
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 травня 2021 р. Справа№200/3029/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шувалової Т.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Лиманської міської ради Донецької області в особі комісії з розгляду питань надання матеріальної допомоги учасникам АТО, ООС та членам сімей загиблих (померлих) учасників АТО, ООС, громадянам постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, ветеранам праці, воїнам-інтернаціоналіста, особам з інвалідністю, які зареєстровані на території Лиманської об`єднаної територіальної громади про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до виконавчого комітету Лиманської міської ради Донецької області в особі комісії з розгляду питань надання матеріальної допомоги учасникам АТО, ООС та членам сімей загиблих (померлих) учасників АТО, ООС, громадянам постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, ветеранам праці, воїнам-інтернаціоналістам, особам з інвалідністю, які зареєстровані на території Лиманської об`єднаної територіальної громади про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії, в якому просить:
- визнати протиправними положення підпункту 1.2 пункту 1 «Порядку використання бюджетних коштів щодо надання матеріальної допомоги учасникам АТО, ООС та членам сімей загиблих (померлих) учасників АТО, ООС, громадянам постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, ветеранам Другої світової війни та прирівняним до них особам, ветеранам праці, воїнам-інтернаціоналістам, особам з інвалідністю, які зареєстровані на території Лиманської об`єднаної територіальної громади», затвердженого рішенням виконавчого комітету Лиманської міської ради Донецької області, в частині обмеження права ОСОБА_1 на отримання матеріальної допомоги, як учасником антитерористичної операції, якому встановлено інвалідність внаслідок війни, у зв`язку з захворюванням, пов`язаним з захистом Батьківщини, у розмірі 30000,00 грн, з урахуванням раніше виплачених сум;
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачеві у призначенні одноразової матеріальної допомоги, як учаснику антитерористичної операції, якому встановлено інвалідність внаслідок війни, у зв`язку з захворюванням, пов`язаним з захистом Батьківщини, у розмірі 30000,00 грн, з урахуванням раніше виплачених сум, відповідно до пп. 1.2 п. 1 Порядку використання бюджетних коштів щодо надання матеріальної допомоги учасникам АТО, ООС та членам сімей загиблих (померлих) учасників АТО, ООС, громадянам постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, ветеранам Другої світової війни та прирівняним до них особам, ветеранам праці, воїнам-інтернаціоналістам, особам з інвалідністю, які зареєстровані на території Лиманської об`єднаної територіальної громади», затвердженого рішенням виконавчого комітету Лиманської міської ради Донецької області;
- зобов`язати відповідача призначити позивачеві одноразову матеріальну допомогу, як учаснику антитерористичної операції, якому встановлено інвалідність внаслідок війни, у зв`язку з захворюванням, пов`язаним з захистом Батьківщини, у розмірі 30000,00 грн, з урахуванням раніше виплачених сум, відповідно до пп. 1.2 п. 1 Порядку використання бюджетних коштів щодо надання матеріальної допомоги учасникам АТО, ООС та членам сімей загиблих (померлих) учасників АТО, ООС, громадянам постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, ветеранам Другої світової війни та прирівняним до них особам, ветеранам праці, воїнам-інтернаціоналістам, особам з інвалідністю, які зареєстровані на території Лиманської об`єднаної територіальної громади», затвердженого рішенням виконавчого комітету Лиманської міської ради Донецької області.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 є учасником бойових дій та йому встановлено ІІІ групу інвалідності, у зв`язку з наявністю захворювання, пов`язаного із захистом Батьківщини, безстроково.
З метою отримання матеріальної допомоги у розмірі 30000,00 грн передбаченої пп. 1.2 п. 1 Порядку використання бюджетних коштів щодо надання матеріальної допомоги учасникам АТО, ООС та членам сімей загиблих (померлих) учасників АТО, ООС, громадянам постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, ветеранам Другої світової війни та прирівняним до них особам, ветеранам праці, воїнам-інтернаціоналістам, особам з інвалідністю, які зареєстровані на території Лиманської об`єднаної територіальної громади» на 2021 рік, затвердженого рішенням виконавчого комітету Лиманської міської ради Донецької області від 27 січня 2021 року №10, позивач звернувся до відповідача із відповідною заявою.
