
Справа № 191/4583/19
Провадження № 2/191/1282/19
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 травня 2021 року м. Синельникове
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого - судді Кухаря Д.О.
за участю секретаря - Яніної О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу № 191/4583/19 за позовною заявою ОСОБА_1 в інтересах якого діє представник ОСОБА_2 до виконавчого комітету Синельниківської міської ради Дніпропетровської області, про визнання незаконною відмови у прийнятті (взятті) на облік як громадянина який потребує поліпшення житлових умов та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
19.05.2021 року позивач ОСОБА_1 в інтересах якого діє представник ОСОБА_2 звернувся до суду із вищевказаним позовом, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що ОСОБА_1 зареєстрований та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Позивач безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції.
З 11.02.2016 року ОСОБА_1 на підставі посвідчення серії НОМЕР_1 є ветераном війни-учасником бойових дій.
15.04.2019 року комісією МОЗ з 04 лютого 2019 року позивачу встановлено III групу інвалідності, внаслідок захворювання пов`язаного з захистом Батьківщини, безстроково, що підтверджується довідкою до акту огляду медико-соціальною експертною комісією МОЗ серія АВ № 0032207 від 15.04.2019 року та посвідченням серії НОМЕР_2 від 23.04.2019 року.
Користуючись правом передбаченим Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", з метою прийняття на квартирний облік як особу, що потребує покращення житлових умов, 06.08.2019 року позивач звернувся до Виконавчого комітету Синельниківської міської ради з відповідною заявою.
Рішенням Виконавчого комітету Синельниківської міської ради за № 284 від 25.09.2019 року ОСОБА_1 відмовлено в постановці на квартирний облік, в зв`язку з відсутністю підстав для постановки на квартирний облік, передбачених п.13 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, а саме: громадянин ОСОБА_1 та члени його родини мають у користуванні, а також у власності житлову площу у розмірі 73,4 м. кв. - по 18,35 м. кв. на кожного члена сім`ї, яка перевищує мінімальний рівень забезпеченості житловою площею.
Позивач вважає зазначене Рішення незаконним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки він у власності не має нерухомого майна, що підтверджується Довідкою КП «Синельниківське міжміське бюро технічної інвентаризації» за № 1157 від 02.09.2019 року та Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за № 181534149 від 18.09.2019 року, а житловий будинок який знаходиться у користуванні позивача, в якому позивач зареєстрований та фактично проживає не відповідає встановленим санітарним і технічним вимогам, а саме: відсутня огорожа, відсутнє опалення, газопостачання відсутнє, в будинку відсутнє централізоване водопостачання, відсутня каналізація, прогнилі балки на даху, залізне перекриття на даху прогнило, дах в дірках, відсутні поли, вікна потребують заміни тощо.
Враховуючи вищевикладені обставини, просить суд, визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Синельниківської міської ради за № 284 від 25,09.2019, яким ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 відмовлено у постановці на квартирний облік для поліпшення житлових умов як інваліду III групи внаслідок захворювання пов`язаного з захистом Батьківщини.
Зобов`язати Виконавчий комітет Синельниківської міської ради поставити на квартирний облік для поліпшення житлових умов громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У судовому засіданні позивач надав пояснення, аналогічні викладеним обставин зазначених у позовній заяві, просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позицію позивача, просив задовольнити позовні вимоги.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував, щодо вимог позивача, вважає рішення прийняте виконавчим комітетом Синельниківської міської ради від 25.09.2019 року № 284 обґрунтованим та законним, підстави для задоволення позовних вимог позивача відсутні.
Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, повно та всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до наступного.
На підтвердження, того, що позивач ОСОБА_1 є особою з інвалідністю 3 групи внаслідок війни і має право на пільги, встановлені законодавством України, останнім надано суду посвідчення ветерана війни-учасника бойових дій серії НОМЕР_1 виданого 11.02.2016 року на ім`я ОСОБА_1 безтермінове, довідку до акту огляду медико-соціальною експертною комісією МОЗ серія АВ № 0032207 від 15.04.2019 року - безстроково та посвідчення серії НОМЕР_2 від 23.04.2019 року ( а.с. 9,10).
Згідно довідки виданої КП «Синельниківське міжміське бюро технічної інвентаризації» за № 1157 від 02.09.2019 року та Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за № 181534149 від 18.09.2019 року зареєстроване право власності на нерухоме майно на ім`я ОСОБА_1 - відсутнє ( а.с.13,14).
