 3091 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 01.03.2018 із встановленням для обчислення місяця підвищення (базового місяця) липень 2015 року.
У решті позовних вимог відмовити.
08.04.2020, у зв"язку з невиплатою індексації у повному обсязі, позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив:
нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період 01.12.2015 року по 01.03.2018 року в сумі 79965,03 грн.;
провести перерахунок та доплату індексації грошового забезпечення (враховуючи фіксовану суму індексації за березень 2018 року) за період з 01.03.2018 по 15.03.2019 року;
надати інформацію щодо розмірів посадових окладів в січні 2008 року, лютому 2018 року, березні 2018 року, квітні 2018 року за займаними мною посадами у військовій частині А3091 (або аналогічними посадами).
Не отримавши відповіді на своє звернення, позивач звернувся до суду.
Позивач вважає, що індексація за період з 01.12.2015 по 31.12.2015 має бути виплачена з базовим місяцем - січень 2008 року, в період з 01.03.2018 по 15.03.2019 - березень 2018 року, а в період 01.01.2016 року по 01.03.2018 року з базовим місяцем - січень 2008. При цьому, зазначає, що з 01.12.2015 по 31.12.2015 індексація грошового забезпечення відповідачем взагалі не виплачувалась.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей") соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
Абзацом 2 частини 4 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлено, що порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення входять посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Так, правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 №1282-XII (Закон №1282-XII).
Відповідно до ст. 1 Закону №1282-XII індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Згідно зі ст. 2 Закону №1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону №1282-XII індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Згідно з ч.1 ст. 5 Закону №1282-XII підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів.
Відповідно до ч. 2 ст.5 Закону №1282-XII підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.
Згідно зі ст. 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" від 05.10.2000 №2017-III законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії щодо, зокрема, індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку про те, що індексація грошового забезпечення як складова грошового забезпечення військовослужбовців є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, тому підлягає обов`язковому нарахуванню і виплаті.
Що стосується позовних вимог в частині нарахування та виплати індексації грошового забезпечення в період з 01.12.2015 по 31.12.2015 із застосуванням базового місяця - січень 2008 року, суд зазначає наступне.
Так, у зв`язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09.12.2015 року №1013 (далі - Постанова №1013) п.5 Порядку №1078 викладено в новій редакції:
"5. У разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку".
Отже, починаючи з 09.12.2015 року обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (посадового окладу) за посадою, яку займає працівник, у тому числі військовослужбовець.
Станом на момент виникнення спірних правовідносин тарифні ставки (оклади) військовослужбовців обчислювалися відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07.11.2007 № 1294, яка набрала чинності 01.01.2008.
Зміна тарифних ставок (окладів) військовослужбовців відбулась лише з 01.03.2018 року у зв`язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №704), якою затверджено нову тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Таким чином, індексація грошового забезпечення за період з 01.12.2015 року по 01.03.2018 року підлягає обчисленню з урахуванням базового місяця, що відповідає місяцю зміни тарифних ставок (окладів) військовослужбовців, тобто січня 2008 року.
Зазначеної правової позиції підтримується Сьомий апеляційний адміністративний суд у постанові від 28.12.2020 у справі №120/3419/20, від 25.01.2021 у справі №600/1028/20.
Доводи позивача що у період з 01.12.2015 по 31.12.2015 індексація йому взагалі не нараховувалась не відповідають дійсності.
З наявної у матеріалах справи довідки військової частини А3091 про розмір нарахованої та виплаченої індексації ОСОБА_1 від 03.07.2019 №4395 слідує, що за грудень 2015 позивачу нарахована та виплачена індексація ( основний базовий місяць - 01.07.2015).
Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідачем протиправно у грудні 2015 року нарахована та виплачена індексація з базовим місяцем - 01.07.2015, оскільки з урахуванням аналізу викладених вище правових норм, базовий місяць при виплаті індексації за грудень 2015 має бути встановлений йому - січень 2008 року.
Таким чином, оскільки права позивача порушені, позов у цій частині слід задовольнити.
Разом з тим, щодо періоду з 01.01.2016 по 01.03.2018, суд зазначає таке.
З матеріалів справи вбачається, що позивач у 2019 році звертався до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом у якому просив:
- визнати протиправними дії військової частини А3091 щодо невиплати йому індексації грошового забезпечення;
- зобов`язати військову частину А3091 нарахувати та виплатити йому індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 01.03.2018 із встановленням для обчислення місяця підвищення (базового місяця) липень 2015 року та з одночасною щомісячною виплатою фіксованої (встановленої раніше) суми індексації;
- зобов`язати військову частину А3091 нарахувати та виплатити йому компенсацію втрати частини доходів, у зв`язку з порушенням строків їх виплати на суму невиплаченої індексації грошового забезпечення за весь час затримки виплати - за період з 01.01.2016 по день фактичної виплати індексації;
- зобов`язати військову частину А3091 нарахувати та виплатити середній заробіток за весь час затримки виплати індексації - за період з 15.03.2019 по день фактичної виплати індексації шляхом множення середнього розміру грошового забезпечення на кількість днів затримки виплати.
- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання військової частину А3091 подати в місячний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 09.09.2019 у справі №240/9451/19 позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнати протиправною бездіяльність Військової частини А 3091 щодо невиплати ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 01.03.2018.
Зобов`язати Військову частину А 3091 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 01.03.2018 із встановленням для обчислення місяця підвищення (базового місяця) липень 2015 року.
У решті позовних вимог відмовити.
Вказане рішення набрало законної сили 10.12.2019 року.
З наявної у матеріалах справи довідки військової частини А3091 від 03.07.2019 №4395 вбачається, що відповідно до рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 09.09.2019 №240/9451/19, за період з січня 2016 по березень 2018 року позивачу нарахована та виплачена індексація грошового забезпечення з встановленням базового місяця - липень 2015.
Таким чином, судовим рішенням, що набрало законної сили встановлено право позивача на нарахування та виплату індексації з 01.01.2016 по 01.03.2018 із встановленням для обчислення місяця підвищення (базового місяця) липень 2015 року.
Рішення суду ним не було оскаржене та набрало законної сили у встановленому порядку.
Таким чином, при розгляді даної справи суд не вправі перевіряти правильність правових висновків, які зроблені в судовому рішенні у іншій справі, що набрало законної сили, оскільки спір між сторонами в цій частині є вирішеним. Тому, відповідачем на виконання судового рішення правомірно нарахована та виплачена індексація з 01.01.2016 по 01.03.2018 із встановленням для обчислення місяця підвищення (базового місяця) липень 2015 року.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що вимоги у цій частині не підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог в частині виплати індексації грошового забезпечення в період з 01.03.2018 по 15.03.2019 з базовим місяцем - березень 2018.
Зміна тарифних ставок (окладів) військовослужбовців відбулась лише з 01.03.2018 року у зв`язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №704), якою затверджено нову тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Так, з урахуванням абз.1 п.5 Порядку №1078 у зв`язку з набранням чинності Постановою №704 індекс споживчих цін за березень 2018 року приймається за 1 або 100%, а приріст індексу розраховується з наступного місяця.
Відповідно до офіційних даних, що містяться на сайті Державної служби статистики України, з квітня 2018 року індекс споживчих цін не перевищував 103%, а тому передбачені Законом №1282-XII підстави для індексації грошового забезпечення позивача за період з березня 2018 року по листопад 2018 року були відсутні.
Отже, право на проведення індексації грошових доходів у військовослужбовців з урахуванням базового місяця березень 2018 року виникло лише в грудні 2018 року.
З наявної у матеріалах справи довідки військової частини А3091 від 03.07.2019 №4395 вбачається , що у період з грудня 2018 по 15 березня 2019 індексація позивачу нарахована та виплачена в повному обсязі.
Аналогічного висновку дійшов Сьомий апеляційний адміністративний суд у постанові від 28.12.2020 у справі 120/3419/20.
Щодо долученого позивачем до матеріалів справи розрахунку суми індексації, суд зазначає, що такий до уваги не приймається, оскільки з нього вбачається, що він сформований представником позивача за допомогою відповідної програми, з внесенням до неї для проведення відповідного обрахунку суми індексації того базового місяця індексації та тієї суми, що підлягає індексуванню, які на думку позивача, повинні бути застосовані у даному випадку.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити частково шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення у період з 01.12.2015 по 31.12.2015 із застосуванням базового місяця - липень 2015 та зобов"язання нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 31.12.2015 із застосуванням базового місяця - січень 2008, з урахуванням виплачених сум.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 КАС України, суд
вирішив:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії військової частини А3091 (вул.Червона гора, м.Бердичів, Житомирська область, 13302, код ЄДРПОУ 24981238) щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) індексації грошового забезпечення у період з 01.12.2015 по 31.12.2015 із застосуванням базового місяця - липень 2015.
Зобов"язати військову частину А3091 (вул.Червона гора, м.Бердичів, Житомирська область, 13302, код ЄДРПОУ 24981238) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 31.12.2015 із застосуванням базового місяця - січень 2008, з урахуванням виплачених сум.
В іншій частині позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Є.Ю. Романченко