Відповідач у відповідь на звернення позивача надіслав листа від 26 лютого 2021 року №02-3-092, в якому зазначив про те, що за результатом розгляду наданих позивачем документів комісією прийнято рішення про відмову у наданні одноразової грошової допомоги у розмірі 30 000, 00 грн відповідно до підпункту 1.2 пункту 1 Порядку використання бюджетних коштів щодо надання матеріальної допомоги учасникам АТО, ООС та членам сімей загиблих (померлих) учасників АТО, ООС, громадянам постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, ветеранам Другої світової війни та прирівняним до них особам, ветеранам праці, воїнам-інтернаціоналістам, особам з інвалідністю, які зареєстровані на території Лиманської об`єднаної територіальної громади» на 2021 рік, затвердженого рішенням виконавчого комітету Лиманської міської ради Донецької області від 27 січня 2021 року №10, оскільки інвалідність встановлена позивачу внаслідок захворювання, пов`язаного із захистом Батьківщини, що не передбачає виплату за підпунктом 1.2 пункту 1 Порядку.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 24 березня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження, вирішено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Частиною 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
З клопотаннями про розгляд справи у судовому засіданні учасники справи не звертались.
Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, в якому з позовними вимогами не погодився, зазначив, що рішенням Лиманської міської ради від 24.12.2020 року № 8/3-63 затверджено Комплексну програму щодо медичного, соціального забезпечення, адаптації, психологічної реабілітації, професійної підготовки (перепідготовки) осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України на 2021 рік, метою якої є забезпечення соціальної, медичної, матеріальної підтримки осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України (далі – Комплексна програма).
На виконання вказаного рішення Лиманської міської ради, а також рішень міської ради від 24.12.2020 року № 8/3-72 «Про затвердження Програми економічного і соціального розвитку Лиманської об`єднаної територіальної громади на 2021 рік», від 24.12.2020 року № 8/3-64 «Про затвердження Комплексної програми щодо медичного, соціального забезпечення, адаптації, психологічної реабілітації, професійної підготовки (перепідготовки) осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України на 2021 рік», виконавчим комітетом Лиманської міської ради прийнято рішення від 27.01.2021 року № 10 «Про затвердження Порядку».
Прийнятий Порядок визначає механізм надання матеріальної допомоги учасникам АТО, ООС, а також іншим, визначеним цим Порядком категоріям осіб, які зареєстровані на території Лиманської об`єднаної територіальної громади. Положення Порядку відповідає заходам Комплексної програми, і за своїм змістом зазначені заходи є встановленими Лиманською міською радою додатковими гарантіями щодо соціального захисту учасників АТО, ООС, які отримали поранення (контузію, каліцтво).
Лиманська міська рада та її виконавчий комітет у комплексному розумінні положень частини четвертої статті 2 Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту» (далі – Закон № 3551-ХІІ), статті 26, 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі – Закон № 280/97-ВР), скористалися своїм правом, в межах повноважень та у спосіб, встановленими законами України, вживати на місцевому рівні та виключно за рахунок місцевого бюджету заходів щодо соціального захисту учасників АТО, ООС, які зареєстровані на території Лиманської ОТГ. З огляду на вказане доводи позивача щодо протиправності підпункту 1.2 пункту 1 розділу І Порядку вважають хибними.
Щодо позовної вимоги про визнання дій відповідача щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні одноразової матеріальної допомоги, як учаснику АТО, якому встановлено інвалідність внаслідок війни, у зв`язку з захворюванням, пов`язаним з захистом Батьківщини, у розмірі 30000,00 грн, з урахуванням раніше виплачених сум, відповідно до пп 1.2 п. 1 Порядку, відповідач вважає вимогу безпідставною, оскільки ОСОБА_1 встановлено діагноз щодо захворювання, пов`язаного із захистом Батьківщини. Поранення (контузію, каліцтво) у 2014-2021 роках він не отримував, а отже надані документи не відповідають умовам пп. 1.2 п. 1 розділу І Порядку. Відповідач зазначає, що поняття «захворювання» не є тотожним змісту поняття «поранення», тому вказують на те, що Комісією правомірно відмовлено позивачу у призначенні одноразової матеріальної допомоги у розмірі 30000,00 грн.