Відповідно до рішення виконавчого комітету Синельниківської міської ради від 25.09.2019 року № 284 вирішено відмовити у постановці на квартирний облік громадянину ОСОБА_1 , 1961 року народження, в зв`язку з відсутністю підстав для постановки на квартирний облік, передбачених пунктом 13 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов та надання їм жилих приміщень в Українській РСР, а саме: громадянин ОСОБА_1 та члени його родини мають у користуванні, а також у власності, житлову площу у розмірі 73,4 м. кв. - по 18.35 м. кв. на кожного члена сім`ї, яка перевищує мінімальний рівень забезпеченості житловою площею - 6,7 м. кв., встановлений постановою Дніпропетровського обласного виконкому та Президії обласної ради профспілок від 24.05.1990 № 199 ( а.с.11)
Представником відповідача надано суду письмові документи, на підставі яких, було прийнято рішення виконавчого комітету Синельниківської міської ради від 25.09.2019 року № 284, а саме: заява ОСОБА_1 , щодо поліпшення житлових умов від 09.08.2019 року; посвідчення - особа з інвалідністю з групи внаслідок війни на ім`я ОСОБА_1 ; довідка КП «Синельниківське міжміське бюро технічної інвентаризації» № 1157, яка свідчить про належність на підставі договору купівлі - продажу ОСОБА_3 (дружині ОСОБА_1 - свідоцтво про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 від 20.06.1987 р.) домоволодіння за адресою: АДРЕСА_2 ; витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 1665408 від 07.10.2003 року, свідоцтво про право власності на нерухоме майно від 07.10.2003 року та технічний паспорт на жилий будинок, відповідно до яких, ОСОБА_4 (мати ОСОБА_1 ) належить будинок АДРЕСА_3 ; довідка про реєстрацію місця проживання від 01.08.2019 року та довідка про склад сім`ї від липня місяця 2019 року згідно, яких ОСОБА_1 , ОСОБА_5 , ОСОБА_1 значаться зареєстрованими за адресою: АДРЕСА_3 , а ОСОБА_3 за даною адресою проживає, але не зареєстрована; акт обстеження житлових умов заявника ОСОБА_1 від 13.08.2019 року за адресою: АДРЕСА_3 , відповідно до якого, житло за вищезазначеною адресою придатне для проживання, але потребує ремонту; протокол засідання громадської комісії з житлових питань та надання житлових приміщень від 27.08.2019 року про відмову громадянину ОСОБА_1 у постановці на квартирний облік.
Судом досліджено спадкову справу № 164/2014 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 та встановлено, що після смерті ОСОБА_4 з заявою про прийняття спадщини звернувся ОСОБА_1 , однак свідоцтво про право на спадщину за законом не отримав ( а.с. 87-92).
Згідно Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за № 257204247 від 19.05.2021 року зареєстроване право власності на нерухоме майно на ім`я ОСОБА_1 - відсутнє.
Судом оглянуто та взято до уваги надані позивачем фотокартки з місця його проживання, за адресою: АДРЕСА_3 , якими позивач підтверджує не задовільний стан житлового будинку в якому мешкає та який потребує поліпшення житлових умов ( а.с. 95-102).
Відповідно до довідки управління праці та соціального захисту населення Синельниківської міської ради № 1020/2-03 від 06.10.2020 року - ОСОБА_1 у прийняті заяви на проведення капітального ремонту житлового будинку за адресою: АДРЕСА_3 та інших документі відмовлено, оскільки відповідно до пункту 2 «Порядку проведення безоплатного капітального ремонту власних житлових будинків і квартир осіб, що мають право на таку пільгу, а також першочерговий поточний ремонт житлових будинків і квартир осіб, які мають на це право» визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 № 565 безоплатному капітальному ремонту підлягає житловий будинок чи квартира, які належать особі, що має право на пільгу, на праві приватної, зокрема спільної власності, а за інформацією, отриманої від ОСОБА_1 останній не є власником, або співвласником, житлового будинку за адресою: АДРЕСА_3 .
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Житлові права охороняються законом, за винятком випадків, коли вони здійснюються в суперечності з призначенням цих прав чи з порушенням прав інших громадян або прав державних і громадських організацій (ч. 5 ст. 9 ЖК УРСР).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, і повноваження в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торгівельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв`язку.
