
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17.05.2021 Справа №607/21182/20
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області у складі головуючого судді Позняка В.М.,
за участі секретаря судового засідання Свергун Т.В., представника позивачки ОСОБА_2, її представника - ОСОБА_1 , представника відповідача - Дишкант М.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Комунального підприємства теплових мереж "Тернопільмісктеплокомуненерго" Тернопільської міської ради про захист прав споживачів,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернулася в суд із позовом до Комунального підприємства теплових мереж "Тернопільмісктеплокомуненерго" Тернопільської міської ради, просить скасування нарахованого боргу за послуги з теплопостачання та зобов`язання Комунального підприємства теплових мереж «Тернопільміськтеплокомуненерго» Тернопільської міської ради провести перерахунок оплати користування житлово-комунальними послугами в період з 01.08.2010 року до поточного дня з розрахунку фактично наданих послуг теплопостачання і гарячої води. Позов мотивовано тим, що в 2010 році нею було влаштоване індивідуальне опалення в квартирі по АДРЕСА_1 , про що було повідомлено органи ЖКГ міста і відповідача, проте відповідач продовжує здійснювати нарахування послуг з опалення та гарячого теплопостачання в загальному порядку від загально будинкової системи. На звернення позивачки, відповідач відмовляється припинити нарахування на загальних підставах, одночасно нарахував ОСОБА_2 борг за централізоване теплопостачання в розмірі 36759,60 гривень.
Відповідач Комунальне підприємство теплових мереж "Тернопільмісктеплокомуненерго" Тернопільської міської ради у свої заявах по суті заперечив проти задоволення позовних вимог. Зазначив, що Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області вже розглядав аналогічний спір між тими ж сторонами, а тому є підстави закрити провадження по справі щодо частини позову на підставі пункту третього частини першої статті 255 ЦПК України. Зауважує, що позивачка не надала будь-яких доказів того, що її відключення від системи теплопостачання відбулося у відповідності до вимог закону.
Ухвалою судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 07 грудня 2020 року відкрито провадження по справі та призначено її до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження із викликом сторін.
В судовому засіданні позивачка та її представник заявлені вимоги підтримали повністю та просять позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечила проти задоволення позовних вимог з підстав, викладених в заявах по суті.
Розглянувши справу, судом досліджено такі докази та встановлено такі обставини.
Згідно свідоцтва про право власності на житло видане 02 січня 2019 року Тернопільським міським бюро технічної інвентаризації ОСОБА_2 є власником квартири АДРЕСА_1 .
КП ТМ "Тернопільмісктеплокомуненерго" здійснює забезпечення багатоквартирного будинку, у якому знаходиться спірна квартира, що перебуває у користуванні позивачки, тепловою енергією.
Згідно листа від 04 червня 2020 року №1/17/208, станом на 01 червня 2020 року за позивачкою перед відповідачем рахується заборгованість за послуги з теплопостачання в розмірі 36759,60 грн.
Рішенням Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 17.04.2019 у справі №607/24665/18 судом вирішено позов ОСОБА_2 до Комунального підприємства теплових мереж "Тернопільмісктеплокомуненерго" Тернопільської міської ради про скасування нарахованого боргу за послуги з теплопостачання та зобов`язання Комунального підприємства теплових мереж «Тернопільміськтеплокомуненерго» Тернопільської міської ради провести перерахунок оплати користування житлово-комунальними послугами в період з 01.08.2010 року до поточного дня з розрахунку фактично наданих послуг теплопостачання і гарячої води, та вирішив у задоволенні позову відмовити. На час розгляду справи судом - станом на листопад 2018 року сума боргу складала 23 699, 33 гривень.
Також, згідно судового наказу від 11 червня 2019 року у справі №607/9634/19 з ОСОБА_2 стягнуто в користь Комунального підприємства теплових мереж "Тернопільмісктеплокомуненерго" Тернопільської міської ради заборгованість за послуги централізованого опалення в розмірі 17499 грн. за період з 01.07.2016 року по 01.13.2019 року, судовим наказом від 18 жовтня 2013 року у справі №607/18790/13-ц заборгованість за послуги централізованого опалення в розмірі 8934,04 грн., а заочним рішенням від 15 квітня 2010 року - 2144 грн.
Вирішуючи спір суд виходить із такого.
1. Щодо позовної вимоги частині позовних вимог про скасування заборгованості станом на листопад 2018 року в сумі 23699,33 грн. та зобов`язання Комунального підприємства теплових мереж «Тернопільміськтеплокомуненерго» Тернопільської міської ради провести перерахунок оплати користування житлово-комунальними послугами в період з 01.08.2010 року листопад 2018 року на підставі на підставі пункту третього частини першої статті 255 ЦПК України.