Відповідач зауважує, що на підставі наданих позивачем документів, комісією виконавчого комітету Лиманської міської ради 17.02.2021 року прийнято рішення, відповідно до якого ОСОБА_1 протягом 2021 року (починаючи з січня 2021 року) щомісячно здійснюватиметься виплата матеріальної допомоги, як учаснику АТО, ООС, якому встановлено інвалідність, пов`язану з захистом Батьківщини, в розмірі одного прожиткового мінімуму.
На підставі викладеного, просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі (а.с.115-122).
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення на нього, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 ), зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 (а.с.5-6).
Як убачається з військового квитка серії НОМЕР_3 , виданого Слов`янським військовим комісаріатом Донецької області, ОСОБА_1 є військовозобов`язаним, приймав участь в АТО на території Донецької та Луганської області в складі військової частини ВЧ ПП В 2970 (а.с.7-9).
ОСОБА_1 є учасником бойових дій та має пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_4 від 15 травня 2017 року, виданим управлінням персоналу штабу військової частини А 1314 (а.с.10).
Згідно Витягу із наказу командира 54 окремої механізованої бригади (по особовому складу) старшого солдата ОСОБА_1 звільнено з військової служби у відставку за підпунктом «б» (за станом здоров`я – на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби)(а.с.12).
Довідкою про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, виданої військовою частиною А 0693 від 29.05.2018 року № 596, підтверджено, що ОСОБА_1 дійсно приймав участь в період з 14.11.2016 року по 05.04.2017 року, з 25.10.2017 року по 03.11.2017 року, з 03.11.2017 року по 20.11.2017 року, з 30.11.2017 року по 23.05.2018 року в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції м. Бахмут Донецької області (а.с.11).
Відповідно до свідоцтва про хворобу складеного військово-лікарською комісією північного регіону 18 травня 2018 року за №829, ОСОБА_1 встановлено захворювання, пов`язане із захистом Батьківщини, а саме: розлад адаптації у формі незначно вираженого антено-невротичного та агрипнічного синдромів. Мікролітіаз нирок. Поліпи жовчного міхура, безсимптомний перебіг. Поверхневий гастрит, ремісія. Непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час (а.с.13-14).
Згідно довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12ААБ № 054616 ОСОБА_1 з 29.08.2019 року встановлено третю групу інвалідності безстроково; причина інвалідності – захворювання, пов`язане із захистом Батьківщини (а.с.15).
Як убачається з посвідчення серії НОМЕР_5 , виданого Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради 25.05.2020 року, ОСОБА_1 є особою з інвалідністю 3 групи та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни – осіб з інвалідністю внаслідок війни (а.с.10).
01 лютого 2021 року ОСОБА_1 звернувся із заявою про надання матеріальної допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності, пов`язаної з захистом Батьківщини до комісії з розгляду питань надання матеріальної допомоги учасникам АТО, ООС та членам сімей загиблих (померлих) учасників АТО, ООС, громадянам постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, ветеранам Другої світової війни та прирівняним до них особам, ветеранам праці, воїнам-інтернаціоналістам, особам з інвалідністю, які зареєстровані на території Лиманської об`єднаної територіальної громади виконавчого комітету Лиманської міської ради Донецької області (а.с.129).
