
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
20 травня 2021 р. Справа № 120/2870/21-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мультян М.Б., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, в якому просить:
- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, що викладена у відповіді № 1986-2066/К-02/8-0200/21 від 12.03.2021 року, щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії відповідно до пункту 2 статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне забезпечення»;
- зобов`язати відповідача провести повторний розрахунок пенсії відповідно до пункту 2 статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне забезпечення» з урахуванням показника середньої заробітної плати по України за 2020 рік.
В обґрунтування заявлених вимог, посилається на те, що він є пенсіонером та отримує пенсію, призначену Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області. Також зазначив, що звернувся до відповідача з заявою провести перерахунок пенсії по «двоскладовій» формулі, яка передбачена пунктом 2 статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне забезпечення», однак отримав відмову, викладену у листі-відповіді № 1986-2066/К-02/8-0200/21 від 12.03.2021 року, де пенсійний орган вказав на недоцільність такого перерахунку.
Ухвалою суду від 15.03.2021 року відкрито провадження у справі та вирішено її розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Крім, того відповідачеві встановлено 15 - ти денний строк з дня вручення копії ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
На виконання вимог ухвали суду, відповідачем подано відзив на позов, відповідно змісту якого, просить відмовити у задоволенні позову повністю. Обґрунтовуючи підстави для відмови зазначає, що відповідно статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне забезпечення» розмір пенсії за віком за «новою формулою» визначається як добуток середньомісячного заробітку застрахованої особи, визначеного відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне забезпечення», на коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне забезпечення».
За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону. Такий розрахунок відповідає «двоскладовій формулі».
При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів - 168,00 грн.
Тобто, при проведенні перерахунку пенсії позивача за віком шляхом зміни виду розрахунку, частина пенсії, обчислена за стаж, набутий до 01.01.2004 року у відповідності до раніше діючого законодавства, має бути обмежена максимальним розміром 168,00 грн.
Таким чином, розмір пенсії за віком позивача, обчисленої за «двоскладовою формулою» становитиме 2200,00 грн, в тому числі частина пенсії, обчислена за першою складовою (за період до набрання чинності Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне забезпечення») - 168,00 грн. Тому вказує, що проводити перерахунок пенсії ОСОБА_1 шляхом зміни виду розрахунку з «нової формули» на «двоскладову» не доцільно, з огляду на зменшення загального розміру пенсії.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 року.
04.03.2021 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області із заявою, в якій просив провести перерахунок його пенсії відповідно частини 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Відповідач листом № 1986-2066/К-02/8-0200/21 від 12.03.2021 року відмовив ОСОБА_1 у проведенні такого перерахунку мотивуючи тим, що не доцільно перераховувати пенсію за двоскладовою формулою, так як розмір пенсійної виплати зменшується з 2465,14 грн до 2200 грн.
Вважаючи відмову відповідача у проведенні перерахунку пенсії необґрунтованою та такою, що не відповідає вимогам чинного законодавства, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наведене нижче.
Відповідно до частини 1 статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
В силу частини 1 статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", розмір пенсії за віком визначається за формулою:
П = Зп * Кс, де:
П - розмір пенсії, у гривнях;
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Згідно з частиною 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону. При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.
Відповідно до частини 1 статті 25 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п`яти знаків після коми за формулою:
Кс - коефіцієнт страхового стажу;
См - сума місяців страхового стажу
Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі тільки в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35 %, а за період участі в солідарній і накопичувальній системах пенсійного страхування - 1,08 %
Статтею 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Отже, суд зазначає, що з 01.01.2004 року передбачена можливість обчислити пенсію за віком за «двоскладовою формулою».
Це другий варіант розрахунку пенсії за віком як такої, що складається з двох частин. При такому механізмі обчислення пенсії здійснюється так: обчислюється частина пенсії за період роботи до 01.01.2004 року та частина пенсії за період роботи після 01.01. 2004 року.
Частина пенсії за страховий стаж до 01.01.2004 року розраховується за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення»: 55% від заробітної плати за стаж 25 років у чоловіків та додається по 1% за кожний рік понад 25 років, але не більше 75%.
