Рішення № 97135303, 24.05.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.05.2021
Номер справи
140/1088/21
Номер документу
97135303
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 травня 2021 року ЛуцькСправа № 140/1088/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 14.01.2021 позивач ОСОБА_1 звернулася у відділ перерахунків пенсій № 1 управління пенсійного забезпечення ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), на що 22.01.2021 отримала відмову з тих підстав, що період її роботи на ДП «Шахта № 1 «Нововолинська» на посаді медична сестра на підземних роботах з 01.06.2008 по 25.06.2019 до пільгового стажу не зараховано, оскільки у зазначений період працювала за сумісництвом медичною сестрою в Нововолинській центральній міській лікарні. Крім того, за періоди роботи грудень 2010 року та з 01.06.2015 по 12.06.2019 за даними персоніфікованого обліку відсутня інформація про сплату ЄСВ ДП «Шахта № 1 «Нововолинська», що також неможливо зарахувати дані періоди до спеціального (пільгового) стажу за Списком № 1.

Позивач вважає такі дії відповідача неправомірними з огляду на те, що період роботи з 20.05.2008 по 25.06.2019 на посаді медична сестра на підземних роботах, що становить понад 11 років, дає право на пенсію на пільгових умовах. При цьому, у позивача наявна трудова книжка, що підтверджує роботу на вказаній посаді, та позивачем надана уточнююча довідка про підтвердження трудового стажу за вказаний період. Працюючи на вказаній посаді, позивач виконувала роботу, яка передбачена Списком № 1, у шкідливих умовах праці з повним робочим днем під землею, а тому відсутні підстави для відмови у зарахуванні цього періоду роботи до пільгового стажу, що дає право на пенсію на пільгових умовах і у пільгових розмірах.

Крім того, сам факт не зарахування сум страхових внесків, сплачених із заробітної плати позивача, на банківський рахунок Пенсійного фонду за відсутності її вини, не є підставою для відмови у зарахуванні спеціального (пільгового) страхового стажу за періоди грудень 2010 року та з 01.06.2015 по 12.06.2019, позаяк у вказані періоди позивач була зайнята повний робочий день на цих роботах, а із заробітної плати щомісячно утримувалися суми страхових внесків, тому позивач не повинна нести відповідальність за неналежне виконання підприємством своїх обов`язків по сплаті обов`язкових платежів.

Позивач просить визнати протиправними дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо відмови в зарахуванні до спеціального (пільгового) страхового стажу за списком № 1, для перерахунку призначеної пенсії на пільгових умовах згідно із Законом № 1058-IV періоду роботи з 01.06.2008 по 25.06.2019 на ДП «Шахта №1 «Нововолинська», та зобов`язати відповідача зарахувати до спеціального (пільгового) страхового стажу за списком № 1 період роботи з 01.06.2008 по 25.06.2019 на ДП «Шахта №1 «Нововолинська», для здійснення перерахунку призначеної пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах згідно Закону № 1058-IV та здійснити перерахунок і виплату пенсії з врахуванням даного спеціального (пільгового) страхового стажу з 14.01.2021.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 03.02.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а. с. 28).

В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 25.02.2021 № 0300-0802-7/9438 відповідач позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з таких підстав.

Так, позивач ОСОБА_1 знаходиться на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області як отримувач пенсії у зв`язку із інвалідністю з червня 2019 року. 14.01.2021 позивач звернулася до відповідача із заявою про перехід на інший вид пенсії - пенсії за віком на пільгових умовах згідно із статтею 114 Закону № 1058-IV, та відповідачем 22.01.2021 направлено позивачу лист з копією рішення про відмову у переведенні на інший вид пенсії з роз`ясненням причин такої відмови.

Згідно з наявними документами пенсійної справи та даних персоніфікованого обліку позивач працювала з 01.06.2008 по 25.06.2019 за сумісними роботами у Нововолинській міській лікарні сестрою медичною та у ДП «Шахта № 1 «Нововолинська» на посаді медсестри.

Відповідач, з покликанням на пункт 9 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за № 1451/11731 (далі - Порядок № 383), стверджує, що оскільки позивачем не було надано документів, які б підтверджували пільговий характер роботи старшою медичною сестрою у Нововолинській центральній міській лікарні за період з 01.06.2008 по 25.06.2019, даний період роботи може зараховуватися лише до загального страхового стажу.

Крім того, період роботи з 01.12.2010 по 31.12.2010 та з 01.06.2015 по 12.06.2019 у ДП «Шахта № 1 «Нововолинська» не зараховано відповідачем до пільгового і страхового стажу у зв`язку з тим, що в індивідуальних відомостях про застраховану особу відсутня інформація про сплату страхових внесків.

Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні від учасників справи до суду не надходило.

Відповідно до пункту 20 частини першої статті 4, частини другої, пункту 10 частини шостої статті 12, частин першої - третьої статті 257, частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) дану справу, як справу незначної складності, розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 знаходиться на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області як отримувач пенсії у зв`язку із інвалідністю з червня 2019 року, про що зазначено у відзиві на позовну заяву (а. с. 31 зворот).

14.01.2021 позивач звернулася до відділу перерахунку пенсій № 1 управління пенсійного забезпечення ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про перехід пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до статті 114 Закону № 1058-IV (а. с. 14).

Рішенням від 22.01.2021 № 03245001876 про результати розгляду заяви від 14.01.2021 про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до статті 114 Закону України № 2148-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» у задоволенні заяви відмовлено, оскільки право на переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком у позивача відсутнє. Згідно з наявними документами пенсійної справи та даних персоніфікованого обліку ОСОБА_1 працювала з 01.06.2008 по 25.06.2019 за сумісними роботами у Нововолинській міській лікарні сестрою медичною та у ВСП «Шахта № 1 «Нововолинська» на посаді медсестри підземного здоровпункту. За періоди роботи з 01.12.2010 по 31.12.2010 та з 01.06.2015 по 12.06.2019 за даними персоніфікованого обліку відсутня інформація про сплату внесків ДП «Шахта № 1 «Нововолинська». Враховуючи вимоги пункту 9 Порядку № 383 та відсутність сплати страхових внесків ДП «Шахта № 1 «Нововолинська» зазначений період роботи зараховувати до пільгового стажу немає підстав (а. с. 16).

При вирішенні даного публічно-правового спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Згідно із пунктом 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 48 років - з 1 жовтня 1972 року по 31 березня 1973 року. За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 23 років у чоловіків і не менше 18 років у жінок.

За змістом пункту 1 розділу І Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах.

Пунктами 2, 3 Порядку № 383 передбачено, що під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов`язаних з виконанням своїх трудових обов`язків. При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92 (приклади у додатках 1, 2).

Відповідно до пункту 9 Порядку № 383 пенсії за сумісними роботами, професіями та посадами працівників, зайнятих у виробництвах та на роботах, передбачених Списками, призначаються: 1) за Списком № 2, якщо одна із виконуваних робіт, професій чи посад передбачена в Списку № 1, а інша в Списку № 2; 2) на загальних підставах, якщо одна із виконуваних робіт, професій чи посад передбачена в Списку № 1 або Списку № 2, а інша цими Списками не передбачена.

Так, з матеріалів справи вбачається, що рішенням від 22.01.2021 № 03245001876 про результати розгляду заяви від 14.01.2021 про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком у задоволенні заяви відмовлено, оскільки право на переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком у позивача відсутнє, згідно з наявними документами пенсійної справи та даних персоніфікованого обліку ОСОБА_1 працювала з 01.06.2008 по 25.06.2019 за сумісними роботами у Нововолинській міській лікарні сестрою медичною та у ВСП «Шахта № 1 «Нововолинська» на посаді медсестри підземного здоровпункту, а характер виконуваних робіт та належність займаної посади у Нововолинській центральній міській лікарні до Списку № 1 чи Списку № 2 не підтверджено відповідними документами.

