
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 травня 2021 року Чернігів Справа № 620/6621/20
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:
судді Баргаміної Н.М.,
при секретарі Кондратенко О.В.,
за участю представника відповідача 1 Коваля О.П., представника відповідача 2 Лотоцького Р.А., розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за позовом ОСОБА_1 до Сновського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними та скасування акту та висновку,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Сновського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправним та скасування акту обстеження сімейного стану військовослужбовця Збройних Сил України ОСОБА_2 від 02.09.2020, проведеного представниками від Сновського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки та представниками виконавчого комітету; визнання протиправним та скасування висновку тво військового комісара Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки полковника Ю. Борисова від 08.09.2020 щодо підстав для звільнення зі строкової військової служби військовослужбовця ОСОБА_2 , як такий, що не відповідає фактичним обставинам.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що висновок про відсутність підстав для позитивного вирішення питання про демобілізацію сина позивача за сімейними обставинами через похилий вік і стан здоров`я батька суперечать фактичним обставинам справи і жодним чином не узгоджуються з висновками, наведеними в наданих в розпорядження комісії медичних довідках. Вважає, що акт обстеження сімейного стану військовослужбовця ОСОБА_2 від 02.09.2020 не відповідає дійсності, проведений не об`єктивно. Зазначає, що його син ОСОБА_2 підпадає під дію статті 17 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» та має право на відстрочку від призову на строкову військову службу за сімейними обставинами.
Відповідач, Сновський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, подав відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову та зазначив, що в ході проведення обстеження сімейного стану та вивчення наданих позивачем документів комісією підстав для дострокового звільнення зі строкової служби ОСОБА_2 не встановлено, оскільки в паспорті позивача мається запис про укладення шлюбу; позивач, крім сина, має ще двох доньок; необхідність стороннього догляду за позивачем не підтверджена відповідним медичним висновком медико-соціальної експертної комісії. Крім того, вказує, що ОСОБА_2 03.08.2020 самовільно залишив військову частину, на даний час його місцезнаходження не встановлено.
Відповідач, Чернігівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, подав відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову та зазначив, що позивач має працездатних осіб, двох доньок, які зобов`язані його утримувати, а тому відсутні підстави для дострокового звільнення ОСОБА_2 з військової служби. Крім того вказує, що волевиявлення про дострокове звільнення зі строкової військової служби повинного відходити від особи, яка проходить строкову військову службу, а не від третіх осіб.
Позивач подав відповідь на відзив, в якій вкотре вказав, що висновок про відсутність підстав для позитивного вирішення питання про демобілізацію сина позивача за сімейними обставинами через похилий вік і стан здоров`я батька суперечать фактичним обставинам справи. Вказує, що його старші доньки проживають окремо в Білорусії та є громадянами цієї держави.
Відповідачем, Сновським районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, було подано заперечення, в яких вказано, що при проходженні призовної комісії у ОСОБА_2 були відсутні підстави для надання йому відстрочки, позивач та сам призовник до районної призовної комісії щодо надання відстрочки від призову не зверталися. Також вказує, що позивачем не спростовано факт перебування у шлюбі і отримання допомоги з боку дружини і доньок.
Процесуальні дії у справі: ухвалою від 18.03.2021 було ухвалено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження, визнано обов`язковою явку представників Сновського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України, Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки в судове засідання по справі № 620/6621/20; ухвалою від 07.04.2021 було продовжено строк підготовчого провадження у даній справі на тридцять днів.
Вислухавши пояснення представників відповідачів, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_2 наказом військового комісара Сновського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 06.10.2019 № 230 було призвано на строкову військову службу (а.с. 38).
Військовому комісару Сновського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки надійшла вимога військового комісара Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 31.08.2020 № 4/230 на підставі звернення ОСОБА_1 до Президента України про проведення обстеження сімейно-майнового стану сім`ї військовослужбовця ОСОБА_2 (а.с. 39).
