Єдиний державний реєстр судових рішень Справа №750/5242/21
Провадження №1-кс/750/1456/21
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 травня 2021 року м. Чернігів
Слідчий суддя Деснянського районного суду міста Чернігова ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Чернігові клопотання слідчого четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Чернігів) територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Києві, ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю, у кримінальному провадженні, внесеному в Єдиний реєстр досудових розслідувань за №62021100040000015 від 13.04.2021, -
В С Т А Н О В И В:
Слідчий четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Чернігів) територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Києві, ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням, яке погоджено прокурором відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань Чернігівської обласної прокуратури ОСОБА_4 , в якому просить надати слідчому четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Чернігові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Києві, ОСОБА_3 , прокурору відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань Чернігівської обласної прокуратури ОСОБА_4 , оперативним працівникам відповідних оперативних підрозділів, визначених слідчим/прокурором на підставі доручення про проведення слідчих (розшукових) дій в порядку ст.ст. 36, 40 КПК України, тимчасовий доступ до оригіналів документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , адреса місцезнаходження: АДРЕСА_1 ), з можливістю вилучення їх належним чином звірених копій, а саме:
1) ліцензій та дозвільних документів на експлуатацію акцизних складів ПП « ОСОБА_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ); 2) інформації щодо внесення ПП « ОСОБА_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) до Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників, що розташовані на акцизному складі за адресою: АДРЕСА_2 (уніфікований номер 1006388); 3) всіх наявних актів перевірок, документів, що надавались до перевірки, під час та після перевірки (в тому числі пояснень) та податкових повідомлень-рішень, винесених згідно актів перевірок, протоколи засідань комісії з вирішення спірних питань, протоколів засідань комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, за період з 2018 по 2021 роки по наступним суб`єктам господарювання: ПП « ОСОБА_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ); ПП « ОСОБА_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ); ПП « ОСОБА_7 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ); 4) всіх наявних документів, а саме, витяги з електронних баз даних за період з серпня 2019 року по жовтень 2020 року щодо взаємовідносин ПП « ОСОБА_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) з суб`єктами господарювання, а саме: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), уніфікований номер НОМЕР_8 , НОМЕР_9 ; ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код НОМЕР_10 ), уніфікований номер НОМЕР_11 , НОМЕР_12 ; ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код НОМЕР_13 ), уніфікований номер НОМЕР_14 , НОМЕР_15 , а також інформацію про наявність чи відсутність у вищевказаних суб`єктів господарювання відповідних ліцензій та дозвільних документів на експлуатацію акцизних складів; 5) документів щодо взаємовідносин ПП « ОСОБА_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) в період з 15.09.2020 по 30.09.2020 з придбання товару за кодом УКТ ЗЕД 2709001000 та взаємовідносин ПП « ОСОБА_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) з ПП « ОСОБА_9 » (код НОМЕР_16 ) в період з 14.10.2020 по 05.11.2020 з реалізації товару за кодом УКТ ЗЕД 2709001000.
В судове засідання слідчий не з`явився,через канцелярію суду подав заяву про розгляд клопотання за його відсутності, клопотання підтримує в повному обсязі, просить його задовольнити з наведених у ньому підстав.
Відповідно до ч.2 ст. 163 КПК України представник особи, у володінні якої знаходяться документи, що містять інформацію, в судове засідання не викликався.
Дослідивши матеріали кримінального провадження, якими обґрунтоване клопотання, приходжу до висновку про необхідність задоволення клопотання, з огляду на таке.
Четвертим слідчим відділом (з дислокацією у м. Чернігів) територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Києві, проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №62021100040000015 від 13.04.2021, розпочатому за ч.2 ст. 364 КК України.
В ході досудового розслідування було встановлено, що уповноваженими працівниками ІНФОРМАЦІЯ_7 в ході проведення фактичної перевірки одного з приватних підприємств, що знаходиться у м. Чернігові, виявлено численні порушення податкового законодавства, за які передбачено штрафні санкції на загальну суму понад 20 млн. грн. Однак, працівники ІНФОРМАЦІЯ_8 , використовуючи владу та службові повноваження, з метою отримання неправомірної вигоди для себе, діючи всупереч інтересам служби, приховали частину порушень та винесли податкові повідомлення-рішення лише на суму 522 тим. грн., у зв`язку з чим, державним бюджетом України не доотримано понад 20 млн. грн.