Згідно положень ст. 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, власні (самоврядні) повноваження такі як облік громадян, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов: розподіл та надання відповідно до законодавства житла, що належить до комунальної власності; вирішення питань щодо використання нежилих приміщень, будинків і споруд, що належать до комунальної власності.
Відповідно до ст. 31 Житлового кодексу Української РСР громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, мають право на одержання у користування жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду в порядку, передбаченому законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР Жилі приміщення надаються зазначеним громадянам, які постійно проживають у даному населеному пункті (якщо інше не встановлено законодавством Союзу РСР і Української РСР), як правило, у вигляді окремої квартири на сім`ю.
Відповідно до ст. 34 Житлового кодексу Української РСР потребуючими поліпшення житлових умов визнаються громадяни, зокрема які проживають у приміщенні, що не відповідає встановленим санітарним і технічним вимогам. Громадяни визнаються потребуючими поліпшення житлових умов і з інших підстав, передбачених законодавством Союзу РСР і Української РСР.
Відповідно до ст. 36 Житлового кодексу Української РСР облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, здійснюється, як правило, за місцем проживання у виконавчому комітеті районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів.
У силу ч. ч. 1-3 ст. 43 Житлового кодексу Української РСР, громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості. Порядок визначення черговості надання громадянам жилих приміщень встановлюється законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР. З числа громадян, взятих на облік потребуючих поліпшення житлових умов, складаються списки осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень.
Відповідно до п. 14 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, тими, що потребують поліпшення житлових умов, визнаються також громадяни, які проживають у комунальних чи невпорядкованих стосовно умов даного населеного пункту квартирах: особи, які належать до осіб з інвалідністю внаслідок війни; особи, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (стаття 10); Герої Радянського Союзу, Герої Соціалістичної Праці, особи, нагороджені орденами Слави, Трудової Слави, «За службу Батьківщині у Збройних Силах СРСР» усіх трьох ступенів; учасники бойових дій та учасники війни; працівники, які тривалий час сумлінно пропрацювали на одному підприємстві, в установі, організації.
Відповідно до пункту 18 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам (стаття 7) надаються такі пільги, зокрема, позачергове забезпечення житлом осіб, які потребують поліпшення житлових умов, у тому числі за рахунок жилої площі, що передається міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами та організаціями у розпорядження місцевих рад та державних адміністрацій. Особи, зазначені в цій статті, забезпечуються жилою площею протягом двох років з дня взяття на квартирний облік, а особи з інвалідністю І групи з числа учасників бойових дій на території інших країн - протягом року. Органи виконавчої влади, виконавчі комітети місцевих рад зобов`язані подавати допомогу особам з інвалідністю внаслідок війни у будівництві індивідуальних жилих будинків. Земельні ділянки для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва відводяться зазначеним особам у першочерговому порядку.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 проживає у житловому будинку, який не є його власністю, умови його проживання незадовільні, а тому є підстави для застосування до нього п. 14 «Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР».
Приймаючи до уваги викладене, а також те, що ОСОБА_1 є особою з інвалідністю 3 групи внаслідок війни, а отже має право на першочергове забезпечення жилою площею, надав суду докази, що він є особою, яка потребує поліпшення житлових умов, тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
У зв`язку із тим, що позивачем було заявлено дві позовні вимоги немайнового характеру, які підлягають задоволенню, а позивач в силу ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору, суд, відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України доходить висновку про необхідність стягнення з відповідача на користь держави 1536 грн. у відшкодування судових витрат.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12,13, 76-81, 263-265 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Синельниківської міської ради за № 284 від 25.09.2019, яким ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 відмовлено у постановці на квартирний облік для поліпшення житлових умов як інваліду III групи внаслідок захворювання пов`язаного з захистом Батьківщини.
Зобов`язати Виконавчий комітет Синельниківської міської ради поставити на квартирний облік для поліпшення житлових умов громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Стягнути з Виконавчого комітету Синельниківської міської ради на користь держави: Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код ЄДРПОУ): 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106, судовий збір в розмірі 1536 (одна тисяча п`ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду через Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області безпосередньо шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду.
Суддя: Д. О. Кухар