Згідно пункту третьої частини першої статті 255 ЦПК України, суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо набрали законної сили рішення суду або ухвала суду про закриття провадження у справі, ухвалені або постановлені з приводу спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, або є судовий наказ, що набрав законної сили за тими самими вимогами.
Закриття провадження у справі - це одна з форм закінчення розгляду цивільної справи без винесення рішення суду у зв`язку з виявленням після відкриття провадження обставин, з якими закон пов`язує неможливість подальшого судового розгляду справи.
Відповідно до наведеної норми позови вважаються тотожними, якщо в них одночасно збігаються сторони, підстави та предмет спору, тобто коли позови повністю збігаються за складом учасників цивільного процесу, матеріально-правовими вимогами та обставинами, що обґрунтовують звернення до суду.
У розумінні цивільного процесуального закону предмет позову - цивільно-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої він просить ухвалити судове рішення.
Визнаючи підстави позову як елемент його змісту, суд повинен перевірити, на підставі чого, тобто яких фактів (обставин) і норм закону позивач просить про захист свого права.
Неможливість повторного розгляду справи за наявності рішення суду, що набрало законної сили, постановленого між тими ж сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, ґрунтується на правових наслідках набрання рішенням суду законної сили.
Європейський суд з прав людини у рішеннях від 25 липня 2002 року у справі «Совтрансавто-Холдинг» проти України» та від 28 жовтня 1999 року у справі «Брумареску проти Румунії» зазначав, що існує усталена судом практика конвенційних органів щодо визначення основним елементом верховенства права принципу правової певності, який передбачає серед іншого і те, що у будь-якому спорі рішення суду, яке вступило в законну силу, не може бути поставлено під сумнів.
Як видно із тексту рішення Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 17.04.2019 у справі №607/24665/18 судом вже вирішувалися позовні вимоги позивачки з аналогічним змістом, які стосуються заборгованості за послуги теплопостачання, яка існувала станом на листопад 2018 року, сума боргу складала 23 699, 33 гривень, склад учасників справи, підстави та предмет позову у цій справі є тотожними складу учасників справи предмету та підставам позову у справі №607/24665/18.
Тому, суд доходить висновку, що про провадження по справі в частині позову в цій частині слід закрити на підставі пункту третього частини першої статті 255 ЦПК України
2. Що стосується позовних вимог ОСОБА_2 до Комунального підприємства теплових мереж «Тернопільміськтеплокомуненерго» Тернопільської міської ради про скасування нарахованого боргу за послуги з теплопостачання за період з грудня 2018 року та зобов`язання Комунального підприємства теплових мереж «Тернопільміськтеплокомуненерго» Тернопільської міської ради провести перерахунок оплати користування житлово-комунальними послугами в період з грудня 2018 року до поточного дня з розрахунку фактично наданих послуг теплопостачання і гарячої води.
Пунктом один частини першої статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачене право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, при цьому такому праву прямо відповідає визначений пунктом п`ятим чат сини третьої статті 20 цього Закону обов`язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
Отже, відповідно до п. 25 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 (далі - Правила), споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.
У п. 26 Правил вказано, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства від 22 листопада 2005 № 4, затверджено Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання (далі - Порядок), який діяв до 17.09.2019 року.
Відповідно до пункту 2.1. Порядку для вирішення питання відключення житлового будинку (будинку) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання. Комісія після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації. Засідання комісії відбувається за участю заявника або його уповноваженого представника. Рішення комісії оформлюється протоколом, витяг з якого у десятиденний строк надається заявникові. Пунктом 2.2.1 Порядку передбачено, що при позитивному рішенні Комісії заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) опалення. Відповідно до п. 2.5. Порядку, відключення приміщень від внутрішньо будинкових мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання виконується монтажною організацією, яка реалізує проект, за участю представника власника житлового будинку або уповноваженої ним особи, представника виконавця послуг з централізованого опалення та гарячого водопостачання та власника, наймача (орендаря) квартири, або уповноваженої ним особи. Згідно з п. 2.6 Порядку по закінченню робіт складається акт про відключення будинку від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання і в десятиденний термін подається заявником до Комісії на затвердження. Після затвердження акта на черговому засіданні Комісії сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого теплопостачання. (п.2.7)
Також, наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26.07.2019 № 169 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 серпня 2019 р. за № 982/33953 «Про затвердження Порядку відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води», який набрав чинності з 17.09.2019 встановлено новий порядок відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води.