Так, згідно інформації завідувача сектору ВБ ІНФОРМАЦІЯ_8 у грудні 2020 року ІНФОРМАЦІЯ_8 проводилась фактична перевірка ПП « ОСОБА_10 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), адреса державної реєстрації суб`єкта господарської діяльності: АДРЕСА_3 . Під час перевірки виявлено численні порушення податкового законодавства, а саме: п. 85.2 ст.85, п.п.230.1.1 п.230.1, п.п.230.1.2 п. 230.1 ст.230, п.п. 230.1.3, п. 230.1 ст.230. п.231.1 п.231 абзацу 1 п. 231.6 ст.231 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №255-VI (зі змінами та доповненнями) щодо надання пояснень та документів, щодо внесення інформації до Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників, щодо формування даних про фактичні залишки пального, щодо реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних. В якості акцизного складу ПП « ОСОБА_10 » зареєструвало нафтобазу за адресою: АДРЕСА_2 . Відповідно до вимог податкового кодексу України один акцизний склад може бути зареєстрований виключно одним розпорядником акцизного складу. Один розпорядник акцизного складу може зареєструвати один і більше акцизних складів. Однак, відповідно до Єдиного державного реєстру, розпорядниками акцизного складу за адресою: АДРЕСА_2 , які отримали ліцензії на право виробництва та/або оптової торгівлі пальним за наявності місця торгівлі, є також ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_17 ), ПП « ОСОБА_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ПП « ОСОБА_7 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ). Під час перевірки встановлено взаємовідносини ПП « ОСОБА_11 » з такими суб`єктами господарювання, як ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ),уніфікований номер НОМЕР_8 , 1013049; ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_10 ), уніфікований номер НОМЕР_11 , 1015034; ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код НОМЕР_13 ), уніфікований номер НОМЕР_14 , 1010322, щодо отримання та відвантаження пального. При цьому, на інформаційному ресурсі ІНФОРМАЦІЯ_9 , відсутня будь-яка інформація щодо наявності в розпорядженні вказаних суб`єктів відповідних ліцензій та дозвільних документів на експлуатацію зазначених акцизних складів.
Крім того, виявлено факти подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензій на право зберігання/оптової торгівлі пальним; документування господарських операцій по придбанню та реалізації нафтопродуктів без підтвердження правових наслідків; проведення транзитних фінансових потоків, спрямованих на здійснення операцій надання податкової вигоди переважно з контрагентами, які не виконують свої податкові зобов`язання, з метою штучного формування витрат та податкового кредиту, які не мають реального товарного характеру. За виявлені під час перевірки порушення податкового законодавства передбачено штрафні санкції на загальну суму понад 20 млн. грн.
Однак, ІНФОРМАЦІЯ_1 винесено податкові повідомлення-рішення на суму 522 тис. грн. Незважаючи на виявлені порушення, що призвели до ухилення від сплати податків на суму понад 20 млн. грн., ІНФОРМАЦІЯ_8 не скеровано до ІНФОРМАЦІЯ_8 матеріали з метою внесення відомостей про виявлені правопорушення до ЄРДР. Вказані обставини свідчать про те, що посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_8 , зловживаючи службовим становищем, з метою одержання неправомірної вигоди, всупереч інтересам служби, не застосували до ПП « ОСОБА_12 » передбачені податковим законодавством штрафні санкції, що спричинило тяжкі наслідки у вигляді недоотримання державним бюджетом понад 20 млн. грн.
Зазначені обставини підтверджуються актом фактичної перевірки №2054/09-01/38510009 від 18.12.2020, в якому зафіксовані порушення податкового законодавства ПП « ОСОБА_12 », в тому числі, в результаті взаємовідносин з іншими суб`єктами господарської діяльності.
Відповідно до податкового повідомлення-рішення №0003030901 від 27.01.2021 за порушення податкового законодавства ІНФОРМАЦІЯ_8 стосовно ПП « ОСОБА_8 » застосувало штрафні санкції в розмірі 260000 грн.
На підставі податкового повідомлення-рішення №0003040901 від 27.01.2021 за порушення податкового законодавства ГУ ДПС у Чернігівській області стосовно ПП « ОСОБА_8 » застосувало штрафні санкції в розмірі 261000 грн.
Окрім цього, на підставі податкового повідомлення-рішення №0003040901 від 27.01.2021 за порушення податкового законодавства ГУ ДПС у Чернігівській області стосовно ПП « ОСОБА_8 » застосувало штрафні санкції в розмірі 1020 грн.
З метою встановлення фактичних обставин кримінального провадження, встановлення осіб, причетних до вчинення кримінального правопорушення, підтвердження чи спростування факту наявності порушень податкового законодавства суб`єктом господарської діяльності ПП « ОСОБА_13 », за які передбачено штрафні санкції на суму, що більша в декілька разів від суми штрафних санкцій за які виписано податкові повідомлення-рішення, слідчий обґрунтовано звернувся до суду.
Відповідно до ч.1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Слідчий суддя,суд постановляєухвалу пронадання тимчасовогодоступу доречей ідокументів,якщо сторонакримінального провадженняу своємуклопотанні доведенаявність достатніхпідстав вважати,що ціречі абодокументи: перебуваютьабо можутьперебувати уволодінні відповідноїфізичної абоюридичної особи; саміпо собіабо всукупності зіншими речамиі документамикримінального провадження,у зв`язкуз якимподається клопотання,мають суттєвезначення длявстановлення важливихобставин укримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю (ч.5 ст. 163 КПК України).