Пенсія обчислюється за вибором- або із заробітку за будь-яких 60 календарних місяців роботи підряд до 01.07.2003 року та весь період роботи, починаючи з 01.07.2003 по 31.12.2003, або із заробітку за останні 24 календарних місяці роботи до 31.12.2003 року. Заробіток коригується відповідно до Постанови КМУ від 24.07.2003 року № 1151 "Про порядок визначення заробітку для обчислення пенсії та нарахування надбавки до пенсії" та враховується в межах максимальної величини заробітку, із якого сплачуються страхові внески до соцфондів. Обчислений розмір пенсії обмежується максимальним розміром 168 грн.
Друга складова - частина пенсії за період роботи з 01.01.2004 року обчислюється за нормами Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування": обраховуються місячні коефіцієнти заробітку за кожний місяць зарплати, починаючи з 01.01.2004 року і до моменту звернення за пенсією та середньоарифметичний коефіцієнт заробітку, визначається заробітна плата для обчислення пенсії шляхом множення середньої заробітної плати для обчислення пенсії за рік, який передує року звернення за призначенням пенсії, на середньоарифметичний коефіцієнт, визначається коефіцієнт страхового стажу теж за період роботи з 01.01.2004 року та розмір пенсії визначається за формулою (П=Зп х Кс), встановленою частиною 1 статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Розмір заробітку обмежується максимальною величиною заробітку, із якого сплачуються страхові внески до соцфондів.
Загальний розмір пенсії складатиметься із суми двох частин пенсії: розміру пенсії за період до 01.01.2004 року, проіндексованої до моменту призначення пенсії, та розміру пенсії за період після 01.01. 2004 року.
Згідно матеріалів пенсійної справи, ОСОБА_1 пенсія призначена за «новою формулою» і становить 2465,14 грн.
В обґрунтування правомірності відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , пенсійний орган покликається на недоцільність його проведення з огляду на те, що внаслідок перерахунку пенсії за двоскладовою формулою з урахуванням вимог пенсійного закону призведе до зменшення розміру пенсійних виплат.
Перевіривши умовний перерахунок пенсії позивача за двоскладовою формулою, станом на 01.03.2021 року, який проведено пенсійним органом, слід дійти висновку про правильність висновку про зменшення розміру пенсії в результаті перерахунку.
Отже, за результатами перерахунку розмір пенсії позивача з 2465,14 грн зменшиться до 2200 грн, а тому такий перерахунок є невигідним для пенсіонера.
При цьому, слід врахувати, що частиною 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Буквальний зміст наведених норм свідчить на користь того, що правила, які регулюють переведення з одного виду пенсії на інший поширюються виключно на ті три види пенсій, які призначаються за правилами Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", тобто пенсії за віком, пенсії по інвалідності та пенсії у зв`язку з втратою годувальника.
Разом з тим, як вбачається із матеріалів справи, позивач з 25.05.2016 року отримував пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». 19.03.2019 року позивач звернувся до Головного управління із заявою про перехід пенсії по інвалідності на пенсію за віком з застосуванням середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують рокові звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, відповідно до вказаної заяви, ОСОБА_1 19.03.2019 року призначено пенсію за віком із застосування середньої заробітної плати за три календарні роки - 2016, 2017, 2018, що передують рокові звернення за призначенням пенсії.
Отже, враховуючи встановлені обставини, суд доходить висновку, що пенсія позивача призначена та виплачується відповідності до чинного законодавства України.
Суд наголошує, що статтею 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відтак, перевіривши обґрунтованість доводів сторін та оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд приходить до переконання, що позивач не довів обставин, які б свідчили про порушення його прав, свобод чи інтересів у сфері пенсійного забезпечення, тому у суду відсутні підстави для задоволення позову.
З огляду на ухвалення судом рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, за відсутності доказів понесення судових витрат відповідачем, підстав для їх розподілу немає.
Керуючись ст.ст. 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 КАС України.
Відповідно до статті 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 13322403)
Суддя Мультян Марина Бондівна