02.09.2020 комісією у складі представників від Сновського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки та представника виконавчого комітету Сновської міської ради здійснена перевірка сімейного стану родичів військовослужбовця строкової військової служби ОСОБА_2 , за результатами якої складено акт обстеження сімейного стану військовослужбовця, згідно висновків якого в результаті перевірки сімейного стану реальних підстав для дострокового звільнення ОСОБА_2 зі строкової служби на підставі пункту «в» частини другої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» не встановлено. Аналогічно, згідно висновку військового комісара Сновського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки підстав для звільнення зі строкової служби ОСОБА_2 не встановлено, з вказаним, згідно відповідного висновку, також згоден військовий комісар Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (а.с. 12-13).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України здійснює, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби Закон України «Про військовий обов`язок і військову службу».
Згідно частини другої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» військовослужбовці строкової військової служби звільняються із служби на підставах: а) у зв`язку із закінченням встановлених строків військової служби - у строки, визначені Указом Президента України; б) за станом здоров`я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби; в) за сімейними обставинами - у разі виникнення у них права на відстрочку чи звільнення внаслідок зміни сімейних обставин. Військовослужбовці, які мають право на звільнення зі служби за цією підставою, можуть його не використовувати; г) у зв`язку з набранням законної сили обвинувальним вироком суду, яким призначено покарання у виді позбавлення волі.
Відповідно до частини першої, пункту 1 частини другої статті 17 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» відстрочка від призову на строкову військову службу надається призовникам за рішенням районної (міської) призовної комісії відповідно до цього Закону за сімейними обставинами, станом здоров`я, для здобуття освіти та продовження професійної діяльності. Відстрочка від призову на строкову військову службу за сімейними обставинами за їх бажанням надається призовникам, які мають непрацездатних батька і матір чи одинокого непрацездатного батька (одиноку непрацездатну матір) або непрацездатних осіб, під опікою, піклуванням чи на утриманні яких перебував призовник, або осіб, над якими призовник здійснює опіку чи піклування, якщо вони не мають інших працездатних осіб - громадян України, зобов`язаних відповідно до законодавства їх утримувати. Непрацездатність зазначених осіб визначається в порядку, встановленому законодавством.
Згідно пункту 213 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008 (далі - Положення), військовослужбовці строкової військової служби можуть бути звільнені зі строкової військової служби достроково відповідно до пунктів «б», «в», «г» частини другої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу».
У разі надходження рапорту від військовослужбовця або заяви від його родичів про дострокове звільнення в запас за сімейними обставинами командир військової частини зобов`язаний надіслати у триденний строк до відповідного військового комісаріату за місцем проживання сім`ї військовослужбовця запит для перевірки його сімейного стану.
Районний військовий комісар, одержавши документи від командира військової частини або заяву безпосередньо від родичів військовослужбовця про дострокове звільнення в запас, призначає комісію, яка перевіряє в десятиденний строк сімейний стан родичів військовослужбовця. За результатами перевірки складається акт обстеження, який надсилається для розгляду обласному військовому комісару.
Обласний військовий комісар зобов`язаний у триденний строк розглянути документи про дострокове звільнення військовослужбовця зі строкової військової служби і за наявності законних підстав надіслати їх командиру військової частини, де проходить службу військовослужбовець.
У разі відсутності законних підстав для дострокового звільнення військовослужбовця зі строкової військової служби за сімейними обставинами обласний військовий комісар надає заявнику відповідь про причини відмови і повідомляє про це командира військової частини, де проходить службу військовослужбовець.
Пункт 214 Положення передбачає, що командир військової частини не пізніше трьох діб після отримання від обласних військових комісарів акта обстеження сімейного стану родичів військовослужбовця та нотаріально завірених копій документів, що підтверджують причину дострокового звільнення, зобов`язаний: 1) за наявності законних підстав для дострокового звільнення військовослужбовця, за винятком зміни сімейних обставин, пов`язаної з народженням у нього дитини, надіслати документи за підпорядкованістю. Рішення про дострокове звільнення військовослужбовця приймається не пізніше ніж через три дні з дати надходження відповідних документів начальником штабу виду Збройних Сил України, оперативного командування, а для військових частин центрального підпорядкування - начальником структурного підрозділу Генерального штабу Збройних Сил України, який відповідає за кадрову роботу. Командир військової частини на підставі одержаного рішення не пізніше ніж через три дні звільняє військовослужбовця достроково в запас за сімейними обставинами; 2) за наявності законних підстав для дострокового звільнення військовослужбовця у зв`язку зі зміною сімейних обставин, пов`язаною з народженням у нього дитини, прийняти рішення про звільнення військовослужбовця в запас; 3) у разі відсутності законних підстав для дострокового звільнення із строкової військової служби надати відповідь обласному військовому комісару (заявнику) із зазначенням причин відмови.