За змістом п.4 ч.1 ст. 162 КПК України, документи, які цікавлять слідство, містять охоронювану законом таємницю, тому тимчасовий доступ та їх вилучення має відбуватися на підставі ухвали слідчого судді з урахуванням доведеності підстав, передбачених ч.5 ст. 163, ч.6 ст. 163 КПК України.
Враховуючи те, що зазначені у клопотанні данні дають достатні підстави вважати, що документи з інформацією, яка віднесена до охоронюваної законом таємниці, знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , необхідні органу досудового розслідування для встановленняосіб,які вчинилизлочин, підтвердженнячи спростуванняфакту наявностіпорушень податковогозаконодавства суб`єктомгосподарської діяльностіПП « ОСОБА_13 »,за якіпередбачено штрафнісанкції насуму,що більшав декілька,зазначені документиможуть бутивикористані якдоказ таматимуть суттєвезначення длявстановлення важливихобставин укримінальному провадженні,і іншимспособом довестизазначені обставининеможливо,а вилучення їх копій необхідне для досягнення вказаної мети, тому є всі підстави для задоволення клопотання в цій частині.
Разом з тим, слідчий у своєму клопотанні просить надати тимчасовий доступ до документів, як йому та прокурору, так і оперативним працівникам відповідних оперативних підрозділів, визначених слідчим/прокурором на підставі доручення про проведення слідчих (розшукових) дій в порядку ст.ст. 36, 40 КПК України.
За приписами частини 1 статті 41 КПК України оперативні підрозділи органів Національної поліції, органів безпеки, Національного антикорупційного бюро України, Державного бюро розслідувань, органів, що здійснюють контроль за додержанням податкового і митного законодавства, органів ІНФОРМАЦІЯ_10 , органів, установ виконання покарань та слідчих ізоляторів Державної кримінально-виконавчої служби України здійснюють слідчі (розшукові) дії та негласні слідчі (розшукові) дії в кримінальному провадженні за письмовим дорученням слідчого, прокурора, а підрозділ детективів, оперативно-технічний підрозділ та підрозділ внутрішнього контролю Національного антикорупційного бюро України - за письмовим дорученням детектива або прокурора Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
Враховуючи викладене, підстави для задоволення клопотання в частині надання тимчасового доступу до документів оперативним працівникам відповідних оперативних підрозділів, визначених слідчим/прокурором на підставі доручення про проведення слідчих (розшукових) дій в порядку ст.ст. 36, 40 КПК України відсутні, оскільки тимчасовий доступ до речей і документів є заходом забезпечення кримінального провадження, який не віднесено до слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових дій).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 163, 164 КПК України, -
У Х В А Л И В:
Клопотання задовольнити частково.
Зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_7 (адреса: АДРЕСА_1 ) надати слідчому четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Чернігові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Києві, ОСОБА_3 , прокурору відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань Чернігівської обласної прокуратури ОСОБА_4 тимчасовий доступ до документів, з можливістю вилучення їх належним чином звірених копій, а саме: 1) ліцензій та дозвільних документів на експлуатацію акцизних складів ПП « ОСОБА_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ); 2) інформації щодо внесення ПП « ОСОБА_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) до Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників, що розташовані на акцизному складі за адресою: АДРЕСА_2 (уніфікований номер 1006388); 3) всіх наявних актів перевірок, документів, що надавались до перевірки, під час та після перевірки (в тому числі пояснень) та податкових повідомлень-рішень, винесених згідно актів перевірок, протоколи засідань комісії з вирішення спірних питань, протоколів засідань комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, за період з 2018 по 2021 роки по наступним суб`єктам господарювання: ПП « ОСОБА_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ); ПП « ОСОБА_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ); ПП « ОСОБА_7 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ); 4) всіх наявних документів, а саме, витяги з електронних баз даних за період з серпня 2019 року по жовтень 2020 року щодо взаємовідносин ПП « ОСОБА_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) з суб`єктами господарювання, а саме: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), уніфікований номер НОМЕР_8 , НОМЕР_9 ; ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код НОМЕР_10 ), уніфікований номер НОМЕР_11 , НОМЕР_12 ; ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код НОМЕР_13 ), уніфікований номер НОМЕР_14 , НОМЕР_15 , а також інформацію про наявність чи відсутність у вищевказаних суб`єктів господарювання відповідних ліцензій та дозвільних документів на експлуатацію акцизних складів; 5) документів щодо взаємовідносин ПП « ОСОБА_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) в період з 15.09.2020 по 30.09.2020 з придбання товару за кодом УКТ ЗЕД 2709001000 та взаємовідносин ПП « ОСОБА_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) з ПП « ОСОБА_9 » (код НОМЕР_16 ) в період з 14.10.2020 по 05.11.2020 з реалізації товару за кодом УКТ ЗЕД 2709001000.
В задоволенні решти вимог клопотання відмовити.
Строк дії ухвали встановити до 23 липня 2021 року.
Другий примірник ухвали, копію ухвали вручити слідчому.
Роз`яснити, що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає, заперечення проти неї може бути подано під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1