Рішення № 97135364, 24.05.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.05.2021
Номер справи
140/2524/21
Номер документу
97135364
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 травня 2021 року ЛуцькСправа № 140/2524/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Ксензюка А.Я.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася з позовом до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради (далі - відповідач) про визнання протиправною бездіяльність щодо невиплати компенсації послуги «муніципальна няня» за жовтень та листопад 2020 року; зобов`язання виплатити компенсацію послуги «муніципальна няня» за жовтень тa листoпaд 2020 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем протиправно не виплачено позивачу компенсацію послуги «муніципальна няня» за жовтень та листопад 2020 року, оскільки з урахуванням вимог пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 року № 897 виплата їй такої компенсації повинна була припинитись з місяця, що настає за місяцем виникнення обставин, які призвели до втрати права на отримання такої компенсації, а саме з грудня 2020 року.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного від 17 березня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за вказаним позовом, судовий розгляд справи призначено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Представник відповідача у відзиві на позовну заяву заперечує проти задоволення позовних вимог та вказує на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 року № 897 внесено зміни до Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 січня 2019 року №68. Внесеними змінами передбачено обов`язок заявника разом із заявою надати копію трудової книжки отримувача послуги «муніципальні няня» та документа з місця роботи, що підтверджує надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку/довідки з Пенсійного фонду України про сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державні соціальне страхування (індивідуальні відомості про застраховану особу зі формою ОК-7) (для фізичних осіб-підприємців). Зазначена постанова набрала чинності 02 жовтня 2020 року. Відтак, для отримання компенсації послуги «муніципальна няня» позивачу необхідні було до 03 листопада 2020 року подати у Департамент усі документи, визначені новою редакцією пунктів 5-7 постанови Кабінету Міністрів України, які підтверджували б право на отримання компенсації послуги. У передбачені вищезазначеною постановою Кабінету Міністрів України строки позивач не надала документи, визначені пунктами 5-7. Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 року № 897 у разі непідтвердження права на отримання компенсації послуги «муніципальна няня» її виплата припиняється з місяця, що настає за місяцем виникнення обставин, які призвели до втрати права на отримання такої компенсації. Вважає, що підстав для призначення та виплати компенсації послуги «муніципальна няня» у відповідача не було, а тому, враховуючи положення пункту 2 вказаної вище постанови позивачу було припинено виплату компенсації такої послуги з жовтня 2020 року. Просила у задоволенні позову відмовити повністю.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

Матеріалами справи підтверджено, що 04 серпня 2020 року між позивачем ОСОБА_1 (замовник) та ФОП ОСОБА_2 (виконавець) укладено договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», відповідно до якого замовник доручає, а виконавець зобов`язується здійснити послугу з догляду за дитиною - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до трьох років «муніципальна няня», що надається відповідно до Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 січня 2019 року №68 (із змінами).

На підставі заяви ОСОБА_1 від 07 серпня 2020 року Департаментом соціальної політики Луцької міської ради 20 серпня 2020 року прийнято рішення про призначення компенсації послуги «муніципальна няня» та терміни її надання, відповідно до якого позивачу призначено компенсацію послуги «муніципальна няня» з 04 серпня 2020 року по 06 червня 2021 року.

Послугами з догляду за дитиною до з трьох років «муніципальна няня» позивач користувалась з серпня по листопад 2020 року, оплата за надані послуги підтверджується відповідними квитанціями, наявними в матеріалах справи.

Згідно з довідкою Департаменту соціальної політики Луцької міської ради від 06 травня 2021 року №11.5-10/131/2021 позивачу виплачено компенсацію послуги «муніципальна няня» за серпень та вересень 2020 року у розмірі 1606,84 грн. та 1779,00 грн. відповідно, у свою чергу компенсація за вказану послугу за жовтень та листопад 2020 року становить 0,00 грн.

При цьому, 08 жовтня 2020 року ОСОБА_1 направила поштовим зв`язком на адресу Департаменту соціальної політики Луцької міської ради заяву про виплату компенсації послуги «муніципальна няня» за жовтень 2020 року, до якої долучила квитанцію від 05 жовтня 2020 року про оплату вказаної послуги.

Листом від 22 жовтня 2020 року №11.2-9/6769/2020 відповідач повідомив позивача про те, що постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2020 року № 897 внесено зміни до Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 січня 2019 року №68. Зазначено, що батьки, які отримують компенсацію повинні підтвердити своє право на отримання виплати протягом одного місяця з дня набрання чинності цією постановою, шляхом подання документів, передбачених Порядком. Роз`яснено, що отримувачу компенсації необхідно до 5 листопада цього року надати до департаменту соціальної політики наступні документи: заява про надання компенсації послуги «муніципальна няня»; заява про перерахування коштів із зазначенням рахунка в установі банку; копія договору між отримувачем послуги «муніципальна няня» та муніципальною нянею; документи, що підтверджують витрати на оплату вартості послуги; копія трудової книжки кожного з батьків та документа з місця роботи, що підтверджує їх зайнятість. У разі не підтвердження права на отримання компенсації послуги «муніципальна няня», її виплата припиняється.

Як вбачається з рішення Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про припинення відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» від 04 листопада 2020 року, позивачу припинено відшкодування вказаної допомоги з 01 жовтня 2020 року у зв`язку з непідтвердженням права на отримання компенсації послуги «муніципальна няня» згідно постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2020 року № 897 «Про внесення змін до Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня».

04 лютого 2021 року позивач направила поштовим зв`язком на адресу відповідача заяву про виплату компенсації послуги «муніципальна няня» за листопад 2020 року, до якої долучила квитанцію від 26 листопада 2020 року про оплату вказаної послуги.

Однак позивач компенсації послуги «муніципальна няня» за жовтень та листопад 2020 року не отримала, що стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 січня 2019 року № 68 затверджено Порядок відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» (далі - Порядок № 68, в редакції чинній на момент призначення позивачу компенсації за послуги «муніципальна няня»).

Відповідно до пункту 2 Порядку №68, у цьому Порядку терміни вживаються у такому значенні: послуга з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» (далі - послуга «муніципальна няня») - послуга, що надається для підтримки батьків (усиновлювачів), опікунів дитини для забезпечення догляду за дитиною до трьох років; отримувач послуги «муніципальна няня» - батьки (усиновлювачі), опікуни дитини; муніципальна няня - будь-яка фізична особа - підприємець (КВЕД 97.00, КВЕД 88.91) / юридична особа, яка надає послугу з догляду за дітьми (КВЕД 78.20, КВЕД 85.10), крім державних і комунальних закладів дошкільної освіти, та з якою укладено договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років.

Згідно з пунктом 3 Порядку № 68 відшкодування вартості послуги «муніципальна няня» є щомісячною адресною компенсаційною виплатою одному з батьків (усиновлювачів), опікуну дитини до трьох років (далі - компенсація послуги «муніципальна няня»).

Призначення та виплата компенсації послуги «муніципальна няня» здійснюються згідно з рішенням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві держадміністрації, виконавчого органу міської ради, ради об`єднаної територіальної громади (далі - місцевий структурний підрозділ з питань соціального захисту населення).

За приписами пункту 4 Порядку № 68 компенсація послуги «муніципальна няня» виплачується отримувачу послуги «муніципальна няня» у розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого на 1 січня відповідного року, за кожну дитину, яку доглядає муніципальна няня.

Згідно з пунктом 5 Порядку № 68 право на отримання компенсації послуги «муніципальна няня» мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які є батьками (усиновлювачами), опікунами дитини до трьох років і на законних підставах проживають на території України та уклали договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років (далі - договір) з муніципальною нянею.

Компенсація послуги «муніципальна няня» не призначається батькам, які є батьками - вихователями дитячих будинків сімейного типу, прийомними батьками, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства.

Відповідно до пункту 6 вказаного Порядку договір укладається у письмовій формі між отримувачем послуги «муніципальна няня» та муніципальною нянею.

У договорі має бути визначено, зокрема, назву послуги, її обсяг із зазначенням конкретних заходів, умови та строк її надання, вартість, періодичність оплати, відповідальність сторін.

Для отримання компенсації послуги «муніципальна няня» отримувач послуги «муніципальна няня» протягом місяця після укладення договору подає місцевому структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем свого проживання заяву та документи/відомості у паперовій або електронній формі, зазначені у пунктах 8 і 9 цього Порядку (пункт 7 Порядку № 68).

Відповідно до пункту 8 Порядку № 68 у паперовій формі отримувач послуги «муніципальна няня» подає такі документи: заяву про надання компенсації послуги «муніципальна няня»; заяву про перерахування коштів для компенсації послуги «муніципальна няня» із зазначенням рахунка в установі банку; копію договору між отримувачем послуги «муніципальна няня» та муніципальною нянею; документи, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні послуги «муніципальна няня» (чек, розрахункова квитанція, виписка з банківського рахунка).

До заяви додаються копії: свідоцтва про народження дитини; паспорта отримувача компенсації послуги «муніципальна няня» з даними про прізвище, ім`я та по батькові, дату його видачі та місце реєстрації; документа, що посвідчує проживання на території України (для іноземця та особи без громадянства); документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу та мають про це відмітку в паспорті) отримувача компенсації послуги «муніципальна няня»; рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, сільської, селищної ради об`єднаної територіальної громади або суду про встановлення опіки (у разі здійснення опіки над дитиною).

Відповідно до пункту 11 Порядку № 68 місцеві структурні підрозділи з питань соціального захисту населення: розглядають подані документи та у разі потреби уточнюють в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань інформацію про муніципальну няню, з якою укладено договір; протягом десяти робочих днів із дати надходження документів приймають рішення про призначення компенсації послуги «муніципальна няня»; протягом трьох робочих днів після прийняття рішення про призначення письмово інформують отримувача послуги «муніципальна няня» про прийняте рішення.

Отримувачу послуги «муніципальна няня» може бути відмовлено у призначенні компенсації послуги «муніципальна няня» у разі подання пакета документів, передбаченого пунктом 7 цього Порядку, не в повному обсязі, відсутності інформації про муніципальну няню в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Згідно з пунктом 12 Порядку № 68 компенсація послуги «муніципальна няня» призначається на строк здійснення догляду за дитиною до трьох років, визначений у договорі, укладеному між отримувачем послуги «муніципальна няня» та муніципальною нянею.

Виплата компенсації послуги «муніципальна няня» здійснюється щомісяця на підставі поданих отримувачем послуги «муніципальна няня» документів, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні послуги «муніципальна няня».

Як передбачено пунктом 13 Порядку № 68, отримувач послуги «муніципальна няня»: щомісяця до 5 числа подає в письмовій (електронній) формі або в будь-який інший зручний спосіб місцевому структурному підрозділу з питань соціального захисту населення документи, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні послуги «муніципальна няня»; протягом одного робочого дня інформує про розірвання договору або про інші обставини, що можуть вплинути на надання муніципальною нянею послуги «муніципальна няня».

У разі неподання в установлений строк документів, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні послуги «муніципальна няня», виплата компенсації послуги «муніципальна няня» припиняється.

Після подання документів, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні послуги «муніципальна няня», виплата компенсації послуги «муніципальна няня» поновлюється з місяця, за який було здійснено оплату послуги «муніципальна няня».

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 року № 897 «Про внесення змін до Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня»» внесено зміни до Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 січня 2019 року № 68 «Деякі питання надання послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня».

Установлено, що протягом одного місяця з дня набрання чинності цією постановою батьки, опікуни дитини віком до трьох років, які отримують відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» (далі - компенсація послуги «муніципальна няня»), повинні підтвердити своє право на отримання компенсації послуги «муніципальна няня» шляхом подання структурним підрозділам з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, документів, передбачених пунктами 5-7 змін, що додаються.

У разі непідтвердження права на отримання компенсації послуги «муніципальна няня» її виплата припиняється з місяця, що настає за місяцем виникнення обставин, які призвели до втрати права на отримання такої компенсації.

Вказана постанова набрала чинності 02 жовтня 2020 року, таким чином з 02 жовтня 2020 року протягом одного місяця з дня набрання чинності цією постановою батьки, опікуни дитини віком до трьох років, які отримують компенсацію послуги «муніципальна няня», повинні були підтвердити своє право на отримання такої послуги шляхом подання структурним підрозділам з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад документів, передбачених пунктами 5-7 змін, що додаються до постанови Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 року № 897.

Як встановлено судом та не заперечується сторонами, протягом місяця з 02 жовтня 2020 року ОСОБА_1 не підтвердила своє право на отримання компенсації послуги «муніципальна няня» шляхом подання відповідному місцевому структурному підрозділу з питань соціального захисту населення документів, передбачених пунктами 5-7 змін, що додаються до Порядку.

Суд зауважує, що Постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 № 897 «Про внесення змін до Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» встановлено, що у разі непідтвердження права на отримання компенсації послуги «муніципальна няня» її виплата припиняється з місяця, що настає за місяцем виникнення обставин, які призвели до втрати права на отримання такої компенсації.

Таким чином, не підтвердивши своє право на отримання компенсації послуги «муніципальна няня» шляхом подання до відповідного місцевого структурного підрозділу з питань соціального захисту населення документів, передбачених пунктами 5-7 змін, що додаються до Порядку, виплата позивачу повинна була припинитись з місяця, що настає за місяцем виникнення обставин, які призвели до втрати права на отримання такої компенсації, а саме з грудня 2020 року.

Враховуючи те, що виплата позивачу компенсації за послуги «муніципальна няня» повинна була припинитись саме з грудня 2020 року, та те, що оплата вказаних послуг за жовтень, листопад 2020 року проводилась останньою щомісячно згідно умов договору, а відповідні докази надавались відповідачу та наявні в матеріалах справи, тому суд вважає, що ОСОБА_1 має право на отримання компенсації послуги «муніципальна няня» за жовтень, листопад 2020 року.

Отже, відповідачем протиправно не виплачено позивачу компенсацію послуги «муніципальна няня» у жовтні та у листопаді 2020 року.

За таких обставин, суд прийшов до висновку, що бездіяльність Департаменту соціальної політики Луцької міської ради щодо невиплати ОСОБА_1 компенсації послуги «муніципальна няня» за жовтень та листопад 2020 року є протиправною.

Суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача виплатити позивачу компенсацію послуги «муніципальна няня» за жовтень тa листoпaд 2020 року.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають до задоволення.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача необхідно стягнути судовий збір в сумі 908,00 грн., який сплачений квитанцією від 12 березня 2021 року №7.

Керуючись статтями 139, 243, 245, 246, 255, 262, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради (43025, Волинська область, місто Луцьк, проспект Волі, будинок 4а, ідентифікаційний код юридичної особи 03191963) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Департаменту соціальної політики Луцької міської ради щодо невиплати ОСОБА_1 компенсації послуги «муніципальна няня» за жовтень тa листoпaд 2020 року.

Зобов`язати Департамент соціальної політики Луцької міської ради виплатити ОСОБА_1 компенсацію послуги «муніципальна няня» за жовтень тa листoпaд 2020 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту соціальної політики Луцької міської ради на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім грн. 00 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.Я. Ксензюк