Протоколом засідання комісії з розгляду питань надання матеріальної допомоги учасникам АТО, ООС та членам сімей загиблих (померлих) учасників АТО, ООС, громадянам постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, ветеранам Другої світової війни та прирівняним до них особам, ветеранам праці, воїнам-інтернаціоналістам, особам з інвалідністю, які зареєстровані на території Лиманської об`єднаної територіальної громади виконавчого комітету Лиманської міської ради Донецької області від 12.02.2021 року прийнято рішення щодо відмови ОСОБА_1 в наданні одноразової грошової допомоги, у зв`язку з невідповідністю наданих ним документів нормам передбаченим підпунктом 1.2 пункту 1 розділу І Порядку оскільки ОСОБА_1 встановлено інвалідність на підставі діагнозу щодо захворювання, пов`язаного із захистом Батьківщини, а не у зв`язку із пораненням пов`язаним із захистом Батьківщини (а.с.136-141).
26 лютого 2021 року відповідач листом № 02-3-092 повідомив позивача про те, що в результаті розгляду наданих позивачем документів на комісії було прийнято рішення про відмову в наданні ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої підпунктом 1.2 пункту 1 розділу І Порядку, у зв`язку з невідповідністю наданих документів підпункту 1.2 пункту 1 розділу І Порядку (а.с.16-17).
Не погодившись із відмовою відповідача, позивач звернувся із позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Згідно статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» № 3551-XII від 22 жовтня 1993 року(далі – Закон України № 3551-XII) визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.
Відповідно до пункту 11 частини другої статті 7 Закону України № 3551-XII до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також особи з інвалідністю з числа: військовослужбовців (резервістів, військовозобов`язаних) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовців військових прокуратур, осіб рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейських, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України та стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, а також працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися до забезпечення проведення антитерористичної операції, до забезпечення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях і стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час забезпечення проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах та у період її проведення, під час забезпечення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів
Згідно з частиною четвертою статті 2 вказаного Закону місцеві ради, підприємства, установи та організації мають право за рахунок власних коштів і благодійних надходжень встановлювати додаткові гарантії щодо соціального захисту ветеранів війни.
Підпунктом 1 пункту а) частини першої статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено власні (самоврядні) повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, до яких належать встановлення за рахунок власних коштів і благодійних надходжень додаткових до встановлених законодавством гарантій щодо соціального захисту населення.
Пунктом 22 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання щодо затвердження програм соціально-економічного та культурного розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць, цільових програм з інших питань місцевого самоврядування.
Підпунктом 2 пункту а) частини першої статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування» встановлено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать вирішення відповідно до законодавства питань про подання допомоги особам з інвалідністю, ветеранам війни та праці, сім`ям загиблих (померлих або визнаних такими, що пропали безвісти) військовослужбовців, а також військовослужбовців, звільнених у запас (крім військовослужбовців строкової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу) або відставку, особам з інвалідністю з дитинства, багатодітним сім`ям у будівництві індивідуальних жилих будинків, проведенні капітального ремонту житла, у придбанні будівельних матеріалів; відведення зазначеним особам у першочерговому порядку земельних ділянок для індивідуального будівництва, садівництва та городництва.
З аналізу вищенаведених норм убачається, що до повноважень виконавчих органів міських рад належить вирішення питань за рахунок власних коштів виконавчого комітету і благодійних надходжень додаткових до встановлених законодавством гарантій щодо соціального захисту населення, зокрема військовослужбовцям звільненим у запас або у відставку, особам з інвалідністю.
18 березня 2015 року Президентом України видано Указ № 150/2015 «Про додаткові заходи щодо соціального захисту учасників антитерористичної операції» (а.с.223-224).
Відповідно до підпункту 4 пункту четвертого Указу встановлено: обласним, Київській міській державним адміністраціям невідкладно вирішити за участю відповідних органів місцевого самоврядування питання стосовно прийняття регіональних програм щодо медичного, соціального забезпечення, адаптації, психологічної реабілітації, професійної підготовки (перепідготовки) учасників антитерористичної операції та передбачення у місцевих бюджетах видатків на їх виконання.