Таким чином, підстави для дострокового звільнення військовослужбовця зі строкової військової служби підтверджується відповідним актом обстеження сімейного стану військовослужбовця, а звільнення військовослужбовця строкової військової служби за сімейними обставинами можливе, зокрема, у випадку якщо він має непрацездатних батька і матір чи одинокого непрацездатного батька (одиноку непрацездатну матір) або непрацездатних осіб, під опікою, піклуванням - якщо в наявності призовника є особи, над якими призовник здійснює опіку чи піклування.
При цьому сукупною ознакою, яка надає право на звільнення з військової служби є відсутність інших працездатних осіб - громадян України, зобов`язаних відповідно до законодавства утримувати цих осіб й бажання військовослужбовця.
Судом встановлено, що син позивача, ОСОБА_2 , не звертався з рапортом про дострокове звільнення в запас за сімейними обставинами, натомість таке звернення до Президента України надійшло від ОСОБА_1 , та на підставі якого 02.09.2020 комісією у складі представників від Сновського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки та представників виконавчого комітету Сновської міської ради була здійснена перевірка сімейного стану родичів військовослужбовця строкової військової служби ОСОБА_2 .
Так, судом встановлено, що позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1 є пенсіонером за віком, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_1 та посвідченням серії НОМЕР_2 , виданим 10.08.2004 (а.с. 4, 5).
Відповідно до частини четвертої статті 1 Закону України «Про прожитковий мінімум» до осіб, які втратили працездатність, відносяться особи, які досягли встановленого законом пенсійного віку, особи, які досягли пенсійного віку, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, та непрацюючі особи, визнані особами з інвалідністю в установленому порядку.
Частиною третьою статті 75 Сімейного кодексу України встановлено, що непрацездатним вважається той із подружжя, який досяг пенсійного віку, встановленого законом, або є особою з інвалідністю I, II чи III групи.
З аналізу наведеної норми встановлено, що до непрацездатних осіб відносяться особи, які досягли пенсійного віку, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах.
Тобто, в силу вищенаведеного законодавства, позивач є непрацездатною особою.
Так, згідно акту обстеження сімейного стану військовослужбовця від 02.09.2020, у ОСОБА_1 є дві доньки: ОСОБА_3 , 1967 року народження, та ОСОБА_4 , 1968 року народження, які проживають окремо в Республіці Білорусь.
Також відповідачі вказують, що позивачем не надано доказів розірвання шлюбу з ОСОБА_5 .
Разом з тим, суд звертає увагу, що згідно вказану акту обстеження сімейного стану військовослужбовця до складу комісії, яка здійснювала обстеження сімейного стану, входила виконуюча обов`язки старости села Старі Боровичі ОСОБА_6 (а.с. 12-13), якою позивачу була видана довідка від 15.04.2021 № 258, згідно якої доньки позивача, ОСОБА_3 , 1967 року народження, та ОСОБА_4 , 1968 року народження, мають громадянство Республіки Білорусь, постійно проживають в Білорусії, з позивачем з 1997 року не спілкуються. Колишня дружина, ОСОБА_5 , 1938 року народження, проживає в АДРЕСА_1 , жінка потребує стороннього догляду, з ОСОБА_1 зовсім не спілкується (а.с. 98).
Також згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , виданого 25.03.1999, батьками ОСОБА_2 є ОСОБА_1 та ОСОБА_7 (а.с. 6).