Разом з тим, суд враховує, що ДП «Шахта № 1 «Нововолинська» видало довідку від 10.06.2019 № 119 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, з якої вбачається, що позивач ОСОБА_1 працювала повний робочий день під землею в Шахта № 1 Нововолинська, за період з 20.05.2008 по 01.06.2015 виконувала підземні роботи за професією, посадою медична сестра, що передбачена Списком № 1 (розділ 1 позиція 1.1е код КП 3231 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36) та за період з 02.06.2015 по 12.06.2019 - виконувала підземні роботи за професією, посадою медична сестра, що передбачена Списком № 1 (розділ 1 підрозділ 1 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461) (а. с. 23). Крім того, вказана трудова діяльність підтверджується записами у трудовій книжці серії НОМЕР_1 (а. с. 11-12).

Суд також звертає увагу, що позивач ОСОБА_1 дійсно працювала у Нововолинській центральній міській лікарні з 01.06.2008 по 10.07.2019 на 0,5 посади сестри медичної по строковому договору як зовнішнього сумісника, що підтверджується записами у її трудовій книжці серії НОМЕР_1 (а. с. 12 зворот - 13).

На думку суду, робота за сумісництвом у Нововолинській центральній міській лікарні з 01.06.2008 по 10.07.2019 на 0,5 посади сестри медичної по строковому договору як зовнішнього сумісника не може бути підставою для не зарахування позивачу до спеціального (пільгового стажу) відповідного періоду роботи на посаді медичної сестри в ДП «Шахта № 1 «Нововолинська», позаяк на підземних роботах позивач працювала повний робочий день як за основним місцем роботи.

При цьому, пункт 9 Порядку № 383 до спірних правовідносин застосуванню не підлягає саме тому, що на підземних роботах в ДП «Шахта № 1 «Нововолинська» позивач працювала повний робочий день та за основним місцем роботи.

Стосовно доводів відповідача про те, що за періоди роботи з 01.12.2010 по 31.12.2010 та з 01.06.2015 по 12.06.2019 за даними персоніфікованого обліку відсутня інформація про сплату внесків ДП «Шахта № 1 «Нововолинська», що унеможливлює зарахування вказаних періодів роботи до спеціального страхового стажу, суд зазначає про таке.

Згідно із преамбулою Закону № 1058-IV цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до статті 1 Закону № 1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування;

персоніфікований облік у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік) - організація та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що здійснюється відповідно до законодавства і використовується в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування в установленому законодавством порядку;

роботодавець - власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання; фізична особа, яка використовує працю найманих працівників (у тому числі іноземців, які на законних підставах працюють за наймом в Україні); власник розташованого в Україні іноземного підприємства, установи, організації (у тому числі міжнародної), філії та представництва, який використовує працю найманих працівників, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України;

страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;

страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування;

страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Згідно із абзацом першим частини першої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 15 Закону № 1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.

Згідно із частиною другою статті 20 Закону № 1058-IV обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Як передбачено частинами четвертою - шостою, дев`ятою, десятою статті 20 Закону № 1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб`єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов`язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Системний аналіз вказаних вище правових норм дає підстави дійти висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески. При цьому, на думку суду, виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи страхові внески не були зараховані на відповідні рахунки.

Крім того, при вирішенні спору суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду від 27.03.2018 (справа № 208/6680/16-а), від 20.03.2019 (справа № 688/947/17), від 30.09.2019 (справа № 316/1392/16-а), відповідно до яких, за загальним правилом, несвоєчасна сплата підприємством страхових внесків, за умови підтвердження роботи особи на такому підприємстві, отримання заробітної плати та утримання з неї єдиного соціального внеску, не повинна порушувати законні права та інтереси позивача, зокрема, порушувати його право на належне пенсійне забезпечення, оскільки обов`язок своєчасної сплати страхових внесків до пенсійного фонду покладено на роботодавця, а тому їх несплата не може позбавляти працівників права на зарахування періоду роботи до страхового стажу, фактично позбавляючи особу права власності на пенсію в належному розмірі. Позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу при перерахунку пенсії позивача періодів його роботи на такому підприємстві.

Як вбачається із матеріалів справи, спір між сторонами виник щодо не зарахування відповідачем до спеціального страхового стажу періоду роботи з 01.12.2010 по 31.12.2010 та з 01.06.2015 по 12.06.2019 у зв`язку з відсутністю даних про сплату страхових внесків.

