Рішення № 97135400, 24.05.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.05.2021
Номер справи
140/2640/21
Номер документу
97135400
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 травня 2021 року ЛуцькСправа № 140/2640/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Ксензюка А.Я.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Нововолинської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася з позовом до Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Нововолинської міської ради про визнання бездіяльності протиправною щодо нарахування та виплати з квітня 2019 по грудень 2020 року щомісячної грошової допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім`ях; зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 допомогу на дітей, які виховуються в багатодітних сім`ях за період з квітня 2019 року по грудень 2020 року включно.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є особою, якій призначено виплату допомоги на дитину 2018 р.н., яка виховується у багатодітній сім`ї з 01 січня 2021 року по 31 березня 2021 року в розмірі 1700,00 грн. В поверненні виплати допомоги на дитину за попередні терміни позивачу було відмовлено мотивуючи це тим, що такі виплати не передбачені Порядком виплати допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім`ях. Позивач рішення відповідача про не виплату за період з квітня 2019 року по грудень 2020 року вважає протиправним з огляду на Постанову Кабінету Міністрів від 13 березня 2019 року №250 «Деякі питання надання соціальної підтримки багатодітним сім`ям».

Представник відповідача заперечував проти позову, про що у відзиві надав письмові заперечення, згідно з яких вказав, що позивач звернулася до управління соціального захисту населення виконавчого комітету Нововолинської міської ради із зверненням про призначення виплати допомоги на дитину, яка виховується у багатодітній сім`ї та виплату допомоги з 01 квітня 2019 року4 по момент звернення. Відповідач вказує, що згідно Порядку, допомога га дітей, які виховуються у багатодітних сім`ях проводиться у разі звернення одного з батьків за призначенням такої допомоги. Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів №250 від 13 березня 2019 року «Деякі питання надання соціальної підтримки багатодітним сім`ям», передбачено, що для громадян, які звернулися у період з квітня по червень 2019 року включно за наданням допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім`ях, зазначена допомога призначається з 01 квітня 2019 року, на умовах, затверджених цією постановою. У дані строки позивач до Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Нововолинської міської ради не звернулася.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 22 березня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд якої постановлено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи суддею одноособово; при вирішенні питання про відкриття провадження у справі суд дійшов висновку, що даний позов подано у строк, установлений законом.

Суд дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв`язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.

ОСОБА_1 є особою, яка виховує дитину 2018 р.н., яка виховується у багатодітній сім`ї.

Позивач звернулася до відповідача із зверненням від 20 січня 2021 року щодо призначення виплати допомоги на дитину, яка виховується у багатодітній сім`ї, та виплати такої допомоги за період з 01 квітня 2019 року по момент звернення.

Як вбачається із відповіді Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Нововолинської міської ради від 25 січня 2021 року, позивачу було встановлено виплату призначену на допомогу на дитину 2018 р.н., яка виховується у багатодітній сім`ї за період з 01 січня 2021 року по 31 березня 2021 року відповідно до вимог п.8-10 «Порядку виплати допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім`ях», у щомісячному розмір 1700,00 грн.

Не погоджуючись із бездіяльністю відповідача щодо ненарахування і невиплати щомісячної грошової допомоги у період з квітня 2019 року по момент звернення, ОСОБА_1 звернулася із даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд керується таким.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів №250 від 13 березня 2019 року «Деякі питання надання соціальної підтримки багатодітним сім`ям», виплата допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім`ях проводиться згідно з «Порядком виплати допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім`ях» .

Згідно п.7 «Порядку виплати допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім`ях», виплата допомоги проводиться у разі звернення одного з батьків за призначенням такої допомоги, шляхом подачі заяви одного з батьків, з яким постійно проживає дитина, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики.

Відповідно до п.4 Постанови Кабінету Міністрів, призначення і виплата допомоги здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за зареєстрованим місцем проживання або місцем фактичного проживання особи, яка претендує на призначення допомоги.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів №250 від 13 березня 2019 року «Деякі питання надання соціальної підтримки багатодітним сім`ям», передбачено, що для громадян, які звернулися у період з квітня по червень 2019 року включно за наданням допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім`ях, зазначена допомога призначається з 01 квітня 2019 року, на умовах визначених Порядком та затверджених цією постановою.

Як вбачається із матеріалів справи, позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення виплати допомоги на дитину, яка виховується у багатодітній сім`ї лише 20 січня 2021 року.

Оскільки, позивач із заявою про призначення виплати допомоги на дитину, яка виховується у багатодітній сім`ї лише 20 січня 2021 року, тому суд дійшов висновку про відсутність підстав визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо ненарахування та невиплати до моменту звернення (з квітня 2019 по грудень 2020 року) щомісячної грошової допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім`ях.

Частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог та підстав позову, а також системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, суд дійшов висновку, що відповідач належними та допустимими доказами довів правомірність своїх дій, а доводи позивача, якими він обґрунтовував свої позовні вимоги, не знайшли своє підтвердження під час розгляду справи.

З врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та безпідставними, відтак в задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.

Керуючись статтями 243, 245, 246, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Постанови Кабінету Міністрів №250 від 13 березня 2019 року «Деякі питання надання соціальної підтримки багатодітним сім`ям», суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Нововолинської міської ради (45400, Волинська область, місто Нововолинськ, бульвар Шевченка, 7) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії, відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.Я. Ксензюк