Згідно довідки виконуючої обов`язки старости села Старі Боровичі Шевардіної А.А. від 02.09.2020 № 318/13-17 сім`я ОСОБА_1 складається з сина ОСОБА_2 (а.с. 7), про що і зазначено в спірному акті обстеження сімейного стану.
Згідно довідки від 22.02.2021 № 205/13-17, виданої Староборовицьким старостинським округом Сновської міської ради за підписом старости ОСОБА_8 , ОСОБА_1 дійсно проживає один. Співмешканка, ОСОБА_7 , з 2009 року з сім`єю, дочкою, ОСОБА_10 , та співмешканцем, ОСОБА_11 , проживає за іншою адресою (а.с. 65).
Згідно характеристики від 08.04.2021 № 250, виданої Староборовицьким старостинським округом Сновської міської ради за підписом старости ОСОБА_8 , ОСОБА_7 зареєстрована в АДРЕСА_1 , мати одиначка, проживає в селі Камка Корюківського району Чернігівської області (а.с. 105).
Так, Верховний Суд в постанові від 13.06.2018 у справі № 822/2446/17 вказав, що відповідно до пункту 9 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06.11.1992 № 9 (далі - Постанова Пленуму ВСУ), одинокою матір`ю є жінка, яка не перебуває у шлюбі і у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено в установленому порядку за вказівкою матері, вдова, інша жінка, яка виховує і утримує дитину сама.
Позаяк, правовий статус поняття «одинокого батька» не врегульований законодавством, вбачається можливим застосовування аналогії поняття «одинокої матері», тлумачення якого зазначено у Постанові Пленуму ВСУ. Тобто, для набуття статусу «одинока матір», «одинокий батько», необхідні 2 факти: не перебування у шлюбі, а також виховання і утримання дитини самими матір`ю чи батьком відповідно, тобто без участі іншого з подружжя у житті дитини.
Враховуючи наведену правову позицію Верховного Суду, зважаючи на те, що ні ОСОБА_5 , ні ОСОБА_7 не зобов`язані відповідно до законодавства утримувати позивача, вищевикладені обставини підтверджують наявність у ОСОБА_1 статусу «одинокого батька».
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що обстеження сімейного стану військовослужбовця, ОСОБА_2 , членами комісії було проведено формально, без з`ясування всіх обставин та фактів, які мали впливове значення для вирішення питання про дострокове звільнення військовослужбовця зі строкової військової служби за сімейними обставинами.
За таких обставин, суд зазначає, що висновок тво військового комісара Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки полковника Ю. Борисова від 08.09.2020 про не встановлення за результатами перевірки сімейного стану реальних підстав для дострокового звільнення ОСОБА_2 зі строкової служби на підставі пункту «в» частини другої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» порушує права позивача, як особи за заявою якої військовослужбовця, ОСОБА_2 , може бути достроково звільнено в запас за сімейними обставинами.
При цьому посилання Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що сімейні обставини, які існували у призовника до його призову на строкову військову службу та під час проходження ним строкової військової служби повинні бути різними, тобто змінитися після того, як особа почала проходити строкову військову службу, судом не приймаються до уваги, оскільки під час обстеження сімейного стану військовослужбовця 02.09.2020 комісією не досліджувались сімейні обставини, які існували у ОСОБА_2 на час його призову на строкову військову службу, а лише на день перевірки.
Суд звертає увагу, що на відміну від встановленого оскаржуваним актом задовільного стану здоров`я позивача, випискою № 0315 із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого від 03.09.2020, довідкою від 03.09.2020 підтверджується, що ОСОБА_1 потребує постійного стороннього догляду (а.с. 9-10).
Крім того, не користування військовослужбовця правом відстрочки від призову на строкову військову службу за сімейними обставинами не може бути підставою відмови у достроковому звільненні військовослужбовця зі строкової військової служби за тими самими сімейними обставинами.
