Рішення № 97107824, 24.05.2021, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.05.2021
Номер справи
120/757/21-а
Номер документу
97107824
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

24 травня 2021 р. Справа № 120/757/21-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Р.М., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом: ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 , місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 ) до: Тульчинської міської ради (код ЄДРПОУ - 04051141, місцезнаходження: вул. М.Леонтовича, буд. 1, м. Тульчин, Вінницька область, 23600) про: визнання протиправними та зобов`язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (далі - позивач) до Тульчинської міської ради (далі - відповідач) про визнання протиправними та зобов`язання вчинити дії.

Позовні вимоги мотивовані протиправністю, на думку позивача, дій відповідача щодо відмови у виплаті вихідної допомоги при припинені трудового договору у розмірі, не меншому від шестимісячного середнього заробітку, а тому, з метою стягнення вихідної допомоги та середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільнені за період з 27.11.2020 по день винесення рішення по суті, звернулася з даним позовом.

Ухвалою суду від 08.02.2021 відкрито провадження у справі за вказаним позовом та вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Установлено строк для подання заяв по суті.

03.03.2021 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначено, що відповідно розпорядження Кинашівської сільського голови Баленко О.В. від 26.11.2020 року «Про припинення повноважень Кинашівського сільського голови», за підписом самої позивачки, припинено повноваження Кинашівського сільського голови на підставі п.п 4. п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві положення Закону України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад від 16.04.2020 року №562-ІХ, п. 5 частини першої ст. 41 КЗпП України. Пунктом 2 цього розпорядження зобов`язано начальника відділу фінансового обліку та звітності-головного бухгалтера Мельник К.А. провести здійснення повного розрахунку при звільнені, в т.ч. і вихідної допомоги.

На думку відповідача, якщо ж сама ОСОБА_1 вважала виплату законною, та такою що підлягає виплаті при звільненні, то вона самостійно при своєму звільненні 26.11.2020 року цього не зробила.

Через місяць після свого звільнення, позивачка, 29 грудня 2020 звернулася до Тульчинської міської ради, як правонаступника усього майна, прав та обов`язків розформованої територіальної громади відповідно п. 6-1 розділу У «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», внаслідок приєднання сільської ради до міської ради адміністративно, із заявою за вх. №08-11-3843 про виплату вихідної допомоги при звільненні за п. 5 ч. 1 ст. 41 відповідно до вимог ст. 44 КЗпП України у розмірі шестимісячного середнього заробітку.

У відповіді на заяву позивачки Тульчинська міська рада повідомила, що у зв`язку із припиненням 26 листопада 2020 року повноважень Кинашівської сільської ради сьомого скликання, яка увійшла до складу Тульчинської територіальної громади, територія якої затверджена Кабінетом Міністрів України за набуттям повноважень Тульчинської міської ради восьмого скликання відповідно п.п. 4 п. 2 розділу II Прикінцеві положення Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад" 16.04.2020 року №562-ІХ та припинення повноважень позивачки ОСОБА_1 як сільського голови, підставою її звільнення є зазначений пункт Закону, а не за п. 5 ч. 1 ст. 41, яка відповідно ст. 44 дає права на виплату вихідної допомоги при звільненні у розмірі не менше ніж шестимісячний середній заробіток.

Пунктом 5 ч. 1 ст. 41 КЗпП України визначено, що крім підстав, передбачених ст.40 КЗпП України, трудовий договір з ініціативи власника або уповноваженого ним органу може бути розірваний також у випадку припинення повноважень посадових осіб.

Проте, вказує відповідач, припинення повноважень позивачки, як сільського голови у даному випадку не ототожнюється з припиненням виконання повноважень керівним складом господарських товариств у яких застосовується п.5 ч. 1 ст.41 КЗпП України, та наслідки і гарантії, передбачені ст. 44 КЗпП України, не підлягають застосуванню, так як фактично мало місце припинення повноважень (звільнення) позивачки ОСОБА_1 , як сільського голови, на підставі п.п. 4 п. 2 розділу II Прикінцеві положення Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад" 16.04.2020 року №562-ІХ.

Відповідно до розпорядження Тульчинської міського голови від 22.12.2020 №02-05-279 « Про виплату середньої зарплати ОСОБА_1 », у зв`язку із припиненням 26 листопада 2020 року повноважень Кинашівської сільської ради сьомого скликання, яка увійшла до складу Тульчинської територіальної громади, з дня припинення повноважень сільського голови з 27 листопада 2020 року позивачці нараховується та виплачується щомісячно, на період працевлаштування, але не більш шести місяців по 26 травня 2021 року включно, середня зарплата на виборній посаді сільського голови відповідно абз.1 ч. 2 ст. 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».