На забезпечення реалізації Указу Президенту України від 18 березня 2015 року № 150/205, рішенням Лиманської міської ради Донецької області від 24 грудня 2020 року № 8/3-63 було затверджено Комплексну програму щодо медичного, соціального забезпечення, адаптації, психологічної реабілітації, професійної підготовки (перепідготовки) осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України на 2021 рік (а.с.150-194).
Рішенням Лиманської міської ради Донецької області від 24 грудня 2020 року № 8/3-72 було затверджено Програму економічного і соціального розвитку Лиманської об`єднаної територіальної громади на 2021 рік, приписами якої, з бюджету Лиманської об`єднаної територіальної громади заплановані виплати на заходи, пов`язані з наслідками проведення АТО/ООС, а саме: на одноразову виплату учасникам АТО та ООС і членам загиблих учасників АТО та ООС заплановано кошти у сумі - 627, 5 тис. грн (а.с.195-205).
Рішенням Лиманської міської ради Донецької області від 27 січня 2021 року за № 10 затверджено «Порядок використання бюджетних коштів щодо надання матеріальної допомоги учасникам АТО, ООС та членам сімей загиблих (померлих) учасників АТО, ООС, громадянам постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, ветеранам Другої світової війни та прирівняним до них особам, воїнам-інтернаціоналістам, ветеранам праці, особам з інвалідністю, які зареєстровані на території Лиманської об`єднаної територіальної громади на 2021 рік» (далі - Порядок) та утворено комісію з розгляду питань надання матеріальної допомоги учасникам АТО, ООС та членам сімей загиблих (померлих) учасників АТО, ООС, громадянам постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, ветеранам Другої світової війни та прирівняним до них особам, воїнам-інтернаціоналістам, ветеранам праці, особам з інвалідністю, які зареєстровані на території Лиманської об`єднаної територіальної громади(а.с.77-91).
Розділом І Порядку визначено механізм надання матеріальної допомоги учасникам антитерористичної операції (далі- учасникам АТО), учасникам операції об`єднаних сил(далі - учасникам ООС), сім`ям загиблих (померлих) та зниклих безвісті учасників АТО та учасників ООС, яким встановлено відповідний статус.
Відповідно до п.1 розділу І Порядку матеріальна допомога надається особам зареєстрованим на території Лиманської об`єднаної територіальної громади що перебувають на обліку в Управлінні соціального захисту населення Лиманської міської ради (далі - Управління) в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги з числа ветеранів війни, які є учасниками АТО, ООС, сім`ям загиблих (померлих) та зниклих безвісті учасників АТО, ООС, яким встановлено відповідний статус.
Позивач зареєстрований та мешкає на території Лиманської об`єднаної територіальної громади, перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Лиманської міської ради як інвалід 3 групи (ветеран війни) та має статус учасника бойових дій як учасник АТО, що свідчить про те, що на нього розповсюджується приписи вищевказаного Порядку.
Для отримання матеріальної допомоги учасник АТО, ООС подає заяву на ім`я голови Комісії до Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Лиманської міської ради. До заяви додаються наступні документи: копія паспорта заявника; копія довідки про присвоєння реєстраційного номеру облікової картки платника податків; копія посвідчення, що дає право на пільги; копії довідки про безпосередню участь особи в антитерористичній операції чи про участь особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, виданої та скріпленої печаткою уповноважених органів; копію довідки з лікувального закладу про характер ушкодження (втрата працездатності), що отримане під час проведення антитерористичної чи заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях (в разі отримання поранення, контузії, каліцтва); довідку з реквізитами рахунку,відкритого в установі, банку розташованого на території Лиманської об`єднаної територіальної громади, інші документи (у разі необхідності) (пп. 2 п. 4 розділу І Порядку).
Підпунктом 1.2 пункту1 розділу І Порядку визначено, що матеріальна допомога учасникам АТО, ООС, які отримали поранення (контузію, каліцтво) в 2014-2021 роках (надається одноразово):
- без втрати працездатності та встановлення інвалідності матеріальна допомога надається в розмірі 10,0 тис. грн;
- при часткові втраті працездатності без встановленням інвалідності розміри допомоги визначаються від проценту втрати працездатності, з урахуванням раніше виплачених коштів, а саме:
- 10% - 12,0 тис. грн;
- 15% - 18, 0 тис. грн;
- 25% і більше - 30,0 тис. грн.
