Ухвала суду № 97122139, 18.05.2021, Дніпровський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
18.05.2021
Номер справи
755/8170/21
Номер документу
97122139
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №:755/8170/21

Провадження №: 1-кс/755/2230/21

"18" травня 2021 р. Дніпровського районного суду м. Києва (далі - Суд) у складі слідчої судді Бірси О.В., за участю секретаря судових засідань Цімох М.М. та прокурора Руснака Д.О., розглянувши в приміщенні суду в м. Києві клопотання прокурора Дніпровської окружної прокуратури міста Києва Руснака Д.О. про надання дозволу на огляд у рамках кримінального провадження унесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 42021102040000018 від 28.04.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 238 КК України, установив :

до слідчого судді даного місцевого суду надійшло вищезазначене клопотання прокурора, яке обґрунтоване тим, що у провадженні СВ Дніпровського управління поліції Головного управління Національної поліції в місті Києві перебувають матеріали вказаного кримінального провадження.

Досудовим розслідуванням встановлено, що 23.03.2021 посадовими особами ТОВ «Євро-Реконструкція» вчинено дії спрямовані на недопуск посадових осіб Державної екологічної інспекції України для проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «Євро-Реконструкція» за адресою: АДРЕСА_1.

На даний час, з метою проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «Євро-Реконструкція» існує необхідність у проведенні огляду території та всіх приміщень за адресою: АДРЕСА_1 за участю працівників Державної екологічної інспекції Столичного округу.

З метою встановлення всіх обставин вчинення кримінального правопорушення, виникає необхідність у проникненні на територію зазначеної земельної ділянки з метою її подальшого огляду та огляду розташованих на них будівель, із залученням спеціалістів у сфері містобудівної діяльності, містобудівних норм, державних стандартів і правил та спеціалістів в галузі земельного законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 237 КПК України, з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення слідчий проводить огляд місцевості, приміщення, речей та документів. Згідно ч. 3 вказаної статті з метою одержання допомоги з питань, що потребують спеціальних знань, слідчий для участі в огляді може запросити спеціалістів. Окрім того, відповідно до ч. 7 ст. 237 КПК України, при огляді слідчий, прокурор або за їх дорученням залучений спеціаліст має право проводити вимірювання, фотографування, звуко- чи відеозапис, складати плани і схеми, виготовляти графічні зображення оглянутого місця чи окремих речей, виготовляти відбитки та зліпки, оглядати і вилучати речі і документи, які мають значення для кримінального провадження. Предмети, які вилучені законом з обігу, підлягають вилученню незалежно від їх відношення до кримінального провадження. Вилучені речі та документи, що не відносяться до предметів, які вилучені законом з обігу, вважаються тимчасово вилученим майном.

З огляду на що заявник просить надати дозвіл слідчим СВ Дніпровського управління поліції Головного управління національної поліції у м. Києві Савченко А.В., Бойчун Б.В., Лук`яненко Р.В., Матвієнко Д.О., Загладько А.В., Кухаревська О.С., Перепеченко Д.Є., Павкович М.П. та прокурору Дніпровської окружної прокуратури м. Києва Руснаку Д.О., на проведення огляду земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 у Дніпровському районі м. Києва, а також всіх будівель та споруд розташованих за указаною адресою із залученням спеціалістів Державної екологічної інспекції Столичного округу з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення.

У судовому засіданні прокурори групи прокурорів - прокурор Дніпровської окружної прокуратури міста Києва Руснак Д.О. це клопотання підтримав, просив задовольнити з передумов вказаних безпосередньо у ньому.

Слідчий суддя перевіривши це клопотання заявника на дотримання вимог Кримінального процесуального Кодексу України, заслухавши учасників процесу, приходить до наступного.

Порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України, яке складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України (ст. 1 КПК України).

Так, зокрема, ст. 237 КПК України регламентовано, що з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення слідчий, прокурор проводять огляд місцевості, приміщення, речей та документів.

Огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами цього Кодексу, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи.

Для участі в огляді може бути запрошений потерпілий, підозрюваний, захисник, законний представник та інші учасники кримінального провадження. З метою одержання допомоги з питань, що потребують спеціальних знань, слідчий, прокурор для участі в огляді може запросити спеціалістів.

При огляді слідчий, прокурор або за їх дорученням залучений спеціаліст має право проводити вимірювання, фотографування, звуко- чи відеозапис, складати плани і схеми, виготовляти графічні зображення оглянутого місця чи окремих речей, виготовляти відбитки та зліпки, оглядати і вилучати речі і документи, які мають значення для кримінального провадження. Предмети, які вилучені законом з обігу, підлягають вилученню незалежно від їх відношення до кримінального провадження. Вилучені речі та документи, що не відносяться до предметів, які вилучені законом з обігу, вважаються тимчасово вилученим майном.