На підставі зазначеного у даному відзиві на адміністративний позов, відповідач вважає свої дії щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті вихідної допомоги при звільненні відповідно до вимог ст. 44 КЗпП України у розмірі шестимісячного середнього заробітку, вчинені на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

23.03.2021 на адресу суду надійшла відповідь на відзив у якій позивач спростовує доводи відповідача, та наводить мотиви їх відхилення. Зокрема, відповідно до ст. 2 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Перелік посадових осіб, з якими може бути припинений трудовий договір на підставі пункту 5 статті 41 КЗпП України та обмеження щодо застосування звільнення працівника на підставі пункту 5 статті 41 КЗпП України в залежності від виду трудового договору (строковий чи безстроковий) законодавством не передбачено.

Трудовий договір, укладений на невизначений, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірваний власником або уповноваженим ним органом у випадках, передбачених статтею 40 КЗпП України, а з окремими категоріями працівників у випадках, визначених статтею 41 КЗпП України.

У разі припинення трудового договору з підстав, зазначених у п. 5 частини першої статті 41 КЗпП України, статтею 44 КЗпП України передбачена виплата вихідної допомоги у розмірі не менше ніж шестимісячний середній заробіток.

Тобто, якщо голова сільської ради за своїми посадовими обов`язками була посадовою особою і була звільнена на підставі п. 5 статті 41 КЗпП України, вона має право, на думку позивача, на вихідну допомогу в розмірі не меншому ніж шестимісячний середній заробіток у відповідності до статті 44 КЗпП України.

Заперечень на адресу суду не надходило, що не є перешкодою для розгляду справи по суті.

Вивчивши матеріали справи, оцінивши наведені сторонами доводи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 у 2015 році обрана головою Кинашівської сільської ради Тульчинського району Вінницької області, що підтверджується записом у трудовій книжці, номер запису 21, підстава - рішення 1 сесії 7 скликання від 10.11.2015.

23.12.2016 року ОСОБА_1 присвоєно 7 ранг посадової особи органу місцевого самоврядування IV категорії посад, що підтверджується записом у трудовій книжці за №22; підстава - рішення №169 12 сесії 7 скликання від 23.12.2016.

Відповідно до рішення №1 від 26.11.2020 1 сесії 8 скликання Тульчинської міської ради "Про початок повноважень депутатів Тульчинської міської ради" прийнято до відома інформацію про результати виборів, депутатам видано посвідчення.

Розпорядженням сільського голови Кинашівської сільської ради №6-б від 26.11.2020 припинено повноваження Кинашівського сільського голови на підставі п.п. 4 п. 2 розділу II Прикінцеві положення Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад" 16.04.2020 року №562-ІХ, п.5 ч. 1 ст. 41 КЗпП України.

Начальнику відділу фінансового обліку та звітності - головному бухгалтеру ОСОБА_2 , у розпорядженні вказано, провести здійснення повного розрахунку при звільнені.

Записом за номером 23 трудової книжки позивача зазначено: Припинено повноваження Кинашівського сільського голови на підставі п.п. 4 п. 2 розділу II Прикінцеві положення Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад" 16.04.2020 року №562-ІХ, п.5 ч. 1 ст. 41 КЗпП України.

Підставою такого запису зазначено у трудовій книжці: розпорядження №6-б від 26.11.2020; рішення №1 1 сесії 8 скликання Тульчинської міської ради від 26.11.2020.

29.12.2020 позивач звернулась до Тульчинської міської ради Тульчинського району Вінницької області з проханням нарахувати та виплатити їй вихідну допомогу при звільненні відповідно до вимог ст. 44 КЗпП України у розмірі шестимісячного середнього заробітку.

За результатом розгляду зазначеного звернення Тульчинська міська рада Тульчинського району Вінницької області листом від 11.01.2021 №08-09-60 повідомила ОСОБА_1 про те, що оскільки припинення повноважень (звільнення) позивача відбулося на підставі п.п. 4, п. 2 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад» від 16.04.2020 року №562-ІХ, а вихідна допомога в розмірі не менше ніж шестимісячний середній заробіток передбачена лише в разі звільнення через припинення трудового договору з підстав п. 5 ч. 1 ст. 41 КЗпП України, заява про виплату вихідної допомоги при звільненні не підлягає задоволенню.

Позивач вважає відмову відповідача щодо виплатити вихідної допомоги протиправною, тому звернулась до суду з даним позовом.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходить із наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 1 Закону України від 07 червня 2001 року № 2493-III «Про службу в органах місцевого самоврядування» (далі Закон № 2493-III), який регулює правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, визначає загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування, служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.

Згідно з абзацом третім статті 3 Закону № 2493-III посадами в органах місцевого самоврядування є виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою.