- в разі встановлення інвалідності, пов`язаної з захистом Батьківщини, матеріальна допомога надається в розмірі 30,0 тис. грн, з урахуванням раніше виплачених коштів.
Спірним питанням у даній справі є наявність у позивача права на матеріальну допомогу за підпунктом 1.2 пункту1 розділу І Порядку щодо матеріальної допомоги у розмірі 30 000, 00грн.
Відповідач приймаючи спірне рішення про відмову позивачу у виплаті матеріальної допомоги, дійшов висновку, що позивач не має права на відповідну виплату у розмірі 30 000, 00 грн за приписами підпункту 1.2 пункту1 розділу І Порядку, оскільки така допомога надається учаснику АТО/ООС який отримав інвалідність пов`язану із захистом Батьківщини внаслідок поранення (контузії, каліцтва), а позивач отримав інвалідність пов`язану із захистом Батьківщини внаслідок захворювання.
Приписами підпункту 1.2 пункту1 розділу І Порядку визначено: матеріальна допомога учасникам АТО, ООС, які отримали поранення (контузію, каліцтво) в 2014-2021 роках (надається одноразово), в разі встановлення інвалідності, пов`язаної з захистом Батьківщини, матеріальна допомога надається в розмірі 30, 0 тис. грн, з урахуванням раніше виплачених коштів.
Тобто, право на виплату матеріальної допомоги у розмірі 30,0 тис. грн, має особа яка отримала поранення (контузію, каліцтво) у 2014 -2021 роках та отримала внаслідок цього інвалідність пов`язану із захистом Батьківщини.
Матеріалами справи встановлено та позивачем не заперечується, що під час участі в АТО, позивачем не було отримано поранення (контузію, каліцтво) у 2014-2021 роках, а третю групу інвалідності позивачу встановлено на підставі загального захворювання, пов`язаного із захистом Батьківщини.
При цьому, посилання позивача на те, що відповідач призначив йому щомісячну матеріальну допомогу як учаснику АТО, якому встановлено інвалідність пов`язану із захистом Батьківщини на підставі підпункту 1.3 пункту 1 Розділу I Порядку, тому він має право і на виплати за приписами підпункту 1.2 пункту 1 розділу І Порядку є помилковими та такими, що відхиляються судом, з огляду на наступне.
Приписами підпункту 1.3 пункту 1 Розділу I Порядку визначено, що учасникам АТО/ООС яким встановлено інвалідність, пов`язану із захистом Батьківщини надається матеріальна допомога у розмірі одного прожиткового мінімуму щомісячно (з січня 2021 року).
Приписами підпункту 1.2 пункту 1 розділу І Порядку визначено, що матеріальна допомога виплачується учасникам АТО/ООС, які отримали поранення (контузію, каліцтво) в 2014-2021 роках (надається одноразово) в разі встановлення інвалідності, пов`язаної з захистом Батьківщини.
Тобто, приписи підпункту 1.2 пункту1 розділу І Порядку не є тотожними приписам підпункту 1.3 пункту 1 Розділу I Порядку, оскільки розмежовують категорії осіб, які мають право на додаткову виплату від виконавчого комітету.
Якщо приписи підпункту 1.3. Розділу I Порядку передбачають виплату для учасників АТО/ООС які отримали інвалідність пов`язану із захистом Батьківщини, то приписи підпункту 1.3 пункту 1 Розділу I Порядку розповсюджуються на іншу категорію учасників - учасників АТО/ООС, які отримали поранення (контузію, каліцтво) та внаслідок цього отримали інвалідність пов`язану із захистом Батьківщини.
Таким чином, оскільки позивач не є особою, яка отримала інвалідність пов`язану із захистом Батьківщини у зв`язку із пораненням (контузією, каліцтвом), суд дійшов висновку, що на позивача не розповсюджуються приписи підпункту 1.2 пункту1 розділу І Порядку.