Відповідно до розділу ІІІ порядку, власники квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, приєднаного до ЦО та ГВП, мають право відокремити (відключити) свою квартиру чи нежитлове приміщення від ЦО та ГВП у разі, якщо на день набрання чинності Законом України «Про житлово-комунальні послуги» не менше як половина квартир та нежитлових приміщень цього будинку відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП, та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні. (п.1). Для відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП власник квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку звертається до органу місцевого самоврядування з письмовою заявою в довільній формі із зазначенням причини відокремлення (відключення) та подає інформацію про намір влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) такої квартири чи нежитлового приміщення. (п.3) Комісія на найближчому засіданні розглядає заяву про відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП за участю заявника або його уповноваженого представника. (п.5) Для відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення власник забезпечує розроблення проєкту відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП, який виготовляється відповідно до державних будівельних норм і правил та має забезпечити ізоляцію транзитних стояків, а також, у разі потреби, перенесення транзитних стояків. (п.7). Виконання робіт із відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП здійснюється виконавцем робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання або постачання гарячої води чи іншим залученим власником суб`єктом господарювання, які у випадках, передбачених законодавством, мають ліцензію на провадження господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми та значними наслідками, з обов`язковим переліком робіт із монтажу внутрішніх інженерних мереж, систем, приладів і засобів вимірювання (п.9) Після завершення робіт із відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП складається акт про відокремлення (відключення) квартири/нежитлового приміщення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води (додаток 3) - по одному примірнику для власника, представника виконавця комунальної послуги з постачання теплової енергії, представника виконавця комунальної послуги з постачання гарячої води, виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання, виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем постачання гарячої води, а також для іншого суб`єкта господарювання у разі залучення його власником для виконання робіт з відокремлення (відключення) відповідно до пункту 9 цього розділу. Такий акт підписується присутніми під час відокремлення (відключення) власником квартири чи нежитлового приміщення і представником виконавця комунальної послуги з постачання теплової енергії, представником виконавця комунальної послуги з постачання гарячої води, представником виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання, представником виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем постачання гарячої води, а також іншим суб`єктом господарювання у разі залучення його власником для виконання робіт з відокремлення (відключення) відповідно до пункту 9 цього розділу. Після підписання акта виконавець відповідної комунальної послуги повідомляє власника про перегляд умов або розірвання договору про надання послуги (п.13)
Відтак системний аналіз наданих сторонами доказів дозволяє суду зробити висновок, що відсутні будь які належні докази звернення позивачки до органу місцевого самоврядування, прийняття відповідного рішення з розгляду питань, пов`язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання, та за отриманням дозволу на від`єднання спірної квартири від централізованого теплопостачання та гарячого постачання.
Закон визначає, що єдиною умовою отримання споживачем права перегляду умов договору про надання послуг з централізованого теплопостачання, є складання акту про відключення житлового приміщення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, за наслідками проведення спеціалізованою монтажною організацією, яка реалізує проект, відповідних робіт, з наступним затвердженням акту міжвідомчою комісією.
Стороною позивача не доведено суду, наявності акту про відключення спірної квартири від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, за наслідками проведення саме спеціалізованою монтажною організацією, яка реалізує проект від`єднання, відповідних робіт, з наступним поданням позивачкою відповідного Акту про від`єднання на затвердження міжвідомчої комісії, що є необхідною умовою процедури перегляду умов договору про надання послуг з централізованого теплопостачання.
Відтак, будь яких підстав в суду скасовувати нарахований абоненту ОСОБА_2 борг за послуги з теплопостачання, та зобов`язувати Комунальне підприємство теплових мереж «Тернопільміськтеплокомуненерго» Тернопільської міської ради провести перерахунок оплати користування житлово-комунальними послугами в період з грудня 2018 року до поточного дня з розрахунку фактично наданих послуг теплопостачання і гарячої води - не існує.
З огляду на наведене, керуючись ст. 4, 13, 81, 256 ЦПК України, суд -
УХВАЛИВ :
Закрити провадження по справі в частині позовних вимог про скасування заборгованості станом на листопад 2018 року в сумі 23699,33 грн. та зобов`язання Комунального підприємства теплових мереж «Тернопільміськтеплокомуненерго» Тернопільської міської ради провести перерахунок оплати користування житлово-комунальними послугами в період з 01.08.2010 року листопад 2018 року на підставі пункту третього частини першої статті 255 ЦПК України.
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_2 до Комунального підприємства теплових мереж «Тернопільміськтеплокомуненерго» Тернопільської міської ради про скасування нарахованого боргу за послуги з теплопостачання за період з грудня 2018 року та зобов`язання Комунального підприємства теплових мереж «Тернопільміськтеплокомуненерго» Тернопільської міської ради провести перерахунок оплати користування житлово-комунальними послугами в період з грудня 2018 року до поточного дня з розрахунку фактично наданих послуг теплопостачання і гарячої води.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
Реквізити сторін:
Позивач: ОСОБА_2 АДРЕСА_1 ;
Відповідач Комунальне підприємство теплових мереж «Тернопільміськтеплокомуненерго» Тернопільської міської ради вул. Ів.Франка, 16 м. Тернопіль. 46001.
Повний текст рішення виготовлено 24 травня 2021 року.
Головуючий суддяВ. М. Позняк