Статтею 20 Закону № 2493-ІII визначено, що крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», цим та іншими законами України, а також у разі: порушення посадовою особою місцевого самоврядування Присяги, передбаченої статтею 11 цього Закону; порушення умов реалізації права на службу в органах місцевого самоврядування (стаття 5 цього Закону); виявлення або виникнення обставин, що перешкоджають перебуванню на службі, чи недотримання вимог, пов`язаних із проходженням служби в органах місцевого самоврядування (стаття 12 цього Закону); досягнення посадовою особою місцевого самоврядування граничного віку перебування на службі в органах місцевого самоврядування (стаття 18 цього Закону). Рішення про припинення служби в органах місцевого самоврядування може бути оскаржено посадовою особою місцевого самоврядування у порядку, визначеному законом.

Однією із правових гарантій захисту громадян від незаконного звільнення з роботи є встановлений законами України вичерпний перелік підстав для звільнення працівника.

За загальним правилом, пріоритетними є норми спеціального законодавства, а трудове законодавство підлягає застосуванню у випадках, якщо нормами спеціального законодавства не врегульовані спірні правовідносини або коли про це зазначено у спеціальному законі.

Тобто норми Кодексу законів про працю України підлягають застосуванню у разі, коли нормами спеціального законодавства не врегульовано спірні правовідносини.

Позиція аналогічного змісту наведена у постанові Верховного Суду України від 17 лютого 2015 року в справі № 21-8а15 і Верховний Суд не вбачає підстав відступати від неї, про що неодноразово зазначено в судовій практиці (справа №820/5122/17, справа №823/384/17 тощо).

Як зазначено вище, на посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідного села (добровільного об`єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.

Сільський, селищний, міський голова обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України.

Відповідно до ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», повноваження новообраного сільського, селищного, міського голови починаються з моменту складення ним присяги відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" на пленарному засіданні відповідної сільської, селищної, міської ради, на якому відповідною територіальною виборчою комісією були оголошені рішення щодо його обрання та реєстрації.

Повноваження сільського, селищного, міського голови закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на наступних чергових місцевих виборах, або, якщо рада не обрана, з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних місцевих виборах, крім випадків дострокового припинення його повноважень відповідно до частин першої та другої статті 79 цього Закону.

Отже, нормами спеціального законодавства у сфері служби в органах місцевого самоврядування визначені підстави припинення служби в органах місцевого самоврядування (стаття 20 Закону №2493 та статті 42 Закону № 280).

Відтак, суд погоджується з доводами відповідача, що припинення повноважень сільського голови у даному випадку не ототожнюється з припиненням виконання повноважень посадової особи у яких застосовується п.5 ч. 1 ст.41 КЗпП, в силу того, що сільський голова як посадова особа саме органу місцевого самоврядування обирається та звільняється відповідно до спеціального законодавства, норми яких наведено вище.

На противагу доводам відповідача, суд відхиляє аргументи позивача щодо того, що перелік посадових осіб, з якими може бути припинений трудовий договір на підставі пункту 5 статті 41 КЗпП України та обмеження щодо застосування звільнення працівника на підставі пункту 5 статті 41 КЗпП України в залежності від виду трудового договору (строковий чи безстроковий) законодавством не передбачено.

Посадова особа та посадова особа органу місцевого самоврядування є різними за видами поняттями і в ході проходження публічної служби та в своїй діяльності остання керується виключно спеціальними нормами законодавства.

Підстави припинення служби в органах місцевого самоврядування прямо передбачені законами, зокрема відповідно до приписів Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

За наведеного, суд вважає помилковими твердження позивача про її звільнення на підставі пункту 5 статті 41 КЗпП України, оскільки її повноваження як сільського голови припиненні в силу норм спеціального законодавства на підставі п.п 4. п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві положення Закону України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад від 16.04.2020 року №562-ІХ.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування та районних державних адміністрацій» (№1009-IX) внесено зміни до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" де у розділі V "Прикінцеві та перехідні положення" доповнено, зокрема п. 6-1 у якому вказано, що у день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною територіальною громадою, територія якої затверджена Кабінетом Міністрів України (далі - сформована територіальна громада), припиняються повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, територія яких включена до території сформованої територіальної громади (далі - розформовані територіальні громади).

Отже, за цією нормою закону припиняють повноваження сільські, селищні, міські голови; старости сіл, селищ, а також особи, строк повноважень яких закінчується у зв`язку із припиненням повноважень відповідної сільської, селищної, міської ради - секретарі відповідних рад в день першої сесії новообраної ради.

Підставою для припинення повноважень зазначених осіб є факт набуття повноважень новообраною сільською, селищною, міською радою. Таким чином, рішення ради про визнання повноважень депутатів новообраної ради є підставою для внесення записів до трудових книжок відповідних осіб, а останнім робочим днем є день відкриття першої сесії новообраної ради.