За таких обставин, відповідач обґрунтовано прийняв рішення, викладене у протоколі № 2 засідання комісіїз розгляду питань надання матеріальної допомоги учасникам АТО, ООС та членам сімей загиблих (померлих) учасників АТО, ООС, громадянам постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, ветеранам Другої світової війни та прирівняним до них особам, ветеранам праці, воїнам-інтернаціоналістам, особам з інвалідністю, які зареєстровані на території Лиманської об`єднаної територіальної громади від 12.02.2021 року про відмову позивачу у виплаті матеріальної допомоги у сумі 30 000, 00 грн на підставі відсутності у позивача права на отримання допомоги за приписами підпункту 1.2 пункту1 розділу І Порядку.
Посилання позивача про те, що приписи Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII не поділяють статус інваліда внаслідок війни на будь-які категорії, а положення підпункту 1.2 пункту1 розділу І Порядку звужують його соціальні права гарантовані йому як інваліду внаслідок війни визначені Законом № 3551-XII, суд вважає необґрунтованими, оскільки матеріальна допомога яку передбачив виконавчий комітет в своєму Порядку не виплачуються відповідно до Закону № 3551-XII як обов`язкова соціальна гарантія, а є додатковою допомогою, яку виконавчий комітет може надати за рахунок власних коштів та в межах наданих повноважень самостійно визначивши коло осіб.
Закон № 3551-XII не покладає на виконавчий комітет міської ради обов`язку проводити додаткові виплати інвалідам внаслідок війни.
Натомість підпунктом 1 пункту а) частини першої статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено власні (самоврядні) повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, до яких належать встановлення за рахунок власних коштів і благодійних надходжень додаткових до встановлених законодавством гарантій щодо соціального захисту населення.
Тому, виконавчий комітет Лиманської міської ради Донецької області вирішуючи питання про додаткову гарантію захисту прав учасників АТО, учасників ООС затвердив відповідний Порядок, яким визначив коло осіб, яким в межах власних коштів може надати додаткову допомогу.
Таким чином, приписи підпункту 1.2 пункту1 розділу І Порядку як додаткова соціальна гарантія учасникам АТО/ООС які отримали поранення (контузію, каліцтво) та отримали у зв`язку з цим інвалідність пов`язану із захистом Батьківщини, прийняті відповідачем у межах повноважень та у відповідності із підпунктом 1 пункту а) частини першої статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Указу президента України від 18.03.2015 № 150/2015 «Про додаткові заходи щодо соціального захисту учасників антитерористичної операції», Комплексної програми щодо медичного, соціального забезпечення, адаптації, психологічної реабілітації, професійної підготовки (перепідготовки) осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України на 2021 рік, затвердженої рішенням Лиманської міської ради Донецької області від 24.12.2020 року № 8/3-63, тому, не призводять до порушення прав позивача визначених Законом України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту».
Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку про відсутність правових підстав для задоволення адміністративного позову.
Оскільки судом відмовлено у задоволенні вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, а відповідачем не подано доказів понесення судових витрат, питання їх розподілу не вирішується (частина п`ята статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України).
Керуючись статтями 2, 5-10, 20, 22, 25, 47, 72-77, 90, 132, 139, 143, 215, 241-246, 250, 251, 255,263, 295, 297, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до виконавчого комітету Лиманської міської ради Донецької області в особі комісії з розгляду питань надання матеріальної допомоги учасникам АТО, ООС та членам сімей загиблих (померлих) учасників АТО, ООС, громадянам постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, ветеранам праці, воїнам-інтернаціоналіста, особам з інвалідністю, які зареєстровані на території Лиманської об`єднаної територіальної громади (код ЄДРПОУ 04053275, місцезнаходження: 84406, Донецька область, Краматорський район, м. Лиман, вул. Незалежності, 46) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії – відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяті днів з дня складання повного тексту рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне судове рішення складено 24 травня 2021 року.
Суддя Т.О. Шувалова