Так, з індивідуальних відомостей про застраховану особу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (довідка форми ОК-5) дійсно вбачається, що періоди роботи на з 01.12.2010 по 31.12.2010 та з 01.06.2015 по 12.06.2019 на ДП «Шахта № 1 «Новолинська» (ВП «Шахтоуправління «Нововолинське» ДП «Волиньвугілля») не зараховані до страхового стажу позивача ОСОБА_1 (а. с. 17-21).

Разом з тим, нарахування позивачу заробітної плати за цей період роботи підтверджується довідкою ДП «Шахта № 1 «Новолинська» від 15.10.2020 № 559 про нараховану заробітну плату та фактичну сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (а. с. 22).

Отже, оскільки наявними у справі письмовими доказами підтверджується, що з 01.12.2010 по 31.12.2010 та з 01.06.2015 по 12.06.2019 позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхувальником страхові внески, тому у відповідача відсутні підстави не зараховувати до спеціального страхового стажу позивача вказаний період її роботи.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про те, що період роботи з 01.06.2008 по 25.06.2019 на ДП «Шахта №1 «Нововолинська» підлягає зарахуванню до спеціального (пільгового) страхового стажу позивача за Списком № 1 за Законом № 1058-IV.

При вирішенні даного спору суд також враховує, що позивачу відмовлено у переході з одного виду пенсії (по інвалідності) на інший (за віком на пільгових умовах) з одночасним не зарахуванням до спеціального (пільгового) страхового стажу відповідних періодів роботи саме рішенням від 22.01.2021 № 03245001876. При цьому, лише за умови скасування такого рішення можливе задоволення заявлених позовних вимог зобов`язального характеру.

Згідно із частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Пунктом 10 частини другої статті 245 КАС України передбачено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

З урахуванням наведених норм чинного законодавства України та встановлених обставин справи, виходячи із наданих суду статтями 9, 245 КАС України повноважень, з метою ефективного захисту прав позивача, позовні вимоги належить задовольнити шляхом прийняття судом рішення про визнання протиправним та скасування рішення від 22.01.2021 № 03245001876, визнання протиправними дій відповідача щодо відмови в зарахуванні до спеціального (пільгового) страхового стажу за списком № 1 згідно із Законом № 1058-IV періоду роботи з 01.06.2008 по 25.06.2019 на ДП «Шахта №1 «Нововолинська», та зобов`язання відповідача зарахувати до спеціального (пільгового) страхового стажу за списком № 1 згідно із Законом № 1058-IV період роботи з 01.06.2008 по 25.06.2019 на ДП «Шахта №1 «Нововолинська», повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 14.01.2021 про перехід на інший вид пенсії, з урахуванням висновків суду, та здійснити перерахунок та виплату пенсії з врахуванням даного спеціального (пільгового) страхового стажу з 14.01.2021.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 908,00 грн., сплачений квитанцією від 26.01.2021 № 0.0.1993492555.1 (а. с. 8, 27).

Керуючись статтями 9, 243 - 246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення відділу перерахунків пенсій № 1 управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 22 січня 2021 року № 03245001876.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови в зарахуванні до спеціального (пільгового) страхового стажу ОСОБА_1 за Списком № 1 згідно із Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV періоду роботи з 01 червня 2008 року по 25 червня 2019 року на Державному підприємстві «Шахта №1 «Нововолинська».

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, ідентифікаційний код 13358826) зарахувати до спеціального (пільгового) страхового стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) за Списком № 1 згідно із Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV період роботи з 01 червня 2008 року по 25 червня 2019 року на Державному підприємстві «Шахта №1 «Нововолинська», повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 14 січня 2021 року про перехід на інший вид пенсії, з урахуванням висновків суду, та здійснити перерахунок та виплату пенсії з врахуванням даного спеціального (пільгового) страхового стажу з 14 січня 2021 року.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, ідентифікаційний код 13358826) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) судовий збір в розмірі 908 гривень 00 копійок (дев`ятсот вісім гривень нуль копійок).

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.М.Валюх