З положень же ст. 234 КПК України випливає, що обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді.

У цій ситуації слідчий суддя, в ході судового розгляду встановив, що відповідно до лист Державної екологічної інспекції України від 23.03.2021 з актом про відмову у проведенні позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «Євро-Реконструкція», посадовими особами ТОВ «Євро-Реконструкція» вчинено дії спрямовані на не допуск посадових осіб Державної екологічної інспекції України для проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «Євро-Реконструкція» за адресою: АДРЕСА_1, у той час, як об`єктом кримінального правопорушення за ст. 238 КК є встановлений з метою забезпечення екологічної безпеки та захисту здоров`я людей, збереження тваринного і рослинного світу порядок інформування про екологічний стан та стан захворюваності населення, а також право громадян на отримання у встановленому порядку повної, достовірної та своєчасної інформації про стан навколишнього природного середовища, здоров`я населення, наявні та можливі фактори ризику для нього та їх ступінь, про надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру, що виникли або можуть виникнути, про рівні опромінення людини та захист від впливу іонізуючих випромінювань у місцях проживання чи роботи.

Згідно ст. 223 КПК слідчі (розшукові) дії є діями, спрямованими на отримання (збирання) доказів або перевірку вже отриманих доказів у конкретному кримінальному провадженні.

Підставами для проведення слідчої (розшукової) дії є наявність достатніх відомостей, що вказують на можливість досягнення її мети.

В цій ситуації з`ясовано, що згідно зі ст. 202 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» Державна екологічна інспекція Столичного округу (далі - Інспекція) є територіальним органом виконавчої влади, до компетенції якого віднесено здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Посадовими особами Інспекції у порядку, передбаченому статтею 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», на виконання наказу Інспекції від 12.03.2021 № 237-П та направлення від 12.03.2021 № 3/2/232, Інспекцією здійснено виїзд за адресою: 02094, АДРЕСА_1, з метою проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) ТОВ «ЄВРО- РЕКОНСТРУКЦІЯ» (код ЄДРПОУ: 37739041) у період з 17.03.2021 до 30.03.2021.

Під час виїзду посадових осіб Інспекції не допущено до проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) ТОВ «ЄВРО- РЕКОНСТРУКЦІЯ», про що складено акт від 23.03.2021 № 02-622.

Крім того, інспекційною групою здійснено виклик поліції (ЄО 18312).

Відповідно до ст. 11 Закону У країни «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» суб`єкт господарювання зобов`язаний допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом.

Відповідно не допуск посадових осіб Інспекції до проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) дотримання вимог природоохоронного законодавства є порушенням вимог ст. 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» і свідчить, на цій стадії розслідування кримінального провадження про реальні дії представників ТОВ «ЄВРО- РЕКОНСТРУКЦІЯ» (код ЄДРПОУ: 37739041), спрямовані на ухилення від виконання обов`язку з надання інформації про екологічний стан на підприємствах, що визначається додержанням або порушенням існуючих екологічних нормативів, пов`язаних із забрудненням земель, водних ресурсів, атмосферного повітря та поводження з відходами, які негативно впливають на здоров`я людей.

Як наслідок, у цей час, наявні реальні приводи та підстави для проведення огляду земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 у Дніпровському районі м. Києва, а також всіх будівель та споруд розташованих за указаною адресою із залученням спеціалістів Державної екологічної інспекції Столичного округу з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення у т.ч. заради проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «Євро-Реконструкція».

Враховуючи викладене, слідчий суддя дослідивши матеріали клопотання та долучені до нього документи, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин провадження, керуючись законом, оцінюючи сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв`язку вважає, що наявні у провадженні докази, передбачені параграфами 3-5 Глави 4 КПК України (показання, речові докази і документи та інші) свідчать про те, що клопотання є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Щодо указівки ПІБ осіб, котрі мають можливість здійснювати огляд, то слідчий суддя не уважає це доречним, так як Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду в постанові від 07 жовтня 2020 року у справі № 725/1199/19 вказав, що системне тлумачення процесуальних норм, передбачених статтями 236, 37, 39 КПК дає підстави до висновку, що ухвала про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи може бути виконана прокурором, призначеним здійснювати процесуальне керівництво в порядку ст. 37 КПК, або слідчим, визначеним керівником органу досудового розслідування в порядку ст. 39 цього Кодексу.

