
Дата документу 25.01.2021
Справа № 334/5958/20
Провадження № 2/334/814/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 січня 2021 року
Ленінський районний суд м. Запоріжжя
у складі: головуючого - судді Гнатюк О.М.,
при секретарі Алєйніковій О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району до ОСОБА_1 про відшкодування коштів надміру перерахованих субсидій, -
ВСТАНОВИВ:
Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про відшкодування коштів надміру перерахованих субсидій.
В обґрунтування позову зазначили, що на обліку в Управлінні соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району знаходиться справа по призначенню житлової субсидії ОСОБА_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідач звернувся 20.12.2016 року до Управління із заявою про призначення житлової субсидії, в якій було зазначено, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни у складу осіб, які зареєстровані чи фактично проживають), джерело доходу, переліку одержуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплата послуг на суму, що перевищує 50000 гривень) він зобов`язується протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення.
Разом із заявою відповідач надав декларацію про доходи, витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії, де зазначив, що до складу осіб, які зареєстровані у будинку, входять - відповідач та його дружина - ОСОБА_2 .
Рішенням про призначення субсидії від 16.02.2017 року, на підставі отриманих довідок, відповідачу було розраховано субсидію.
В результаті проведеної соціальними інспекторами Управління перевірки даних, наданих заявником встановлено, що ним була надана недостовірна інформація про фінансовий стан, оскільки відповідач не задекларував витрати, що перевищують 50000 грн., які здійснені протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, що призвело до надмірної виплати йому бюджетних коштів у вигляді субсидії на суму 1838,65 грн.
Відповідачу було направлено повідомлення від 26.03.2019 року № 03-07/1941 про повернення коштів, у добровільному порядку надмірно виплачену субсидію загальною сумою 9170,33 грн., яка ним проігнорована, у зв`язку з чим позивач звертається до суду та просить стягнути на користь держави надмірно перераховану субсидію у сумі 9170,33 грн., а також понесені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 2102 грн.
Представник позивача у судове засідання не з`явилася, у поданій до суду заяві просить розглянути справу за її відсутності, позовні вимоги підтримує. Тому суд відповідно до вимог ч. 1 ст. 223 ЦПК України вирішив справу розглянути за відсутності представника позивача.
Відповідач у судове засідання не з`явився, про час та дату судового розгляду справи повідомлялася належним чином та своєчасно, відзиву на позов не надав, причини неявки суду не повідомив.
Справа розглядається в порядку спрощеного провадження з викликом сторін. Сторони повідомлені про дату розгляду справи рекомендованою кореспонденцією, наданий час для подання відзиву та заперечень.
Відповідно до ч. 8 ст.178 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений законом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідач у визначений строк не надав суду відзив на позовну заяву, тому у відповідності до ст.ст. 279, 280, 281 ЦПК України, суд ухвалив провести заочний розгляд справи у порядку спрощеного провадження.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до положень статті 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частиною 1 статті 13 ЦПК України встановлено, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Судом встановлені наступні обставини у справі та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що 20 грудня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до УПСЗН по Дніпровському району м. Запоріжжя із заявою про призначення житлової субсидії.
Разом із заявою ОСОБА_1 подав декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.
У розділі I декларації в п. 3 «Дані про осіб, які входять до складу домогосподарства, і їх зареєстроване місце проживання у житловому приміщення/будинку» відповідачем також вказано дружину - ОСОБА_2 , інших осіб не зазначено.
Відповідно до відомостей з Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради в квартирі АДРЕСА_1 , зареєстровані ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
Відповідно до поданої заяви, ОСОБА_1 рішенням комісії була призначена житлова субсидія за адресою: АДРЕСА_1 на період з грудня 2016 року по квітень 2017 року, включно, щомісячно.
Під час варифікації 19.02.2017 року, встановлено, що ОСОБА_1 08.07.2016 року за договором купівлі-продажу придбав квартиру АДРЕСА_4 .
Разом з тим, ОСОБА_1 під час заповнення декларації про доходи у ІІІ розділі щодо витрат на придбання майна, товарів або оплату послуг на суму, що перевищує 50000 грн., які здійснені протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, зазначив про відсутність таких витрат.
У заяві про призначення житлової субсидії від 20.12.2016 року зазначено про те, що ОСОБА_1 зобов`язується у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані або фактично проживають, джерел доходу, переліку одержуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів, або оплату послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень) протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення.
Таким чином, відповідачем не повідомлено структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про зміни, які могли вплинути на отримання житлової субсидії.
Протилежне відповідачем суду не доведено.
Відповідно до копії проведеного позивачем розрахунку суми надмірно нарахованої субсидії, надміру виплачені кошти, що підлягають поверненню, визначено у розмірі 9170,33 грн.
Призначення житлових субсидій здійснюється відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21жовтня 1995р.№ 848 (далі - Положення).
Відповідно до п. 1 "Положення про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848, житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.
Згідно з п. 3 цього Положення (в редакції, яка діяла на момент призначення і виплати субсидії) призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.
Відповідно до п.5 "Положення про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива"(в редакції, яка діяла на момент призначення і виплати субсидії) субсидія не призначається, якщо будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги (одноразово) з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв`язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов`язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 000 гривень.
Разом з тим, при зверненні з заявою про призначення та надання житлової субсидії та декларацією ОСОБА_1 не зазначено про придбання 08.07.2016 року за договором купівлі-продажу квартири АДРЕСА_4 , тобто в період 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії
Пунктом 20 "Положення про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" (в редакції, яка діяла на момент призначення і виплати субсидії) визначено, що надання раніше призначеної субсидії припиняється, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення. Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію.
У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.
Про необхідність повернення надміру виплачених коштів Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району повідомляло відповідача шляхом направлення 07 березня 2018 року повідомлення про повернення коштів за № 03-07/1814 за адресою місця проживання відповідача.
За положеннями ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов`язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
Згідно ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.
Отже, закон встановлює два виключення із цього правила: по перше, якщо виплата вказаних платежів є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по друге, у разі недобросовісності з боку набувача.
Факт недобросовісності набуття відповідачем отриманих коштів за призначеною житловою субсидією, що виразилось у неповідомленні органу, що призначив субсидію про придбання нерухомості в межах 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, встановлено в судовому засіданні, а тому, сума надміру виплаченої житлової субсидії має бути повернута відповідачем, як така, що одержана без належної правової підстави.
Приймаючи до уваги встановлені по справі обставини, суд дійшов висновку, що сума надміру виплаченої житлової субсидії в розмірі 9170,33 грн., яка була перерахована та виплачена відповідачу внаслідок свідомого не повідомлення ним інформації, що впливає на призначення субсидії на житлово-комунальні послуги, а тому підлягає стягненню з відповідача на користь позивача у повному розмірі.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача необхідно стягнути понесені ним судові витрати на сплату судового збору в розмірі 2102 грн. 00 коп.
Керуючись статтями 3, 12, 13, 81, 141, 259, 263-265, 280-282, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району до ОСОБА_1 про відшкодування коштів надміру перерахованих субсидій - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , зареєстрований: АДРЕСА_1 ) на користь держави в особі Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (ЄДРПОУ 37573796) надміру перераховану суму соціальної допомоги у сумі 9170,33 грн.(дев`ять тисяч сто сімдесят гривень 33 коп.)
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , зареєстрований: АДРЕСА_1 ), на користь держави в особі Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (ЄДРПОУ37573796) судові витрати пор сплаті судового збору в розмірі 2102,00 грн.(дві тисячі сто дві гривні)
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги на рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М. Гнатюк