Що стосується посилання представників відповідачів на необхідність наявності згоди самого військовослужбовця на звільнення зі строкової військової служби, то суд зазначає, що позивач має право порушувати питання про дострокове звільнення свого сина зі строкової військової служби за сімейними обставинами, в той час як надання згоди військовослужбовцем є наступним етапом вирішення такого питання по суті.
Частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Пунктами 2, 4 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Згідно частин третьої, четвертої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Враховуючи вищевикладене, керуючись частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі зібраних та досліджених доказів, аналізу чинного законодавства, суд доходить висновку про необхідність задоволення позовних вимог частково шляхом визнання протиправним та скасування висновку тво військового комісара Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки полковника Ю. Борисова від 08.09.2020 щодо відсутності підстав для дострокового звільнення зі строкової військової служби військовослужбовця ОСОБА_2 ; зобов`язання Сновський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повторно провести обстеження сімейного стану військовослужбовця Збройних Сил України ОСОБА_2 за зверненням ОСОБА_1 щодо дострокового звільнення ОСОБА_2 зі строкової служби за сімейними обставинами з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Щодо позовної вимоги про визнання протиправним та скасування акту обстеження сімейного стану військовослужбовця Збройних Сил України ОСОБА_2 від 02.09.2020, проведеного представниками від Сновського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки та представниками виконавчого комітету, то суд зазначає, що така позовна вимога не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Позивач на власний розсуд визначає, чи порушені його права та охоронювані законом інтереси рішеннями, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень. Проте ці рішення, дія або бездіяльність у будь-якому випадку повинні бути такими, які породжують, змінюють або припиняють права та обов`язки у сфері публічно-правових відносин.
Таким чином, до адміністративного суду вправі звернутися кожна особа, яка вважає, що її право чи охоронюваний законом інтерес порушено чи оспорюється. Водночас, відповідно до зазначених норм право особи на звернення до адміністративного суду обумовлено суб`єктивним уявленням особи про те, що її право чи законний інтерес потребує захисту, однак обов`язковою умовою здійснення такого захисту судом є наявність відповідного порушення права або законного інтересу на момент звернення до суду.
При цьому неодмінною ознакою порушення права особи є зміна стану її суб`єктивних прав та обов`язків, тобто припинення чи неможливість реалізації її права та/або виникнення додаткового обов`язку.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 17.02.2021 у справі № 815/310/17.
Суд зазначає, що акт обстеження - це службовий документ, який перш за все підтверджує сам факт проведення обстеження, а по-друге - є носієм доказової інформації при подальшому розгляді питання стосовно дострокового звільнення військовослужбовця зі строкової служби, повноваження щодо розгляду якого покладено на обласного військового комісара та командира військової частини, де проходить службу військовослужбовець.
Таким чином, акт обстеження сімейного стану військовослужбовця від 02.09.2020 є документом, який сам по собі не породжує правових наслідків для позивача, а лише засвідчує факти, встановлені під час проведення такого обстеження.
Стосовно інших посилань сторін, то суд критично оцінює такі з огляду на їх необґрунтованість, та зазначає, що згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 необхідно задовольнити частково.
Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Тому, враховуючи часткове задоволення позовних вимог, за рахунок бюджетних асигнувань Сновського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню сплачений ним при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 210,20 грн. з кожного.
Керуючись статтями 9, 72-74, 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до Сновського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Миру, 17, м. Сновськ, Чернігівська область, 15200, код ЄДРПОУ 09617363), Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Гетьмана Полуботка, 68, м. Чернігів, 14038, код ЄДРПОУ 08536958) про визнання протиправними та скасування акту та висновку задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати висновок тво військового комісара Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки полковника Ю. Борисова від 08.09.2020 щодо відсутності підстав для дострокового звільнення зі строкової військової служби військовослужбовця ОСОБА_2 .
Зобов`язати Сновський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повторно провести обстеження сімейного стану військовослужбовця Збройних Сил України ОСОБА_2 за зверненням ОСОБА_1 щодо дострокового звільнення ОСОБА_2 зі строкової служби за сімейними обставинами з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
В решті позову відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Сновського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 210,20 грн. з кожного.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 24.05.2021.
Суддя Н.М. Баргаміна