Приписи ст. 235 КПК не зобов`язують слідчого суддю в ухвалі зазначати прокурора чи слідчого, який буде проводити обшук, натомість ухвала слідчого судді має містити відомості про прокурора, слідчого, який подав клопотання про обшук. Тобто, процесуальний закон зобов`язує слідчого суддю встановити, що клопотання надійшло від уповноваженої особи - прокурора, включеного до групи прокурорів, або слідчого, якому доручено здійснювати розслідування, в порядку статей 37, 39, 216 КПК. Судовий контроль під час розгляду клопотання про проведення обшуку здійснюється з метою забезпечення права на недоторканість житла чи іншого володіння особи. При цьому, зміст норм цього Кодексу не дає підстав для твердження про те, що до повноважень слідчого судді належать, крім здійснення судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні, ще й інші (п. 18 ст. 3 КПК), віднесені до повноважень прокурора та слідчого з організації досудового розслідування.

Системне тлумачення норм, передбачених статтями 36, 40, 235, 236 КПК, не дає підстав для твердження про те, що до компетенції слідчого судді належить визначення як конкретного слідчого або прокурора, що мають здійснювати таку слідчу (розшукову) дію, так й інших осіб, що будуть приймати участь у проведенні обшуку (понятих, працівників оперативного підрозділу, спеціалістів та ін.).

Питання про дотримання вимог КПК прокурором або слідчим щодо належного використання повноважень здійснювати обшук, залучення понятих, спеціалістів, працівників оперативного підрозділу, підозрюваного, захисника, інших учасників провадження вирішуються на етапі судового провадження (п. 24 ст. 3 КПК), а не провадження у слідчого судді, і за умови надання протоколу обшуку суду як доказу винуватості у вчиненні злочину.

Таким чином, визначення в ухвалі слідчого судді конкретного слідчого або прокурора, які мають здійснювати обшук, знаходиться поза межами повноважень слідчого судді з контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні та обмежуються в цій частині перевіркою того, чи є належним суб`єктом учасник кримінального провадження, який звернувся з клопотанням про проведення обшуку.

Визначення конкретного прокурора або слідчого (їх групи) для проведення обшуку належить до законних повноважень прокурора (старшого прокурора, групи прокурорів, які здійснюватимуть повноваження прокурорів у конкретному кримінальному провадженні) або старшого слідчої групи (керівника органу досудового розслідування).

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 36 КПК прокурор, здійснюючи нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням, уповноважений доручати слідчому у встановлений прокурором строк проведення слідчих (розшукових) дій, негласних слідчих (розшукових) дій, інших процесуальних дій або давати вказівки щодо їх проведення чи брати участь у них, а в необхідних випадках особисто проводити слідчі (розшукові) та процесуальні дії в порядку, визначеному цим Кодексом, що є способом процесуальної взаємодії прокурора та слідчого.

У п. 2 ч. 2 ст. 40 КПК закріплені кореспондуючі повноваження слідчого проводити слідчі (розшукові) дії та негласні слідчі (розшукові) дії у випадках, встановлених у цьому Кодексі.

Підставами взаємодії між процесуальним керівником, визначеним у кримінальному провадженні відповідно до ст. 37 КПК, та слідчим, призначеним відповідно до вимог статей 38, 39, 216 цього Кодексу, є належна реалізація ними своїх повноважень щодо розслідування конкретного кримінального правопорушення.

Основною формою процесуальної взаємодії прокурора зі слідчим, яка вживається на всіх етапах досудового розслідування, є надання письмових вказівок та доручень. Слідчий несе відповідальність за законність та своєчасність здійснення процесуальних дій (ч. 1 ст. 40 КПК), а відповідно до ч. 4 цієї статті слідчий зобов`язаний виконувати доручення та вказівки прокурора, які надаються у письмовій формі.

Отже, як правило, доручення та вказівки щодо проведення конкретних слідчих (розшукових) дій мають надаватися у письмовому виді, де їх отримання слідчим у письмовій формі є процесуальною гарантією їх належного виконання, оскільки вони отримують статус офіційного документу.

В той же час якщо закон прямо не вимагає письмової форми, прокурор має право надавати доручення та вказівки слідчому про виконання процесуальних дій усно, якщо це обумовлено, зокрема, невідкладними випадками або виконанням незначного обсягу процесуальних дій.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 1-29, 233-237, 309, 369-372, 376 КПК України, Суд постановив :

клопотання - задовольнити.

Надати дозвіл на проведення огляду земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 у Дніпровському районі м. Києва, а також всіх будівель та споруд розташованих за указаною адресою із залученням спеціалістів Державної екологічної інспекції Столичного округу з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення.

Строк дії ухвали один місяць з дня її постановлення.

Ухвала оскарженню не підлягає та є обов`язковою для безумовного виконання на всій території України.

Слідча суддя Оксана БІРСА