Рішення № 97135953, 24.05.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.05.2021
Номер справи
200/2840/21-а
Номер документу
97135953
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 травня 2021 р. Справа№200/2840/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Шинкарьова І.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії ,-

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 (ІПН: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ: 42169323, 85302, м. Покровськ, вул. Центральна, 154) та просить суд:

Визнати протиправним та скасувати рішення Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 12.02.2021 №906 про відмову в перерахунку пенсії з урахуванням періоду проходження строкової військової служби з 03.05.1978 по 21.05.1980, що відноситься до пільгового стажу роботи за Списком №1, в тому числі для обчислення пенсії у розмірі, передбаченому Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Зобов`язати Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву № 906 від 10.02.2021 із зарахуванням до пільгового стажу роботи за Списком №1 періоду проходження строкової військової служби з 03.05.1978 по 21.05.1980 із врахуванням цього ж періоду до стажу роботи, що дає право на обчислення пенсії у розмірі 80% від заробітної плати за вимогами Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з дати права на перерахунок, тобто з 1 лютого 2021 року .

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22 березня 2021 року відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

За правилами частини 1 статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України) суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення.

В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що 10 лютого 2021 року позивач звернувся до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з заявою № 906 про зарахування періоду проходження строкової військової служби з 03.05.1978 по 21.05.1980 до пільгового стажу для обчислення пенсії у розмірі, передбаченому Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці». До заяви позивач надав копії паспорту, ідентифікаційного номеру, трудової книжки НОМЕР_2 .

Рішенням №906 від 12.02.2021 відповідачем було відмовлено у перерахунку пенсії у зв`язку з тим, що на момент призову на строкову військову службу позивач не працював на професії, яка дає право на пенсію на пільгових умовах. Своє рішення відповідач вмотивував тим, що час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалась за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або обіймала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах. Це передбачено Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо зарахування до стажу роботи, який дає право на пенсію на пільгових умовах, часу проходження військової служби».

З таким рішенням позивач не згоден, вважає, що вищезазначене рішення повинно бути скасоване.

Відповідачем через канцелярію суду у встановлені судом строки, надано відзив на позовну заяву, в якому останній заперечив проти задоволення позовних вимог. В обґрунтування заперечень зазначив, що до пільгового стажу не враховано службу в армії, оскільки періоду служби безпосереднє не передувала робота на пільгових умовах. Враховуючи зазначене, управління вважає, що ним не було порушено норм діючого законодавства при здійсненні перерахунку пенсії позивачу.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) є громадянином України (паспорт серії НОМЕР_3 ), перебуває на обліку в Покровському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області, як отримувач пенсії.

Відповідач, Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ 42169323) орган виконавчої влади, який в даних правовідносинах здійснює повноваження, покладені Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06 квітня 2011 року №384/2011(далі за текстом - Положення №384/2011).

Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2 на управління покладені повноваження, зокрема, щодо призначення (здійснення перерахунку) і виплати пенсії, щомісячного довічного грошове утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат відповідно до законодавства; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством (підпункти 7,8 пункту 4 Положення).

10 лютого 2021 року позивач звернувся до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з заявою про перерахунок пенсії.

12 лютого 2021 року, Покровським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області було прийнято рішення № 906 про перерахунок пенсії, в якому відповідач зазначив, що позивач на момент призову на строкову військову службу не працював на пільговій роботі, яка дає право на пенсію на пільгових умовах.

Позивач не погоджуючись з рішенням відповідача про перерахунок пенсії звернувся до суду.

До матеріалів зокрема додано, трудову книжку НОМЕР_2 від 28 квітня 1978 року, з якої вбачається, що позивач:

з 16 лютого 1978 року по 21 квітня 1978 року працевлаштувався водієм 3 класу на підприємстві «Автобаза Красноармійського виробничого об`єднання з видобутку вугілля»;

з 03 травня 1978 року по 21 травня 1980 року позивач проходив строкову військову службу у Радянській армії;

з 06 серпня 1980 року по 02 жовтня 1980 року знову працевлаштувався водієм 3 класу на підприємстві «Автобаза Красноармійського виробничого об`єднання з видобутку вугілля»;

з 23 жовтня 1980 року по 22 червня 1981 року працював слюсарем 3го розряду по ремонту авто у Красноармійському автотранспортному підприємстві;

з 06 жовтня 1981 року по 24 листопада 1981 року працював у Колгоспі Імені Тельмана водієм;

з 04 січня 1982 року по 07 липня 1982 року навчався у середньому ГПТУ №5 м. Димитрове за спеціальністю «Електрослюсар підземний».

Із встановлених обставин вбачається, що між позивачем та відповідачем, як фізичною особою та суб`єктом владних повноважень, виник публічно-правовий спір у сфері соціального захисту з приводу правомірності відмови у зарахуванні до пільгового стажу періоду служби в лавах Радянської Армії.

Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходив з наступного.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам регулює Закон № 1058-ІV від 09.07.2003 року “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” (далі- Закон № 1058).

Відповідно до статті 1 Закону №1058, пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.

Відповідно до статті 5 Закону №1058, винятково цим Законом визначається, зокрема, пенсійний вік чоловіків і жінок, після досягнення якого особа має право на призначення пенсії за віком.

Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначаються періоди, з яких складається страховий стаж. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом. Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років. (ч.4 ст.24 Закону №1058).

Пунктом 2 розділу XV Прикінцевих положень Закону №1058 передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Відповідно до вимог статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788 (далі Закон № 1788), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до вимог ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 № 345-VI (далі Закон №345) мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Пунктом 1 статті 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

В період коли позивач проходив строкову службу, питання порядку призначення та виплати державних пенсій було врегульовано Постановою Ради Міністрів СРСР від 03.08.1972 №590 яким було затверджено Положення про порядок призначення та виплати державних пенсій. (далі Положення №590)

Відповідно до вимог п.п к) частині 1 п.8 Положення №590 служба у складі Військових Сил СРСР зараховується до стажу роботі у встановленому порядку. Частиною 3 Полодення №590 встановлено, що при призначенні на пільгових умовах або у пільгових розмірах пенсій за віком та інвалідності робочим та службовціям, що працювали на підземних роботах, на роботах з шкідливими умовами праці та в гарячих цехах та на інших роботах з важкими умовами праці (підпункти «а» та «б» пункту 16), та пенсії у випадках втрати годувальника їх сім`ям, а також пенсії за віком робітницям підприємств текстильної промисловості (підпункт «в» п.16) періоди, вказані у п.п. «к» та «л», прирівнюються за вибором особи що звернулась за призначенням пенсії або до роботи, що передувала даному періоду, або до роботи, що слідувала за закінченням цього періоду.

Аналіз наведених норм свідчить, що період проходження військової служби, в даному випадку, зараховується до пільгового стажу за вибором особи що звернулась за призначенням пенсії або до роботи, що передувала даному періоду, або до роботи, що слідувала за закінченням цього періоду, а не до будь якого періоду роботи за життя особи.

Як вбачається з трудової книжки позивача, робота що передувала проходженню військової служби: з 16 лютого 1978 року по 21 квітня 1978 року водій 3 класу на підприємстві «Автобаза Красноармійського виробничого об`єднання з видобутку вугілля»; з 03 травня 1978 року по 21 травня 1980 року позивач проходив строкову військову службу у Радянській армії; з 06 серпня 1980 року по 02 жовтня 1980 року знову працевлаштувався водієм 3 класу на підприємстві «Автобаза Красноармійського виробничого об`єднання з видобутку вугілля».

Таким чином, позивач на момент призову на строкову військову службу Позивач не навчався за фахом у професійно-технічному закладі і не працював за професією, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах та робота що слідувала за закінченням строкової військової служби також.

У зв`язку з викладеним, суд не приймає довід позивача, що оскільки з 16.07.1982 по 31.07.1995 він працював «електрослюсарем підземним 4 розряду» на Шахті імені А.Г. Стаханова п/о Красноарміськвугілля», що відноситься до робіт з шкідливими умовами праці, передбачених списком №1, оскільки цей період не був таким, що слідує за закінченням строкової військової служби.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, а доводи позивача не знайшли свого підтвердження.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з нормами частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до вимог частин 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Нормами частини 2 зазначеної статті встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд, відповідно до положень частини п`ятої статті 77 КАС України, вирішує справу на підставі наявних доказів.

Отже, беручи до уваги всі надані сторонами докази в їх сукупності, з урахуванням наданих судом висновків, позов не підлягає задоволенню.

Відповідно до вимог ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір не підлягає відшкодуванню.

Керуючись статтями 2-17, 19-20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124-125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224, 225-228, 229-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В :

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити.

Повний текст рішення складено та підписано 24 травня 2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до п.п. 15-5 п. 15 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя І.В. Шинкарьова