Відповідно п. 2.27 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці, Мін`юсту, Мінсоцзахисту від 29.07.1993 р. № 58, днем звільнення вважається останній день роботи. Отже, день першої сесії новообраної ради буде останнім днем роботи осіб, які займають зазначені виборні посади.

Щодо покликання позивача на положення пункту 5 статті 41 КЗпП України, то суд зазначає, що даною нормою передбачено додаткові підстави розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу з окремими категоріями працівників за певних умов.

Крім підстав, передбачених статтею 40 цього Кодексу, трудовий договір з ініціативи власника або уповноваженого ним органу може бути розірваний також у випадках, зокрема припинення повноважень посадових осіб.

Отже Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту прав інвесторів" від 13.05.2014, які набрали чинності з 01.06.2014, внесено зміни до частини 1 статті 41 Кодексу законів про працю України, яка доповнює перелік додаткових підстав розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу новою підставою - припинення повноважень посадових осіб.

Таким чином, звільнення позивача з посади голови ради відбулося не з ініціативи власника або уповноваженого ним органу, а в силу норм спеціального законодавства у сфері служби в органах місцевого самоврядування в зв`язку з припиненням її повноважень, а відтак положення пункту 5 статті 41 КЗпП України у спірному випадку не застосовуються, тому відсутні підстави для виплати вихідної допомоги, передбаченої ст 44 КЗпП України.

Більш того, позивач перебувала на посаді сільського голови, яка відноситься до публічної служби, тому всі дії, зокрема, її звільнення з посади має відповідати спеціально-дозвільному принципу, який покликаний забезпечити ефективне та прогнозоване функціонування всіх органів державної влади та місцевого самоврядування їх посадових осіб, оскільки зобов`язує їх діяти виключно у визначених Конституцією та законами України межах і лише у закріплений ними спосіб.

На противагу цьому, загально-дозвільний принцип "дозволено все, що не заборонено законом" зумовлює зміст і спрямованість поведінки людини та всіх інститутів громадянського суспільства, яким гарантується можливість діяти будь-яким чином та у будь-який спосіб, не порушуючи індивідуальну свободу, права інших людей чи законодавчо встановлені заборони. До посадових осіб публічного права такий принцип не застосовується.

Підсумовуючи, підхід позивача до того, що перелік посадових осіб, з якими може бути припинений трудовий договір на підставі пункту 5 статті 41 КЗпП України законодавством не передбачено, що дає їй право як посадовій особі місцевого самоврядування бути звільненою згідно із зазначеними нормами не відповідає принципу дозвільного права, оскільки він діє як "заборонено все, що прямо не дозволено законом".

Припинення повноважень сільського голови визначений Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", а відтак іншого способу Законом не передбачено.

Також, відповідно до матеріалів справи, що не заперечується позивачем, згідно із розпорядженням Тульчинської міського голови від 22.12.2020 року №02-05-279 « Про виплату середньої зарплати ОСОБА_1 », у зв`язку із припиненням 26 листопада 2020 року повноважень Кинашівської сільської ради сьомого скликання, на підставі заяви ОСОБА_1 про виплату середнього заробітку на період працевлаштування, у відповідності до ч. 5 ст. 12, п.п. 13, 19, 20 ч. 4 ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», абз.1 ч.2 ст. 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», з дня припинення повноважень сільського голови з 27 листопада 2020 року позивачці нараховується та виплачується щомісячно, на період працевлаштування, але не більш 6-ти місяців по 26 травня 2021 року включно, середня зарплата на виборній посаді сільського голови.

За встановлених обставин, суд дійшов висновку, що дії Тульчинської міської ради щодо відмови про виплату ОСОБА_1 вихідної допомоги при припиненні трудового договору вчинені на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а відтак у задоволенні вимог слід відмовити.

Не підлягають задоволенню похідні позовні вимоги про стягнення на користь позивача з Тульчинської міської ради вихідної допомоги у розмірі не менше ніж шестимісячного середнього заробітку; стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні за період з 27.11.2020 року по день винесення рішення по суті у даній адміністративній справі, в силу того, що відсутні підстави для задоволення основної вимоги про визнання неправомірними дій, що відповідає положенням п. 23 ч. 1 ст. 4 КАС України, похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).

Щодо судового збору та витрат на професійну правничу допомогу, то при вирішенні даного питання суд керується тим, що в задоволенні позову відмовлено, відтак відсутні підстави для стягнення витрат на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволені позову ОСОБА_1 до Тульчинської міської ради - відмовити повністю.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Реквізити: ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 , місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 ); Тульчинська міська рада (код ЄДРПОУ - 04051141, місцезнаходження: вул. М.Леонтовича, буд. 1, м. Тульчин, Вінницька область, 23600)

Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна